• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
arr.at destination country го рачунаат кога ќе пристигне во некој центар во европа од таму го превзема локална пошта сеа со кодот или провери на наша пошта или од земјата кај што е пристигната пратката ...во дадениот рок ќе пристигне кај нас али овој месец тешко
 
13 декември 2020
26
21
@MadBuldog
Нај обичниот Aliexpress shipping, последното беше Yanwen express и само тоа поспоро стигна дека преку Латвиа стигна, во суштина за 7 дена до Латвија од таму до кај нас за 20-тина дена.
@mkdboy
Ne e slucajnost so ali standard shiping za 29 dena stiga so drugite so meseci
Ве тагнав овде да не ја трупаме Нексио темата со АљиЕкспресно
Збориме за овој шипинг, така?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
@MadBuldog

И уште едно дополнување, Yanwen не оди преку Латвија. Оди исклучиво преку Bpost (претходно преку Малезиска пошта).
Cainiao Super Economy - Латвија
Cainiao Super Economy Global - Литванија.
Да не ги бркаме работиве.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
@MadBuldog

@mkdboy

Ве тагнав овде да не ја трупаме Нексио темата со АљиЕкспресно
Збориме за овој шипинг, така?
Да за тој shipping, од AliExpress скоро сите нарачки беа со тој избор. Пример сликата подоле:
Screenshot (105).png

@MadBuldog

И уште едно дополнување, Yanwen не оди преку Латвија. Оди исклучиво преку Bpost (претходно преку Малезиска пошта).
Cainiao Super Economy - Латвија
Cainiao Super Economy Global - Литванија.
Да не ги бркаме работиве.
Пардон, точно Yanwen доаѓа преку GBSLOX, UNITED KINGDOM тоа е пратката од KPRepublic што стаса, директна нарачка од сајтот на KPRepublic. Благодарам за дополнувањето, не се збркани работите само може појасно да се изразам дека само прво наведените нарачки беа преку AliExpress. Останатите беа преку директните сајтови што се наведени.

Само последниот производ беше испратен преку Cainiao Super Economy Global - Литванија, иако го нема како избор на нивниот сајт, веројатно заради ниската вредност е избрано така да се прати. Но сепак тракингот функционираше.
Screenshot (107).png
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
една пратка со ali standard ми стигна за еден месец ама уште неколку што имам нарачано ќе потрае повеќе од месец ..
во нормални услови верувам дека и побргу стигаат да не се празнициве и карантиниве

 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
една пратка со ali standard ми стигна за еден месец ама уште неколку што имам нарачано ќе потрае повеќе од месец ..
во нормални услови верувам дека и побргу стигаат да не се празнициве и карантиниве

Ако имаш тракинг, чим стигнат кај нас, следниот ден правец в'пошта, не чекај ни бело картонче ни да те известат. Кај нив од еден на друг шалтер, во достава на шалтер „богу иза леѓа“ и ќе си ја земеш пратката. Ако ги чекаш нема да дочекаш.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Некој искуство со китајски пулс оксиметри? Ги има од 5 до 10 долари поевтините. Дали може да им се верува на резултатие? :)
Некој линк за препорака ако имате pls. ;)
Ќе ти линкав ама го нема веќе линкот/производот, но ги има илјадници и веројатно скоро сите се исти/слични. Јас земав два, даваат слични резултати (меѓусебно споредено) но за жал немам шанса да споредам со профи оксиметар... За одбирање знаеш и сам, одбери нешто со повеќе нарачки и погледај ја првата страна со оценките да нема некои глупости. :)

Ех да, пред некоја недела еден колега ми донесе оксиметар (ист таков како што имам и јас) да му залемам една од жичките, конекцијата кон батериите му се одлемила од движењето (стискањето на штипката). Потоа тука му капнав малку топол лепак да ги држи жичките - тенки се, па лемот е слабата точка (баш се потсетив дека сакав и на мојот оксиметар да го направам истото - превентивно). ;)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Ќе ти линкав ама го нема веќе линкот/производот, но ги има илјадници и веројатно скоро сите се исти/слични. Јас земав два, даваат слични резултати (меѓусебно споредено) но за жал немам шанса да споредам со профи оксиметар... За одбирање знаеш и сам, одбери нешто со повеќе нарачки и погледај ја првата страна со оценките да нема некои глупости. :)

Ех да, пред некоја недела еден колега ми донесе оксиметар (ист таков како што имам и јас) да му залемам една од жичките, конекцијата кон батериите му се одлемила од движењето (стискањето на штипката). Потоа тука му капнав малку топол лепак да ги држи жичките - тенки се, па лемот е слабата точка (баш се потсетив дека сакав и на мојот оксиметар да го направам истото - превентивно). ;)
Најди некој со Samsung S серија. Има детектор за ниво на кислород, со Samsung Health можеш да го измериш нивото и да ги споредиш. Мислам дека е прилично прецизен.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Најди некој со Samsung S серија. Има детектор за ниво на кислород, со Samsung Health можеш да го измериш нивото и да ги споредиш. Мислам дека е прилично прецизен.
Сигурен сум дека не е лош, ама повеќе би сакал да споредам со профи медицински оксиметар... Инаку респонзивен е и овој кинескиов, и за откуцаи на срце и за оксидација на крв се гледаат разлики пред и после физички напор, на пример трчање, вежбање, планинарење... Само кажав дека би било интересно да се спореди со некој медицински профи оксиметар.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Сигурен сум дека не е лош, ама повеќе би сакал да споредам со профи медицински оксиметар... Инаку респонзивен е и овој кинескиов, и за откуцаи на срце и за оксидација на крв се гледаат разлики пред и после физички напор, на пример трчање, вежбање, планинарење... Само кажав дека би било интересно да се спореди со некој медицински профи оксиметар.
Имам и кинески и купечки и медицински и на самсунг. Исто покажуваат сите.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Имам и кинески и купечки и медицински и на самсунг. Исто покажуваат сите.
Ако не ти е тешко пушти некое фото од кинескиот (со активен дисплеј), чисто да видам дали е како ~90% од кинеските што се продаваат.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Значи со Cainiao Super Economy дефинитивно нема правила.

Од две пратки од различни продавачи испратени со еден ден разлика, едната стигна а другата се уште не е ниту процесирана во Латвија.

Само теорија на хаосот може да помогне овде.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Значи со Cainiao Super Economy дефинитивно нема правила.

Од две пратки од различни продавачи испратени со еден ден разлика, едната стигна а другата се уште не е ниту процесирана во Латвија.

Само теорија на хаосот може да помогне овде.
За колку време ти стигна?
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
44
42
Јас вчера нарачав Netflix Premium акаунт (shared) колку да пробам да видам дали и како функционира. Одма во приватна порака добив логин инструкции и пин за мојот профил. Се си работи финко сеа за сеа. 2.34 eur. 1 месец.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Што е разликата помеѓу Aliexpress standard shipping и Singapore post, разликата е 1 долар повеќе ,повеќе пати нарачувам секогаш одбирам Aliexpress standard и селерот ја испраќа со Singapore Post ,следниот пат да одберам дирек Singapore post?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,747
12,172
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ali Standard теоретски може, а и не мора да оди преку Сингапурска, иако најчесто оди. Можеби во моментов им е најисплатлива или имаат склучено договор.

Јас како што знам (а да ме прашаш од каде, појма немам :)), со Standard-от Али одговара за шипингот, односно ќе организира транспорт од селцето на продавачот до дистрибутивниот центар, а и понатаму Али надгледува. Додека со Сингапурска продавачот ја праќа пратката до испостава на Сингапурска пошта или се договара со неа како да ја преземе, па може повеќе да се чека, а и теоретски да ти даде лажно тракинг бројче (иако со Сингапурска како поскапа тоа ретко или никогаш не се случува).

За ситни работи не се исплати да доплатиш, за вредни јас би доплатил за малку поголема сигурност.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Исто со Aliexpress standard кога ќе отвориш dispute, веднаш се префрла кај Aliexpress, за разлика од другите, каде што се чека одговор од продавачот. Барем во случај кога не е стигната пратката, во други случаи најверојатно не.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Што е разликата помеѓу Aliexpress standard shipping и Singapore post, разликата е 1 долар повеќе ,повеќе пати нарачувам секогаш одбирам Aliexpress standard и селерот ја испраќа со Singapore Post ,следниот пат да одберам дирек Singapore post?
Одбери си Сингапурска, Али се јавува само како посредник. Не верувам дека тие го организираат превземањето на пратките, ниту имаат логистика за тоа. Ќе поминеш поевтино а пратката се движи со иста брзина и по ист пат. На почетокот на пандемијата ми зачукаа пратка преку Швеѓаните со Aliexpress Standard, па ми ја изгубија.

Е да, во случај на диспјут можеби ќе почекаш некој ден повеќе. Ако тоа ти менува нешто.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
19E24F59-3EB5-45E3-8BC4-5C2536BA7CCE.png
Ова значи кај нас е пристигната така? прв пат нарачувам со Cainaio Super economy shipping for special goods
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,528
Мислења
846,010
Членови
29,327
Најнов член
Prettybullshit
На врв Дно