1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,844
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  goce03, DaVoRkNe и на Tenny им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,425
  872
  12 Април 2017
  Машко
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,693
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ништо не фали, се е ради хајп. Имаш еден куп B450 плочи и чипови сеуште непродадени, што поради Корона, што поради тактика. Цените намерно се така високи додека да се испразни залиха на B450.

  Замисли сега Aorus Pro B550 да ја направат $120, B450-ките ќе скапат у магацин или ќе треба да се продаваат за 50% помалку.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Апсолутно никаков ботлнек нема RX570 на i3 9100F
   
  На DaVoRkNe и Avid им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  „Графичката ти е ботлнек“ значи дека во системот ако надоградува процесор ќе добие ботлнек од графичката. Со други зборови со таа графичка и процесорот кој шо го има се си е таман. И да земе 9100 пак нема да види бенефит пошо пак тие се перформансите на графичката.

  Графичката е ТЕСНО ГРЛО шо значи дека шо и да направи дури не земе појака графичка нема да види подобри перформанси во игри (или барем не опипливо подобри). Односно, што и да надогради тие се перформансите шо ќе ти има со таа графичка, и во кој систем и да ја стави самата графичка ќе биде тесно грло односно ќе ги диктира перформансите. 9900К ако стави на пример, иако 9900К има способност за многу повеќе ќе треба да чека на графичката (која е тесно грло).

  Не знам како подобро да ви објаснам. Терминот тесно грло го опишува најслабиот компонент во системот од аспект на перформанси во некоја област (во случајов областа е гејминг).

  ЕДИТ: Нормално сеа, ако ја стави во систем со Core 2 Duo E6400 процесор, или ете некој пентиум 4 процесор - тогаш процесорот валјда ќе биде тесно грло.
   
  На Weeaboo, Rukfash, TheMarshal и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  И??? Некое дете пред две години направило или претходно прегорело процесор дома и уништува картонска кутија со чекан. Видеово ги замолче сите бенчмарци и tech tuber-и. АМД сигурно коси кубат
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,220
  1 Септември 2011
  Машко
  Се согласувам потполно,веќе од лично искуство.
  Кое црно Тесно грло го збориш жити се,па не правиме муабет за е7500 интел и рх 570,пошто сите тука нешто форсирате Тесно грло,и ботленк,само да ве известам дека со новиов процесор (и3 9100ф) на секоја игра добив од 20 до 30 фпс повеќе,све на ултра,за разлика од претходниот процесор и5 3450,каде што немав голем фпс за разлика од сега.Кој не верува,бујрум на кафица,и ке види.Ботленк ке имаш ако имаш јака графичка и стара платформа,стара,стара.
   
 11. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Членот во случајов прашуваше за конкретниот процесор и конкретната графичка, никаде не видов да спомна дека ќе надоградува и графичка затоа и реков дека тоа комбо нема ботлнек.
  Ваљда сите знаеме што значи ботлнек нема потреба од долги постови, да прашуваше членот дали i9100F има ботлнек со 2060 ќе го добиеше твојов одговор.
   
  Pane-G, Avid и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На 9100f можеш да ставиш од 1030 до 2080, никогаш ништо нема да биде bottleneck на 1080p, разликата ќе биде само во фрејмпвите. Не капирам о чему ви причате другови.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На Rukfash и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 13. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,220
  1 Септември 2011
  Машко
  Еве калкулација,и тоа со каде каде појака графичка.
  Untitled.jpg
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,624
  7,693
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кога се играат ММО игри процесорот има неверојатно многу калкулации. Во превод значи дека се губат циклусите да се калкулираат математики и физика на другите соиграчи, што пак значи дека остануваат помалку циклуси да тера графика.

  Е тука има веќе разлика дали се 2/4 или 4/4 или 4/8 или 6/12, ако и само ако енџинот на играта знае како да барата со истите.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Џабе се објаснував. Еве на јазик на кој што ќе разберете:

  upload_2020-6-3_16-55-2.png

  upload_2020-6-3_16-55-44.png

  Значи поентата е (ко шо кажавме) дека со оваа надоградба нема да има ботлнек (нормално) ама нема ни да добие некоја си wow и забележлива разлика (освен можда у ФПС ради тоа шо 9100 има поголема фреквенција, и кажавме сто пати дека зависи од тоа колку пари треба да доплати членот дали му вреди или не бидејќи тие фрејмови може и да не ги осети).

  При хипотетичката ситуација (апгрејд на матична и процесор) на некој друг појак процесор (пример појак и од 9100) ботлнек во гејминг ќе му биде графичката.

  Шо значи тоа - тоа значи дека џабе ќе става појаки компоненти коа најслабиот компонент му е секако графичката.

  Тоа значи дека ако сакаше гејминг надоградба подобро е да инвестира колку пари и да сака да инвестира во графичка отколку во процесор.

  Истово беше детално разработено на некој TECH YOUTUBE канал пред нецела недела. Истиов заклучок го донесоа.

  Е сеа членот рече дека веќе била оваа карта апгрејд сама по себе па немало да ја менува. Му препорачавме дека нема да добие многу ако мења на 9100 како процесор (бидејќи се запна за тој модел конкретно) и дека подобро му е да си го клокне овој процесор на поголема фреквенција ако може некако или да си почека у иднина да си направи асален апгрејд.

  Графичка ко рх 570 е ботлнек за гејминг со било кој асален апгрејд (збориме нови актуелни процесори 4 јадра и 4 нитки).

  Или на нашки кажано, ако зимаш нов процесор треба да земеш и нешто поасално од графичка карта.

  И на крајот на денот кажав сто пати, со свои пари ако сака некој и трактор нека купи ако му е ќеф.
   
  На Weeaboo, gOJDO, TATA_MATA и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Добро, зошто не разбираш? :)
  Графичката е таа, процесорот е тој. Добива перформанси колку што може да има и колку што може да дозволи без оглед на процесорот. Толку е просто. Процесорот не се користи само за гејминг туку и за други работи. Толку пари има, таа е графичката ќе ги има тие и тие перформанси, процесорот ќе си биде толку и толку % јутилизиран и тоа е ебаго.
   
  TheMarshal, mkgunner, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Што не разбирам?

  ЕДИТ:
  Ајде да не биде дека терминологија погрешно користам, ако сакате буквално да преведам што мислам:

  најслаба компонента во претходната, сегашната и било која идна конфигурација од овие примери би била графичката. под најслаб компонент значи компонент кој за гејминг најпрво треба да се апгрејдува (па потоа се друго).

  Дали е сега доволно јасно што сакам да кажам? Не мора да се фаќаме за терминот ботлнек, за мене е interchangeable во ваков контекст макар тоа за сите засегнати да значи сосема друго.
   
  gOJDO, The_EvilLord, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,621
  4 Септември 2008
  Кој дел не го разбира? кога се прави конфа, балансот е многу битен, купвување на хај енд карта, во комбинација со просечен CPU, не е паметна одлука, toshex, е целосно во право.

  Време е да се престане со евалуција на сингл плеер игри како релевантен фактор за процесирачки побарувања, мулти-плеер игрите ги праат лом процесорите.
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ете едитирав погоре.
  --- Споени мислења, 3 Јуни 2020 ---
  Јас тука гледам ентри левел процесор и ентри левел графика. На кој начин било што е ботлнек?
   
  mkgunner, DaVoRkNe и на toshex им се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  И јас едитирав и во основа значи истото го зборам. Само не се разбираме :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,621
  4 Септември 2008
  Ти се согласуваш со ова?
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се согласувам. Само работата е која и графичка да ја ставиш ќе биде ботлнек, разликата ќе биде само во бројот на фрејмови. Толку му се можностите на човекот кажа неколку пати. Иако веројатно е попаметно сега да не прави промена на платформа, чоекот си има замисла и сака да ја смени платформата, која и не е така лоша. Како ќе има сретства така ќе доградува и графичка и процесор.

  Па да де, затоа те прашав зошто не разбираш хахахах :oh:
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,621
  4 Септември 2008
  Па и помал број на фремови е ботлнек, голе доле таа е дефиницијата :D
   
  TheMarshal, DaVoRkNe, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,220
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас вака ве сватив,дека следно што треба да сменам е графичката,и дека процесорот е океј и не е со тесно грло,дека тесното грло е графичката така?
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Нема што да теоретизираме дали овој или оној дел ти прави bottleneck во системот. Овој проблем многу лесно се детектира. Лансирај апликација или игра, отвори resource manager и види кој од компонентите е со 100 проценти искористеност и другите компоненти до колку проценти се користат. Ако графичката ти е 100 проценти искористеност а процесорот и рам-от се 30 проценти, тогаш графичката е bottleneck. ШТО ПОБЛИСКУ се бројките меѓусебе (нема голема разлика во искористеноста), тоа помалку bottlenecking имаш во системот. Толку е лесно.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=n6qAoDquTgo
   
  На DaVoRkNe и toshex им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...