1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.9%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  38.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.7%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. Filip95

  Filip95
  Intern

  25
  8
  18 Април 2018
  Машко
  Сум имал пратки и мали и големи. Дури и до $500 но никогаш не ми побарале царина.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Лаки ју. Свиркај си и ужиФкај си.

  Не ги терај и другите да се надеваат дека и нивните пратки ќе поминат не-царинето, па после да цвилат на форумов колку ги царинеле...
   
  На Zippo и Filip95 им се допаѓа ова.
 3. Filip95

  Filip95
  Intern

  25
  8
  18 Април 2018
  Машко
  ок. ќе си ќутам


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016
  Вчера ми дојде писмото од пошта, пратката ми беше стигната во нашиот град. На вистински документи кои ги доставив, нелажирани, на платена сума од 5700 денари ми дојде царина 1600 денари.
   
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  штета, се дешаваат и вакви работи чат-пат, кај што не веруваат во веродостојноста на приложените документи.

  мислам дека можеш да приложиш приговор, али на крајот на денот ќе изгубиш повеќе време и живци од целата ситуација.
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не заборавај дека во тие 1600 денари ти се пресметани и данок, царинска проверка, папири и уште некои ситни давачки, така да свиркај си и не се замарај со приговор, ќе изгубиш време, пари и живци и на крај ќе те одбијат.
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 7. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016
  Колку што видов имаше ДДВ, некаква си друга такса од 5% и ПТТ нешто од 206 денари. Јас очекував повеќе да дојде за царина. Ги платив и го подигнав пакетот. Не поднесов ни приговор ни ништо.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ти треба приговор, слушај ме.
   
 9. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Мене на 4000 денари ми дојде 1500, па никому ништо. :innocent: Таман си е пресметката.
   
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,929
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Некако многу ви земале бе? Јас на пратка од околу 4000 денари платив 397 денари, и тоа тука спаѓаат и другите давачки према поштата.
   
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  398
  358
  21 Мај 2017
  Машко
  Во зависност од продуктот кој е царинет различна е царината, негде 5% негде 18 итн.
   
  На goce03 и NecrotoX им се допаѓа ова.
 12. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  Како беше тоа.. пријатно изненаден? :)
  IMG_4734.JPG
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Знае ли некој зошто сајтот на Пошта 2 дена е блокиран?
   
 14. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене го отвара сајтот на пошта.
   
 15. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Вчера пробував и надвор од други места да го отворам и беше блокиран.
   
 16. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  333
  28 oктомври 2007
  Сепак проблемот бил во Вип операторот,го ресетираа од таму модемот и сега е во ред.
   
 17. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Ми ја прошетале праткава до Кочани, па назад до Скопје, а јас сум од Штип...
  Ај што згрешиле, толку ли не им текна директно во Штип да ја пратат, или за тоа треба факултет? Screenshot_20190711-122333.jpeg

  Испратено од Mi A2 Lite преку IT.mk форум апликација
   
 18. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  199
  104
  7 Март 2015
  Сигурно нема директна линија од колани до штип, па мора назад до скопје па да ја пратат они до штип.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Ова воз е, нема директна линија. Сакал, не сакал, мора да помине од Штип, зборам зашто знам како функционираат. Но, тој некој си на шалтер во Кочани видел дека пратката не е за Кочани, и директ назад во Скопје. Е сега, дали следат протокол не би знаел да кажам.
   
 20. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,146
  676
  8 Август 2017
  Машко
  На мене ми ѕвонеше една тетка од поштата во Струга и повторно ја враќаат во Скопје, како стасала до Струга нз. Уредно си беше внесена адресата на пратката кога ја подигнав.
   
 21. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  168
  65
  20 Јули 2011
  Задоволен од макдонски пошти досега сум порачал многу од алиекспрес и се сум добил. Плус финта со поштарот му реков а не сум дома на балкон да ги фрла пратките и се си функционира топ засега.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 22. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Извинете вака, темата не е поврзана со МК пошта но незнам каде да се обратам.

  Од eBay сакам да нарачам пратка но нема испорака до МК, прашав дали има до Грција ми рече можи. Е сега некој поискусен дали правел нарачка во друга држава па да ми ја испратат во МК или јас да си ја земам од ГР. Има некаков начин?(иначе немам познаници во Грција).
   
 23. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  Не чини апито на македонски пошти или е некој проблем до мене?
  Истото се случува кога пратката ја следам и на 17TRACK. Пробува да се конектира до македонски пошти и на крајот фрла WEB ERROR.

  Според @Cika гледам дека работело на 11 јули 2019

  upload_2019-7-23_10-52-6.png
   
 24. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  Некогаш работи, некогаш не, ни со впн ни со друга IP.
   
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  931
  634
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми помогне, денес добив две пратки кој што се со траконг број LP00139932990950 или DDUA10170001220323, арно ама нашава пошта не ги регистрира со ове броеви. Приметив дека ги регистрира со бројот што е под бар кодот.(слика)
  Како можам да го најдам бројот што е под бар кодот? Пошто имам уште многу пратки со сличен број кој што нашава пошта не ги регистрира. 20190723_202416.jpeg

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...