1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

 1. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Ме интересира дали сите банки функционираат на ист принцип кога имате прилив од странство?

  Моментално на НЛБ, за секој ЕУР прилиг, треба лично да одам на шалтер и да пополнувам формулар за пристигнати средства.

  Секаде е вака или? Осим НЛБ не сум пробал друга банка.. најмногу ради онлајн менувачницата што ја имаат на самата апликација НЛБКлик.

  пс. се оди на шалтер ако приливот е од различно лице.
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  693
  2,299
  27 Јануари 2014
  Машко
  Имаше некој документ што еднаш го потпишуваш да не одиш секогаш кога имаш прилив. Прашај во банката ќе те упатат. Пред некоја година јас така подигав парите од НЛБ.
   
 3. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Имам потпишано документ/и уште пред многу години кога прв пат имав прилив од Гугл АдСенс. Али сеа се јавив прашав, ми викаат дека ако има прилив од различни места (лица,фирми .. ) мора за секое физички да се потврди на шалтер.. Што е малце глупо..
   
 4. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  361
  361
  17 Март 2010
  Машко
  Јас имав прилив од нерезидентна сметка, па распределбата на средствата ги напрајв преку НЛБ мКлик апликацијата, без да одам во банка.
   
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  coNNectMKD НЛБ освен оние 500 денари по транскација за прилив на пари од странство иммат некои други провизии?
   
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Да не си грешка? Колку шо глеам нема провизија брат.. Или па мене ми стигаат колку што треба точно. Ај да ги прашам луѓево што префрлиле да не имаат нешто + платено.

  ps. 9 еур провизија али од таму директ е платена (ако за тоа мислеше). Друго додатно ко шо глеам нема.
   
  Последна промена: 18 ноември 2019
 7. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  830
  775
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Само тие 500 денара се провизија по трансакција. На изводот ќе си видиш дали странската банка ти земала некој денар. И од скоро почнаа по 100денара месечно да наплаќаат за девизна ако имаш некоја трансакција на неа.

  На фирма или на физичко лице?
   
 8. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Физичко кон физичко
   
 9. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  264
  201
  13 Март 2017
  Машко
  Е како? Кај мене воошто не ги покажува тие средства во еур сметката. Има некоја цака? Порака имам само дека се пристигнати и да повелам во најблиската експозитура :D
   
 10. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  830
  775
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Тоа е друга приказна тогаш, на фирма има провизија.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  361
  361
  17 Март 2010
  Машко
  Ја отвораш НЛБ мКлик апликацијата, и горе лево имаш сендвич мени. После тоа имаш Девизни приливи, после тоа мислам дека ќе се снајдеш :)


  Screenshot_2019-11-19-00-05-30-505_hr.asseco.android.jimba.tutunskamk.production.jpg
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  И сеа, се плаќа данок или не?
   
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,190
  764
  8 Мај 2010
  Машко
  Не, по ново не треба да плаќаш данок за ништо во државава, твое е само да ги повлечеш парите на твоја сметка.
   
 14. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  119
  59
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Ова се подразбираше на мојот пост за повлекување пари преку Moneygram, а не воошто дали се плаќа данок.
   
 15. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  103
  27
  3 oктомври 2018
  Женско
  Како оди процесот со креирање НЛВ мКлик (апликацијата)? Го внесов бројот од мобилен. Сега треба да чекам да ми се јават од банка?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  78
  42
  27 Декември 2015
  Јас бев лично таму, пополнав неколку документи и добив access. Чекав неколку дена, ама имам некој друг пакет со кој можам да пуштам средства online и ред други работи.
   
 17. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  103
  27
  3 oктомври 2018
  Женско
  Средено.
   

Сподели

Вчитување...