1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  13.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.8%
 3. Не сум задоволен/а

  17.4%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.6%
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,250
  11,323
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На тракингот од Алиекспрес или Каинао (што е исто). Порано најчесто не го пишуваше вистинското бројче, во последниве неколку месеци сите што сум ги барал го пишувало некаде.
   
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
  Барав и јас, никаде не пишува.
  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 3. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Јас имам слична ваква нарачка и ми го даде другиот тракинг број на Aliexpress (на она View original information копчето кога ќе кликнам). На една друга па немам, ама таа понова е и уште е на "Order information received by carrier", очекувам да се појави и таму за некој ден.


  upload_2019-7-23_23-44-25.png
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,250
  11,323
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Е па тоа ДуДуА ти е второто бројче, белгиска пошта (17трак ми кажа и ми даде линк до белгиска пошта). Таков формат им е, нема да можеш да го видиш на наша пошта.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nadja

  Nadja
  Intern

  38
  7
  6 ноември 2012
  Женско
  Страната на мк.пошти пак им багува? Не можам ништо да следам 2-3 дена, на 17track има триаголниче а не сака ни со vpn..
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,103
  3,024
  2 Септември 2012
  Машко
  Следење пратки еве го втор ден повторно не работи.
  Аман више и пошта и се у три лепе.....:p
   
  На Nadja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,688
  23 oктомври 2012
  Машко
  Момци ај малку помош ако може, немам добиено никакво известување, тракингот на пошта секако дека не работи и тука ми вика дека ке ја вратат пратката :( Знаете ли каде и кого да контактирам за ова?

  Поста.png
  Screenshot_52.png
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  562
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  во пошта директ, главната, пошто гледам ова DHL германија, па наша (втора опција на главниот за поплаки што е ќе видам назад мислам го имав пишано еднаш на темава) .. од мое искуство ова иде со курирска пошта (ми се јавувале на телефон стално пред обид за испорака) што мора да иде со потпис на прием. Према статусов само најверојатно е више вратена ..
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,688
  23 oктомври 2012
  Машко
  Got it, thanks!
   
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,103
  3,024
  2 Септември 2012
  Машко
  Страната им е распад систем. :crazy:
  Два саати работи, 3 дена не, и се така.....
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Nostradamus

  Nostradamus
  Intern

  34
  32
  23 Мај 2017
  Машко
  Студент / Software Engineer
  Немав добри искуства со Македонска Пошта бидејќи како лихаври ми го чуваа напојувањето (Corsair RM650X) кога го земав од Конрад Електроникс/Германија но за ЖИВО чудо не ми го царинеа, незнам дали Конрад го имаше средено, незнам дали овие се смилуваа но се трудеа со сета сила да ми наплата достава иако двапати дојдов да си го земам лично од прием на пратки на Железничка. Дури ми наплатија прием на пратка што реално незнам како работи таа процедура така да нема да коментирам за тоа.
   
 13. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  302
  175
  5 Февруари 2016
  Исти проблем имам и јас тракинг бројчето ми е DDUA и е доста долго. На али пишува дека е веќе месец дена во МКД кога се јавувам во пошта вика не може вакво бројче да има многу било долго. Ај ако има начин за како да се види некое друго бројче извести.
   
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,688
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ок дечки, без паника, се извинувам што ве вознемирив, се јавив на бројчето и можам да кажам дека чичкото што се јави од другата страна беше најуслужливиот и најфин момак со кој сум комуницирал последниве 10тина години. Ми рече дека таа порака он незнае од каде е и што е, сајтот знае дека не им работи најчесто, ама тој е валиден за информации. Му издиктирав, куцна таму во персоналниот сметач и ми вика пратката е кај поштарот, ти ја носи, ако не те најде дома помини после да си ја земеш ако сакаш. После саат време ми се јави поштарот и ми вика здраво... имам пратка за тебе дома ли си, му викам не, али ако сакаш да поминеш од кај мене на работа ке ја примам. Момакот ми рече нема проблем, те барам за 15 мин. И така, јас и пратката сме заедно.

  Sneak peak (@gokica ):
  20190807_122514.jpg
   
  На mrkela2009, Nick192, Маша и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,145
  499
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Две пратки од алиекспрес систем завеле дека ми ги испорачеле во ист ден, а вооошто не ми се испорачани.
  До пред некое време ми ги носеше поштар или ако не сум дова оставаше картонче да ги подигнам од пошта, сега ни поштар поминал ни картонче ми оставиле.
  Прашувам во пошта на шалтер, вика пратките се кај шефот, ми дадоа број од шефот ми се јавив, ај ќе проверам ќе ти се јавам, и така до сега му се јавувам 4-5 пати и секогаш го добивам истиот оговор.
  Не знам што се дешава со идиотската ни пошта.
   
 16. 123456

  123456
  Gaining Experience

  863
  427
  12 Април 2013
  Машко
  Одмори се олабавете малку
   
 17. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,145
  499
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Најдобро кога се одмори државава да оди во стечај.
   
  На Filip95 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
 19. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  227
  174
  21 Мај 2017
  Страната работи, но следење на пратки не работи некое време, стои така коа стискаш барај.
   
  На Oktar и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,899
  6,524
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Пу пу пу да не ги урочам.
  [​IMG]
   
  На StOrMK, Boldozer, mkiptv и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,385
  940
  8 Декември 2009
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,899
  6,524
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Стигна денес. Еве кога е платена. Да не е рекорд?

  [​IMG]
   
 23. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  172
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Мене ми украдоа пратка пред 2 години. Видел немало никој во двор и демек ја фрлил во дворот на земја и кучињата ја изеле. На земја ја фрлил, еј.
  Отидов во поштата во Ѓорче, се испокарав и со вработените таму, па со него на телефон, па да биде бељата поголема, дури се потпишал во мое име на листот за подигнување, со моите иницијали.
  Им оставив плик со писмо на поштата опомена пред тужба.
  Демек го повлекле поштарот, кога после 6 месеци пак на мојот реон, на местото на нашиот (Македонец), кој го избркаа од работа, бидејќи требало млади да вработуваат.
  Поштарот бил внук на директорот на поштата во Ѓорче, така да ништо не се случи со него.
   
 24. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Помош ако можи.
  - На колку време прават update и што поточно значи ова? Кога ќе стигни ако можи некој да сподели искуство. Screenshot_20190817-142721_17TRACK.jpeg
   
 25. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  493
  528
  15 Септември 2012
  Машко
  Од Полска сум нарачувал мали пратки двапати до сега, ама не во август.
  Траспортот бил незамисливо брз: Од нарачка до Белград за еден ден, од Белград до МК исто еден ден и три дена низ Скопје до мојот поштар...

  Одговор на твоите прашања:
  Update прават на секое читање на бар кодот на пратката
  Што поточно значи КОЕ ОВА?
  Кога ќе стигни? Баба Ванѓа одамна е умрена, ние останатите не сме толку видовити.
  Мое искуство ти напишав на почетокот.

  Пред да поставиш прашање, ја прочита ли целава дискусија? Можеби одговорот на твоето прашање е веќе дискутирано и напишано.
  Пред да поставиш прашање, се погрижи ли да ги прочиташ сите одговори на твојот проблем на Google?
   

Сподели

Вчитување...