1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

1. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

264
    201
    13 Март 2017
    Машко
    Ме интересира дали сите банки функционираат на ист принцип кога имате прилив од странство?

Моментално на НЛБ, за секој ЕУР прилиг, треба лично да одам на шалтер и да пополнувам формулар за пристигнати средства.

Секаде е вака или? Осим НЛБ не сум пробал друга банка.. најмногу ради онлајн менувачницата што ја имаат на самата апликација НЛБКлик.

пс. се оди на шалтер ако приливот е од различно лице.

2. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Имаше некој документ што еднаш го потпишуваш да не одиш секогаш кога имаш прилив. Прашај во банката ќе те упатат. Пред некоја година јас така подигав парите од НЛБ.

3. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

264
    201
    13 Март 2017
    Машко
    Имам потпишано документ/и уште пред многу години кога прв пат имав прилив од Гугл АдСенс. Али сеа се јавив прашав, ми викаат дека ако има прилив од различни места (лица,фирми .. ) мора за секое физички да се потврди на шалтер.. Што е малце глупо..

4. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

361
    361
    17 Март 2010
    Машко
    Јас имав прилив од нерезидентна сметка, па распределбата на средствата ги напрајв преку НЛБ мКлик апликацијата, без да одам во банка.

5. artweb

artweb
    On your way to fame

1,184
    521
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    coNNectMKD НЛБ освен оние 500 денари по транскација за прилив на пари од странство иммат некои други провизии?

6. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

264
    201
    13 Март 2017
    Машко
    Да не си грешка? Колку шо глеам нема провизија брат.. Или па мене ми стигаат колку што треба точно. Ај да ги прашам луѓево што префрлиле да не имаат нешто + платено.

ps. 9 еур провизија али од таму директ е платена (ако за тоа мислеше). Друго додатно ко шо глеам нема.

Последна промена: 18 ноември 2019
  7. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

830
    775
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Само тие 500 денара се провизија по трансакција. На изводот ќе си видиш дали странската банка ти земала некој денар. И од скоро почнаа по 100денара месечно да наплаќаат за девизна ако имаш некоја трансакција на неа.

На фирма или на физичко лице?

8. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

264
    201
    13 Март 2017
    Машко
    Физичко кон физичко

9. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

264
    201
    13 Март 2017
    Машко
    Е како? Кај мене воошто не ги покажува тие средства во еур сметката. Има некоја цака? Порака имам само дека се пристигнати и да повелам во најблиската експозитура :D

10. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

830
    775
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Тоа е друга приказна тогаш, на фирма има провизија.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  11. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

361
    361
    17 Март 2010
    Машко
    Ја отвораш НЛБ мКлик апликацијата, и горе лево имаш сендвич мени. После тоа имаш Девизни приливи, после тоа мислам дека ќе се снајдеш :)

Screenshot_2019-11-19-00-05-30-505_hr.asseco.android.jimba.tutunskamk.production.jpg

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. krashot

krashot
    Gaining Experience

119
    59
    21 Април 2013
    Машко
    Video Editor
    И сеа, се плаќа данок или не?

13. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,190
    764
    8 Мај 2010
    Машко
    Не, по ново не треба да плаќаш данок за ништо во државава, твое е само да ги повлечеш парите на твоја сметка.

14. krashot

krashot
    Gaining Experience

119
    59
    21 Април 2013
    Машко
    Video Editor
    Ова се подразбираше на мојот пост за повлекување пари преку Moneygram, а не воошто дали се плаќа данок.

15. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

103
    27
    3 oктомври 2018
    Женско
    Како оди процесот со креирање НЛВ мКлик (апликацијата)? Го внесов бројот од мобилен. Сега треба да чекам да ми се јават од банка?

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CokeZone

CokeZone
    Intern

78
    42
    27 Декември 2015
    Јас бев лично таму, пополнав неколку документи и добив access. Чекав неколку дена, ама имам некој друг пакет со кој можам да пуштам средства online и ред други работи.

17. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

103
    27
    3 oктомври 2018
    Женско
    Средено.

Сподели

Вчитување...