1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.7%
 3. Не сум задоволен/а

  19.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.9%
 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013

  upload_2019-11-20_12-47-27.png


  Ова не кажува дека е подигната. Ама не кажува ништо друго откако е стигната, ниту обид за достава, ниту вратена на повторна испорака, ниту вратена на испраќачот. Изгледа како „исчезната“ во системот. Со бројчето појди кај контролорот да отвори потерница.
  За отворање диспјут е доцна, немаш веќе таква можност. И за пошта е доцна, ама пробај.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  298
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Сакаш да кажеш дека и покрај тоа што бројчето не е регистрирано во апликацијата на пошта, успеале да најдат податок за него?
   
 3. Malkovich

  Malkovich
  Intern

  5
  3
  7 Декември 2017
  Машко
  Побарај друже, ама многу време има поминато. Штом од нашата пошта стаиле дека е доставено, тешко дека нешто ќе направиш. Јас имав три пати вакви проблеми во една година баш од нашата пошта. Прв пат стигнато, пишува доставено, а нигде го нема. Втор пат со картичка уредно идам у Пошта да го подигнам и нигде го нема, и трет пат телефонски ми се јавија да идам у пошта и пак не го најдоа пакетот. Хаотични се и не им се работи. Кога ќе ти истече времето боље ти е рефунд да стаиш. Лани за малце ќе не тргнале од AliExpress мрежата ради многу неуспешно доставени пратки од Пошта. Па ти сеа види :)
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  Не не. Ова покажува дека пратката е пристигната во Македонија, така да нема шанси да не го пратил испраќачот така? Бројчето го имам, ама веќе е доцна?!
   
 5. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  Не те разбрав кое бројче? Бидејќи беше лето периодот кога требаше да стигне пратката, ја забораив и имав доста други работи. Кога отидов во пред некоја недела, ми рекоа дека пратката е пристигната и подигната.
   
 6. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  Значи подобро да не се замарам :) Само време и живци ќе изгубам за 35 долари, не вреди.
   
 7. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  176
  14 ноември 2016
  Машко
  Барај да те обештетат, според тракингот пишува дека е пристигната на железничка во таа пошта, и потоа не се распределува никаде и се губи трагата (што значи 99% здиплен е смарт бендот).
   
 8. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  И јас така си мислам. Меѓутоа во Охридската пошта бев со бројчето, значи они е можно да го зеле ?
   
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  176
  14 ноември 2016
  Машко
  Во Охрид немаат никаква врска, сетоа тоа се случува во Скопје, никогаш не испаднала од сортинг центарот. Ако малку се потрудиш верувам дека ќе бидеш обештетен.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  298
  143
  18 oктомври 2019
  Машко
  Во ред е, тракинг бројот покажува дека е стигнат во пошта. Мислев дека е од оние бројчиња кои не ги регистрираат кај нас. Дали ќе добиеш обештетување незнам со оглед на тоа што оној кој го пратил има право на враќање на средства. Не и примачот. Меѓутоа како и да е пробај.
  Можеби грешам за последново, не сум сигурен...
   
 11. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  176
  14 ноември 2016
  Машко
  Мислев за обештетување од Македонска пошта, не од Али експрес, пратката е изгубена во државата која е дестинација, не е изгубена при транзит.
   
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,056
  2,343
  28 Јануари 2017
  Машко
  Good luck with that.
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Баш така. Стигнато е кај нас и веднаш му се губи трагот, не е процесирано до крај.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ни на сон нема да се случи ова.
  Они гледат да те закрпат а не да ти дават рефунд. :)
   
 15. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  Кога бев во охридската пошта проверија на компјутер и видоа дека пратката е доставена и подигната.. Прашањето е кој ја "здиплил"? Охридскава или скопскава пошта? На компјутер му покажа дека е доставена од локалната пошта ?
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи некој се потпишал наместо тебе.
  и да, трагата според тракингот се губе во главна пошта.
   
  Последна промена: 20 ноември 2019
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  627
  587
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нека ти кажат кој ја подигнал .. треба да дае лична карта број и име у тефтерот.
   
 18. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  825
  526
  20 Декември 2015
  Машко
  Ohrid не функционира баш како скопје со картончиња. Поштарот 99% од времето ги носи по куќа пратките. Никој не бара лична карта. Ниту потпис.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  За регистрирана пратка мора некој да се потпише во тефтерот, значи со потписот (макар и поштарот да шарнал) се потврдува дека пратката е испорачана на купувачот.
  Е сега ако поштарот шарнал и си ја зел пратката тогаш тоа е веќе кривично дело.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  258
  481
  15 oктомври 2013
  Машко
  Да. Поштарот во последно време ми се јавуваше да одам во пошта да си подигнам пратка. Лична карта никогаш не ми побарале. Потпис понекогаш само.
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не е предоцна (можеби до сега си чекал да стигне), потерај „dispute„ кон поштата (како што кажаа, се вика потерница). Треба да ја иницира испраќачот. Демек истрага каде се загубила пратката, а во пракса само ќе потпишеш дека не си ја примил, па ќе го обештетат испраќачот, а тој ќе ти даде refund. И тоа трае долго, но ти ништо не правиш, само чекаш.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  176
  14 ноември 2016
  Машко
  Изгледа не му е изгубена во главна пошта туку во Охрид..
  Сега баш пребарав некоја моја застарена нарачка (во овој случај пратка која стигнала во главната пошта на 23ти Мај).

  RB752241068SG

  Значи пратката си ја имам примено, а тракингот е ибришан целиот освен тоа "Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)" , со што значи тракингот застарува и се бриши!
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Водат они евиденција на хартија и ја чуваат, нема гајле за тоа.

  Туку, поскапеле уплатниците (оние старите за царински преглед, за кои мораш да чекаш да го рестартираат компјутерот). Порано беа 100-110 денари, сега се двесте и нешто. Прашував што е работата, викаат „поскапе провизијата; зависи од сумата“. А мојата сума (што ја платив за царина, односно не царина туку само ДДВ) беше релативно мала, на картончето пишуваше 6хх денари. Не знам дали и оваа уплатница беше вклучена по нова цена, обично на картончето ги вклучуваат и сите провизии и излегува доста точно - демек колку пари да си спремиш. Плаќав и други сметки, беше гужва и не проверив за другите сметки и уплатници дали е покачена провизијата.

  Во секој случај, нека им е честито нов скенер! Брзо ќе се исплати сам себе. :devil:

  Едит: Може да сум грешка, 10Х да не беа кога не плаќаш царина/ддв, а ова да не е оние отворањата по 7 денари, селотејпот и слично, па се собира... Ама сигурен сум дека најмалку последните два пати кога наплатија ДДВ, оваа уплатница беше 10Х денари. Знам затоа што нели, го рестартира компјутерот, па ме тера посебно да ја платам претходната, па за оваа ми бара 10Х денари. Сигурен сум за последните два пати дека толку платив.
   
  Последна промена: 20 ноември 2019
 24. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  318
  170
  28 Јуни 2013
  Донација од Американците е.
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Иронично беше. :)

  Бев малку поведен од ситуацијата преклани во Грција, кога производителот на цигари Папастратос и` подари на царината еден или неколку скенери, па корисниците на електронски цигари пиштеа вриштеа дека ништо не можеше да помине (беше забранет увоз на е-цигари, а продавниците се добро снабдени, но скапи). Тоа е тесно специјализиран случај, но ме научи дека ретко кој подарува нешто (само) поради добрина. И не знам како е ситуацијата таму сега.
   
  На TATA_MATA и Vlecka им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...