1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Куќишта - отворени системи - направи сам сетапи - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 6 Февруари 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  [​IMG]


  Оваа тема ја отворам пред се да служи како тема која ќе биде за разноразни модели на куќишта, направи сам сетапи, или отоврени системи. Ќе ја користиме за секаква дискусија поврзана за овој сегмент од хардверот - решенијата. Кој бренд го преферирате? зошто? кои се вашите искуства и предлози за овој сегмент од хардверот?

  Јас прв би започнал со прашања за мојот иден апрејд.


  Меркам 3 куќишта сега за сега, еве ги моите побарувања и прироритети.


  Мора да има,


  1. Опција за монтирање на 140 mm кулери, горе од страна, како и позади, од напред не е морално.


  2. Мора да се отстранува кафезот за хардови, и сите елементи што идат со него целосно. Со што би се овозможил максимален проток на воздух бес опструкции, куќиштево ќе биде перформанс ориентирано, не за тивка работа.

  3. Да биде најмалце mid tower дизјан, кој иде блиску до full tower, не mid tower кој едвај ги покрива генералните димензии за да влезе во категоријата.

  4. Да биде праткично и лесно за работа, да е скроз црно внатре, со одличен кејбл менаџмент, и по можност што повеќе од каблите кои доаѓаат со него да биде црни, (најдобро сите) мрзам све ми боје лепо стоје сетапи!

  5. Да не биде пластикарија, освем некои делови од него...да биде квалитетно изработено.

  6. Да биде компатабилно со NH D14.


  Овие ги меркам сега за сега.

  1. Corsair Air Cabrige 540

  2. CM HAF XM

  3. Cm Storm Trooper

  Листата е без редослед, и сеуште не сум одлучен на која варијанта ќе идам. Ако нешто подобро излезе во меѓувреме, секако дека би додал, повелете со предлози или пак со некоја генерална дискусија, темава не ја отворив само за мојот избор, него случајно се сетив да биде генерална наместо наменета само за мене, бидејќи ни треба ваква а немаме.
   
  На The_Man, mdeni, Costigan_Jr и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас би Corsair 540 или евентуално HAF XC. Другите опции ти се side-grade, веќе видено - од тоа што го имаш (Cooler Master HAF 932) нема да видиш никаква разлика. Со коцкастиве барем ќе имаш визуелно освежување.

  Или нормално, Cosmos II како опција, пошто е приказна сама за себе - не толку од аспект перформанси колку од искуство како пакет.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  gremlin, Molec, Shutter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Не ми е проблем да видам нешто ново, сакам перформанси и малце подобар и поубав дизјан, да сменам малце....исто така не планирам да дадам повеќе од 150 евра.
   
 4. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  Corsair Air 540>all до таа цена и тоа што го бараш :D. Ова HAF XC ми изгледа како лоша копија од Corsair...многу аматерски е направен проѕирнион side panel,стварно можеле поубави линии да му дадат,а не како "еј еве стаивме пластика од страна изглеа топ" thing :D
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Изгледoт не ми е толку битен, набројав горе што ми е приоритет, проблем е што 540-та го нема овде, а и незнам колку е големо, во иднина ако правам CF/SLI? како би се понашало? колку се квалтитетни сток фановите горе? вадат топол воздух или повеќе е како реклама? :(
   
 6. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  Па @MarkoHF го има на форумов,ако не му е тешко иди кај него расчепкај го у живо и види дали ти праи мерак :D,за вентилаторите не можам да ти кажам,ја не би се секирал многу за тоа..секогаш можеш да ставиш подобри...продај ги тие 2-3 колку што идат и доплати уште толку и земи асални :D
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  140mm ли беа? ако да не е никаков проблем. Имам 3 хај енд фанови, т.е. имам 2 во моментов, но ќе имам уште 2x 140mm.
   
 8. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  Carbide Series Air 540 includes 140mm Corsair Air Series AF140L intake and exhaust fans :D
   
 9. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  214
  236
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Дефинитивнио Corsair Air Cabrige 540, поради просторот и дизајнот, различно од стандардните midi tower.Јас лично меркам некое куќиште за mATX плоча од типот на CM Silencio 352. Бидејќи имам водено ладење, а сега за сега битна ми е тишината ова дефинитивно ми прави ќеиф:
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Necromancer, The_Man, gremlin и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  214
  236
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Xenon ако не се лажам спомна дека СЕТ ќе носеле Corsair нова тура сега брзо. Така и ми потврдија од таму, имам бивш колега што работи, го прашував за Cooler master N200. Рече дека cooler master брзо нема да носат пошто биле пуни, ќе стигале Corsair па да се јавиш да резервираш еден AIR 540 или да прашаш дали ќе го има во оваа пратка, за да го видиш во живо, а да не се обврзуваш.
   
