1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  13.7%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  40.8%
 3. Не сум задоволен/а

  17.3%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.2%
 1. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште е во Полска, некаде околу 2 недели ќе почекаш.
   
 2. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Имат снемано
   
 3. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  70
  101
  24 Април 2007
  Женско
  Што нарачувате од Полска? Од кои сајтови? Или збориме за ибеј селери?
   
 4. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обично манџи и адитиви.
   
 5. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  70
  101
  24 Април 2007
  Женско
  Hilarious!
   
 6. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
 7. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  480
  515
  15 Септември 2012
  Машко
  photo4b-eu | eBay Stores
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Код:
  www.inawera.com
   
 9. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  652
  100
  10 Јуни 2007
  Знае некој која е процедурата да може некој друг наместо тебе да подигне пратка?
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,199
  11,231
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нотарско полномоштво.

  Мислам дека така пишуваше на шалтер.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  882
  582
  1 Јуни 2016
  Кај мене у Неготино татко ми ги подига секогаш, без проблем.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Евентуално на тој некој друг да му дадеш твоја лична карта.
   
 13. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,775
  1,533
  22 oктомври 2012
  Машко
  Џабе, мора полномошно...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене минува со лична карта.
  Вероватно зависи до принципи на различни локални пошти.
   
 15. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,498
  2,490
  14 Мај 2008
  Машко
  Што убава пошта имаме, во последниот месец ми беа испратени две писма Скопје-Скопје, едното стигна за 17 дена, другото за 22 дена.....

  Па од Алиекспрес побрзо ми стигнувале работи.....
   
  На Krkac и krema им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Подобро писмата со гулаб писмоносец да си ги прател, во ист ден стигнуваат. :) ј/к
   
 17. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Ако може совет, бидејќи немам баш искуство со пратки на царина кај нас.

  Чекам пакетче од Франција, кое што моментално е во 1006 - Царина (Во пошта).Прашањето ми е: Дали треба да чекам писмо за уплата на давачки, нешто јас да им праќам, или да си чекам неколку дена дали ќе има некое движење?

  Со пратката сум сигурен дека има детална фактура за сите делови и трошоци за достава.
   
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,372
  919
  8 Декември 2009
  Испрати им ти сепак извод од плаќањето и фактура на ciposta at customs.gov.mk, провери точно за мејлот дали беше тој, не сум сигурен, одамна беше коа праќав.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас би почекал некој ден.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 20. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Можеби најпаметно така, да не се брзаме :)

  Фала дечки.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  8,957
  8,709
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, не брзај, сепак 2-3 дена нема да сменат ништо.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  818
  323
  28 oктомври 2007
  Дали некој знае како функционира EMS?Планирам да земам мини појачало Nobsound HiFi NS-20G од али за кое поштарината чини нешто над 17 долари додека на друг сајт безмалку истата цена но со бесплатна поштарина преку EMS.Ако работат на сличен принцип како DHL да знам да го земам од алиекспрес но ако е само брза пошта и пратката оди стандардно во АД Македонски пошти зошто на али да плаќам плус 17 долари поштарина:
  US $44.09 30% OFF|Douk audio HiFi NS 20G Mini Bluetooth 4.2 TPA3116 Digital Power Amplifier Hifi DSP Stereo Headphone Amp 100W+100W With Adapter-in Amplifier from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
  Nobsound NS-20G Mini Bluetooth Amplifier Hifi DSP Stereo Headphone Amp 100W+100W
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  545
  523
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Иде преку курирско одделение на македонска пошта, иде на царински преглед (по лабаво него DHL) .. со тоа што и да ти одредат царина и данок, не плаќаш ништо екстра освен тоа, идеш на железничка и на лице место си уплаќаш давачките. Нема ко од DHL измишљотињи, полномоштва, па 1500 денари на жими мајка и сл.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  818
  323
  28 oктомври 2007
  Ок фала ти на одговорот.
   
 25. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Да се надоврзам, денеска пристигна пакетот, си платив давачки и веднаш е подигнат.

  Релативно брза испорака од Франција и нашиве пошти.На 14-ти испратен, на 20-ти стигна во Скопје, утрово спремен за подигнување во Битола со спремна царинска декларација.
   
  На Маша и krema им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...