• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,735
12,163
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@TouchIT Пристигната е во земјата посредник (од каде што е поштата) или стапната прв чекор во Европа. Кинезиве намерно пишуваат така затоа што така им одговара. :) Или којзнае што пишуваат. :)

Ќе го следиш бројчето UD509513139LT, еквивалентно е со твоето бројче, а ќе го покаже на наша пошта кога ќе стигне.

Најдов кое бројче е на сајтот на Каинао, а би требало да можеш да го видиш (ако се загледаш подобро) и преку Алиекспрес.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,192
11,556
youtu.be
Најдов кое бројче е на сајтот на Каинао
Го дава и на нинџа алтернативниот број.
Инаку крајна дестинација китајците практикуват да велат и за нивниот интернационален авио карго центар.

@Metuzalem
Испадна на батко пезевенк да викам. :)
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
780
432
Дали јас не гледам добро или веќе во нарачкиве го нема избраниот метод на испорака?
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
108
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Кога ќе ја отвориш нарачката, се мислам дека едно време пишуваше тука некаде доле десно кој метод е избран... по се изгледа сега нема.

1609163398922.png
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,192
11,556
youtu.be
Аха, но погоре има со која пошта е шипнато.
Доколку е за пред суд, правете си принтскрин кога нарачувате. :D
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
780
432
Аха, но погоре има со која пошта е шипнато.
Доколку е за пред суд, правете си принтскрин кога нарачувате. :D
Да од кога ќе го испрати. Треба да се обрне внимание на ова, зошто сега изгледа имаат можност да калкулираат како што им одговара.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,195
1,174
Скопје
ко за чудо последниве 5-8 пратки, нотификацијата дека пратката стигнала на дестинацијата, се actually точни и ми ситгаат кога праткиве се регистрирани на влез кај нас (а не негде друго место во Европа). Пркеу сингапурска пошта сите.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
ко за чудо последниве 5-8 пратки, нотификацијата дека пратката стигнала на дестинацијата, се actually точни и ми ситгаат кога праткиве се регистрирани на влез кај нас (а не негде друго место во Европа). Пркеу сингапурска пошта сите.
Исто
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,037
709
ко за чудо последниве 5-8 пратки, нотификацијата дека пратката стигнала на дестинацијата, се actually точни и ми ситгаат кога праткиве се регистрирани на влез кај нас (а не негде друго место во Европа). Пркеу сингапурска пошта сите.
За колку време?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,195
1,174
Скопје
стандард ко што тераат .. еве од последните две, кога летнале од Сингапур, кога се појавиле овде (рачунај и пред тоа од али до сингапур уште 2-10 дена зависно која пратка)


Arrival at Destination Post (Country: MK)
08/12/2020
26/12/2020

Arrival at Destination Post (Country: MK)
04/12/2020
28/12/2020
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
50
64
Пратка нарачана на 3ти декември, ми стигна на 28ми, на 27ми беше во главна пошта, standard Aliexpress shipping.
Друга порачана на 4ти, ми стигна на 26ти.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
108
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Ви се случило да ви дадат погрешен tracking? Каква е процедурата тогаш за отварање dispute?

Јас еднаш имав така, беше испорачана во друг град, се гледаше дека не е испорачана во Скопје. Ми препрати продавачот и вториот пат стигна. Ама сега имам една што е исто во Скопје (како и мојата адреса), не знам како ќе им докажам на Кинезите дека не е кај мене. Со Алиекспрес стандард е пратена.
 

bristlebac

Intern
21 декември 2020
36
40
Skopje
Важно е без разлика за било кој производ станува збор, треба да се види колку парчиња се продадени од него и дали има добра оценка од купувачите, иначе во просек од 10 нарачани производи ке ти стигнат 8...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,801
3,166
Велика Британија го укина ослободувањето од давачки на пратки со мала вредност нарачани преку интернет (до 130 фунти). Сега на сите нарачки за кај нив, уште на Али се додава 20% данок.

Истото ќе го направи и ЕУ од први јули годинава. И таму требало да почне од нова година, но го одложиле за шест месеци. Со оглед дека Британија веќе не е во ЕУ, кај нив одложувањето не е спроведено.

Прашање е на време кога и ние ќе ги следиме.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
780
432
Дечки еден совет, пратка од Али која стоеше спремна за подигање 8 дена премина во старус shipment canceled.

Немам намера да комуницирам со продавачот пошто е безобразен и лаже као Кинез.

Дали после 10 дена можам да отворам диспјут, да барам рефунд и со која ставка да го отворам диспјутот. SmartSelect_20210108-092406_Samsung%20Internet.jpeg
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
108
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Имам скоро отворено и добиено, брзо откако се појави ваков статус. Претходно му пишав на Кинезот, сам ми кажа да отворам. Од друга страна, во други случаи ми имаат пратено нов број, вториот пат испратено...
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
805
440
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Ако тракинг системот на али го детектирал овој апдејт автоматски кога ќе отвориш диспјут истиот момент ќе ти биде одобрен рефунд. Ми се случило неколу пати, најчесто со уреди кои имаат вградени батерии.
 
Последна промена:

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
780
432
Ако тракинг системот на али го детектирал овој апдејт автоматски кога ќе отвориш диспјут истиот момент ќе ти биде одобрен рефунд. Ми се случило неколу пати, најчесто со уреди кои имаат вградени батерии.
Да, детектиран е како shipment cancelled во delivery information, но нема никаква видна промена во нарачката.

Не сакам да разговарам воопшто со продавачов. Пред два дена случајно порачав уште една пратка од истиот продавач ама во моментот ми запна со плаќањето па задоцнив 10-тина часа.
Во меѓувреме го прашав зошто претходната пратка која ја спомнав се уште не е предадена на поштенскиот оператор, пази го одговорот за навремено платена пратка:

"dear , you don't pay money"
SmartSelect_20210108-104204_AliExpress.jpeg
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
805
440
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Отвори диспјут и воопшто не му праќај пораки, ќе ти го прифатат одма како валиден.

Мене на "Shipment canceled" продавачот ми викаше "Do not worry friend, its on the way" ... Не вреди да се замараш со пораки.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
780
432
Кои опции во диспјутот ги маркираш во ваков случај?

Не сум имал вакво искуство до сега, а изгледа ќе морам да почекам 10 дена од иницијалната нарачка според информацијата која ми ја дава.
Отвори диспјут и воопшто не му праќај пораки, ќе ти го прифатат одма како валиден.

Мене на "Shipment canceled" продавачот ми викаше "Do not worry friend, its on the way" ... Не вреди да се замараш со пораки.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
805
440
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Еве скриншот од диспјутот.

 

Heruvin

Gaining Experience
5 ноември 2010
122
88
Го спомнав за е-бај ,искуство со неколку кинески продавници,а еве сега и на АЛи,веќе,порачувам,уплаќам и по некој ден примам порака ,не можат да испорачаат,немало производи,ама ги барале,слободно да си барамм назад пари..Дали ова некому се случило,дали е нешто на повидок со ослабувањето на доларот и кроењето со наводно електронска валута или...?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,335
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно