1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.3%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  313
  149
  18 oктомври 2019
  Машко

  View: https://youtu.be/Yrzk5wW0STQ
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,848
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ги стават у вреќа и ги крадат. :)

  Тоа што нема ни цар не јаде. :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  едната е у латвија (LV1000) другата у чешка (CZPRGA) .. од таму ти идат навака
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,261
  6,393
  27 Март 2014
  Пратката ја напушти Германија и на 17трак дава дека пратката треба да се следи преку тракингот на Мак Пошта , ама не добив никаков нов тракинг број. Истиот број од DHL-от си стои.. Чаре?
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  на DHL направи проврка, таму ќе ти даде нов број ако има, на другиве сервиси не верувам дека ќе го добиш бројот

  edit: пример од стара нарачка ( не работи веќе )

  Shipped By Tracking Number
  Private Customers
  TrackingNumber: 4292155225 46

  И овде на излез од Германија ми покжува другиот формат број (повеќе пратки)
   
  Последна промена: 17 ноември 2019
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,261
  6,393
  27 Март 2014
  Нема нов број.. Проверив на DHL. Види што мо дава последен статус.
   

  Прикачени датотеки:

 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Shipment number 536725305887
  International shipment number CL650187755DE
   
  На DrMTR и Metuzalem им се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,359
  11,538
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Е баш од неговиот линк го дава бројчето, CL650187755DE

  Истовремено пишавме.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,848
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Некогаш гледаш а не видеш. :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  313
  149
  18 oктомври 2019
  Машко
  Има ли некој што му стигнала пратка со регистриран тракинг од Кинеска пошта без да откуца последен статус "Guangzhou, Airline" или "Airline departure"?
  Или и ова го затурија некаде во Guangzhou Бермудски триаголник?

  Како на сликава... Screenshot_20191118-090601_17TRACK.jpeg
   
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  447
  24 Април 2007
  Женско
  Има. Сите можни сценарија ги имам пројдено. Нема завера, само треба трпение од 2 месеца. После тоа ситуацијата е бинарна. Или одиш во пошта или отвораш спор.
   
  Krkac, Excalibur и на moongose им се допаѓа ова.
 12. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  120
  60
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Пратка ми седи 3 дена во LANGLEY HWDC во UK, предходно од исто место ваква пратка таму седеше само 10тина саати. Сега веќе не мрда од таму, некој искуство со пратки од Англија преку Royal mail?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  9,848
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само трпение, не секојпат се поклопуваат коцките како што сакаме ние. :)


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На Excalibur и krashot им се допаѓа ова.
 14. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,037
  503
  7 Март 2014
  Машко
 15. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  447
  24 Април 2007
  Женско
 16. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  од друг извор на истата тема:

  "Значително е поголем бројот на пратките што пристигнуваат преку брзите пошти, како што е ДХЛ или околу 30.000 пратки во 2018 година"
  30000 мкд * 1500 мкд = ??
   
 17. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  447
  24 Април 2007
  Женско
  Не се плаќа за сите пратки испратени преку ДХЛ.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  388
  407
  1 Јануари 2016
  Машко
  Истиот проблем за три пратки . Трите пратки заглавено 25 дена франкфурт две и една у чешка . Ме сахранија .
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,041
  3,079
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас имав една пратка од Ebay со Royal кралската пошта и ми стигна за 10 дена.
  Трпение спасение. :p
   
  На DrMTR и krashot им се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  313
  149
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ептен си се стрпил...
   
  Vlecka, igor_igor и на Маша им се допаѓа ова.
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  641
  599
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  бројката у статијата беше за пратки над 45 еура, демек преку ДХЛ анд лике се таа бројка, а преку обична пошта околку 4000 (без тие што не ги прегледала царина).
   
 22. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  321
  169
  28 Јуни 2013
  Многу тиња ова...за 2-3 долари разлика, нешто да си нарачал ќе го заборавиш дури дојде...ако дојде.

  Прашање до сите - која пошта е најевтина, а причично сигурно е да стигне пратката за...ете 30-45 дена?
   
 23. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  313
  149
  18 oктомври 2019
  Машко
  Yanwen economic air mail со тракинг S..... преку Турција.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 24. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  491
  324
  28 ноември 2014
  Машко
 25. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Со yanwen ќе забораиш кога си порачал... За неколку $+ се исплати да идеш преку поасална пошта...
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...