1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  13.1%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.7%
 3. Не сум задоволен/а

  17.2%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  29.0%
 1. krema

  krema
  Professor

  9,249
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нека е честито, него кажи какви давачки плати? :)
   
 2. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,230
  1,290
  10 Септември 2010
  Пратката беше 125 евра (кондензатори, потенциометри и слични ел. компоненти), платено 25 евра се комплет.

  Очекував нешто повеќе, така да во ред си е :)
   
  borcep, ARMac и на krema им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  969
  665
  1 Јуни 2016
  Порачана на 12ти август. Сингапур и се е можно.
  upload_2019-8-24_13-0-22.png
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,249
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Одлчично, сеуште нема гужви по поштите.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 5. -Ata-

  -Ata-
  Gaining Experience

  111
  113
  2 Декември 2010

  Потполно истото го нарачав пред скоро еден месец, од нивната стана, а сега е во Прага. Веројатно наскоро би требало да пристигне.
  Изгледа на интересен уред, можеби ќе треба друг адаптер да се доземе за да се искористи целосно моќноста. Какви звучници планираш да користиш со појачалово?
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,901
  6,588
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Оф леле тие рутирања од Прага. Искрено подолго патуваат Прага Скопје него Кина-Чешка.

  А ич не ги разбирам Singapore Post. Имаат и рутирани пратки и директни летови до Скопје. Изгледа зависи од кој град/аеродром искача пратката.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  823
  326
  28 oктомври 2007
  Имам веќе мали кутии со 4 инчни МТX за кола декларирани на 60W RMS.Ќе ги користам за на велосипед на долги тури закачени позади а ќе го напојувам со USB power bank на 12v со 6 литиумски батерии 18650 од 3400 may.Јас го имам веќе моделот NS10 со кое 12 саати без проблем држеа батетиите но поради голем број пикови што непријатно ме изненадија на звучниците кои искрено не вредат за парите бидејки ги платив 50 евра морав да ги стишам па со тоа се намали ефикасноста на звучниците за на крај резултираше со потивок звук ради намалените децибели а сега со NS20 би требало да ги надокнадам тие загуби.
   
  На -Ata- му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  676
  112
  10 Јуни 2007
  Колку дена може да стои пратката во пошта, на шалтер - за испорака, пред да ја “вратат”?
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,276
  11,373
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пишува на картончето, најчесто 5 или 8 РАБОТНИ дена, ама скоро секогаш ја задржуваат и многу повеќе - не им се исплати да ја враќаат.
   
  На Delicon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Со сигурност тврдам дека од прием на пратката во пошта ја чуваат 19 дена. Еднаш ми се случи да не дојде поштарот и едвај ја најдов пратката во локалната пошта во Штип. Е сега, овие 19 дена важат за локалните пошти по населби, после 19 дена ја праќаат до главна пошта.
   
  На Metuzalem и krema им се допаѓа ова.
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,164
  510
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Од јуни навака многу е проблематично подигањето на пратки, не ги носат пратките, ниту носат картончиња како предходно.
  За секоа подигање пратка обавезно треба да се иде 3-4 пати до пошта и да се јавам на шефот 3-4 пати.
  Пратките биле кај шефот заклучени, му се јавувам на шефот, а тој или е на пат или не може да ми ја најде пратката.
  Три пати по рет така ме дупат, сега ќе биде четврти. Пратката е сигната во поштата во Карпош пред 7 денови, абер нема да помине поштар.
  Пратките ми стигаат во поштата во Карпош, дали ова и нас вас ви се случува?
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,249
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  Поднеси приговор (жалба) до надлежните.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  130
  232
  24 Април 2007
  Женско
  Не. Летово имам едно 15тина нарачки. Ама од главна пошта ги подигнувам... Не знам дали уопште има врска.
   
 14. fiatf

  fiatf
  Intern

  69
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Работи ли следењето на пратки на Насловна?
  Не ми дава никакви резултати на тракинг број,претходно кога сум проверувал тракинг бројчиња за други праки ако не биле пристигнати во мк даваше инфо "не се најдени резултати" а сега не дава никакво инфо.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,249
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  На колективен годишен одмор имет отидено.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  130
  232
  24 Април 2007
  Женско
  Како ќе го начекаш. Пробај пак во текот на денот. Ако не е стигната во пошта враќа резултат "не се најдени". Ако ништо не враќа, риквестите не успева да ги испроцесира.
  Зборот ми е работи системот, само не добро :)
   
  На artweb и fiatf им се допаѓа ова.
 17. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  11
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  upload_2019-9-10_13-58-40.png

  Слабо англискио поштава...
   
 18. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  130
  232
  24 Април 2007
  Женско
  Само што проверив две пратки, легни му на „Барај“ копчето ;)
   
  На fiatf му/ѝ се допаѓа ова.
 19. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  89
  73
  1 Март 2013
  Машко
  За во главна пошта е 8 работни дена и враќаат веднаш после 8миот ден, додека поштата во карпош ги чуваа до 20тина дена.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,901
  6,588
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ненормални, ретровизорот веќе наместен у кола пред недела дена o_O

  [​IMG]
   
  На artweb и mkextremer им се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,164
  510
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  [​IMG]
  Пратката стигната е во пошта во Карпоп 4 на 26-ти август, од поштар ни трага ни глас.
   
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  194
  21 Мај 2017
  Побрзо ќе стигне од друг крај на свет до кај нас него од пошта до дома 2 км.
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 23. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  508
  547
  15 Септември 2012
  Машко

  Поштата се наоѓа на улица Никола Русински во населба (градска четврт) Карпош 3 во Скопје, а не во Карпоп 4.
  А ти зошто чекаше 12 работни денови за да пријавиш овде? Далеку ти е поштата за да појдеш и да си ја побараш пратката од шалтер?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,164
  510
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Значи проблемот е што јас не сум отишол, така?
  Од јуни навака ова ми се случува четврти пат по ред, и го знам исходот.
  Одам на шалтер, вака-вака.
  -Дечко пратките пај нас повеќе не ги оставаат, кај поштарот се заклучени во шкав.
  Како да го најден поштарот?
  -излезен, дојди утре сабајле накај 9ч.
  Одам сабајлето, пак не е таму.
  Број да ми дадете од поштарот?
  -броеви не даваме, види со шефот.
  Каде е шефот?
  Моментално е излезен, еве ти број јави му се разбери се со шефот.
  Му се јавувам на шефот, вака-вака аха, ај не сум во Скопје ќе те барам утре на овој број.
  Следниот ден шефот не ми се јавува, го барам јас.
  -Што видна со пратката, у гужви сум после ќе пробам да ги најдам.
  После некое време ми се јавува, па не можел да ги најде, дали сум бил сигурен дека се стигнати во Карпош 3, да бе трекингот така покажува.
  Па му давам тракинг да се увери, па ги бара уште ден-два и конечно ги наоѓа  Сега јасно ти е зошто не сум отишол до сега?
  Не отидов затоа што џабе ќе одев. Немам веќе живци за вакви заебанции.

  Инаку средив за пратката преку врски, утре ќе одам да ја земам.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Surreal

  Surreal
  Intern

  52
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Студент
  На две пратки ја имам истава порака

  upload_2019-9-12_17-59-10.png

  Не знам што им значи тоа DostavaOTK, ако може некој да ми објасни што сакал да каже авторот и дали е паметно да отидам утре во пошта да прашам што е работата или да чекам понеделник?
   

Сподели

Вчитување...