1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

1. Да, задоволен/а сум

13.2%
  2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

40.8%
  3. Не сум задоволен/а

17.4%
  4. Не сум воопшто задоволен/а

28.6%
  1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,250
    11,323
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    На тракингот од Алиекспрес или Каинао (што е исто). Порано најчесто не го пишуваше вистинското бројче, во последниве неколку месеци сите што сум ги барал го пишувало некаде.

2. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

701
    503
    11 ноември 2015
    Машко
    Барав и јас, никаде не пишува.
    Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

3. mmarko

mmarko
    Gaining Experience

82
    55
    1 Март 2013
    Машко
    Јас имам слична ваква нарачка и ми го даде другиот тракинг број на Aliexpress (на она View original information копчето кога ќе кликнам). На една друга па немам, ама таа понова е и уште е на "Order information received by carrier", очекувам да се појави и таму за некој ден.

upload_2019-7-23_23-44-25.png

4. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

701
    503
    11 ноември 2015
    Машко
  5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,250
    11,323
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Е па тоа ДуДуА ти е второто бројче, белгиска пошта (17трак ми кажа и ми даде линк до белгиска пошта). Таков формат им е, нема да можеш да го видиш на наша пошта.

На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nadja

Nadja
    Intern

38
    7
    6 ноември 2012
    Женско
    Страната на мк.пошти пак им багува? Не можам ништо да следам 2-3 дена, на 17track има триаголниче а не сака ни со vpn..

7. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,103
    3,024
    2 Септември 2012
    Машко
    Следење пратки еве го втор ден повторно не работи.
    Аман више и пошта и се у три лепе.....:p

На Nadja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Момци ај малку помош ако може, немам добиено никакво известување, тракингот на пошта секако дека не работи и тука ми вика дека ке ја вратат пратката :( Знаете ли каде и кого да контактирам за ова?

Поста.png
    Screenshot_52.png

9. VerGer

VerGer
    On your way to fame

562
    540
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    во пошта директ, главната, пошто гледам ова DHL германија, па наша (втора опција на главниот за поплаки што е ќе видам назад мислам го имав пишано еднаш на темава) .. од мое искуство ова иде со курирска пошта (ми се јавувале на телефон стално пред обид за испорака) што мора да иде со потпис на прием. Према статусов само најверојатно е више вратена ..

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Got it, thanks!

11. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,103
    3,024
    2 Септември 2012
    Машко
    Страната им е распад систем. :crazy:
    Два саати работи, 3 дена не, и се така.....

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nostradamus

Nostradamus
    Intern

34
    32
    23 Мај 2017
    Машко
    Студент / Software Engineer
    Немав добри искуства со Македонска Пошта бидејќи како лихаври ми го чуваа напојувањето (Corsair RM650X) кога го земав од Конрад Електроникс/Германија но за ЖИВО чудо не ми го царинеа, незнам дали Конрад го имаше средено, незнам дали овие се смилуваа но се трудеа со сета сила да ми наплата достава иако двапати дојдов да си го земам лично од прием на пратки на Железничка. Дури ми наплатија прием на пратка што реално незнам како работи таа процедура така да нема да коментирам за тоа.

13. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

302
    175
    5 Февруари 2016
    Исти проблем имам и јас тракинг бројчето ми е DDUA и е доста долго. На али пишува дека е веќе месец дена во МКД кога се јавувам во пошта вика не може вакво бројче да има многу било долго. Ај ако има начин за како да се види некое друго бројче извести.

14. Oktar

Oktar
    Guru

3,333
    9,688
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ок дечки, без паника, се извинувам што ве вознемирив, се јавив на бројчето и можам да кажам дека чичкото што се јави од другата страна беше најуслужливиот и најфин момак со кој сум комуницирал последниве 10тина години. Ми рече дека таа порака он незнае од каде е и што е, сајтот знае дека не им работи најчесто, ама тој е валиден за информации. Му издиктирав, куцна таму во персоналниот сметач и ми вика пратката е кај поштарот, ти ја носи, ако не те најде дома помини после да си ја земеш ако сакаш. После саат време ми се јави поштарот и ми вика здраво... имам пратка за тебе дома ли си, му викам не, али ако сакаш да поминеш од кај мене на работа ке ја примам. Момакот ми рече нема проблем, те барам за 15 мин. И така, јас и пратката сме заедно.

Sneak peak (@gokica ):
    20190807_122514.jpg

На mrkela2009, Nick192, Маша и уште 4 други им се допаѓа ова.
  15. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,145
    499
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Две пратки од алиекспрес систем завеле дека ми ги испорачеле во ист ден, а вооошто не ми се испорачани.
    До пред некое време ми ги носеше поштар или ако не сум дова оставаше картонче да ги подигнам од пошта, сега ни поштар поминал ни картонче ми оставиле.
    Прашувам во пошта на шалтер, вика пратките се кај шефот, ми дадоа број од шефот ми се јавив, ај ќе проверам ќе ти се јавам, и така до сега му се јавувам 4-5 пати и секогаш го добивам истиот оговор.
    Не знам што се дешава со идиотската ни пошта.

16. 123456

123456
    Gaining Experience

863
    427
    12 Април 2013
    Машко
    Одмори се олабавете малку

17. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,145
    499
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Најдобро кога се одмори државава да оди во стечај.

На Filip95 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

701
    503
    11 ноември 2015
    Машко
  19. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

227
    174
    21 Мај 2017
    Страната работи, но следење на пратки не работи некое време, стои така коа стискаш барај.

На Oktar и BorisSapphire им се допаѓа ова.
  20. ARMac

ARMac
    Орган

5,899
    6,524
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Пу пу пу да не ги урочам.

На StOrMK, Boldozer, mkiptv и уште 3 други им се допаѓа ова.
  21. Cika

Cika
    V.I.P

2,385
    940
    8 Декември 2009
  22. ARMac

ARMac
    Орган

5,899
    6,524
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Стигна денес. Еве кога е платена. Да не е рекорд?

23. marick14

marick14
    Gaining Experience

172
    58
    2 Март 2011
    Правач на ајвар
    Мене ми украдоа пратка пред 2 години. Видел немало никој во двор и демек ја фрлил во дворот на земја и кучињата ја изеле. На земја ја фрлил, еј.
    Отидов во поштата во Ѓорче, се испокарав и со вработените таму, па со него на телефон, па да биде бељата поголема, дури се потпишал во мое име на листот за подигнување, со моите иницијали.
    Им оставив плик со писмо на поштата опомена пред тужба.
    Демек го повлекле поштарот, кога после 6 месеци пак на мојот реон, на местото на нашиот (Македонец), кој го избркаа од работа, бидејќи требало млади да вработуваат.
    Поштарот бил внук на директорот на поштата во Ѓорче, така да ништо не се случи со него.

24. n1kola18

n1kola18
    Intern

74
    21
    21 Мај 2018
    Помош ако можи.
    - На колку време прават update и што поточно значи ова? Кога ќе стигни ако можи некој да сподели искуство. Screenshot_20190817-142721_17TRACK.jpeg

25. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

493
    528
    15 Септември 2012
    Машко
    Од Полска сум нарачувал мали пратки двапати до сега, ама не во август.
    Траспортот бил незамисливо брз: Од нарачка до Белград за еден ден, од Белград до МК исто еден ден и три дена низ Скопје до мојот поштар...

Одговор на твоите прашања:
    Update прават на секое читање на бар кодот на пратката
    Што поточно значи КОЕ ОВА?
    Кога ќе стигни? Баба Ванѓа одамна е умрена, ние останатите не сме толку видовити.
    Мое искуство ти напишав на почетокот.

Пред да поставиш прашање, ја прочита ли целава дискусија? Можеби одговорот на твоето прашање е веќе дискутирано и напишано.
    Пред да поставиш прашање, се погрижи ли да ги прочиташ сите одговори на твојот проблем на Google?

Сподели

Вчитување...