  На xenon и psyside им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
 12. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  214
  236
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  На времето имав FULL TOWER, ама огромен беше.Како стареам се помали и помали ми се куќиштата, можеби нешто со годините е во прашање :D. Кога сме веќе кај куќишта..бев кај еден член на форумов дома, за некој дел да му донесам. Каде ти е компјутерот ? го прашувам... Еве го. отвара шкавче и на полица лежи матична, до неа напојување, графичката виси и еден куп кабли наоколу ?!?!. Нели ти е страв да не падне нешто да не се откачи, му велам. Нема гајле, брка работа...куќиште можеби понатами. И ме замисли, место 5-6000 во куќиште, боље во графичка па за куќиште понатака :).
   
  mdeni, uwemi и на psyside им се допаѓа ова.
 13. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  Не знам што подразбираш под мало...јас мислам напротив дека е доста пространо...гледај со push/pull rad,и со quad sli па пак има простор...а тебе само ноктуата ќе ти фаќа поголем простор и имаш повеќе од доволно за 2 графички во CF :)
  corsair-carbide-series-air-540-built-out_slideshow_main.jpg
   
  На Neso му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Eпа незнам со D14, дали ќе може 2 карти, прилично натуткано ќе биде. Јас реков мало ми делува, не дека е мало :)
   
 15. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  214
  236
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
 16. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  psyside, Shutter и на Neso им се допаѓа ова.
 17. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  HAF XM и јас го меркав некое време се до моментот кога видов дека "dust" филтерот(ако може така да се нарече) под напојувањето е внатре во кукиштето и се разочарав гооооооооооолема мана.Зошто не причекаш малку можеби Цет ке донесе некои од овие
  View: http://www.youtube.com/watch?v=TSBIu-_ImOI
  а ако саакаш сите дилеми околу убаво кукиште да паднат во вода погледни го убавецов секако отстапува од цената.
  View: http://www.youtube.com/watch?v=cY8_KjWgswQ
   
  На Pane-G и psyside им се допаѓа ова.
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Cooler Master Cosmos II
  FTW

  Не размислуваш накај ова uber куќиште? Голем волумен, супер(иорна) изработка, собира се, лесно се преместува...
   
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Искрено насловот на темава ме збуни зашто очекував поинаква дискусија. Но не е никаков проблем.

  Сепак и јас без двеумење би земал Космос 2 доколку неговата тежина како магаре не ти е проблем.

  А шо маана му најде на 932? Или сакаш да смениш малку?
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Јас жестоко го надминав буџетот кога ја составува новата конфигурација (имав мрчења) ама нема ден да не ми е мака што не го зедов куќиштево. Ќе си бев раат за секогаш..
   
  На psyside и gokica им се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,238
  2,933
  24 Септември 2012
  Си заборавил да спомнеш филтри на усисните фенови. Освен ако не ставаш отпосле.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,401
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  не го запоставувајте Trooper-от... освен ако изгледот не ве бендисува..
   
  dejan_str, nikigo и на psyside им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008

  Нема мана, само сакам да сменам малце, апгрејд чешање добив :D

  Куќиштетето си е супер :)


  Преголемо и прескапо, плус јас барам ултимативно ладење.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Им должам многу за HardOCP, имено на нивната страна, има дата која е одлична за копмарации на куќишта т.е. нивните перформанси во екстремни услови.

  На мое изненадување (но не големо) Corsair Air 540, ги направи попара на сите куќишта за кои мислев дека се подобри од него.....


  Погледните ги температурите....ова е сетап со 3x GTX 280, и Core i7 980X!

  [​IMG]

  Како за споредба, еден стар монструм од аспект на ладење, Silverstone Raven 2..

  [​IMG]


  Резултати,

  Air 540

  GPU1 - 80
  GPU2 - 82
  GPU3 - 80

  CPU - 59 :eek:


  Raven 2

  GPU1 - 79
  GPU2 - 87
  GPU3 - 86

  CPU - 77 :cry:
   
  На nikigo и uwemi им се допаѓа ова.
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  А зошто не пробаш да експериментираш со бенч куќиште:

  http://www.coolermaster.com/case/test-bench/test-bench-v1/

  Или:  Ќе си поминеш поефтино (со кулер мастерот на пример), многу лесно ќе тестираш температури, ќе менуваш делови и ќе ладиш како сакаш. Лесно се прават држачи за венилатори по лимариве кај нас и ќе бидеш без никаков лимит.

  Дури и сам можеш да си направиш држачи и подлоги не само за вентилатори туку и за сите компоненти.

  Значи ако ладењето е најважниот фактор од се погоре.

  Јас исто се мислев за нешто вакво ама со мали деца по дома е заебано.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...