1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Купи си chi-fi ако ќе ги користиш за едитирање. Јес да не се over-ear, ама имаат порамен профил од сите овие погоре наведени.
  Зборам за TinHifi T2 или T3.
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,342
  4,540
  18 Септември 2013
  Машко
  Не можам да поднесам in ear гумици. од earbuds можам само ко нормални шо идат со самсунг S8 или apple нормална слушалка (не знам како се викаат тие шо не те дупат у уво слушалките).

  Инаку нарачав веќе овие ISK 2010 ама дефинитивно сум отворен на предлози за обични earbuds шо имаат добар рамен звук за резерва или за споредба меѓу двата пара.
   
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,217
  1,862
  13 Јануари 2014
  Машко
  Earphones се тие што имаат гумица што влегува во ушниот канал (како тие што доаѓаат со S8/S9/S10), и како IEM моделите што би можел да ги користиш. Earbuds се тие што лежат во школката само, како Apple слушалките или VE Monk. Инаку од IEM можеш да добиеш рамен профил за ефтини пари.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,342
  4,540
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти благодарам на разјаснувањето. Сум се помешал пошо ја користам бели earbuds со мојот S8+ ама сеа ми текна дека ги продадов тие шо беа слушалките шо доаѓаа со него и си земав од S6/S7 обични бели.

  Така шо по оваа номенклатура стварно ич не можам да користам earphones пошо ептен непријатно се осеќам со такви у уво.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,533
  10,576
  23 oктомври 2012
  Машко
  Во стилот на @InSides, да се самоцитирам: и сега? Да чекам до 18ти или да отварам? Ок, ке ги отворам :)

  20200110_130150.jpg
   
  На gremlin, dzunko, Gaston и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Некој да предложи добри eartips? Ми требаат за Samsung AKG и за QCY QS2.
   
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,217
  1,862
  13 Јануари 2014
  Машко
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  791
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Да ми препорачате микрофон за скромно домашно one-man студио. Планирам да снимам музика и вокал. Имам се што ми треба (монитори, интерфејс, инструменти, кабли, DAW) освен скромен НО добар микрофон. Не планирам да трошам многу пари на микрофонот, бидејќи не продуцирам музика професионално туку вокативно и аматерски. Значи best bang for the buck, мал ама квалитетен микрофон. Поздрав.
   
 9. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Треба да е Condenser?
  AudioTechnica AT2020 - Condenser е така да на интерфејсот/миксерот треба да имаш +48v Phantom Power. Го немам користено, препораката е базирана на прочитано иако еднаш и го меркав да го купам (и сеуште ме држи желбата)

  Ако идеш поефтино од овој тогаш можда подобро на динамички микрофон да идеш (а ако немаш Phantom power и ќе мораш динамички).
  ElectroVoice ND767a е прилично добар, го имам користено доста и вреди за парите. Другата опција е стандардот и мејнстримот Shure SM58.
  Уште поефтино од ова ако треба ElectroVoice PL44 го користев исто ама би рекол дека е просечен... брка работа, ок е али не се издвојува ко нешто wow. Мада колку пари толку и музика.
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  791
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Да condenser барам, фантом power спремен е, не пејам Live па да земам dynamic. Заборавив да напопенам. Ќе го видам AudioTechnica AT2020, а и да видам шо цена држи. Благодарам.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,342
  4,540
  18 Септември 2013
  Машко
  јас продавам самсон C01U усб condenser на форумов. ако си од Скопје може да се договориме да го пробаш.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  791
  704
  26 Март 2016
  Даскал
  Благодарам за понудата ама потребен ми е XLR микрофон ради интерфејсот.
   
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,342
  4,540
  18 Септември 2013
  Машко
  У тој случај погледни ги и самсон C01 као буџет опција наместо AT2020, пошо разликата е x3. И погледни го podcastage каналот на јутуб за споредба на микрофони:

  Podcastage
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Ги порачав за трчање од Телеком, JBL T110BT, некој да сподели искуство?  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 15. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  548
  340
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, во план ми е да купам Marshall Killburn пренослив блутут звучник.
  Јас еднаш го слушнав и се запрепастив, и од тогаш реков дека мора да го земам.

  Некој дали го има користено на подолг период па да сподели?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,533
  10,576
  23 oктомври 2012
  Машко
  @SaleSk
   
 17. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  Чисто ако те интересира...

  Рецензија - Marshall Acton II Bluetooth
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Слушалките се топ, звукот е супер, имаат супер бас и се доста гласни. Многу убаво лежат во ушите, стојат цврсто и се доста удобни. Само ја утнале бојата нарачав црни а ми пратиле бели. :) Image%20(1).jpeg

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 15 Јануари 2020
  На Banjifiko и Oktar им се допаѓа ова.
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,017
  4,280
  28 oктомври 2008
  Колку време држи батеријата?
   
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Само што ги зедов, ги ставив да се полнат, кога ќе знам од прилика ќе пишам. :)
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 21. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  158
  381
  4 Септември 2012
  Машко
  Не верувам дека ќе држи многу, имав колега кој смени од вакви JBL на TWS (без кабел) и беше вчудоневиден дека треба да ги полни на две недели. Баш пробај па кажи.

  Не гледам потреба од тој кабел кај „бежични“ слушалки, ама па може игра улога цената и звукот.
   
  На BorisSapphire и TheMarshal им се допаѓа ова.
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  @Андреј
  Едниот дел е електрониката, а во другиот делл е батериата. Ги зедов овие повеќе за трчање посто стојат цврсто во ушите. Сите спортски блутут слушакли имаат кабел за преку врат и имаат магнет на двете слушалки за лесно вадење и се практични. Порачани ми се QS2 па кога ке стигнат ќе ги споредам во звук со овие. Ипак мислам дека не се толку практични QS2 за спорт како овие, пошто ако сакаш да ги извадиш нема каде да ги ставиш ако кутијката не е до тебе, а овие ти стојат цело време на врат. :) Image%20(2).jpeg

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  Маша, Андреј, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  548
  340
  28 ноември 2014
  Машко
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  428
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас ги имав овие, мислам дека ги ги платив околу 1500/2000. Генерално, не ме се допаѓаше како звучат во споредба со AKG слушалките што идат со Самсунг телефоните (EO-IG955). Али за намената што викаш ти, трчање, и за тие пари, верувам дека се ОК слушалки.

  Не знам дали батеријата им трае as advertised, пошо истиот ден ги подарив на моите. :p

  Инаку, и јас чекам QCY T5 да ми стигнат од Ali.
   
  На Андреј и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  913
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Два часа користење на 90% батерија. :)
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...