• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Го спомнав за е-бај ,искуство со неколку кинески продавници,а еве сега и на АЛи,веќе,порачувам,уплаќам и по некој ден примам порака ,не можат да испорачаат,немало производи,ама ги барале,слободно да си барамм назад пари..Дали ова некому се случило,дали е нешто на повидок со ослабувањето на доларот и кроењето со наводно електронска валута или...?
Досега искрено не сум имал ваков проблем. Освен со пратката која што ја спомнав претходно.

Можно е и да имаат дефицит на одредени производи, зависи. Голем број од нив ги немаат производите на лагер, нарачките доаѓаат од друго место.

Ако нешто значи, еве конкретно од Тајван не можат да испорачуваат во МК преку EMS. Блокирано е.
 
Последна промена:

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
266
175
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Едно прашање :
Дали вториов статус значи дека пратката е стигната во Скопје во главнава пошта кај железничкка ?
И доколку да - дали да идам да ја подигнам од таму или да чекам да ми стигне (да се смени статусот на нивнава страна) во локалнава пошта ?

 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
71
55
Едно прашање :
Дали вториов статус значи дека пратката е стигната во Скопје во главнава пошта кај железничкка ?
И доколку да - дали да идам да ја подигнам од таму или да чекам да ми стигне (да се смени статусот на нивнава страна) во локалнава пошта ?

Во Латвија ти е сега. Кога ќе пишува пристигната во наизменична пошта ( влез ) тогаш е во МК

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Sunyou ми делува како фејк, имам 8 пратки со Sunyou registered и 2 со обичен Sunyou сите пишуваат Arrived на 01.01 ама ги нема обично претходниот пат по 2 дена излегуваше Delievered од статусот за Arrived и од пошта ми ги носеа тие со Sunyou registered ама знам имаа друг тракинг број од транзит земјата и преку тој се следес кај нас ама го прашав селерот вика немал друг тракинг...
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Не го кажува другиот тракинг и претходнио пат не го добив кога имав со sunyou пратка, штом ја подигнсв од пошта над тракингот SYRM имаше наднего залепено нов label со новиот тракинг од транзит земјата
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,204
11,568
youtu.be
Паааа што се мачите со бројчињата за кои Aliexpress вели дека не може да се пратат, тоа ние што правиме од ништо-нешто е сосема друга работа.
Официјални бројчиња кое се регистрирани, осигурани и кои можат да се пратат се оние бројчиња кои што почнуваат со буквата "R", сѐ друго е рекла-казала, патем многу пати спомнато во оваа тема.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Паааа што се мачите со бројчињата за кои Aliexpress вели дека не може да се пратат, тоа ние што правиме од ништо-нешто е сосема друга работа.
Официјални бројчиња кое се регистрирани, осигурани и кои можат да се пратат се оние бројчиња кои што почнуваат со буквата "R", сѐ друго е рекла-казала, патем многу пати спомнато во оваа тема.
Тракингот од транзит земјата на претходните пратки преку Sunyou испратени почнуваше со RR ама нема начин да го дознаеш....
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Треба да платеш за да го дознаеш.
Начелно е така, меѓутоа зошто тогаш Али во диспјутот ја зема како релевантна информацијата дека не е стигната пратката ако токму овие бројчиња не покажуваат финален статус за испорачана пратка?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,204
11,568
youtu.be
Не секогаш одобруваат рефунд, а врз база на што одлучува судијата никој нема да ти каже.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Не ми се случило. По таа логика и за сопствениот шипинг не го признаваат тракингот. 20210108_213432.jpeg
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Сите имаат тракинг до МК. Единствено не знам за Sunyou. Преку нив никогаш не би нарачал.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,204
11,568
youtu.be
За сопствениот шипинг си имат своја регулатива и најчесто експресно се разрешуваат во случај на спор.

Сите имаат тракинг до МК
Да, но колку се релевантни бројчињата и статусите тоа е друго прашање.
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
668
574
Bitola
Не секогаш одобруваат рефунд, а врз база на што одлучува судијата никој нема да ти каже.
Тешко мене ако не стигнат до март -10 диспјутс кој ќе отвора страв ми е да не ме банират а секоја пратка има вредност од 20-30 усд
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
494
Drugari sakam od ali da naracam wifi smart plugs (stekeri) konkretno 6 parcinja vo 1 pratka so cena od 40$ + 2$ shipping.
Za carinejnje granicata bese 45$ ili gresam?
I dali ako se 6 parcinja ke se tretiraat za prepoazba ili licna upotreba? Ako gi carinat da naracam 2 pratki po 3.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Drugari sakam od ali da naracam wifi smart plugs (stekeri) konkretno 6 parcinja vo 1 pratka so cena od 40$ + 2$ shipping.
Za carinejnje granicata bese 45$ ili gresam?
I dali ako se 6 parcinja ke se tretiraat za prepoazba ili licna upotreba? Ako gi carinat da naracam 2 pratki po 3.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Можно е ДДВ да платиш, до 25 еур си ослободен од царина и ДДВ, до 45 мислам дека само од царина.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
785
437
Ви се случило некогаш да нарачате нешто, платено редовно, да добиете и-мејл за конфирмација, нарачката стои awaiting shipment, и после неколку часа да стигне и-мејл од Али дека треба да платите за нарачката?
А нема каде да се плати, се е платено.
 

Igokoce

Intern
9 јануари 2021
4
3
Sunyou ми делува како фејк, имам 8 пратки со Sunyou registered и 2 со обичен Sunyou сите пишуваат Arrived на 01.01 ама ги нема обично претходниот пат по 2 дена излегуваше Delievered од статусот за Arrived и од пошта ми ги носеа тие со Sunyou registered ама знам имаа друг тракинг број од транзит земјата и преку тој се следес кај нас ама го прашав селерот вика немал друг тракинг...
Pod drug traking broj se vodat.na tojbroj so devet brojki posle e dodaden drug traking zatoa nemozes da gi pratis.od iskustvo ti kazuvam .koga ke stignat vo posta ke te izvestat deka se pristignati
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
44
42
Јас вчера нарачав Netflix Premium акаунт (shared) колку да пробам да видам дали и како функционира. Одма во приватна порака добив логин инструкции и пин за мојот профил. Се си работи финко сеа за сеа. 2.34 eur. 1 месец.
После 5 дена користење продавницата на типот му се затвори и ми го деактивираше акаунтот. Денес ми вратија парите од диспјут :)
Не нарачувајте Netflix од Али :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно