1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Western Union ?
   
 2. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  @goranzoran ти е решение ако ти праќаат по paypal
   
  artweb, kirev и на goranzoran им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Прашај ги директно Пејонир. Најсигурно
   
 4. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  758
  815
  9 Декември 2015
  Машко
  Од Payoneer на друг Payoneer нема провизија. Иако веројатно треба да плати провизија за парите што ќе си ги стави на неговиот акаунт. Ова е подобра опција и затоа што од пејонир на пејонир парите стигаат одма.
  Ако нема пејонир може директно од кредитна/дебитна картица да плаќа а провизијата е 3% (може да избере он да ја плати или да ти одбијат на тебе кога ќе ти стигнат парите). Парите стигаат за 2-3 работни денови. Првиот пат или првите два пати може подолго а и дополнителни проверки да прават. После ако е се исто - иста картица исто име слични суми - нема дополнителни проверки ама пак чекаш 2-3 дена да легнат парите.
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,387
  881
  28 ноември 2015
  Машко
  Dogecoin
   
  На BEST и stefan_off им се допаѓа ова.
 6. STRIKER

  STRIKER
  Intern

  47
  11
  2 Јануари 2016
  Машко
  Дали знаеш колку земаат провизија доколку работодавецот прво ги префрла парите на негов Payoneer? И дали може да го направи тоа од дебитна-кредитна картица?
   
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,898
  639
  2 Април 2008
  јас сум пријавен во мк фирма,а ме плаќа странска.
  странскава фирма плаќа на мк фирмава цела сума па мк фирмава ми уплаќа минималец на трансакциона а другите во евра ми ги уплаќа на девизна сметка во комерцијална.од таму немам никаква провизија при вадење.
  но секој месец од мк фирмава ми одбиваат 25 евра провизија.
  мк фирмава бидејќи ги шета во три банки за да си заврши нивни перења пари.
  и годишно плаќам 25 евра персонален данок на тоа.
  к15 не зимам бидејќи Мк фирмава е гомнарска и не ми дава.

  значи годишно ми одат 300 евра во провизии.

  се мислев како да ги намалам...

  прашав во комеријална ако странскава фирма директно ми ги уплаќа на девизна сметка нема никва провизија.НО треба да се праша странската фирма,банката со која работи дали има потпишано договор со нашиве банки за не наплаќање провизии.
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  758
  815
  9 Декември 2015
  Машко
  Ваљда е ова How to Pay a Payoneer User
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,849
  2,435
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Некој начин е поефтин од друг но тоа зависи од висината на сумата. За која сума се работи? Може да пишеш по ПП ако ти е проблем јавно.
   
 10. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  362
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Дечки, предлог начин како без или со минимална провизија и без плаќање даноци да префрлам пари од странство во Македонија?
   
 11. VMiss

  VMiss
  Intern

  4
  0
  3 oктомври 2018
  Женско
  Здраво, нова сум на форумот и имам едно прашање. Планирам да објавам киндле книга на Амазон и единствен начин на кој тие можат да ме исплатат во Македонија е со чек. Меѓутоа се распрашав низ банките и ми рекоа дека не прифаќаат чекови од странство, само во Стопанска ми рекоа дека тоа е можно но многу се чека и дека последниот обид да исплатат чек бил неуспешен на крај. Ги праќале до НБРМ и имало многу процедури. Ве замолувам доколку некој знае друг начин како би можела да ги примам парите да ми објасни што да правам?
  Благодарам
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Нека те плаќаат во крипто :)
   
 13. VMiss

  VMiss
  Intern

  4
  0
  3 oктомври 2018
  Женско
  Воопшто не ми се јасни овие работи, ќе може малку подетално да ми објасниш ти се молам?
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  @SiPy` Нека објасне малце подетално . Што и мислам дека ти е најјдобар начин да биде во биткоин , етериум да се плаќа и така сеа е глобално застапено тоа.
   
