• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,519
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Абе не зезај и ти, во App Store одсекогаш имало промоции за апликации - другиот скриншот шо кур е од Siri Shortcuts во кој што се уклучуваат location suggestions во Settings. Спореди ги овие реклами со тие од самшит шо излегуваат на home/lock screen, не е ни блиску.
Користам самсунг од одамна, никогаш ама никогаш не сум видел реклами на home/lock screen. Последно шо се подновив е со Ѕ21 ultra, реклами никаде нема. Којзнае шо си инсталирал за да излагаат такви реклами, ама дефинитивно не се виле сервирани од самиот самсунг
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,184
1,036
Користам самсунг од одамна, никогаш ама никогаш не сум видел реклами на home/lock screen. Последно шо се подновив е со Ѕ21 ultra, реклами никаде нема. Којзнае шо си инсталирал за да излагаат такви реклами, ама дефинитивно не се виле сервирани од самиот самсунг
На тие сликите што даваат совети за зголемување к*р кликав, можеби до тоа да било.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,037
3,519
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
На тие сликите што даваат совети за зголемување к*р кликав, можеби до тоа да било.
Лол дискусија на ниво. Култура - бескрајна. Но, да не одиме во истражување на лични епитети - на кој тел си го видел то - модел ова она или генерички на самсунг се јавуват реклами?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Дали има шанси и која би била цената да се отклучи за да чита наша сим картичка Iphone 12 Pro Max од Verizon?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Дечки од овие мобиљариве, каде е најдобро да се земе 12 про макс?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
А дали постои нешто како овластен продавач? Колку што видов, од сериозниве (?) фирми, најновите модели ги нудат iStyle, Нептун, Телеком и А1. Ама и таму пола од моделите ги нема (т.е. пола од боите).
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дечки од овие мобиљариве, каде е најдобро да се земе 12 про макс?
Од тука. Може да се начекаат неколку дена користени и набавени од ајстајл, по цена како за некористен од мобилара. Ја искрено немам ништо против мобиларите, ама ете, чисто како опција.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дечки, имам Ајфон 11ка кој го користам од Декември 2020 година купен во Istyle. Во последниов месец, батеријата падна на 99%. Од 15.02.2021 до сега изгубив 2% на батеријата т.е сега е на 97% maximum capacity. Го полнам навечер пред да легнам, со 18W fast charger, купен исто така од Istyle.

Дали вреди да се замарам да одам и да го проверат телефонот?
Чудно е за телефон 3 месеци стар да паѓа процентот на батерија. На 8+ нов, батеријата беше на 95% maximum capacity после година дена.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Сам си ја пиша грешката, фаст чарџер преку ноќ или бежично полнење ја деградираат батеријата побрзо. Но пак не е некое деградирање 3% софтверско пресметување за неколку месеци. Кај мене со 5в полнач, и година и 3 месеци користење, на ип11, батеријата е на 90%. И тоа со полнење од 20-80, и слабо користење, без играње игрици.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сам си ја пиша грешката, фаст чарџер преку ноќ или бежично полнење ја деградираат батеријата побрзо. Но пак не е некое деградирање 3% софтверско пресметување за неколку месеци. Кај мене со 5в полнач, и година и 3 месеци користење, на ип11, батеријата е на 90%. И тоа со полнење од 20-80, и слабо користење, без играње игрици.
Се поправив, телефонот го полнам пред спиење, никогаш не сум го оставил преку ноќ да седи.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
163
227
iPhone 11 Pro, од празниците Јануари 2020 почнат со употреба... го полнам преку ноќ секој ден со 18w оригинален полнач (никогаш у кола, никогаш бежично или со некој друг полнач) и до сега е 98% Battery Health.

Не ни знаев дека штетно било цела ноќ да го оставам, малце тешко да се одвикнам од тоа:D

ЕДИТ: Патем тој и сам го стопира полнењето па го продолжува од сабајле...
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Дечки, имам Ајфон 11ка кој го користам од Декември 2020 година купен во Istyle. Во последниов месец, батеријата падна на 99%. Од 15.02.2021 до сега изгубив 2% на батеријата т.е сега е на 97% maximum capacity. Го полнам навечер пред да легнам, со 18W fast charger, купен исто така од Istyle.

