• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple компјутери/лаптопи

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
хахахаххахахаха тркалца од 200 ден ви ги продаваат за 700 долари ау ау ау ау ау стрижењеееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сакам да купам MacBook, гледам еден MacBook Air 11-inch (Mid 2013).
Генерално лаптопот би го користел надвор од канцеларија за меилови, office, web и слично... значи како втор компјутер. Ме интересира дали вреди да се оди од Windows на MacOs и на оваа варијанта на MacBook. Немам искуство со Mac па сакам да се распрашам.

Благодарам. :)
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,045
461
Која цена ти го нудат, малце е стар. Јас имам 13 инчен, го возам веќе седма година, се' уште добро ме служи, ама сепак станува збор за мачка во вреќа, секој момент може да рикне.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749
Сакам да купам MacBook, гледам еден MacBook Air 11-inch (Mid 2013).
Генерално лаптопот би го користел надвор од канцеларија за меилови, office, web и слично... значи како втор компјутер. Ме интересира дали вреди да се оди од Windows на MacOs и на оваа варијанта на MacBook. Немам искуство со Mac па сакам да се распрашам.

Благодарам. :)
Со Виндоус подобро ќе те служи одколку Мек , инаку ќе ти оспадне дека не е тоа што си очекувал


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

NikolaJa

Intern
27 април 2019
27
3
Сакам да купам MacBook, гледам еден MacBook Air 11-inch (Mid 2013).
Генерално лаптопот би го користел надвор од канцеларија за меилови, office, web и слично... значи како втор компјутер. Ме интересира дали вреди да се оди од Windows на MacOs и на оваа варијанта на MacBook. Немам искуство со Mac па сакам да се распрашам.

Благодарам. :)
Ако немаш искуство со Mac пробај некој линукс дистрибуции како Pear OS, лесно ќе се навикниш, освен некои команди во терминал ако ти требаат да ги учиш па да ги знаеш.
За избирање ако стварно сакаш Mac а да не е Windows оди со него, ако не според цената земи некој Windows ем поевтино ќе ти излезе, за ова можиш и некој линукс да користиш, сепак се основни работи.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ако немаш искуство со Mac пробај некој линукс дистрибуции како Pear OS, лесно ќе се навикниш, освен некои команди во терминал ако ти требаат да ги учиш па да ги знаеш.
За избирање ако стварно сакаш Mac а да не е Windows оди со него, ако не според цената земи некој Windows ем поевтино ќе ти излезе, за ова можиш и некој линукс да користиш, сепак се основни работи.
Не е проблем и Windows лаптоп. На два ума сум, сеуште немам одлучено каков. Би се пребацил на Mac чисто да пробам сакам и баш го пробав сега скоро, ептен бев задоволен од еден Macbook Pro, одлично работи.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749
Не е проблем и Windows лаптоп. На два ума сум, сеуште немам одлучено каков. Би се пребацил на Mac чисто да пробам сакам и баш го пробав сега скоро, ептен бев задоволен од еден Macbook Pro, одлично работи.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Нема трте мрте со мекбук, ама ќе се разочараш кога ќе работиш со истата

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749
зошто да се разочара
Нема да испадне тоа што очекувал како што се навикнал на виндоусот и башка кај виндоусот на пример со секакви кодеци и ќе работи ,додека кај мекбук јок бидејќи кај Аппле си има своја ,,политика" што треба,а што не треба . Еве пример еден мој другар купил ајмек со изгор скапа цена си купил оти е аппле фанбој и не испадна како сакал кога го користел виндоусот

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749
Ако сака мекбук за да користи сурфање по интернет и некои игрици и други ситни е тогаш може,но ако го користи некои стручни работи е па нека си купи апликации и таму нема кракнати апликации и што уште не

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

NikolaJa

Intern
27 април 2019
27
3
Нема да испадне тоа што очекувал како што се навикнал на виндоусот и башка кај виндоусот на пример со секакви кодеци и ќе работи ,додека кај мекбук јок бидејќи кај Аппле си има своја ,,политика" што треба,а што не треба . Еве пример еден мој другар купил ајмек со изгор скапа цена си купил оти е аппле фанбој и не испадна како сакал кога го користел виндоусот

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Не можам да кажам ништо, бидејки не сум користел, доколку сака може преку виртуелна машина да си инсталира IOS па да виде дали ќе му врши работа
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема трте-мрте со мекбук. (y)
Кажи им го тоа на аеродром кога ќе ти го видат во ранец и ќе ти речат господине не може мекбукот со тебе во авион, мора во специјална огноотпорна комора ;)

" According to Apple, “in a limited number of older generation 15-inch MacBook Pro units, the battery may overheat and pose a fire safety risk.” Banned models include 15-inch MacBook Pros from 2015 sold between September 2015 and February 2017. "

 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ако сака мекбук за да користи сурфање по интернет и некои игрици и други ситни е тогаш може,но ако го користи некои стручни работи е па нека си купи апликации и таму нема кракнати апликации и што уште не

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
За играње не, но, за office работа, да. Меилови, комуницирање со клиенти, multitasking работа и така натака. Од една страна, би сакал да пробам MacBook, а од друга не сум баш сигурен дека вреди да се дадат околу 500 евра за стар лаптоп кој е користен 5-6 години. А од друга, изборот на лаптоп до 500 евра на ново е катастрофален според мене.
Сега добив понуда на MacBook Pro Early 2013 (RETINA), 8gb ram, i5... Па ќе размислам. Само има околу 700 циклуси, ама е користен на полнач цело време бидејќи е користен од дечко што пуштал музика. Батеријата држела околу 4h.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За играње не, но, за office работа, да. Меилови, комуницирање со клиенти, multitasking работа и така натака. Од една страна, би сакал да пробам MacBook, а од друга не сум баш сигурен дека вреди да се дадат околу 500 евра за стар лаптоп кој е користен 5-6 години. А од друга, изборот на лаптоп до 500 евра на ново е катастрофален според мене.
Сега добив понуда на MacBook Pro Early 2013 (RETINA), 8gb ram, i5... Па ќе размислам. Само има околу 700 циклуси, ама е користен на полнач цело време бидејќи е користен од дечко што пуштал музика. Батеријата држела околу 4h.
Ма јок какви 500 евра за лаптоп пред умирање, тоа е надвор од секој разум. Ако парите ти растат на дрво и не се проблем, тогаш земи и играј си. Ама ако ти треба за работа, нешто на што ќе можеш да се потпреш, причекај месец дена, ќе се стабилизира ситуациујата со лаптопите и за 500-600 евра ќе земеш ѕвер од компјутер.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
599
520
Bitola
За играње не, но, за office работа, да. Меилови, комуницирање со клиенти, multitasking работа и така натака. Од една страна, би сакал да пробам MacBook, а од друга не сум баш сигурен дека вреди да се дадат околу 500 евра за стар лаптоп кој е користен 5-6 години. А од друга, изборот на лаптоп до 500 евра на ново е катастрофален според мене.
Сега добив понуда на MacBook Pro Early 2013 (RETINA), 8gb ram, i5... Па ќе размислам. Само има околу 700 циклуси, ама е користен на полнач цело време бидејќи е користен од дечко што пуштал музика. Батеријата држела околу 4h.
за 100 евра повеќе можиш да земиш Air 2017 а за 200 повеќе Air 2018-2019 и батеријата да им е ко нова..јас август зедов Аир 2019 за 710 евра ако имаш некој конкретни прашања во врска со MacOS или мекбукот контактирајме во пп
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ма јок какви 500 евра за лаптоп пред умирање, тоа е надвор од секој разум. Ако парите ти растат на дрво и не се проблем, тогаш земи и играј си. Ама ако ти треба за работа, нешто на што ќе можеш да се потпреш, причекај месец дена, ќе се стабилизира ситуациујата со лаптопите и за 500-600 евра ќе земеш ѕвер од компјутер.
Тоа и јас мислам кога ќе размислам подобро. Од друга страна MacBook ми одговара зошто е компактен. Најприближно на него ми е еден Lenovo што го земав кој тежи околу 1,5kg и е лесен за во торба. И јас очекувам да се стабилизираат цените во скоро време па да не брзам. Секако периодов работата ми е од дома, а имам и постар лаптоп кој ми помага за наведените работи погоре, само батеријата не држи. :)
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749
Тоа и јас мислам кога ќе размислам подобро. Од друга страна MacBook ми одговара зошто е компактен. Најприближно на него ми е еден Lenovo што го земав кој тежи околу 1,5kg и е лесен за во торба. И јас очекувам да се стабилизираат цените во скоро време па да не брзам. Секако периодов работата ми е од дома, а имам и постар лаптоп кој ми помага за наведените работи погоре, само батеријата не држи. :)
Баш така ,не се брзај ќе начекаш ѕвер лаптоп со прифатлива цена

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,555
Мислења
820,417
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно