• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,194
5,819

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,192
3,772
Нормално без пари е за Андроид, таму треба да те плаќаат да го користиш тој оперативен систем...
Не е без пари, само тогаш беше на акција. Според датумот Божиќ бил повод. Чинам и за иос беше акцијата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,798
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да се самоцитирам после скоро 2 недели.
Како што очекував, преоѓањето од Андроид на iOS нема да ми е лесно. Некои работи ми се допаѓаат, некои па ми пречат.

Батеријата мене ми е многу голем апгрејд. На Ноут 9, веќе ни пола ден не ми држеше. На ајфонов маста му ја вадам по цели денови, го полнам на ден ипол или секоја 2 вечер. Вчера од 100% падна на 72, а во позадина спотифај работеше цели 16 саати + гугл мапс. Зависник сум од игрици на телефон, губам по саат-два дневно батеријата ни 3-4% не симнува.

Целосниот софтвер, во споредба со Андроид ми е малку чуден. Од една страна многу работи се попрости за извршување, а некои па се искомплицирани непотребно. Не можам и не можам да разберам зошто нотификации при свајп на лево ми отвара clear и options. Никогаш не можам да фатам убав свајп за да ги избрише нотификациите. Кој курац ќе ми е options тука. На Андроид нотификациите сметам дека се подобро организирани и не се толку нападни. Овде се многу агресивни и пола и ги пропуштам ако имам сајлент мод. Хаотични ми се, ќе ми треба време да се навикнам.
Немав време детално да расчепкам, веројатно и се надевам дека ајфонов има опција да го сменам алармот. Кај Андорид имаше рилекс музика и си добивав временска прогноза, ова коа ќе засвири од памет ме вади.
Apple pay vs Google pay. Океј, имам картички што не се поддржани од овие сервиси, но... кога правам купување на Андроид имам опција да искористам картичка што не е поддржана од Гугл Пеј, овде на iOS нема таква опција. Д фак?

Сафари за мене е дефинитивно подобар браусер отколку Самсунг. Никогаш не користам на телефон Хром/Фајрфокс и немам потреба од тие букмарци.

Да напоменам дека телефонот највеќе го купив ради камерата. Не би рекол дека сум професионален фотограф, ама ретко искачам од дома без DSLR и неколку објективи.
Видеото е предобро! 4к + ProRes + стабилизација. НЕНОРМАЛНО добри резултати дава. Секако и просторот го јаде инстантно. Буквално немам никаква замерка. Фото камерата како што очекував има проблем со боите т.е. малку се мртви. Ништо што не можам да го средам со 2 минути во snapseed/lightroom. Со контраст не гледам никаков проблем, супер си е. Ноќна фотографија како што кажав ретко сликам, поготово па со телефон па не можам да дадам реални коментари тука.
Од она што највеќе се разочарав е макро модот. Не дека имав којзнае какви очекувања, ама веројатно ова е некоја тест фаза за овој мод. Не верувам дека ова е нешто што може софтверски да се реши, ама во некоја наредна верзија на ајфон сигурно ќе биде подобро решено. Макро модот е функционален само доколку телефонот е на трипод или субјектот е статичен. Имав неколку неуспешни обиди да фотографирам цвеќиња, сите слики се матни. Невозможно е да се извади кристално јасна слика ако нема трипод. И како да ми фали некој додаток на камерата за да можам да се оддалечам доволно, вака треба телефонот да се залепи до цвеќето за да се види некој детал. На игнор ќе иде модов, неупотреблив ми е.

Гејм центарот на Андроид е дефинитивно нешто што ми фали тука, ама се живее и без него. И до сега не најдов опција да ги изгасам Favourites и Recent фолдерите од Photos. Многу ме нервираат, а кога креирам нов фолдер и преместам некои слики, сеуште ги има во Recent и во новиот како дупликати се. Не знам можеби сум нуб, треба да прочепкам.

