1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.0%
 3. Не сум задоволен/а

  20.2%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.6%
 1. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Од banggood колку време стигаат пратки? Нарачана на 11 септември, уште ја нема.
   
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Нема врска од кај си ја нарачал туку со која пошта е пратена
   
 3. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Еве една пратка преку Royal Mail:

  Annotation 2019-11-10 233910.jpg

  А со оваа пратка не ми е јасно што се случува:


  Annotation 2019-11-11 000659.jpg
   
 4. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Скоро месец дена ја процесираа нарачката. Така да има разлика и тоа.
   
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Кај мене има две уште од крај на Септември. Уште ги нема, застанати се на иста точка како твојата. Тоа што го гледаш не е повеќекратно скенирање, кој знае што генерира....
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Дечки нарачав нешто од ebay и продавачот имаше наведено ова во шипинг инфо:

  [​IMG]

  но кога денеска пратката беше означена како "Испратена" ја добив следнава информација:

  [​IMG]

  Дали ова значи дека ми ја шитнале преку DHL ? Или преку DHL оди само низ германија и потоа преку регулар пошта, или нема такво нешто ?
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако вика DHL треба да е DHL. За таа цена...
   
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  2 часа ѕвонам во поштиве за да не трчам по шалтери и никој не крева. Пратка стигната, без картонче. Еби ветар е кај нас, за 7 дена стигна од кина, овде подолго се "процесира".
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  да си провериш со продавачот за точно. Иначе за Германија има опција да, да не е DHL Express, иде со DHL до излез од Германија, после добива друго бројче за тракинг надвор од Германија, и тука пример ти ја испорачува курир од ЕМС на Македонски Пошти и нема врска со DHL.

  Ако е DHL Express ондак ти го спопикал :)
   
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Некој да не има контакт од поштарот во Karposh 3?
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Му пишав порака... Ке видам што ке мо одговори. Не верувам дека е DHL Express за таа цена.. Не верувам дека за 20 евра, ке ти го праќа со DHL. Мислам дека е само до границата со Германија.

  edit: Изгледа дека е DHL Parcel не Express.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 11 ноември 2019
 12. alexmk

  alexmk
  Intern

  20
  15
  28 Јануари 2017
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  кога ќе искочи од Германија ќе ти искочи на таа страна друго бројче стандард формат за тракинг
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  @DrMTR
  Овој е тој добриот DHL. :)
   
  На DrMTR и VerGer им се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,316
  6,432
  27 Март 2014
  Од германија е пратено.

  Аха одлично!

  Море најдобро е со обична регулар пошта. Мада кога се мора нека биде овој DHL.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас сум за регулар, но кога си во тесно ќе пројде и со овој сервис.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Вчера отидов да подигнам нарачка бидејќи стигнала во карпош 3 поштата, не ми ја дадоа и ми рекоа дојди утре сабајле, отидов и пак не ми ја дадоа. Не била внесена па после во поштарот била као демек поштарот ко дедо мраз се пета со нарачки. Рекоа дојди вечер, отидов со картонче и не ми ја даваат, требало од 13 да ја подигнам сега неможеле не била тука, а предходно рекоа тука е.

  На сајтот пиши на шалтер за испорака, а стигната е од саботата.

  Се дрецкам по телефони рекламации никој ништо не прави. Кај да се пријави оваа мизерија?
   
  На Krkac и flashgordon007 им се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,734
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За жал никаде...
   
  Krkac, steelseries и на DrMTR им се допаѓа ова.
 19. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  605
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Јас имав слично искуство минатата недела во истата пошта, 3 пратки стигнаа во среда, едната ми ја дадоа во четврток а другите две во понеделник. Мислам дека не беше проблемот во пошторазнесувачите, туку во некој службеник кој ги распоредува пратките по реони (пошторазнесувачи). Најверојатно тој службеник се вика Димитар, Митко, Митре или пак има слава за Митровден.

  Без паника, штом е стигната пратката во 1020, ќе дојде до тебе...
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 20. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  не ја носат до дома кај мене, во стан живеам, денес карточе донесол не дојде на врата идиотот. Не дека барам да дојди, да можам да си ја земам барем, а не тие шалтерашите ме шетаат дојди после дојди утре, тортура.

  Не е паника, ете понделник нема што да се бунам немав картонче али за денес ми рекоја дека ќе е во мои раце што ме тераат да трчам....
   
  Последна промена: 12 ноември 2019
 21. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  126
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Зашо уопште идеш у пошта додека не добиеш картонче ?
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  605
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Најди го твојот поштар, размени телефони и кога ќе дојде пратка за тебе, ќе ти се јави во 8:30 за да дојдеш да си ја земиш од него директ до 9... или ќе ти понуди варијанта 2
   
  На NecrotoX и steelseries им се допаѓа ова.
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Пишав дека имам :)
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  439
  221
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да не се дига паника без потреба. Ако е пратката доделена кај поштарот и има оставено картонче, на него пишува дека пратката може да се подигне од наредниот ден. Не може да се подигне истиот ден попладне.
   
  На Boco1987 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Зошто паника? Тоа што тој пишал пишал мене ми рекоа и без картонче можам да го земам па си играа дојди оди дојди оди. Тоа беше фрката.
   

Сподели

Вчитување...