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,519
  23 Јуни 2015
  Машко
  За да те плаќаат во крипто не би било паметно од неколку причини...
  1. Вредноста на валутите е непредвидлива и несигурна.
  2. Вадењето на средствата и префрлувањето може да биде збунувачко за почетник.
  3. Не постои можност на Амазон да се плаќа со криптовалути.

  Мој предлог би ти било да си разгледаш PayPal и дали имаш можности за истиот бидејќи PayPal нема во Македонија. Но секогаш има и луѓе кои вадат пари од PayPal во Македонија за мал % од сумата.

  Друг правец на размислување би било твојата книга да ја промовира некој друг. Односно да оствариш соработка со некоја вебстрана/фб-страна/инстаграм која има сличен интерес со твојата книга(тематиката во неа) и да ја продаваш електронски. Нормално ќе треба да одвоиш некој % од колачот и за промоторите, меѓутоа на овој начин полесно би си го наплатила трудот...секако, доколку убаво прецизираш се во договорот.
   
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ме страмеш сипи ...
   
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,519
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не бе не те страмам. Девојката се трудела книга да напише ти со крипто одма...ах бе пане бе.
   
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Треба да бидеш упорен и у јавноста да го рекламираш криптото и да се разбие табу темата :p А не пејпел , џиџиримиџири и т.н
   
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Нема да можат да ти исплатат на девизна сметка?

  Друга опција, на овој линк вика дека може со Payoneеr во 24 земји и не ми се верува Македонија да е вклучена таму, но со оглед на тоа што информацијата во тој линк е година дена стара, можеби работите се смениле до сега. Најубаво е да прашаш или кај Payoneer или кај Amazon.

  How to receive disbursements from Amazon Seller Central - The Payoneer Blog
   
 20. damil

  damil
  On your way to fame

  650
  610
  2 Јануари 2015
  Машко
  Имам слушнато дека вака било најефикасно:[​IMG]
   
  DonFrozex, artweb и на olikomerc им се допаѓа ова.
 21. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  920
  638
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Не би требало да имаш проблеми со чекови. Едисвено се чека до 15дена да може банката да те исплати, таква е процедурата!
   
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,016
  537
  12 Април 2017
  Машко
  Ако единствениоут понуден начин од Амазон е чек, тогаш немаш друг избор, али не верувам дека подржаваат само еден начин, иначе има многу начини да примаш пари:
  -Крипто(BTC,ETH,ZCASH,whatver) и после идеш продаваш на некој човек(@goranzoran мислам дека купува) или вадиш преку cex.io(се плаќа данок)
  -Payoneer
  -Paypal(не сум сигурен)
  -Директно на картичка
  -Девизна(физичко или правно лице)
  -Western Union
  -Moneygram

  Ама ако Амазон ти дозволува само на еден начин исплата, ќе треба да контактираш со нив и голема е веројатноста да не ти дозволат друг начин.
   
 23. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  57
  23
  7 Декември 2017
  Женско
  Здраво дечки. Почнав да работам за Американска фирма преку која се осигурени и македонскиве државјани. Ми треба начин за да ми префрлаат пари од Америка во Македонија. Меѓутоа се работи за поголеми суми, бидејќи ќе ми праќаат и пари за операции, лекување и слично.
  Прашањето ми е дали можам јас да направам акаунт како правно лице во банка тука? И да ми стигаат парите? Никој во банките не знае да ми објасни дали може да се направи на фирма регистрирана во странство, или мора да е регистрирана во Македонија? Што се е потребно за отварање сметка како правно лице?
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,214
  3,327
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За правно лице мислам дека треба да основаш фирма и на таа фирма да ти легнуваат парите . А за данок мислам повеќе се плаќа за правно лице отколку за физичко лице. Инаку може и на наша банка да се отворе сметка за таа намена .
   
 25. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  57
  23
  7 Декември 2017
  Женско
  Знам, но работата е што не сакам толкави суми да поминуваат низ моја приватна сметка. Само помал дел од сумата е за мене, се останато е за клиентите што им е покриено медицинското осигурување. И ќе бидам и сомнителна на некој начин за УЈП, толкави суми да поминуваат низ сметка моја..
   

Сподели

Вчитување...