1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Што друго беше на кантар?
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  Неколку трола, и 2-3 кловнови
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  330
  436
  3 Јануари 2019
  Машко
  Каде може да се најде/купи Flac верзијата од свиркава?

  Барем и во CD-quality да успеам да ја најдам ќе сум пресреќен.
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Тогаш е јасно зошто победила таа верзија од концерт на Леб и сол.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  Не е фер за легендите али rutracker.org...
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Кое од овие е концертот во Њуjорк 1991 во FLAC?
  upload_2020-1-3_10-59-33.png
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  У дискографија треба да го има
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  330
  436
  3 Јануари 2019
  Машко
  Фала! Идам да ги "малтретирам" слушалките.
   
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Вчера ги порачав QCY QS2, баш ме интересира како ке се покажат. Сакам да ги користамза трчање и за во теретана со Гарминот врзани.

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 10. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  498
  212
  14 Април 2012
  Машко
  Дечки може да ми препорачате некој мајстор за звучници и појачала имам дома југословенско никола тесла ws y310 појачало со тунер и за касети нз како се вика тоа :D а звучниците се дупнати па сакам да го средам да може да се служа музика на него.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
 12. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  498
  212
  14 Април 2012
  Машко
  Фала
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  Нема гајле, кажи му дека мац те пратил.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 14. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  103
  238
  21 Февруари 2009
  Концертот "снимен" во CBGB?

  Во тој простор тешко било што да се сними оптимално. Од друга страна, без желба да навлегувам во дебата на дефиниции, аудиофилијата генерално третира "верност" кон снимениот звук, каков и да е. А CBGB's дава специфичен третман на звукот кој е сѐ освен студиски.
   
  psyside, Avid и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,195
  21 Јануари 2009
  Ама важно во Њујорк е и сè било ставено на кантар.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Изгледа дека поединци никогаш не гледале концерт на Pink Floyd.
  Односно не слушале..
   
  На dreamson, Avid, Banjifiko и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  103
  238
  21 Февруари 2009
  Не бев целосен, и затоа се извинувам.

  Идејата ми беше, тогашен CBGB е многу неблагодарен простор за снимање (шинобус форма), и не може да се очекува студиска снимка. Но, она што МОЖЕ да се очекува, и се добива, се амбиенталните слоеви во снимката кои се резултат на еуфоријата на публиката. Директен пренос на емоции на соучесници во свирката (публиката) што никогаш нема да бидат дел од студиска снимка.

  И, земајќи го тоа во предвид, би рекол дека Live in New York е, за мене, една од најцелосните живи снимки на Леб и Сол. Во судир со публика која исконски реагира на музика која не им е вродена како нам локално, може речиси физички да се почувствува контактот помеѓу музичарите и слушателите.

  Истовремено, Крушево, како многу фалена жива снимка, е една многу... начелно наопаку работа. Кој бил барем еднаш внатре во Македониум треба само да изговори еден збор за да му стане јасно дека тој простор е се што не треба да биде една локација за снимање на музика. Todd Garfinkle, пак, е еден генерален контраш, чија очигледна мисија во животот е да направи снимки на невозможни места кои можат одлично да звучат - дури до ниво да бидат третирани како аудиофилски снимки (што и да значи тоа).

  Муабетот ми беше... за се што не е класично студио, мајсторијата е во снимањето на ефектите на околниот простор без многу да и се наштети на носечката мелодија. И поради тоа, таа снимка во CBGB има многу важно место во дискографијата на Леб и Сол.

  И на крајот, вредноста на било кое парче уметност е во квалитетот и квантитетот на чувствата кои ги предизвикува, така што...
   
  На fikiki, Chicco69, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  Абе зборев за како свиреа од технички аспект, не за самото аудио. Мислам дека доволно добро се знаеме за да збориме за тоа кој и дали знае што е добар мастер/продукција, низок удар...

  Над 800 GB од пребиран аудиофилски материјал имам.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,075
  2,387
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прв пат бев на Роџер Вотерс Загреб и од тогаш ми се заебаја сите наредни концерти во однос на квалитет.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 20. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  103
  238
  21 Февруари 2009
  Не мора толку далеку.

  Pink Floyd се институција која имала на располагање се од Abbey Road до плејада инжинери од Allen & Heath, плус контролирани просторни услови...

  ...за извонредни снимки во простор полн предизвици, доволно е да се проследи било кој концерт во склоп на NPR Music Tiny Desk. Да речеме ова, ова или ова.
   
  mviktors, krema и на Avid им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
  Пиши нешто за еден од твоите идоли, Џастин Бибер, и не умарај
   
  На Banjifiko и FLEGMA им се допаѓа ова.
 22. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,350
  2,165
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,990
  26,693
  4 Септември 2008
 24. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Акнав сабскрајб, колку ли само добро звучат.
   
  На InSides му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  DALI Spektor 2 од кај комшиите. Ми требаа звучници за втора зона, соба 2,5х3,5m, поврзани на Denon 2500H.

  Рецензиите за конкретниов модел практично секаде беа доста високи па решив да ги пробам. На ова место претходно имав JBL E20 букшелф звучници кои од аспект на бас и општо тоналитет, спектар, не можат да се носат со овие (додуша и малку се помали, со 4" бас драјвер). Друга лимитација ми беше просторот кој беше ограничен на 305 милиметри височина. На радар беа Monitor Audio 100 и Klipsch RP-51M, од кои две Монитор Аудиото повеќе ми се допаднаа на звук, но и собата во Алфа Аудио е помала од големиот салон во Болин каде што ги чув Клипшот. Конечно и двата отпаднаа заради димензиите, но и цената, бидејќи DALI-то (298mm со гумените подлошки) се појави на попуст од 260 евра за пар, на 150 евра со поврат на данок од Грција. Клипшот е 15к во Болин, 14к во Нептун ако не се лажам (кои патем ги земаат од Болин), и Монитор Аудиото за 15к (намалени од 18к).

  Собава ми е нешто како работна соба, библиотека, фудбал гледање соба, мен кејв во стан ако такво нешто може да се нарече, и ми е драго што Spektor 2 на пониско ниво убаво ги нагласуваат ниските тонови. Еден ден се активни, DALI (Danish Audiophile Loudspeaker Industries) во самото упатство препорачува 100 часа слушање за „опуштање“ на драјверите и наводоно во тек на тој период звукот за нијанси би се подобрувал до одреден степен.

  Ќе се обидам понатаму да пишам нешто подетално доколку умеам, засега ќе слушам.

  IMG_20200104_233011.jpg
   
  На Tegla, StalkeR, Ребро и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...