1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Куќишта - отворени системи - направи сам сетапи - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 6 Февруари 2014.

 1. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  700
  1,244
  5 Јануари 2012
  Извади пластиката од наптред сигурно има место за фан. стави го таму.
   
  На borcep и PetelkoPetelkov им се допаѓа ова.
 2. PetelkoPetelkov

  PetelkoPetelkov
  Intern

  8
  2
  10 Септември 2015
  Машко
  Wow, I'm an idiot... Фала многу!
   
  На nik0la_ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marto

  marto
  Баниран/a

  166
  176
  25 Јули 2013
  Машко
  ова е модифицирано куќиште, страничниот панел е затворен додека оргиналот на Cooler-Master-HAF-X 942 знаеме дека е со страничен кулер. Сакам да го правам куќиштето вака да изгледа со цел плексилгас. Е сега незнам дали и колку cm 942 case.jpg ќе изгубам на перформанси во однос на температурата на графичката што се разбира страничниот кулер дополнително придонесува за нејзино ладење, но што откако нема да постои таму, дали може да се надокнади страничното ладење со појаки предни кулери или некоја друга идеја.
   
  На Jokerski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Не знам каде е сликано ова, наликува на Cooler Master Cosmos трета генерација, и изгледа феноменално според мене. Ако се паметни ќе го напраат модуларно како MasterCase 5 и ќе му бапнат цена од 300 евриќи, гарант ќе иде ко алва.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  @psyside
  Го имав и Corsair Air Cabrige 540 i Cooler Master Storm Trooper, Кое и да го земеш од овие нема да згрешиш, и дверте се одлични и интересни на свој начин.
   
 6. Apollyon

  Apollyon
  Gaining Experience

  65
  59
  13 Јануари 2016
  Машко
 7. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Странично капак (со стакло) за MasterCase 5 каде може да се најде?
  По можност да е достапно за нарачка, за одење во соседствово е малку потешко.
   
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Portal куќишта од Bitfenix. Црното така-така, ама белото е оригинал како од Portal излезено :)

   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Јако. Му фали само едно apperture science лого од напред и еден turret miniature како украс на бирото и ќе си го возиш филмот.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Лесно се средува тоа, ама цената му е што да ти кажам.. Треба да си во ептен јак филм за да го купиш :mario:

  Промо видео:
   
 11. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,359
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Кажете препорака за бело mini ITX куќаре кое што ќе биде лично по можност со стаклен панел и нема да зафаќа место на буџет до 100 евра


  Sent from my Redmi 3S
   
 12. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
 13. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,359
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
 14. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  ebay/amazon тука јок.
   
 15. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  341
  218
  7 Јули 2010
  Машко
  Го има ли негде кај нас куќиштево, или да го барам преку нет ?

   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Што е работава со продавнициве ахноч , сет , амц немаат ниту едно асално куќиште или некое од брендот Сама ?
   
 17. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  PHANTEKS ENTHOO EVOLV MICRO-ATX- TEMPERED GLASS GREY ако идеш накај Елада - Солун можеш да си го подигнеш од таму и ти враќаат данок на граница (си ги зимаш парите на повторно влагање во Елада).
   
  На Mammon TheSoulSeeker и NikacXMKD им се допаѓа ова.
 18. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,209
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
 19. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  6040ден. беше во последниот ценовник. А исто вакво со помал плекси прозор е 4660ден.
   

  Прикачени датотеки:

 20. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,209
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ист производител или за друг модел збориш?

  ЕДИТ: Претпоставувам мислиш на Ѕ340 моделот, претходникот на Elite.
   
 21. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,984
  4,223
  28 oктомври 2008
  Сама веќе нема да го носат во Анхоч, барем јас имам таква информација.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,351
  2,167
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Да па идентични се освен страничниот капак...кај s340 е метал со помал плекси прозор а кај Elite е големо калено стакло.

  Ок и уште 2-3 минорни разлики:
  HDMI out на front IO
  Магнетен држач за VR-сет/слушалки
  2.5'' caddy доле десно за курчење со скапото SSD
  И пар други шминкерии кои според мене не вредат 1500ден.

  Јас лично би го зел s340 феноменално куќаре за парите.
   
  Последна промена: 9 Мај 2017
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  341
  218
  7 Јули 2010
  Машко
  Sega vidov deka e micro kukiste, bi sobralo vo nego podolga graficka, na primer Asus STRIX 1070 ?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,984
  4,223
  28 oктомври 2008
  Ќе ја собере. Asus STRIX 1070 е 298 милиметри, куќиштето има 318 милиметри простор за графичка

  0.jpg
   
  На Molec и NikacXMKD им се допаѓа ова.
 25. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  341
  218
  7 Јули 2010
  Машко

Сподели

Вчитување...