• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple компјутери/лаптопи

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова важи за сите лаптопи пошто сите користат литиумски батерии, па дури и 18650 батериите треба да се пријават.
Не е за сите, само за оние сто се дефектни по дизајт. DBD - Defective by Design :)
Јас компјутер редовно си користам во авион, ама тоа што ме натера да погледнам беше што на security check, момакот пред мене носеше мекбук и му рекоа извини дечко со гомново не може во авион. И после кога влегувавме во авион, дојде човек баш за тоа да му го земе мекот, го стави во вреќа една како текстилна и го однесе во авион по протокол. :ROFLMAO:

Каква срамота за Apple иноваторите, дури смешно-тажно е.
Мислењето е автоматски споено:

Тоа и јас мислам кога ќе размислам подобро. Од друга страна MacBook ми одговара зошто е компактен. Најприближно на него ми е еден Lenovo што го земав кој тежи околу 1,5kg и е лесен за во торба. И јас очекувам да се стабилизираат цените во скоро време па да не брзам. Секако периодов работата ми е од дома, а имам и постар лаптоп кој ми помага за наведените работи погоре, само батеријата не држи. :)
Па дома си бачко, шоќети батерија. Да не мислиш да го полниш на ефтина струја па да го работиш на скапа? Тоа е добра идеја у принцип :ROFLMAO:

Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,621
1,032

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Zero phucks given за тоа што има Apple да претстави. Замина тој воз.

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,409
847
Кој знае дали ќе има поместување кај АРМ лаптопите, бидејќи Мак ќе биде АРМ, можеби и кај Виндоус ќе видиме повеќе АРМ лаптопи, девелоперите ќе имаат поголем инцентив да прават портови за арм и слично.

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Кој знае дали ќе има поместување кај АРМ лаптопите, бидејќи Мак ќе биде АРМ, можеби и кај Виндоус ќе видиме повеќе АРМ лаптопи, девелоперите ќе имаат поголем инцентив да прават портови за арм и слично.
Па никој незнае. Ама како навалиле АМД и Интел не се мења X86 у наредниве 10 год. Повеќето АРМ лаптопи се хромбукови, Линукс дава некоја надеж со присуството на Rpi4 ама сето тоа е далеку од мејнстрим апликации.

Јабучарите најверојатно ќе ги портираат нивните есенцијални програми како Final Cut Pro, ама претпоставувам таму ќе застане т.е. ќе се приклучи кон iOS екосистемот и после некоја година ќе се претопат. ПЦ ќе си остане како и до сега.

Да видиме сепак што ќе направи следно НВИДИА со купувањето на АРМ, промени се можни во 2022 по мое мислење, но не во смисла на главниот процесор.

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,409
847
Па никој незнае. Ама како навалиле АМД и Интел не се мења X86 у наредниве 10 год. Повеќето АРМ лаптопи се хромбукови, Линукс дава некоја надеж со присуството на Rpi4 ама сето тоа е далеку од мејнстрим апликации.

Јабучарите најверојатно ќе ги портираат нивните есенцијални програми како Final Cut Pro, ама претпоставувам таму ќе застане т.е. ќе се приклучи кон iOS екосистемот и после некоја година ќе се претопат. ПЦ ќе си остане како и до сега.

Да видиме сепак што ќе направи следно НВИДИА со купувањето на АРМ, промени се можни во 2022 по мое мислење, но не во смисла на главниот процесор.
А Adobe и нивниот еко-систем?

• Ја почнал/а темата

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Апле ќе ги натера сите шо имаат популарни апликации за мек да ги портираат, ама ќе видиме како ќе се покажат на перформанси, и колку ќе има труд вложено во се тоа.

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
OS
Windows 10 Pro
А Adobe и нивниот еко-систем?
Никој незнае. Претпоставувам дека адобе финансиски експерти прават пресметки ма велико.

Дали ќе им се исплати да држат дупла верзија и за ПЦ и за мек не се знае. Со оглед на тоа што не дедицираа тим да го портира барем на Линукс, не дава надеж.

• Ја почнал/а темата

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Никој незнае. Претпоставувам дека адобе финансиски експерти прават пресметки ма велико.

Дали ќе им се исплати да држат дупла верзија и за ПЦ и за мек не се знае. Со оглед на тоа што не дедицираа тим да го портира барем на Линукс, не дава надеж.
Многу зезната тема е. А не може да го направат као веб или емулирана платформа, би бил за никаде на перформанси.

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,785
3,479
Баш е глупаво на овој АМД ти да се заебаваш со свои глупости. 59XX бутај и ќе меле се.