Горе доле тоа е се што имам да кажам за телефонов. Генерално гледано сум презадоволен од него и ми беше топ апгрејд. Реков дека Андроид ќе го чувам како бекап некој период ама не, го изгасив после 2 дена користење на ајфонов. Ми останува уште да најдам чаре за алармот епл пеј и галеријата другото си е супер.

Прво спомна апликации, што значи повеќе од една, што е вистина, на IOS има многу повеќе платежни апликации, еве тука се гледа дека си се напињал, ок малце релативен поим е ама на тоа мислев.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,187
Имам проблем со iOS, и јас со 13 Pro и девојка ми со 12ка. Ако ми звонит некој, не кренам, и другата страна го прекинит повикот, телефонот продолжвит да звонит дури и ако тој од другата страна веќе спуштил. Се работит за iOS 15.1.1. Некој со сличен проблем, да го решил?
 

Kristina1411

Intern
13 ноември 2013
4
0
Здраво, ме интересира дали некој има менувано дисплеј на Ајфон и каде? Телефонов, 8 плус, генерално е во супер состојба, ОСВЕН стаклото и дисплејот што се крш (слика прикачена), тачот одлично функционира и на местата каде што е црно...го користам и вака веќе со месеци ама се шират дамкиве и не можам да читам :D не знам по мобилариве какви дисплеи ставаат, дали вреди да го менувам за фејк дисплеј бидејќи слушам дека не биле нај нај, а во iStyle промена на дисплеј е 16к. Искуства?
 

Атачменти

 • image_6487327.JPG
  image_6487327.JPG
  345.6 KB · Прегледи: 68

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,548
4,255
Скопје
Здраво, ме интересира дали некој има менувано дисплеј на Ајфон и каде? Телефонов, 8 плус, генерално е во супер состојба, ОСВЕН стаклото и дисплејот што се крш (слика прикачена), тачот одлично функционира и на местата каде што е црно...го користам и вака веќе со месеци ама се шират дамкиве и не можам да читам :D не знам по мобилариве какви дисплеи ставаат, дали вреди да го менувам за фејк дисплеј бидејќи слушам дека не биле нај нај, а во iStyle промена на дисплеј е 16к. Искуства?
На ваков дисплеј јас мислам дека секаков би бил подобар. Види кај ти е најевитно и смени си. Од форумов има дечки што работат, еден таков супер момак е @Torte Mobile.
 

Torte Mobile

Gaining Experience
17 ноември 2015
265
224
Здраво, ме интересира дали некој има менувано дисплеј на Ајфон и каде? Телефонов, 8 плус, генерално е во супер состојба, ОСВЕН стаклото и дисплејот што се крш (слика прикачена), тачот одлично функционира и на местата каде што е црно...го користам и вака веќе со месеци ама се шират дамкиве и не можам да читам :D не знам по мобилариве какви дисплеи ставаат, дали вреди да го менувам за фејк дисплеј бидејќи слушам дека не биле нај нај, а во iStyle промена на дисплеј е 16к. Искуства?
Имам и копија, како и целосно оргинален изваден од телефон со тоа што треба да се смени стакло (црно/бело) зависно од телефонот

Ќе ти пратам на ПП цени и за двата
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
iOS 15.2,
Добар фичр у "app privacy" ... се гледаат HTTP повиците на апликациите
 • App Privacy Report in Settings lets you see how often apps have accessed your location, photos, camera, microphone, contacts and more during the last seven days, as well as their network activity

  IMAGE-0.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,798
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1,020
639
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
IMG_8434.JPG

Има ли некој објаснување како е можно ова?
Не сум отварал ништо поврзано со странава последниве денови.
Не сфаќам…
Веројатно е некој баг?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,798
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
3 месеци подоцна, сеуште има високо ниво на изоштррување и лоши детали, кршење на сенки, проблеми со експозиција и динамички опсег, најдобра камера 2021 XD

13 Pro

FlashOffShop_AppleiPhone13ProMax_DxOMark_07-00.jpg


Vivo X70 Pro plus,

FlashOffShop_VivoX70ProPlus_DxOMark_05-00.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,131
Мислења
878,515
Членови
30,747
Најнов член
Red...Devil
На врв Дно