1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

1. Да, задоволен/а сум

13.7%
  2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

40.8%
  3. Не сум задоволен/а

17.3%
  4. Не сум воопшто задоволен/а

28.2%
  1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,198
    11,228
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Да си ги изедам зборовите, ми вратија една пратка на 9-тиот работен ден (еден ден откако помина рокот на картончето на кое пишуваше 8 дена). Јас се занесував, чекав една, па друга пратка како што доаѓаа за да одам за сите заедно и згрешив во броење (ме збуни празникот Богородица, изгледа го броев двапати).

Пакетот не беше голем, би рекол среден, но беше коцкаст пакет, не плико. А сигурен сум дека мали пратки ми ги чувале повеќе од рокот (ми донеле второ картонче за иста пратка).

Теткицата на шалтер беше многу арогантна, ни да објасни ни ништо, само „Ааа, па ова сме го вратиле. Следечи!“ Не можев да поверувам, мислев дека ме заебава. По малку расправање следниот нејзин коментар беше „па не сме ние магацин, нема да го чуваме со месеци“. Даваше контрадикторни изјави, те дека пратката е во 1003 („не може да им се јавиш, не работат со странки!“), те дека веќе три дена патува (а немаше шанси, претходниот ден истече рокот). Во тоа време не им работеше тракингот на сајтот и не бев проверил од дома што се случува (но и онака ќе го видев само статусот Ne pobaral што стоеше уште 7 дена со тој датум, колку што и траеше мојата надеж, се` додека денеска не се смени дека стигнал во Германија... :().

Во секој случај @martinmax беше во право. Примам чврги, ластици, заушки, клоци...

-----

@Surreal DostavaОТК ти е Достава Остаток, бидејќи мене веќе не може да ми се верува, види што викаат другите за тоа... :)

Последна промена: 12 Септември 2019 во 18:49
    На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Surreal

Surreal
    Intern

52
    22
    30 Септември 2014
    Машко
    Студент
    Читајќи ги сите мислења овде, дојдов до заклучок дека не е процесирана, но три дена и две пратки да не се процесирани ме буни. Страв ми е да не не е донесено картонче, а пратката да седи во пошта тие 8 дена колку што им се пред да се врати назад.

На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

635
    433
    11 ноември 2015
    Машко
    Дефинитивно веќе по тешко ке нарачувам од Ebay, ептен нешто ако не најдам на друга страна. Веќе неколку пати под ред не ми пристигнуваат пратки, и делл од продавачите се прават паметни, као ке ти ги вратиме парите или ке ти испратиме нова пратка. Ни пари ни нова пратка. Последната пратка продавачот ми го смени тракинг бројот и кога го проварувам кај нас ми пишува дека е доставена во Кавадарци. Првиот тракинг број започнуваше со EU, a еве го вториот UD138932865CN.

4. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

652
    100
    10 Јуни 2007
    Втора достава?
    А првата кај е? o_O

Прикачени датотеки:

5. krema

krema
    Professor

8,955
    8,708
    24 Јуни 2009
    Машко
  6. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

652
    100
    10 Јуни 2007
    А каде е доставено, првиот пат, па сеа пишува втора достава?
    И каде е втората достава тогаш?

7. krema

krema
    Professor

8,955
    8,708
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сметај дека секој ден поштарите ги задолжуваат пратките за достава, неуспешните достави (не неашле никој дома, требало картонче да остави ама не оставил) ги раздолжуваат (остаток) во пошта кога им мзавршува смената. Утредента пак задолжуваат за достава и.т.н ...
    Втора достава (втор обид) е бил денес. Најдобро појди си во пошта со тракинг бројче.

8. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

241
    39
    14 Август 2009
    А има и реони каде што поштар не стапнува долго време. На пример во Тафталиџе поточно под поштата во Карпош сме, господинот поштар го нема веќе 3та недела.

9. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

652
    100
    10 Јуни 2007
    Дома има цело време некој, не е можно да бил, а да не нашол никој.
    Само си ги куцаат таму така без врска.

10. krema

krema
    Professor

8,955
    8,708
    24 Јуни 2009
    Машко

Сподели

Вчитување...