Дали вреди да се замарам да одам и да го проверат телефонот?
Чудно е за телефон 3 месеци стар да паѓа процентот на батерија. На 8+ нов, батеријата беше на 95% maximum capacity после година дена.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Целосни циклуси на празнење и полнење на батериите допринесуваат за побрза деградација, на пример ако секој ден го полниш до 100% и го ставаш на полнење кога ќе ти падне на 4-5%..

Инаку 3% не е некој проблем, не знам колку би имало улога дали телефонот е периодов користен надвор и изложуван на драстична промена на температури.

Edit: мислев на надворешни температури во периодот кога беа под нулата.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,911
Ресен

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Целосни циклуси на празнење и полнење на батериите допринесуваат за побрза деградација, на пример ако секој ден го полниш до 100% и го ставаш на полнење кога ќе ти падне на 4-5%..

Инаку 3% не е некој проблем, не знам колку би имало улога дали телефонот е периодов користен надвор и изложуван на драстична промена на температури.

Edit: мислев на надворешни температури во периодот кога беа под нулата.
Проблемоот настана неколку дена откако бев во Маврово на скијање. Тука го јадев мислам... -10 степена. :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Не е, ама чудно ми е за толку кратко време 3% да паднат.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Исто така често се случува после update, многу луѓе се жалеа по форуми предходно октомврито тој период..

Колку циклуси имаш досега на батеријата?
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
362
378
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Нема правило за батеријата. 18w полнач, 11pro, цела вечер се полни секоја вечер. Купен е јуни 2020
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
664FB0C0-D53C-4442-9B60-DDFF3CE51463.jpeg

iPhone 11 Pro од јуни. Со контролирано полнење и Optimize Battery charging On. Battery Health 93%.

iPhone 11 Pro Max од јуни, без никакво контролирано полнење, Battery Health 100%.

Поента? Како ќе ти се погоди.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Благодарам за искуствата, не се замарам за тоа повеќе на крај краева...


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,130
5,629
Мелмак
Дечки ми падна телефонот денес, пукна екранот па размислувам за longterm телефон да купам ајфоун.

Дајте ми совет како да се осигурам дека ајфонот кој би го купил од мобилара е ко шо треба и дека има оригинал гаранција од апле (планирам да купам од мобеликс дека дечките таму се топ и иам позитивни искуства и импресија од нив).

Благодарам.

EDIT: планирам да купам iPhone 11

EDIT: ме нервира уше од старт помислата дека ќе треба адаптери за USB-C пошо епл се ***** и користат лајтнинг конектор, ама promise-от за апдејти дури и за 5 години, брз процесор, да не успорува телефонот, добра камера и батерија итн ми се моментално најбитни предуслови за избор.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Дечки ми падна телефонот денес, пукна екранот па размислувам за longterm телефон да купам ајфоун.

Дајте ми совет како да се осигурам дека ајфонот кој би го купил од мобилара е ко шо треба и дека има оригинал гаранција од апле (планирам да купам од мобеликс дека дечките таму се топ и иам позитивни искуства и импресија од нив).

Благодарам.

EDIT: планирам да купам iPhone 11

EDIT: ме нервира уше од старт помислата дека ќе треба адаптери за USB-C пошо епл се ***** и користат лајтнинг конектор, ама promise-от за апдејти дури и за 5 години, брз процесор, да не успорува телефонот, добра камера и батерија итн ми се моментално најбитни предуслови за избор.
Јави се првин во iStyle прашај ги дали примаат ајфони од сите региони, има официјални сервиси од други брендови што признаваат гаранција на нивни телефони само од Европски регион.

Потоа уште провери дали е активиран iPhone според серискиот број

 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Јави се првин во iStyle прашај ги дали примаат ајфони од сите региони, има официјални сервиси од други брендови што признаваат гаранција на нивни телефони само од Европски регион.

Потоа уште провери дали е активиран iPhone според серискиот број

@toshex ако не ти проблем, кажи го патешествието откако ќе го поминиш
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,130
5,629
Мелмак
@toshex ако не ти проблем, кажи го патешествието откако ќе го поминиш
Ќе пишам откако ќе земам секако.

Јави се првин во iStyle прашај ги дали примаат ајфони од сите региони, има официјални сервиси од други брендови што признаваат гаранција на нивни телефони само од Европски регион.

Потоа уште провери дали е активиран iPhone според серискиот број

Што треба да даде за да биде пожелен резултат - дека е активиран или дека не е?

Исто така дали треба да проверам други работи нешто?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно