1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

1. Да, задоволен/а сум

12.3%
  2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

39.7%
  3. Не сум задоволен/а

19.1%
  4. Не сум воопшто задоволен/а

28.9%
  1. moongose

moongose
    Unstoppable

1,996
    2,244
    19 Јули 2013

upload_2019-11-20_12-47-27.png

Ова не кажува дека е подигната. Ама не кажува ништо друго откако е стигната, ниту обид за достава, ниту вратена на повторна испорака, ниту вратена на испраќачот. Изгледа како „исчезната“ во системот. Со бројчето појди кај контролорот да отвори потерница.
    За отворање диспјут е доцна, немаш веќе таква можност. И за пошта е доцна, ама пробај.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

298
    143
    18 oктомври 2019
    Машко
    Сакаш да кажеш дека и покрај тоа што бројчето не е регистрирано во апликацијата на пошта, успеале да најдат податок за него?

3. Malkovich

Malkovich
    Intern

5
    3
    7 Декември 2017
    Машко
    Побарај друже, ама многу време има поминато. Штом од нашата пошта стаиле дека е доставено, тешко дека нешто ќе направиш. Јас имав три пати вакви проблеми во една година баш од нашата пошта. Прв пат стигнато, пишува доставено, а нигде го нема. Втор пат со картичка уредно идам у Пошта да го подигнам и нигде го нема, и трет пат телефонски ми се јавија да идам у пошта и пак не го најдоа пакетот. Хаотични се и не им се работи. Кога ќе ти истече времето боље ти е рефунд да стаиш. Лани за малце ќе не тргнале од AliExpress мрежата ради многу неуспешно доставени пратки од Пошта. Па ти сеа види :)

4. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    Не не. Ова покажува дека пратката е пристигната во Македонија, така да нема шанси да не го пратил испраќачот така? Бројчето го имам, ама веќе е доцна?!

5. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    Не те разбрав кое бројче? Бидејќи беше лето периодот кога требаше да стигне пратката, ја забораив и имав доста други работи. Кога отидов во пред некоја недела, ми рекоа дека пратката е пристигната и подигната.

6. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    Значи подобро да не се замарам :) Само време и живци ќе изгубам за 35 долари, не вреди.

7. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

483
    176
    14 ноември 2016
    Машко
    Барај да те обештетат, според тракингот пишува дека е пристигната на железничка во таа пошта, и потоа не се распределува никаде и се губи трагата (што значи 99% здиплен е смарт бендот).

8. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    И јас така си мислам. Меѓутоа во Охридската пошта бев со бројчето, значи они е можно да го зеле ?

9. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

483
    176
    14 ноември 2016
    Машко
    Во Охрид немаат никаква врска, сетоа тоа се случува во Скопје, никогаш не испаднала од сортинг центарот. Ако малку се потрудиш верувам дека ќе бидеш обештетен.

10. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

298
    143
    18 oктомври 2019
    Машко
    Во ред е, тракинг бројот покажува дека е стигнат во пошта. Мислев дека е од оние бројчиња кои не ги регистрираат кај нас. Дали ќе добиеш обештетување незнам со оглед на тоа што оној кој го пратил има право на враќање на средства. Не и примачот. Меѓутоа како и да е пробај.
    Можеби грешам за последново, не сум сигурен...

11. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

483
    176
    14 ноември 2016
    Машко
    Мислев за обештетување од Македонска пошта, не од Али експрес, пратката е изгубена во државата која е дестинација, не е изгубена при транзит.

12. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,056
    2,343
    28 Јануари 2017
    Машко
    Good luck with that.

13. moongose

moongose
    Unstoppable

1,996
    2,244
    19 Јули 2013
    Баш така. Стигнато е кај нас и веднаш му се губи трагот, не е процесирано до крај.

14. krema

krema
    Professor

9,782
    9,462
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ни на сон нема да се случи ова.
    Они гледат да те закрпат а не да ти дават рефунд. :)

15. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    Кога бев во охридската пошта проверија на компјутер и видоа дека пратката е доставена и подигната.. Прашањето е кој ја "здиплил"? Охридскава или скопскава пошта? На компјутер му покажа дека е доставена од локалната пошта ?

