• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Куќишта - отворени системи - направи сам сетапи - генерална дискусија

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Можеби не е за тука прашањево, али ми треба за во бирото (пц то), па ме итнересира каде може да најдам сунѓер за да го изолирам колку толку звукот во бирото. Или пак препорачајте нешто слично што би ми ја завршила истата работа.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
658
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ова ми стои право место каде можам да прашам за еден проблем што го имам, но ако сум на погрешно место слободно бришете/преместете го коментаров.

Барам веќе неколку саати и никако да најдам куќиште кое што може да собере 2 ATX матични со цел да ставам 2 системи внатре, од кои што едниот ќе биде TR 1950x workstation, а другиот едноставен render node со R7-1700, матична и РАМ. Ако постои вакво нешто и ако некој може да ми прати линкови ќе биде супер. Друго под прашање ако постои вакво куќиште: дали постои PSU што може да напојува 2 матични (AX370 и ROG Zenith TR4).

И трето прашање, дали правам непотребна компликација со ова што го барам или подобро би било да се стават двата системи во 2 куќишта. Совет околу ова е добредојден, благодарам.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,753
2,429
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Не се слагам дека коментариве се одраз на елитизам ( или глумење елитизам), напротив коментари (позитивни и негативни) се корисни за членовите, а делумно за тоа постои форумов. Еве јас сум во потрага по посаглам куќиште, па оваа дискусија а особено оваа тема ми е од корист.
Патем не би генерализирал, да се цитирам себеси:

Сепак се слагам дека на кометариве погоре не им е место на оваа тема, пошто ем ја труеме темата ем му го кршиме меракот на членот што се пофалил.
Па предлагам коментариве да се префрлат во оффтопик. @Fatal1ty_
Може овде да се префрлат да живне малце темава таман.

Инаку мене ептен ми фати око CM H500, негде почеток на јули се појави и доаѓа како модерна верзија на HAF 912, за цената од $100 е едно од најдобрите во тој ранг, комплетно е од секој агол освен за сериозно водено ладење, custom loop CPU/GPU но и онака се зимаат друга класа куќишта за таква комбинација.
Mesh панелот од напред конечно доаѓа како default место acrylic како кај првиот H500P што ги гуши двата 200mm кулери, има опција и за таков место mesh ама нема поента, и вака изгледа одлично а има осетна разлика во ладење.

Еве и ривју, таман е објаснето како еволуира целата H500"X" серија на CM од пред 1.5 година навака и кои промени се направени:


Да го има кај нас во Сетек или од Нексио да може да се нарача за таа цена ќе биде супер.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,098
3,587
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
70
27
Не знаев во која тема да пишам па еве тука да прашам.Го стискам копчето на куќиштето но компјутерот не се уклучува до што може да биде?
 
Последна промена:

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,067
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
382
319
Skopje
Не знаев во која тема да пишам па еве тука да прашам.Го стискам копчето на куќиштето но компјутерот не се уклучува до што може да биде?
Пробај со друго напојување, го имав истиот проблем.
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
382
319
Skopje
Препорака ако може за куќиште? Буџет до 7к и да можам да го купам во Македонија.
Фала однапред.

Еве ја конфигурацијата.
 • Processor & Cooler: Intel® Core™ i7-8700K 4.70 GHz & Cooler Master: Hyper 212X
 • Motherboard: Gigabyte Z370 Gaming 7
 • RAM: G.Skill Ripjaws 3200mhz CL15 2x8
 • VGA: AORUS GeForce RTX™ 2080 Ti XTREME 11G
 • PSU: EVGA 650 GQ, 80+ GOLD
 • Storage: Samsung 850 Evo 250GB | OCZ Vertex 120GB | WD Blue 1TB EZEX
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,143
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Препорака ако може за куќиште? Буџет до 7к и да можам да го купам во Македонија.
Фала однапред.

Еве ја конфигурацијата.
 • Processor & Cooler: Intel® Core™ i7-8700K 4.70 GHz & Cooler Master: Hyper 212X
 • Motherboard: Gigabyte Z370 Gaming 7
 • RAM: G.Skill Ripjaws 3200mhz CL15 2x8
 • VGA: AORUS GeForce RTX™ 2080 Ti XTREME 11G
 • PSU: EVGA 650 GQ, 80+ GOLD
 • Storage: Samsung 850 Evo 250GB | OCZ Vertex 120GB | WD Blue 1TB EZEX
nzxt h500i - со лед контролер, или nzxt h700 без лед ти се околу таа цена
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,448
14,398
Барам некој да ми изготви скрипта која ќе става лајкови на постовите од @Lazarko :)

Секоја чест!

Не посакуваш ли да составиш нешто со 486/i486?
 

Lazarko

Practice makes perfect
28 ноември 2017
330
1,136
Барам некој да ми изготви скрипта која ќе става лајкови на постовите од @Lazarko :)

Секоја чест!

Не посакуваш ли да составиш нешто со 486/i486?
Тој последниот во десно е моментално со Fic 486 Socket 3 плоча со 486DX2 на 66MHz.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,546
876
Ај да си прашам за да не отворам нова тема за банална прашање за куќиште . Се работи за УСБ кај куќиштето некои има 2х2.0 и 2х3.0 приклучоци ,а некои само 2х3.0 е сега прашањето ми е дали ќе може обичен стик со 2.0 да се става во 3.0 приклучок и ќе работи или не работи?? Или со џојпад игри пред тоа играв со 2.0 приклучок а сега со новите куќишта само го има 3.0 приклучок и ќе работи цојпад( џојстик) ??? Или пак со смартфони во 3.0 приклучок ќе работи инаку досега го користев со 2.0 приклучок?!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ај да си прашам за да не отворам нова тема за банална прашање за куќиште . Се работи за УСБ кај куќиштето некои има 2х2.0 и 2х3.0 приклучоци ,а некои само 2х3.0 е сега прашањето ми е дали ќе може обичен стик со 2.0 да се става во 3.0 приклучок и ќе работи или не работи?? Или со џојпад игри пред тоа играв со 2.0 приклучок а сега со новите куќишта само го има 3.0 приклучок и ќе работи цојпад( џојстик) ??? Или пак со смартфони во 3.0 приклучок ќе работи инаку досега го користев со 2.0 приклучок?!


Sent from my iPad using Tapatalk
Ќе си работи и со USB 1.0 :)
3.0 порта значи дека има потенцијал за 3.0 брзина, ама ти која сакаш генерација на USB стави, ќе си ја чита без проблем.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Ми дојде денес на почетна од ЈуТјуб видеово... Дечково баш интересно го склопува цел проект и успева да го изолира бучењето на максимум.
Како што кажа тој, земете кафе/сок и уживајте во 30 мин. видео. :)

View: https://www.youtube.com/watch?v=QaoFh1DH51U
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,886
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно