• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
Кој и да земеш нема да згрешиш. До тебе зависи дали ти требаат додатните функции 6-ката. Со брзина нема да осетиш разлика. Според мене сензорот за кислород е гимик, ќе го пуштиш два три пати и толку. Се сведува на allways on дисплејот дали ќе ти треба или не.Цена не чекај да падне зошто нема да дочекаш се додека не излезе нов, исто како со ајфонот си држат цена.
40mm или 44mm се мислам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се надевам дека нема да биде постов сватен како провокација, но ова ги поминува сите мери, сликиве се од студиски сетап, исто осветлување, се идентично.

Пластелинот, и недостатокот на детал кај Apple е ужасен, фирмата која важеше за најдобра во детали/оштрина/природни и органски фотки, заврши со оваа грдосија,

Screenshot_4.jpg Screenshot_6.jpg Screenshot_9.jpg


Сето ова со 2x побрз shutter
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,258
2,833
Ресен
Нема некоја голема разлика во камерите на 20 и 21 или јас толку гледам?

За пластелинот не ми се коментира, штета, беа уникатни во таа работа со прибраните слики и ги копираја Самсунг во најлошото можно нешто.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема некоја голема разлика во камерите на 20 и 21 или јас толку гледам?

За пластелинот не ми се коментира, штета, беа уникатни во таа работа со прибраните слики и ги копираја Самсунг во најлошото можно нешто.
Пошто имам голем екран, кога ќе направам скриншот, се развлекува ептен и делува грдо, пробај со ова,


Да, беа унитканти и најдобри заедно со старите Nokia (класа за себе беа Nokia за детали)

Воедно овие услови не се доволно темни за да се истакне S21U, плус ептен е тазе софтверот, еве една споредба во потемно,

Screenshot_2.jpg
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,258
2,833
Ресен
Ти благодарам за линкот, го имав подзаборавено. Ако не ти треба нешто специјално како вечерни слики, повеќе камери и pixel peeping, постариве флегшип телефони (3-4 години наназад) не се за фрлање.
 

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
39
3
Здраво, имам Ајфон 8 и имам проблем веќе неколку месеци со влезната порта кај што се става кабелот за полнење, не сака да фати убаво контакт со кабелот, па треба телефонот 2 мин да го намолувам да почне да се полни.
Дали може да ми препорачате некој да го среди проблемот и отприлика колку би чинело.
Фала ви
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
454
445
Здраво, имам Ајфон 8 и имам проблем веќе неколку месеци со влезната порта кај што се става кабелот за полнење, не сака да фати убаво контакт со кабелот, па треба телефонот 2 мин да го намолувам да почне да се полни.
Дали може да ми препорачате некој да го среди проблемот и отприлика колку би чинело.
Фала ви
600
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
158
212
Здраво, имам Ајфон 8 и имам проблем веќе неколку месеци со влезната порта кај што се става кабелот за полнење, не сака да фати убаво контакт со кабелот, па треба телефонот 2 мин да го намолувам да почне да се полни.
Дали може да ми препорачате некој да го среди проблемот и отприлика колку би чинело.
Фала ви
Јас овој проблем го решавав сам со чистење со некојостар предмет.
Повремено се собираше ѓубре од џепови, текстил и слично.
Го исклучував само телефонот ако чистев со метален предмет.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158
Здраво, имам Ајфон 8 и имам проблем веќе неколку месеци со влезната порта кај што се става кабелот за полнење, не сака да фати убаво контакт со кабелот, па треба телефонот 2 мин да го намолувам да почне да се полни.
Дали може да ми препорачате некој да го среди проблемот и отприлика колку би чинело.
Фала ви
Со дрвена или пластична чачкалица убаво исчисти ја lightning портата.
Има големи шанси со ова да го решиш проблемот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Вчера го прошетав новиов телефон (12 pro max) на Партизанска во вечерните часови, има ужасен проблем со Lens flare при снимање на видео. Ме мрзи искрено да прикачувам видеа (имаат звук, ќе треба да го бришам), но постојано има по 2 - 6 точки присутни ако има било каков извор на светлина.

Еве пример од Епл форумите:
Бидејќи видеото е 4K/60, премногу се забележливи и дистрактираат. Страшна работа, за телефон што се фали со камерите да има ваков проблем во модот кој е нели нов и иновативен...
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,898
3,603
Вчера го прошетав новиов телефон (12 pro max) на Партизанска во вечерните часови, има ужасен проблем со Lens flare при снимање на видео. Ме мрзи искрено да прикачувам видеа (имаат звук, ќе треба да го бришам), но постојано има по 2 - 6 точки присутни ако има било каков извор на светлина.

Еве пример од Епл форумите:
Бидејќи видеото е 4K/60, премногу се забележливи и дистрактираат. Страшна работа, за телефон што се фали со камерите да има ваков проблем во модот кој е нели нов и иновативен...
Сликиве се за на газ паѓање. Фантазија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сликиве се за на газ паѓање. Фантазија.
:LOL:
Мислењето е автоматски споено:

Вчера го прошетав новиов телефон (12 pro max) на Партизанска во вечерните часови, има ужасен проблем со Lens flare при снимање на видео. Ме мрзи искрено да прикачувам видеа (имаат звук, ќе треба да го бришам), но постојано има по 2 - 6 точки присутни ако има било каков извор на светлина.

