1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,089
  2,413
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не верувам дека е точно како на повеќето БТ слушалки + на кутијата пишува 6ч.
   
  На TheMarshal и Oktar им се допаѓа ова.
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  618
  11 ноември 2015
  Машко
 3. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  437
  40
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
 4. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  291
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  Според мене подобар звук, многу по удобни, меѓутоа звукот преку youtube е доста тивок.
  Sony WH-CH510B
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  437
  40
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
  Зошто е тивок преку YouTube?


  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 6. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  291
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  Најверојатно поради компресијата, ме зачуди и мене преку апликацијата од телефонот или апликации наменети за стримање на музика работи супер.
   
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  343
  458
  3 Јануари 2019
  Машко
  Можеби и да не се најдобар избор за @Sylvester. Во случај ако е навикнат на надгласен бас - нема да му се допаѓаат. Најубаво би било ако е можно да ги чуе и двете слушалки, па да одлучи која му се свиѓа него повеќе според типот на музика што слуша.

  Инаку, батеријата им е ненормално добра, комфорни се и пријатни се за слушање.

  Могуче е во Болин да имаат демо units од слушалките на JBL.
   
  На gokica и IcePick им се допаѓа ова.
 8. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  277
  596
  15 oктомври 2013
  Машко
  По препорака на @Андреј го земав Meizu Hifi Pro USB-C Phone Dongle DAC.
  meizu.jpg
  meizu2.jpg

  Нарачано на 30 декември, пристигна денеска на куќна адреса од Али. Цената беше 40 долари, и можам да кажам дека вреди секој денар! Слушалките( audio technica ath-m50x) се погласни барем за 20% од претходно, звучат одлично, мало и практично за користење и на телефон и на лаптоп.
  Фала уште еднаш.
   
  На gokica, Андреј, Necromancer и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  714
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  @Андреј заслужува Headphone Guru - user title. Нарачани QCY T5 слушалки и се перфекција за парите. Фала Андреј!
   
  Андреј, Скоти, martinmax и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  859
  1 Јуни 2016
  Ова иде у портот на телефон?
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  343
  458
  3 Јануари 2019
  Машко
  +100000000

  За колку време ти стигнаа? Јас ги чекам веќе 20+ дена.
   
 12. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  277
  596
  15 oктомври 2013
  Машко
  Да во charging port за телефон и лаптоп ако има Type C излез. Мене ми беше воглавно за лаптоп.
   
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  714
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  24 дена. Ќе ти стигнат кај и да е
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Препорака за нешто слично на ова Meizu, дали да биде dongle или предзасилувач/засилувач за слушалици... ?

  Главна намена: Да појачува многу. :) Квалитетот на звукот е во заден план, добро, пожелно е да не прави дисторзија или да внесува шум, но главно е да појачува (некои работни фајлови ми се во proprietary format и не можат да се едитираат, а не се во полн фреквентен опсег).

  Голем плус е да има volume slider, било софтверски или хардверски, но лесно достапен, и задолжително да детектира брцање/вадење слушалици (ако ги извадам слушалиците од него, да префрли на главна звучна карта/звучници).

  Исто, и да биде евтино, по можност од Али. :blush: Реков дека не ми треба (голем) квалитет. :) Едит: За десктоп; многу ретко, скоро никогаш, за лаптоп.

  Постои такво нешто?
   
  Последна промена: 16 Јануари 2020
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  618
  11 ноември 2015
  Машко
  Некој да предложи budget засилувач како FiiO A3 со батерија. Или да не се мислам да го земам право FiiO A3. :)
   
 16. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  Супер е Meizu Pro, деновиве го користам со Etymotic ER2XR — добро комбо. Ќе пишам за ER2 да најдам време, засега едни од подобрите слушалки што сум ги чул, технички се одлични. Мада имаат специфичен дизајн и може да не се за секого.

  [​IMG]
   
  На Flapjack, TheMarshal, martinmax и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  Буџет, за какви слушалки ти треба и дали ќе го користиш во движење?
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  618
  11 ноември 2015
  Машко
  Samsung AKG и Denon DJ HP1100, нема да го користам во движење.
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 19. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  76
  41
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Nekoj da mi predlozi dobri bluetooth slusalki do kaj $40+ ?
   
 20. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  Не можев да најдам релевантни мерења од FiiO A3, гледам ти се допаѓа.

  Имаш слушалки од 32 и 36 ома кои немаат потреба од којзнае какво појачало. Сензитивни се и евентуално тука кабелче како Meizu Pro ќе ти заврши работа за најмалце пари, кои во иднина можеш да ги вложиш во слушалки и да почекаш на E1DA 9038D.
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  Види ги QCY T5, како целосно пакување (заедно со микрофон) се добри. Ако сакаш уште подобар фит и удобност, купи си и SpinFit CP360 врвови.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  618
  11 ноември 2015
  Машко
  Може линк од Meizu Pro?
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 23. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  618
  11 ноември 2015
  Машко
 25. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  144
  352
  4 Септември 2012
  Машко
  Ќе работи, адаптерот пренесува податоци ништо посебно не прави. Мојот Meizu Prо работи со адаптерче.

  Еве ти рецензија: MEIZU Hifi Pro USB-C Phone Dongle DAC Review
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...