1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

1. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Western Union ?

2. stefan

stefan
    Gaining Experience

349
    131
    13 Април 2007
    Машко
    @goranzoran ти е решение ако ти праќаат по paypal

artweb, kirev и на goranzoran им се допаѓа ова.
  3. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,719
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Прашај ги директно Пејонир. Најсигурно

4. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

758
    815
    9 Декември 2015
    Машко
    Од Payoneer на друг Payoneer нема провизија. Иако веројатно треба да плати провизија за парите што ќе си ги стави на неговиот акаунт. Ова е подобра опција и затоа што од пејонир на пејонир парите стигаат одма.
    Ако нема пејонир може директно од кредитна/дебитна картица да плаќа а провизијата е 3% (може да избере он да ја плати или да ти одбијат на тебе кога ќе ти стигнат парите). Парите стигаат за 2-3 работни денови. Првиот пат или првите два пати може подолго а и дополнителни проверки да прават. После ако е се исто - иста картица исто име слични суми - нема дополнителни проверки ама пак чекаш 2-3 дена да легнат парите.

5. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,387
    881
    28 ноември 2015
    Машко
    Dogecoin

На BEST и stefan_off им се допаѓа ова.
  6. STRIKER

STRIKER
    Intern

47
    11
    2 Јануари 2016
    Машко
    Дали знаеш колку земаат провизија доколку работодавецот прво ги префрла парите на негов Payoneer? И дали може да го направи тоа од дебитна-кредитна картица?

7. maci

maci
    On your way to fame

2,898
    639
    2 Април 2008
    јас сум пријавен во мк фирма,а ме плаќа странска.
    странскава фирма плаќа на мк фирмава цела сума па мк фирмава ми уплаќа минималец на трансакциона а другите во евра ми ги уплаќа на девизна сметка во комерцијална.од таму немам никаква провизија при вадење.
    но секој месец од мк фирмава ми одбиваат 25 евра провизија.
    мк фирмава бидејќи ги шета во три банки за да си заврши нивни перења пари.
    и годишно плаќам 25 евра персонален данок на тоа.
    к15 не зимам бидејќи Мк фирмава е гомнарска и не ми дава.

значи годишно ми одат 300 евра во провизии.

се мислев како да ги намалам...

прашав во комеријална ако странскава фирма директно ми ги уплаќа на девизна сметка нема никва провизија.НО треба да се праша странската фирма,банката со која работи дали има потпишано договор со нашиве банки за не наплаќање провизии.

8. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

758
    815
    9 Декември 2015
    Машко
    Ваљда е ова How to Pay a Payoneer User

9. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,849
    2,435
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Некој начин е поефтин од друг но тоа зависи од висината на сумата. За која сума се работи? Може да пишеш по ПП ако ти е проблем јавно.

10. CHIMPANZEE

CHIMPANZEE
    Gaining Experience

362
    111
    23 Февруари 2011
    Машко
    Дечки, предлог начин како без или со минимална провизија и без плаќање даноци да префрлам пари од странство во Македонија?

11. VMiss

VMiss
    Intern

4
    0
    3 oктомври 2018
    Женско
    Здраво, нова сум на форумот и имам едно прашање. Планирам да објавам киндле книга на Амазон и единствен начин на кој тие можат да ме исплатат во Македонија е со чек. Меѓутоа се распрашав низ банките и ми рекоа дека не прифаќаат чекови од странство, само во Стопанска ми рекоа дека тоа е можно но многу се чека и дека последниот обид да исплатат чек бил неуспешен на крај. Ги праќале до НБРМ и имало многу процедури. Ве замолувам доколку некој знае друг начин како би можела да ги примам парите да ми објасни што да правам?
    Благодарам

12. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Нека те плаќаат во крипто :)

13. VMiss

VMiss
    Intern

4
    0
    3 oктомври 2018
    Женско
    Воопшто не ми се јасни овие работи, ќе може малку подетално да ми објасниш ти се молам?

14. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    @SiPy` Нека објасне малце подетално . Што и мислам дека ти е најјдобар начин да биде во биткоин , етериум да се плаќа и така сеа е глобално застапено тоа.

15. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,603
    4,519
    23 Јуни 2015
    Машко
    За да те плаќаат во крипто не би било паметно од неколку причини...
    1. Вредноста на валутите е непредвидлива и несигурна.
    2. Вадењето на средствата и префрлувањето може да биде збунувачко за почетник.
    3. Не постои можност на Амазон да се плаќа со криптовалути.

Мој предлог би ти било да си разгледаш PayPal и дали имаш можности за истиот бидејќи PayPal нема во Македонија. Но секогаш има и луѓе кои вадат пари од PayPal во Македонија за мал % од сумата.

Друг правец на размислување би било твојата книга да ја промовира некој друг. Односно да оствариш соработка со некоја вебстрана/фб-страна/инстаграм која има сличен интерес со твојата книга(тематиката во неа) и да ја продаваш електронски. Нормално ќе треба да одвоиш некој % од колачот и за промоторите, меѓутоа на овој начин полесно би си го наплатила трудот...секако, доколку убаво прецизираш се во договорот.

16. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ме страмеш сипи ...

17. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,603
    4,519
    23 Јуни 2015
    Машко
    Не бе не те страмам. Девојката се трудела книга да напише ти со крипто одма...ах бе пане бе.

18. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Треба да бидеш упорен и у јавноста да го рекламираш криптото и да се разбие табу темата :p А не пејпел , џиџиримиџири и т.н

19. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

498
    514
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Нема да можат да ти исплатат на девизна сметка?

Друга опција, на овој линк вика дека може со Payoneеr во 24 земји и не ми се верува Македонија да е вклучена таму, но со оглед на тоа што информацијата во тој линк е година дена стара, можеби работите се смениле до сега. Најубаво е да прашаш или кај Payoneer или кај Amazon.

How to receive disbursements from Amazon Seller Central - The Payoneer Blog

20. damil

damil
    On your way to fame

650
    610
    2 Јануари 2015
    Машко
    Имам слушнато дека вака било најефикасно:[​IMG]

DonFrozex, artweb и на olikomerc им се допаѓа ова.
  21. Borsa

Borsa
    On your way to fame

920
    638
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Не би требало да имаш проблеми со чекови. Едисвено се чека до 15дена да може банката да те исплати, таква е процедурата!

22. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Ако единствениоут понуден начин од Амазон е чек, тогаш немаш друг избор, али не верувам дека подржаваат само еден начин, иначе има многу начини да примаш пари:
    -Крипто(BTC,ETH,ZCASH,whatver) и после идеш продаваш на некој човек(@goranzoran мислам дека купува) или вадиш преку cex.io(се плаќа данок)
    -Payoneer
    -Paypal(не сум сигурен)
    -Директно на картичка
    -Девизна(физичко или правно лице)
    -Western Union
    -Moneygram

Ама ако Амазон ти дозволува само на еден начин исплата, ќе треба да контактираш со нив и голема е веројатноста да не ти дозволат друг начин.

23. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    23
    7 Декември 2017
    Женско
    Здраво дечки. Почнав да работам за Американска фирма преку која се осигурени и македонскиве државјани. Ми треба начин за да ми префрлаат пари од Америка во Македонија. Меѓутоа се работи за поголеми суми, бидејќи ќе ми праќаат и пари за операции, лекување и слично.
    Прашањето ми е дали можам јас да направам акаунт како правно лице во банка тука? И да ми стигаат парите? Никој во банките не знае да ми објасни дали може да се направи на фирма регистрирана во странство, или мора да е регистрирана во Македонија? Што се е потребно за отварање сметка како правно лице?

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,214
    3,327
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    За правно лице мислам дека треба да основаш фирма и на таа фирма да ти легнуваат парите . А за данок мислам повеќе се плаќа за правно лице отколку за физичко лице. Инаку може и на наша банка да се отворе сметка за таа намена .

25. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    23
    7 Декември 2017
    Женско
    Знам, но работата е што не сакам толкави суми да поминуваат низ моја приватна сметка. Само помал дел од сумата е за мене, се останато е за клиентите што им е покриено медицинското осигурување. И ќе бидам и сомнителна на некој начин за УЈП, толкави суми да поминуваат низ сметка моја..

Сподели

Вчитување...