1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.3%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сега со скенерот има да летат пратките накај нас, само уште поштари да си вработат оти останаа само шефовите во пошта.
   
  DrMTR, mkiptv и на Маша им се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  20191119_150851.jpeg
   
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Сеа со скенерот нема да има поминување на телефони и слични пратки од +500 евра без царина
   
 4. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  97
  114
  23 Август 2017
  Машко
  На moongose и mkiptv им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако сите пратки ќе поминуваат низ тој еден скенер тешко нас.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само сомнителните нарачки ќе одат на скенер.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  450
  9 Декември 2016
  Машко
  Претпоставувам на скенер би оделе мали а потешки и погломазни пратки.
  Пакувањето на пратките со телефони од Чајна се горе-долу стандард исти, добро истренирано око на поштенски работник одма знај дека е телефон, оп на рака околу 200 грама, не се секирајте, не мора на скенер да го става, директ го фрла за царина.. освен ако не манал куршум минатата вечер па расположен да пропушти по нешто :D
   
  На goceiva и DrMTR им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лоша претпоставка.
   
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  177
  14 ноември 2016
  Машко
  Да се надеваме дека скенерот не е во 1003 туку во просторијата каде ги царинат (1006) инаку ниту една пратка нема да протне туку така. :D
   
 10. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
  Mene mi stigna kozna jakna po DHL ni denar ne plativ. Kako neznam.
   
 11. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
  Ova so skenerov ne ke e na arno.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си имал к`смет.
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,021
  2,266
  19 Јули 2013
  Па после ќе се расипе, па дел ќе чекаат... :)
   
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  Скраја да е. Не се расипува, не е кинески.
   
 15. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  97
  114
  23 Август 2017
  Машко
  Ќе мислат дека е расипан :)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  314
  150
  18 oктомври 2019
  Машко
  На Dimitar77 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,265
  6,395
  27 Март 2014
  Моментално пратка ми заглави во царина во 1006. Претходно препратена од 1004. Што значи ...
   
 18. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  492
  15 oктомври 2013
  Машко
  Уште во мај имав нарачано нешто од Али за 35 долари. Пакетот не ми стигна, нити проверив до каде е пратката, бидејќи не се замарам многу со такви работи. Пред 2 недели бев во пошта да проверам, кога го покажав бројот на пратка, на компјутерот излезе дека пакетот е доставен и подигнат. Човекот на шалтер ми рече да дојдам некој ден кога контролорите ќе биле тука да проверат..
  Има шанси да се најде или отидено е ова ?
   
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,265
  6,395
  27 Март 2014
  Пиши пропало.. Па тужи ги Пошта после.
   
 20. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  492
  15 oктомври 2013
  Машко
  Ништо значи, џабе.
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,021
  2,266
  19 Јули 2013
  Две сценарија се можни: Си добил број за следење од туѓа пратка и таа исправно е доставена до каде што треба а твојата можеби и воопшто да не е пратена, или твојата пратка некој ја украл. Со оглед дека мора да е потпишан тој што ја зел со број на лична карта, прво потврди со контролорите на чие име е испратена таа пратка. Ако е на твое, ќе ги најдат книгите за достава и ќе се види кој ја издал и кој ја подигнал.
  Само многу си чекал, дури од мај нарачано...
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  492
  15 oктомври 2013
  Машко
  Бидејќи и претходно сум нарачувал од таму, досеа се стигнало, не би требало да не е воопшто пратена. Го контактирав испраќачот пред да одам во пошта, само ми потврди дека пратката е пристигната во Македонија. Има ли можност некој од пошта да си ја земал за себе? Се работеше за smart band.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,526
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко дека после толку време ќе ја најдеш пратката, можеш да пробаш ако имаш време. Доколку си добил рефунд не се ни замарај.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  492
  15 oктомври 2013
  Машко
  daa.jpg

  Ова ми го прати испраќачот, кога го прашав зошто сеуште не сум ја добил пратката.
   
 25. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  492
  15 oктомври 2013
  Машко
  Не сум добил рефунд. Треба ли да им барам?
   

Сподели

Вчитување...