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Баш е глупаво на овој АМД ти да се заебаваш со свои глупости. 59XX бутај и ќе меле се.
Така мислеа дека си завршија работа со Интел, па почнаа да ги заебаваат. Macbook Pro цело време каснеше со процесори и генерации.
Инаку не знам кој ви е муабетов за компатабилност, имаат цел енџин за тоа и ќе работи топ.

Башка главните програми секако ќе се оптимизирани, мене ме интересира кој gain ќе го видиме, сепак не може да си ја утепаат постоечката линија на лице место. :D

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
OS
Windows 10 Pro
Еве имале FAQ(U) на таа тема. Моментално неработат на АРМ (како што знаеме), во иднина планираат да работат (што ќе видиме), ETA немаат сега за сега.

We are working to ensure that our apps are compatible with computers that run on ARM processors, but don't have a release date yet.

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,621
1,032
Така мислеа дека си завршија работа со Интел, па почнаа да ги заебаваат. Macbook Pro цело време каснеше со процесори и генерации.
Инаку не знам кој ви е муабетов за компатабилност, имаат цел енџин за тоа и ќе работи топ.

Башка главните програми секако ќе се оптимизирани, мене ме интересира кој gain ќе го видиме, сепак не може да си ја утепаат постоечката линија на лице место. :D
Да да, перфектно ќе работат без губење никакви перформанси. Исто како од PowerPC.

Испратено од 1+7TPRO по DHL

• Ја почнал/а темата

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Пред да се префрлат од Power PC на x86 губеа на перформанси во common апликации и тоа со огромни маргини.

• Ја почнал/а темата

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Па се префрлија на интел пошо заостануваше Power PC архитектурата во перформанси позади интел X86 и тоа квалитетно. Колку што паметам интел требаше да овозможи подобри перформанси moving forward и тоа со поголеми clock speeds и помалку греење. Еве артикл шо ископав:

Поентата е дека не секоја архитектура скалира добро, и немам сомнежи дека ARM ќе скалира добро во многу ситуации. Посебно ако се оптимизираат програмите за тоа.

Ама исто така не верувам и дека x64 ќе биде покорена од ARM. Два гиганти имаат вложено во таа и ќе си тера и ќе има иновации и таму уште долго време. Но со тоа што ARM е примарно наменет за мобилни уреди ќе има тешка задача Apple да го скалира за MAC PRO машини. Ќе видиме тоа како ќе го одиграат.

Најмногу Mac Pro корисниците ќе бидат погодени со следната верзија на Mac OS кој ќе биде ARM базиран. Поддршката за Power PC после транзицијата на интел беше никаква, и ако е тоа било каков показател сите шо имаат интелови Мас машини се на ризик во моментов.

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
546
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дефинитивно се одлучив да земам Mac лаптоп. Кој ќе се користи како спореден компјутер за кога не сум канцеларија/дома да бидам достапен онлајн. Генерално за офис ми треба.
За избор имам два лаптопи:
-MacBook Pro Early 2013 (Retina)
-Macbook Air Early 2015
Двата имаат 8гб рам. Процесорите не ги памтам точно.
Ме плаши овој 2013 што е, ама па не сакам Air од причина што е далеку послаб. Апдејти би требало да добиваат и двата во наредни две години. Па после, доколку не се смени нешто, би земал некој понов.
Ако некој има искуство би било супер да сподели.

Последна промена:

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
862
276
delicon.mk
Дефинитивно се одлучив да земам Mac лаптоп. Кој ќе се користи како спореден компјутер за кога не сум канцеларија/дома да бидам достапен онлајн. Генерално за офис ми треба.
-Macbook Air Early 2015
Ме плаши овој 2013 што е, ама па не сакам Air од причина што е далеку послаб. Апдејти би требало да добиваат и двата во наредни две години. Па после, доколку не се смени нешто, би земал некој понов.
Најновиот MacBook Air да го земеш, пак ќе биде доста слаба машина, а не па тој од 2015та. За екранот да не збориме.

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,155
1,005
-Macbook Air Early 2015
Задутре евент има, што ќе купуваш купувај после евентот.

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
546
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,048
464
Најновиот MacBook Air да го земеш, пак ќе биде доста слаба машина, а не па тој од 2015та. За екранот да не збориме.
Најновиот Macbook Air е со ретина. А на 13 инчен лаптоп и 720p не изгледа лошо.
За намената би требало да бркаат работа за наредни две години, ама не се расфрлај со пари.

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
546
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Најновиот Macbook Air е со ретина. А на 13 инчен лаптоп и 720p не изгледа лошо.
За намената би требало да бркаат работа за наредни две години, ама не се расфрлај со пари.
За парите мислам дека се добива солиден лаптоп, бидејќи изборот на ново моментално е катастрофален.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,902
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно