1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.7%
 3. Не сум задоволен/а

  19.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.9%
 1. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  259
  51
  14 Август 2009
  Некој тука се жалеше за 1020 Карпош од поштарот. И јас го имам истиот поштар и во разговор со луѓе што работат тамо батката си брка приватни бизниси а се води како вработен у поштата. Кај нас се нема пријавено преку месец ипол... Незнам што да правам со пратки без тракинг што ми се. Не е голема пара ама заебанцијата е што се некои ситници практични кои би било топ да ги добијам.
   
 2. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  719
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Има ли некој инфо зошто уште ми дреме праткава на Железничка со описов од 10-ти Септември: "SE350, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Izlez)"?

  Првпат ова ми се случува. Па побрзо ќе стигнеше од Кина до тука отколку од Железничка до кај мене.
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Излез е, некоја земја од која излегува (или транзитна).

  Има уште да патува.
   
  На StOrMK и krema им се допаѓа ова.
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  719
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  А зошто е евидентирано како да е на наша територија? Испаѓа како нашата пошта да евидентира активности на пратки што се во странство. :confused:
  Јас пак мислев дека излегува од Железничка. :oh:
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  SE350 не е на наша територија, плус и пишува излез.

  Наша пошта понекогаш пренесува статуси добиени од странски пошти, не е тоа лошо.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mzo'.

  mzo'.
  Intern

  5
  2
  7 Април 2019
  Машко
  Здраво луѓе, ви работи ли тракингот преку пошта.мк? Веќе 6 дена пробувам, но не ми дава резултати.
   
 7. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  Работи, по некогаш во денот.
   
 8. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Доколку не ви отвара страната палете впн/прокси. После неколку обиди се блокира ипто на одреден период.
   
 9. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
   
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Да често паѓа и комплет
   
 11. krema

  krema
  Professor

  9,787
  9,470
  24 Јуни 2009
  Машко
  После 3 проверки си блокнат на 12 или 24 часа.
   
 12. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  394
  308
  4 oктомври 2011
  Машко
  Кај мене работи на овој начин. Му правам copy-paste на кодот стегам на Барај. И чекам едно 5-10 минути и се појавуваат информации. Ова случајно го најдов баш еднаш кога стегнав на барај и заминав до дуќан, кога се вратив ми беа прикажани сите информации, иако претходно цело време стискав на барај и ништо не се дешаваше.
   
 13. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  394
  308
  4 oктомври 2011
  Машко
  Дали некој до сеа ја имал истава дешавка.
  Пратката е пратена преку РојалМеил.

  Тракинг бројот кога го внесувам на нашата пошта пишува "Во Пошта" и го има поштенскиот код до градот каде што треба. А кога го внесувам тракинг бројот на Ројалмеил го пишува следново

  Item has left the overseas International Processing Centre
  1003 SKOPJE B, Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  (претпоставка) Кралската пошта не го гледа последниот статус од нашата пошта, или не знае да го протолкува/преведе.

  Нив најмногу ги интересира дали е стигнато до поштенскиот центар, а понатаму обработката (и следењето) е работа на наша пошта.
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене последнава пратка ми стигна мејл од Алиекспрес вика стигнато у destination country. На пошта МК немаше ништо, ден два, и денес ете вика:

  LV350 LV1000 9/19/2019, 11:39:31 AM Pratkata se prima od Ispra}a~

  Што им значи се прима од испраќач? Прв пат го гледам статусов.
   
 16. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  727
  670
  31 Мај 2011
  од кина у некоја друга држава иде па дури тогаш кај нас, сега е земена од која и држава да е LV(латвија или штознам) и допрва иде навака. Ако имаш опција за singapore post, увек бирај тоа. Нема утка, максимум за месец стига.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Уште е во Литванија, ама деновиве ќе тргне навака. Следен статус ќе е дека стигнала во наизменична пошта (влез)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Пратка од Англија, пратена од роднина, вредност внатре никаква, со тракинг број за достава на рака (international signed), вчера добива статус доставена. Ни пратка, ни картонче сум добил. Што понатаму, каде да се бунам. Реон Буњаковец.

  Благодарам
   
 19. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  11
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  upload_2019-9-21_12-34-35.png

  Златни се, ни преку прокси ни преку ништо не сака
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кај мене така понекогаш поштарот си ги зема кај него и ги доставува наредниот ден (или кога ќе оди кај мене). Прво види со поштарот.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Благодарам, ќе го почекам 2-3 дена од понеделник, пред да одам во пошта, инаку не знам кој ми е поштарот, :)
   
 22. mzo'.

  mzo'.
  Intern

  5
  2
  7 Април 2019
  Машко
  За колку време просечно доаѓа пратка од Прага до Македонија?
  Ова е последна трак информација од денеска
  Prague, Leaving the Foreign Exchange (third country via transfer)
   
 23. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  5 до 12 дена у просек, не може точно да се каже
   
 24. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Апдејт: отидов во пошта и ја најдоа пратката, имено поштарот имал такво реноме да си клика доставено ... не знам што да кажам, во минатото барем со тракинг ги припазуваа пратките
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко

Сподели

Вчитување...