16. krema

krema
    Professor

9,782
    9,462
    24 Јуни 2009
    Машко
    Значи некој се потпишал наместо тебе.
    и да, трагата според тракингот се губе во главна пошта.

Последна промена: 20 ноември 2019
  17. VerGer

VerGer
    On your way to fame

627
    587
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    нека ти кажат кој ја подигнал .. треба да дае лична карта број и име у тефтерот.

18. steelseries

steelseries
    On your way to fame

825
    526
    20 Декември 2015
    Машко
    Ohrid не функционира баш како скопје со картончиња. Поштарот 99% од времето ги носи по куќа пратките. Никој не бара лична карта. Ниту потпис.

19. krema

krema
    Professor

9,782
    9,462
    24 Јуни 2009
    Машко
    За регистрирана пратка мора некој да се потпише во тефтерот, значи со потписот (макар и поштарот да шарнал) се потврдува дека пратката е испорачана на купувачот.
    Е сега ако поштарот шарнал и си ја зел пратката тогаш тоа е веќе кривично дело.

20. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

258
    481
    15 oктомври 2013
    Машко
    Да. Поштарот во последно време ми се јавуваше да одам во пошта да си подигнам пратка. Лична карта никогаш не ми побарале. Потпис понекогаш само.

21. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не е предоцна (можеби до сега си чекал да стигне), потерај „dispute„ кон поштата (како што кажаа, се вика потерница). Треба да ја иницира испраќачот. Демек истрага каде се загубила пратката, а во пракса само ќе потпишеш дека не си ја примил, па ќе го обештетат испраќачот, а тој ќе ти даде refund. И тоа трае долго, но ти ништо не правиш, само чекаш.

22. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

483
    176
    14 ноември 2016
    Машко
    Изгледа не му е изгубена во главна пошта туку во Охрид..
    Сега баш пребарав некоја моја застарена нарачка (во овој случај пратка која стигнала во главната пошта на 23ти Мај).

RB752241068SG

Значи пратката си ја имам примено, а тракингот е ибришан целиот освен тоа "Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)" , со што значи тракингот застарува и се бриши!

23. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ Водат они евиденција на хартија и ја чуваат, нема гајле за тоа.

Туку, поскапеле уплатниците (оние старите за царински преглед, за кои мораш да чекаш да го рестартираат компјутерот). Порано беа 100-110 денари, сега се двесте и нешто. Прашував што е работата, викаат „поскапе провизијата; зависи од сумата“. А мојата сума (што ја платив за царина, односно не царина туку само ДДВ) беше релативно мала, на картончето пишуваше 6хх денари. Не знам дали и оваа уплатница беше вклучена по нова цена, обично на картончето ги вклучуваат и сите провизии и излегува доста точно - демек колку пари да си спремиш. Плаќав и други сметки, беше гужва и не проверив за другите сметки и уплатници дали е покачена провизијата.

Во секој случај, нека им е честито нов скенер! Брзо ќе се исплати сам себе. :devil:

Едит: Може да сум грешка, 10Х да не беа кога не плаќаш царина/ддв, а ова да не е оние отворањата по 7 денари, селотејпот и слично, па се собира... Ама сигурен сум дека најмалку последните два пати кога наплатија ДДВ, оваа уплатница беше 10Х денари. Знам затоа што нели, го рестартира компјутерот, па ме тера посебно да ја платам претходната, па за оваа ми бара 10Х денари. Сигурен сум за последните два пати дека толку платив.

Последна промена: 20 ноември 2019
  24. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

318
    170
    28 Јуни 2013
    Донација од Американците е.

25. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,343
    11,512
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Иронично беше. :)

Бев малку поведен од ситуацијата преклани во Грција, кога производителот на цигари Папастратос и` подари на царината еден или неколку скенери, па корисниците на електронски цигари пиштеа вриштеа дека ништо не можеше да помине (беше забранет увоз на е-цигари, а продавниците се добро снабдени, но скапи). Тоа е тесно специјализиран случај, но ме научи дека ретко кој подарува нешто (само) поради добрина. И не знам како е ситуацијата таму сега.

На TATA_MATA и Vlecka им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...