1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple компјутери/лаптопи

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од toshex, 4 Јуни 2019.

 1. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,405
  2,002
  12 Август 2009
  Машко
  и ставајте ECC Ram, ако споредувате делови.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Зависи како гледаш на работите. Од 6.000$ компјутер, 3.000$ оди на козметика/дизајн. Гледано чисто од агол на преформанси, еквивалентно PC ќе склопиш за пола од таа цена, дури и поевтино ако одбереш поевтини компоненти кои ќе го дадат истиот преформанс. Наместо 750$ Xeon и 500$ матична, можеш 9900к + z390 комбо кое ќе кошта 750$. Наместо 1000$ кукиште можеш некое од 100$. Значи гледано од точка на преформанси, Mac Pro-то е се само не е евтино.

  Околу 150$ плус за рам од тој што го ставив горе.
  Crucial RDIMM Kit 32GB, DDR4-2666, CL19, reg ECC (CT4K8G4RFS8266) ab € 367,01 (2019) | Preisvergleich geizhals.eu EU
   
 3. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  128
  59
  19 Септември 2017
  Машко
  Тука е разликата пријател.

  Аппле решил да не става ништо ама ништо Ефтино.

  Ако знаете да израчунате со Скапо правете споредби се друго е хмм
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  2,979
  3,325
  18 Април 2007
  Не дека ги бранам Епл ама околу Мак про-то:

  1. Mac Pro секогаш бил врвна машина (за професионална употреба).

  2. Како таква треба да се споредува исклучиво со workstation машини од Дел, ХП и Леново.

  3. Афтербурнерот ќе им се најде на професионалците кои работат со видео и на никој друг.
   
  На Petarys, Speedster, zdravkovskii и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Linus го прави истиот аргумент ко мене. Ако купиш iMac Pro, за истата цена (поточно 200 долари поевтино) ко почетниот Mac Pro, добиваш:

  - Процесор со 10 јадра (место со 8)
  - 1 Терабајт ССД (место 256 гига)
  - 5К екран
  - Сталка

  За мониторот исто велат дека не е добро да се споредува со професионални монитори од 30 илјади долари - пошо професионалците кои ги купуваат тие монитори кажале дека не е споредливо поради тоа шо Апле мониторот има премалку локални зони на затемнување.

  Секако одличен екран, ама споредбите со професионален хардвер кој кошта многу повеќе може се претерана маркетинг финта.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=H1PoMbma4pY
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  606
  8 Август 2017
  Машко
  Да но сепак со тоа решение губиш многу еве ја правев некоја пресметка и слободно можеш да направиш конфигурација со Тхредрипер 32 јадра за 6000€ и може ќе ти остане нешто вишка, но сепак не е исто, пошто ете јас не ги гледам бенефитите на 580ка.
   
 7. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,630
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,095
  25,391
  4 Септември 2008
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Скоти, toshex, RagingDemon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве ви асално четиво за мониторот:

  Who is the Apple XDR Monitor For?

  Во глобала одличен монитор но не е уникатен, има конкуренти. Намената секако не е десктоп но за пазарот за кој се стремат му фалат функционалности кои може да се надоместат со конвертер картички и со декови. И секако далеку од тоа да се споредува со Сони референтни монитори од $30.000 пошо тие на пример имаат dimming на ниво на пиксел за разлика од епл мониторот кој има 576 зони само (у секоја зона има 35.000 пиксели, шо значи сони мониторот има 35.000 пати повеќе зони).

  Како парче хардвер дефинитивно е одличен монитор и цената е за тој пазар таман. Но не е фер да се споредува со поскапите модели кои апле ги спомнаа пошо тие се МНОГУ подобри у функционалности како референтни монитори.

  Директни конкуренти би биле овие, ко шо е спомнато во текстот погоре:

  SmallHDR Production Monitors 17 | Behind the Screens

  Atomos Unveils Neon, Its Biggest Monitor/Recorder Hybrids Yet

  Заклучок - ко шо кажав мониторот или ќе го користат wannabe професионалци со многу пари, иако нема да им прави разлика дали тој или некој 4К монитор (пример тој од МСИ) - ама битно е да има апле лого де; или ќе го користат вистински професионалци под буџет кои комбинирано со други додатоци за некои 8К долари ќе имаат приближно исто искуство како и со некој поскап монитор (но овде пак ќе треба да се натпреварува мониторов со другите понуди на пазарот).

  Ако се споредува со овие два погоре со ригидни шасии кои може да ги влечеш и надвор на снимања, мислам дека секако нема у песок да го бутаат мониторов со 1000 дупчиња позади.

  Иако е одличен монитор, оверкил е за десктоп, а му фалат ствари за да биде вистинска замена за на професионален пазар.
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
  The-spiki, esquimaux и на FreakyDroid им се допаѓа ова.
 11. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  212
  171
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  И двата монитори што ги спомнуваш се монитори за на терен, шо значи во никој случај не се конкуренти - бидејќи никој нема да прави исправки на боја и грејд на истите.
  Исто така Атомос е и Рекордер, сигурно нема на рендето да снимаш RAW дирек од RED.

  Овој дел мислам дека ти паѓа во вода и нема баш смисла.
   
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Збориме за квалитет на дисплеј и опции. Мислиш некому му е побитно како изгледа на сталак мониторот него ли шо опции има? Читај тоа шо споделив кажуваат шо е битно у тие професионални води и дека тие два монитори го имаат. И на истите можеш да им закачиш стенд и да ги користиш унутра, само нема да изгледаат као ренде.

  Не паѓа у вода само затоа шо може и надвор да се користат, туку ко шо кажав предност е тоа.

  Reference монитори, значи дека се и доволно светли и имаат перфектна репродукција на бои, и имаат SDI влезови (нешто шо за да го имаш на апле мониторов ќе треба да го комбинираш со конвертер и дек).

  Се повтарам вака, само затоа шо некој искоментирал без да прочита текстот и само ги отворил линковите од двата монитори кои се споменати во истиот текст. Не го пишував јас текстот, иди ним пишувај им коментари дека им паѓаат аргументите во вода.
   
 13. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  212
  171
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  оти одма мора во дефанзива да навлегуваш? нели дискусија е ова? и да не сум во право не значи дека треба арогантен да си

  не реков дека неможи, реков дека нема смисла (освен ако не зборуваме за студио)

  Досега не сум сретнал ниту еден човек што работи со видео, а да користи Atomos или ете Small за CC или ColorGrade.
  Ако намената конкретно на атомосот е да биде користен за тоа, тогаш зошто ставиле и рекордер внатре? тоа е побесмислено од стендот на апл

  мешаш предност со насоченост, не верувам дека аппле го прави мониторот за да обесат 2 такви на сет и да пратат снимка. Ако им беше тоа целта ќе имаше SDI, истото го потенцира и ти.

  И успат, дури и во рекламата им пишува дека се за ПРОДУКЦИЈА, а не пост. Што пак, не значи дека неможи - само не им е тоа намената. Што потврдува она јас што кажав, дека споредуваш баби и жаби.

  upload_2019-6-9_17-15-46.png
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
 14. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Очигледно е дека мониторов е таргетиран за пост, односно за колористи/фотографери/дизајнери што професионално работат со статични слики/рендери/фотографии наменети за веб/принт. Може да се направи аргумент за полупрофесионална видео пост/колоризација и тоа пак видеа наменети за веб. Не гледам продукциска намена, барем не професионална намена на мониторов зошто не ни е дизајниран ко таков ... рендево на терен ќе цркне за 5 минути. Со дек можеби ќе може и за продукциски монитор во затворени студија. Но за ова ќе треба да се почека да видиме каков еко систем ќе створат околу него.
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
  На toshex и zdravkovskii им се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,017
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема ароганција кај мене ти ми велиш "споредуваш баби и жаби" а ја ти кажав у текстот кој го споделив е спомната таа споредба јас само ја споделив. Мене тоа шо го пишува таму ми е логично. Толку. Јас само ти велам дека на грешка врата чукаш околу тоа за споредбите. Кој и да го напишал текстот (шо патем видно се разбира у монитори, бар далеку повеќе од мене) ја направил таа споредба. Не е мое да објаснам зошто иако се обидов по моја логика.

  Стојам на тоа дека не е битно за шо е наменето нештото ако врши работа. Тоа е мое мислење не мора сите да се согладуваат. Некој баш затоа ќе купи естетски монитор место овие ригидниве иако исто вршат работа и дури и во ситуација (ако) имаат ист квалитет на слика - пошо изгледа подобро у студио или на маса. Јбг.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 16. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  212
  171
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Не мислев ништо лошо со тоа "баби жаби", само шо немаме еквивалент на фразата "apples oranges" па не знам како би се изразил поинаку, а да не е нападно.

  А за тој шо го пишувал текстот, научив да ги земам со резерва работиве ( особено од nofilmschool), зошто досега еден куп глупости напишале шо немаат многу смисла во пракса. Имаат и квалитетни артикли, ама имаат и доста глупости.

  Ваљда попусто се расправаме, додека не излези и нема тест во практична околина можиме само да шпекулираме.

  Инаку да, до некаде си во право дека не е важно за шо е наменето додека врши работа, ама често тоа не е случајот со овие "ултра" професионалните алатки.
   
 17. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  Едниот е за дури се слика/снима другиот е за после.

  Не се мачете за џабе :)
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  212
  171
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ама кој за каде?! тоа е болката наша
   
 19. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  се знае: Ауди А1 за на автопат, Ауди А8 за во строг центар :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  815
  1,717
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 21. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
  reported for brutal advertisement
  upload_2019-6-11_20-34-32.png
   
  На Трајче Дрварчето и toshex им се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,636
  5,289
  21 Јануари 2009
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,636
  5,289
  21 Јануари 2009

Сподели

Вчитување...