1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. spanska

  spanska
  Gaining Experience

  57
  64
  18 Јули 2019
  Машко
  Како и да е џабе се расправате, чоекот си купи i3 9100 (со здравје да си го работи и долго да го служи) така да требало не требало бидна
   
  Rukfash, Tenny, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,219
  1 Септември 2011
  Машко
  Фала ке проверам,и постирам тука,да видиме кој Хардвер е bottleneck.
   
 3. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,954
  4,219
  1 Септември 2011
  Машко
  Фалаа по убав да си купиш :)
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,392
  14 Декември 2010
  Машко
  Генерално да, зависи за која намена. Ако е за игри еве ти од мене искуство, додека имав i5 4670К на 4.4Ghz што горе доле би било еквивалент со твојот i3 9100F, во комбинација со RX 5700, во игри како Metro Exodus - single player кои се повеќе захтевни за графичка, немав никаков bottleneck, паѓање на фрејмови, кочења итн. Претпоставувам слично искуство ќе имав и со Doom Eternal.
  Ама во мултиплеер Battlefield V, можев комотно да ја вратам GTX 760 и скоро да не осетам разлика, на голем дел од мапите беше скоро неигрива од што толку кочеше, во BF 1 исто се осеќаше голема разлика но не до тој степен. Кога сменив процесор на Ryzen 1600AF, се решија сите проблеми со минималниот фрејрејт, статер, кочења итн.

  Најубав совет ти даде погоре Rikimaru, тестирај на тоа што ќе го користиш и провери, моменталната комбинација е добар баланс, што и да наградиш наредно, втората компонента ќе стане тесно грло - што не мора автоматски да значи кочење, туку и неискористен потенцијал на новата компонента.
   
  На gOJDO, Rukfash, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  На spanska и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 6. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  197
  162
  8 oктомври 2016
  Што ќе гледаме, да имам 3000 американски и да купам тредрипер. Слатки соништа

  Sent from my Redmi
   
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Абе сеа, ако немаш workload за таков CPU не ти ни треба реално. Ретко кој има. Ама среќа ете заради конкуренција има сеа и интел процесори шо може да ги оправдаш некако дека се добра куповина за гејминг. Има сега нешто повеќе и за интел фановите. Да не беше АМД ќе требаше да возат процесори без мултитрединг и во 2020.
   
  PC_GAMER, Rukfash, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Нензам на кого и што му објаснуваш, апсолутно никаква врска со прашањето на членот нема ни оваа твоја втора по ред статија
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  И прашањето немаше врска со темава па пак се потрудивме да одговориме. И твоево исто на затворено прашање у погрешна тема ете го удостоив со реплика :) Ај сеа да се вратиме на тема:

  Се чини дека AMD е доста одличен за лаптопи у моментов.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=B83xurNIX4E  View: https://www.youtube.com/watch?v=FQ1AGi9kXpM
   
  PC_GAMER, Rukfash и на StefAngel им се допаѓа ова.
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Дечки, не знам кај би го поставил прашањево, не знам дали треба да се отвара нова тема, ама еве: ги гледав лаптопиве по анхоч, и забележав доста лаптопи со интел 10та генерација. Многу од нив имаат 1031g1, 1035g2, 1075g4 итн итн (точните бројки се небитни во моментов). Прашањето е шо е со лзнаките g1 g2 g3 g4... А и исто, има пример i3 1035g1 и 10110U, не ја разбирам разликата меѓу нив. Изгуглав ама не најдов нешто корисно. Има некој претстава, во кратки црти шо е разликата?
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,393
  2,246
  13 Јануари 2014
  Машко
  Според сликата на линков подолу, G1/G4/G7 се на 10nm процес, додека другиве, U моделите, се на 14nm процес. Покрај ова, бројката после G кажува колку graphics execution units има процесорот:
  • G1 = 32
  • G4 = 48
  • G7 = 64
  Кај U моделите имаш максимум 24 graphics execution units.


  https://images.idgesg.net/images/article/2019/08/intel-10thgen-cpus-new-100808870-orig.jpg
   
  На PC_GAMER, TheMarshal, toshex и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. toplel

  toplel
  On your way to fame

  603
  683
  18 Август 2016
  Машко
  Не најдов посоодветна тема за да го споделам каналов, па мислам дека овде е најдобро. Одамна ми станаа досадни тие десетина големи канали што нон-стоп ваѓаат содржини што луѓево сакаат да ги слушнат, со премалку/ич детали и само бенчмарк, а сигурен сум и на многу други. Накратко:
  • Одлични и многу детални рецензии
  • Не е „инфлуенсер“ да ти „продава“ скриптирани рецензии од кој било произведувач
  • Содржина што не се гледа на големите канали
  • Тотално кул тип со нови содржини прилично често
  • Сигурен сум дека ќе ја уживате секоја една минута, аку сте diehard ентузијаст за overclock
  • Заслужува повеќе внимание, а ние повеќе детали и знаење
  ЛИНК: Hardware Numb3rs
   
  PC_GAMER, Astro, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Го гледам веќе некое време. Океј информации дава, само што малце Енглескиот му е слаб.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,461
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Освен за рендер за се останато TR е глупости.
   
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
 16. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Освен за работа
  TR има голем Л3 кеш и во комбинација со PCIGen4 storage е многу добра комбинација за продуктивна работа, посебно работа како компајлирање (каде што повеќе Л3 кеш тоа подобро).
  Проблем е само неоптимизиран софтвер за работа ко на пример Адобе пакетот, но за година дена и него ќе го оптимизираат.
  Никој не го оптимизирал софтверот ради Интел, едно исто 5-6 години и никој не се замара, сега барем имаат за што да го оптимизираат, 32/64 јадра и терабајти рам
   
  На gdamjan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
 18. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  543
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На PC_GAMER, farkizz, 1s3ct0wN и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  intel in 2020 - feeling vaulnerable :D :D :D
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Значи прашањето е зошто нема премиум лаптопи со 2080 maxq и со АМД процесор. Дефинитивно под бришат со интел на лаптоп фронт.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=lfkvZc-8ZU8
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  На farkizz и Rukfash им се допаѓа ова.
 24. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  798
  212
  24 ноември 2008
  Veteran chip designer Jim Keller has left Intel after just two years at the firm. Intel said Keller was resigning his position effective immediately due to unspecified “personal reasons.”

  Дали ова тебе ти звучи на досада. Може Џим има некои лични проблеми ко на пример болест или некој болен во фамилија или на пример, има тежот период во животот.
  Таа изјава се дава за да се задржи дискреција и да не се крева многу галама.
   
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...