1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.7%
 3. Не сум задоволен/а

  19.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.9%
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да си ги изедам зборовите, ми вратија една пратка на 9-тиот работен ден (еден ден откако помина рокот на картончето на кое пишуваше 8 дена). Јас се занесував, чекав една, па друга пратка како што доаѓаа за да одам за сите заедно и згрешив во броење (ме збуни празникот Богородица, изгледа го броев двапати).

  Пакетот не беше голем, би рекол среден, но беше коцкаст пакет, не плико. А сигурен сум дека мали пратки ми ги чувале повеќе од рокот (ми донеле второ картонче за иста пратка).

  Теткицата на шалтер беше многу арогантна, ни да објасни ни ништо, само „Ааа, па ова сме го вратиле. Следечи!“ Не можев да поверувам, мислев дека ме заебава. По малку расправање следниот нејзин коментар беше „па не сме ние магацин, нема да го чуваме со месеци“. Даваше контрадикторни изјави, те дека пратката е во 1003 („не може да им се јавиш, не работат со странки!“), те дека веќе три дена патува (а немаше шанси, претходниот ден истече рокот). Во тоа време не им работеше тракингот на сајтот и не бев проверил од дома што се случува (но и онака ќе го видев само статусот Ne pobaral што стоеше уште 7 дена со тој датум, колку што и траеше мојата надеж, се` додека денеска не се смени дека стигнал во Германија... :().

  Во секој случај @martinmax беше во право. Примам чврги, ластици, заушки, клоци...


  -----


  @Surreal DostavaОТК ти е Достава Остаток, бидејќи мене веќе не може да ми се верува, види што викаат другите за тоа... :)
   
  Последна промена: 12 Септември 2019
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Surreal

  Surreal
  Intern

  52
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Студент
  Читајќи ги сите мислења овде, дојдов до заклучок дека не е процесирана, но три дена и две пратки да не се процесирани ме буни. Страв ми е да не не е донесено картонче, а пратката да седи во пошта тие 8 дена колку што им се пред да се врати назад.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  833
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Дефинитивно веќе по тешко ке нарачувам од Ebay, ептен нешто ако не најдам на друга страна. Веќе неколку пати под ред не ми пристигнуваат пратки, и делл од продавачите се прават паметни, као ке ти ги вратиме парите или ке ти испратиме нова пратка. Ни пари ни нова пратка. Последната пратка продавачот ми го смени тракинг бројот и кога го проварувам кај нас ми пишува дека е доставена во Кавадарци. Првиот тракинг број започнуваше со EU, a еве го вториот UD138932865CN.
   
 4. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  Втора достава?
  А првата кај е? o_O
   

  Прикачени датотеки:

 5. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
 6. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  А каде е доставено, првиот пат, па сеа пишува втора достава?
  И каде е втората достава тогаш?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сметај дека секој ден поштарите ги задолжуваат пратките за достава, неуспешните достави (не неашле никој дома, требало картонче да остави ама не оставил) ги раздолжуваат (остаток) во пошта кога им мзавршува смената. Утредента пак задолжуваат за достава и.т.н ...
  Втора достава (втор обид) е бил денес. Најдобро појди си во пошта со тракинг бројче.
   
 8. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  259
  51
  14 Август 2009
  А има и реони каде што поштар не стапнува долго време. На пример во Тафталиџе поточно под поштата во Карпош сме, господинот поштар го нема веќе 3та недела.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  706
  138
  10 Јуни 2007
  Дома има цело време некој, не е можно да бил, а да не нашол никој.
  Само си ги куцаат таму така без врска.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можно е и тоа сценарио.
   
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,114
  796
  1 Јуни 2016
  Две пратки порачани на 4ти септември, едната пристигна денес, другата е во пошта, ќе биде испорачана утре.
  I bow to you, Singapore post.
   
 12. ski

  ski
  Intern

  79
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Тракингот на пошта ком мк пак не работи,
  wtf се случува некад работи некад не...ко да го чуваат да не им се прегре:D
   
 13. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  102
  88
  1 Март 2013
  Машко
  Кога купувам нешто барам специфично да е со шипинг од Сингапур, ептен се брзи.
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  А како вака Кинезиве ми даваат тракинг број шо завршува на LV (Латвија)?
   
 15. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  566
  599
  15 Септември 2012
  Машко
  Поштата на Латвија се опаметила, сака дел од колачот на поштенски услуги за нарачките од Кина и отворила своја подружница во Кина.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,947
  4,178
  28 oктомври 2008
  Ми треба инфо за кога се нарачува нешто погабаритно од Европска земја, освен царина и данок, дали пошта наплатува нешто екстра за тежина на пакетот?
  На пример околу 5-6 килограми
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Да, поштарината зависи од тежината на пакетот. Но тоа се плаќа при испраќање, не при прием на пратката. Цените ќе си ги провериш на веб страницата на поштата преку која ќе се испраќа пратката.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  78
  27
  15 ноември 2017
  Машко
  Шо се дешава со поштата на Северија, не ми се јасни, каснење, губење пратки, недоразбирање итн, итн. Еееее не беше така другари мој, едно време капитенски ја водеше чичо Рафиз. Се беше под конец.
   
 19. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,036
  3,054
  2 Септември 2012
  Машко
  Како не бе нема грешка, била некогаш ццц...
  Исти биле тие секогаш, и во камена доба и во времето на Тито и сега. :p
   
  На Filip95 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  57
  79
  3 oктомври 2018
  Машко
  Здраво,
  Која е оваа пошта 1020?
  Досега 50тина пратки ми стигаат во 1000 и следниот ден одма дома.
  1020 не сум видел.
  Фала Screenshot_2019-09-18-13-43-27-498_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 21. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Достава остаток, значи останата е за друг ден.
  @PeGi998 Членот на предходната страна има пишано дека таа пошта е во карпош 3
  Македонска Пошта-Карпош 1020
   
 22. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  57
  79
  3 oктомври 2018
  Машко
  Има ли некој искуство со ваква работа?
  Најверојатно ја згрешиле поштата. Живеам во Лисиче и секогаш ми биле во главна или до дома носени. Да се бунам или ќе ја вратат за некој ден?
  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  627
  587
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако не се смени статус за ден два, ја би идел да си ја соберам, да не испадне да ја вратат па да заврши на излез надвор од мк назад кон продавач.

  Иначе хаос е по пошта пуни се до плафон со пратки од Скопско :D има некакви промоции (не сум у тек) ама имаше еден тон кутии чаша со лименка и мали ранчиња, послендо ко бев у пошта ..
   
  На PeGi998 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  57
  79
  3 oктомври 2018
  Машко
  Полека полека мрда пратката. Според интернетов 1005 е во центар. Ај да видиме колку ќе и треба до Лисиче Screenshot_2019-09-18-16-42-59-785_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
   
 25. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Имам искуство, скоро сите пратки ми ги утнуваат во друга пошта, затоа пишувај кај зип код број од поштата, пример тие што се од карпош зип 1020 итн.
  Пратката ќе ти стигне само ќе треба ден два повеќе додека ја препратат во правата пошта.
   

Сподели

Вчитување...