1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.9%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.9%
 3. Не сум задоволен/а

  17.5%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,016
  492
  7 Март 2014
  Машко
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,916
  2,153
  19 Јули 2013
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  99
  62
  4 Декември 2009
  2 недели од прилика трае испорака од кога ќе ја добиеш ова порака во тракинг.
  2 пратки имав со нив едната стигна за 55 дена , другата неполн месец.

  Sent from my Mi A2 using Tapatalk
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zer0Cool

  Zer0Cool
  Intern

  36
  14
  10 ноември 2017
  Машко
  Озбилни ли се поштава со сајтов? 2 недели неможам да проверам дали се стасани праткиве падната им е странаа како може да сме волку загреови. Проверуам оти еднаш ми заглави у куманово пратката и не проверив на сајтов и ја вратиле за кина со цел памет ејјјј...
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,375
  9,078
  24 Јуни 2009
  Машко
  Им снемало интермец на поштариве. :D
   
  На Zer0Cool му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  455
  171
  14 ноември 2016
  Машко
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 7. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,016
  492
  7 Март 2014
  Машко
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  588
  554
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  малце и пофалба до поштариве (штета што е исклучок, а не редовна рутина нели) .. завчера ми донесоа пратка што беше задржана на царина (имав да си платам данок).
  Поштарот сепак ја донесе на врата (помало пакетче), зема пари колку што коштаа давачките, и вчера во сандаче ми имаше оставено копии од пополнетите уплатници што ги попуни и платил у мое име.
   
  На RoninMK, Krkac, Cika и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  455
  171
  14 ноември 2016
  Машко
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  Здраво,

  Дали ти стигнаа пратките од Сингапурска пошта?

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  Едно прашање за оние кои отварале "dispute" на Алиекспрес.

  Доколку пратката не пристигне во предвиденото време од 60 дена, дали е потребно да се отвори dispute пред истекот на спомнатиот период (и колку време пред истекот) или се отвара по истекот на периодот.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,916
  2,153
  19 Јули 2013
  По истекот на времето има уште 15 дена за отворање на диспјут. Но прво побарај продолжување на рокот за 10-15 дена, па доколку не стигне ни тогаш, пред да истечат тие отвори диспјут.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ако разбрав добро, ова би значело дека ако пратката не пристигне до 60-тиот ден можам да чекам уште уште максимум 15 дена за да отворам диспјут без да побарам продолжување?

  Ако побарам продолжување од 15 дена, пред да истечат побараните 15 дена треба да отворам диспјут?

  Некако ми изгледа исто...

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,916
  2,153
  19 Јули 2013
  Да, ама не е исто. Продолжувањето може да е на произволен број денови и може да се повтори.
  Но штом истечат деновите предвидени за пристигнување на пратката, не може веќе да се пролонгира и статусот автоматски се менува во примена. 15-та дена накнадно е доколку нешто со производот не е во ред, да има простор за реакција.
   
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  Конкретени примери,

  На 56-тиот ден отварам диспјут без продолжување на времето. Ако истиот не се реши до 60-тиот ден, останува активен без разлика што времето истекло...

  Ако го продолжам времето за 15 дена, 70-тиот ден отворам дуспјут и истиот останува активен по истекот на 75 дена.

  Ако продавачот вети дека ќе ми исплати рефунд не прифаќам и чекам Алиекспрес да го направи тоа.

  Се надевам дека не грешам, некако се покомплицирани од EBAY... :)

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,916
  2,153
  19 Јули 2013
  Така. Со тоа што ако продавачот се согласи да рефундира, прифаќаш и готово, нема зошто да чекаш од али да се вклучат.
  Напротив, многу е поедноставно и поважно многу поочигледно од ибеј.
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  А што ако продавачот се согласи да рефундира, ти ја прифаќаш понудата, затвораш диспјут и потоа останеш без рефунд?
  Има некаква гаранција дека ќе те рефундира?

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 18. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,016
  492
  7 Март 2014
  Машко
  Aliexpress ги држи парите се додека ти не стиснеш дека си ја примил пратката.

  Aliexpress те рефундира а не продавачот.
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,375
  9,078
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не затвараш диспјут, преку него се доаѓа до крајната точка на рефунд.
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  135
  57
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ок пошто најдов доста примери по интернетов за случаи кога во тек на дуспјут добиваат понуда од продавачот со некоја сума, кликаат прифаќам, автоматски се затвора диспјутот и не ги исплаќа после. Не сум имал до сега случај па не ми е баш јасно...

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,916
  2,153
  19 Јули 2013
  Ако се согласи да рефундира, нема шанси да не дојде до рефундирање. Ако те игнорира, случајот го преземаат од алиекспрес и одлучуваат согласно приложените работи и разговорот, што во таков случај е во твоја корист.
  Но никако не прифаќај рефундирање надвор од системот на али, преку пејпал или кој и да е друг систем за плаќање.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,375
  9,078
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова е неможно од технички причини, затоа што со самиот договор околу рефунд - системот на али аутомацки :) ги враќа парите на купувачот.
   
 23. VapeS

  VapeS
  Gaining Experience

  172
  229
  12 Август 2016
  Машко
  Почитувани, порачав ултрасоничен чистач од Али Експрес, преку магацин од Германија. Последен апдејт за пратката е:
  Untitled.jpg
  Бидејќи не сум од Скопје, на кого да се обратам и како да постапам за да си го земам пакетот?
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,291
  11,389
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На topic, RoninMK, VapeS и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  9,375
  9,078
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кратко и јасно хер @Metuzalem :)


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...