Еве пример од Епл форумите:
Бидејќи видеото е 4K/60, премногу се забележливи и дистрактираат. Страшна работа, за телефон што се фали со камерите да има ваков проблем во модот кој е нели нов и иновативен...
Познат проблем на 12-те.
Мислењето е автоматски споено:

Сликите на GSM арена се пред day 1 апдејтот, P30p е пеглан едно 2 години, и пак еве ти,

Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg Screenshot_3.jpg

Да не збориме за зум, широка камера, видео зум, видео.....P30p е сеуште одличен во темни услови од аспект на детали и контрола на шум, но боите се слабост, кога искочи беше прифатливо затоа што и други имаа проблеми со боите, ама сега во реално сликање ќе има значајна разлика во скоро сите аспекти, да не збориме за контраст/сенки кои скоро секогаш ги крши.....
 
Последна промена:

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
158
212
Еве и од мене нешто, денес сликани со main camera. Ми немаат некоја впечатлива разлика.

iPhone 11 Pro
BBD1EE21-3F30-4763-9A61-D3BAA7A8B936.jpeg E20427E5-068E-46E2-9647-E38A1BBBE47A.jpeg

iPhone 12 Pro
0B9DB8B8-65C3-40A9-BFDB-549AF2B19F99.jpeg C64EAADB-245F-4794-83FA-585F4AC19460.jpeg

iPhone 12 Pro со ProRAW и Auto correction у едит
C1F2A86E-5BD8-4085-91A9-D58C7B6DFF58.jpeg
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
:LOL:
Мислењето е автоматски споено:Познат проблем на 12-те.
Мислењето е автоматски споено:
Што познат проблем, за телефон кој од 2 и пол минутна реклама, троши 2 минути на камериве и видео, ова е недозволиво. Како сега јас да рекламирам кола, ама навечер не може мењачот да го користите само фикс во една брзина може да возите.

Глупост, ова се надевам изгубиле работа тие што биле одговорни, максимално сум разочаран. Пак ќе повторам, на 4K/60 ужасно многу сметаат точкиве бидејќи има стабилизација до макс и само тие шетаат цело време низ видеото.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што познат проблем, за телефон кој од 2 и пол минутна реклама, троши 2 минути на камериве и видео, ова е недозволиво. Како сега јас да рекламирам кола, ама навечер не може мењачот да го користите само фикс во една брзина може да возите.

Глупост, ова се надевам изгубиле работа тие што биле одговорни, максимално сум разочаран. Пак ќе повторам, на 4K/60 ужасно многу сметаат точкиве бидејќи има стабилизација до макс и само тие шетаат цело време низ видеото.
Не сфаќам, сериозно не знаеше за ова или сега стана приметливо?

За ова 3 пати имам постирано на темава....
Мислењето е автоматски споено:

Еве и од мене нешто, денес сликани со main camera. Ми немаат некоја впечатлива разлика.

iPhone 11 Pro
Погледнете го атачментот 96810 Погледнете го атачментот 96811

iPhone 12 Pro
Погледнете го атачментот 96813 Погледнете го атачментот 96812

iPhone 12 Pro со ProRAW и Auto correction у едит
Погледнете го атачментот 96814
Честито, со здравје да се служи. Сликите строго на декстоп да се провери., па ќе ти кажам како ми фаќаат око....

Разликата барај ја во видеа, и потемно опкружување.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не сфаќам, сериозно не знаеше за ова или сега стана приметливо?

За ова 3 пати имам постирано на темава....
Мислењето е автоматски споено:Честито, со здравје да се служи. Сликите строго на декстоп да се провери., па ќе ти кажам како ми фаќаат око....

Разликата барај ја во видеа, и потемно опкружување.
Знаев, ама како тебе го прифаќав како проблем кој ете се случил. Сепак не мислев дека е дотолку евидентен, ова е како најголем баг на видео игра, значи кога ќе го видиш знаеш дека треба веднаш да се реши.

Мислев дека е нешто кое доаѓа до израз само во одредени ситуации, а не дека цело време е тука.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Знаев, ама како тебе го прифаќав како проблем кој ете се случил. Сепак не мислев дека е дотолку евидентен, ова е како најголем баг на видео игра, значи кога ќе го видиш знаеш дека треба веднаш да се реши.

Мислев дека е нешто кое доаѓа до израз само во одредени ситуации, а не дека цело време е тука.
Е јбг не знам што да кажам за тебе е фрка што си во тој екосистем па нема решение. Од каде го зема?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,474
4,061
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Е јбг не знам што да кажам за тебе е фрка што си во тој екосистем па нема решение. Од каде го зема?
Телеком...види јас секако ќе го користам, ама не очекував ваква работа од Apple на флегшип телефонов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,551
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно