1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  233
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  И замисли се гордеат со тоа што го воведиле CTRL + V за копирање во Command prompt. На лошо иде microsoft.
   
 2. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,017
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Windows XP (Good)
  Windows Vista (Bad)
  Windows 7 (Good)
  Windows 8 (Bad)
  Windows 9 (Good)
  Windows 10 (Bad) :oh:

  едит: ми се сигаат сугестиите после snap.
   
  Последна промена: 30 Септември 2014
  JensenInterceptor, Ilija Milcinoski и на Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не се проблем копчињата колку целосната разлика во интерфејсот. Добро можеби мејлот е убав(ова навистина го мислам), али некои апликации се тотална утка и стварно не личи на ништо.
   
 4. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  956
  519
  14 Јануари 2009
  А шо очекуваш ти да биде ? Шо треба друго да додадат. Не ви се свиѓаше метро го вратија стартот, сега од кога го вратија иста 7маца бил хаха Чудни луѓе
   
  На StevoB26 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Рано е за изгледот да се зборува пошто од windows 8 го прават windows 9 затоа и така исто изгледаат имам објаснето како го прават, мене ме интересира дали ке го има истото јадро од Vista
   
 6. energizer

  energizer
  Intern

  58
  26
  17 ноември 2011
  Машко
 7. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Oчекував да кажат нешто за перформанси, не ми смета мене метрото,убав ми е и на 8ца.
   
  На RagingDemon и AlexM им се допаѓа ова.
 8. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  956
  519
  14 Јануари 2009
  Во перформанси мислам дека нема да има многу разлика од 8.1. Повеќе шминкан ќе биди 10.
   
 9. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,017
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Сакам да го видам ова одностно по продуктивна работна околина.

  Сакам и features како:
  - alt + tab like shortcut со кој ке менуваме различни инстанци од моментално активната програма.
  - полесно менување на активни програми, пример да почнеш да го пишуваш името и да ти ја најде соодветната програма, корисно ако имаш 15+ активни програми каде што taskbar-от и alt+tab менито се веке пренатрупани и непрегледни
  - сакам да почнам да пишувам текст и да ја добијам таа опција од менито на програмата, корисно ако знаете што сакате а работите во програма со куп опции и мениа и незнаете точно каде се наога посакуваната
  -
  -

  Вакви можности не се фантазија туку веке постојат на други оперативни системи.

  Сугестијата после snap чекор кон пофункционална работна околина но остатокот е само козметика.
   
  Последна промена: 30 Септември 2014
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Сега има и пејст во команд промпт!
   
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Немало некад? Како беше, Shift-Insert?
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Последна промена: 1 oктомври 2014
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Tablet mode не е новост. Веќе го има на 8.1. На видеово само се прикажува како се однесува tablet mode-от со новото старт мени и метро апликациитe кои не се максимизирани.
   
 14. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Да де,сега 8.1 е ист и на пс и на таблет, а ова таблет мод додава back копче доле. Имаш back,search,windows исто како кај телефон. И мислев дека е генијално тоа што автоматски се менува кога ќе извадиш тастатура. Башка таскбарот не се крие туку се понаша како софтверски копчиња плус апликациите што идат се во таскбар што го прави мултитаскингот многу побрз.


  eдит:
  Е за ова зборам

  Windows 8.1
  [​IMG]

  Aндроид (зошто има софтверски копчиња го ставам за пример)
  [​IMG]

  И windows 10
  [​IMG]

  Ова е најбрз мултитаскинг на таблет и може да биде сламката на мајкросоофт на таблет пазарот. Ова може да биде чекор кон користење на табет уреди и за други ствари освен за игри, твитер и читање.:)
   
  Последна промена: 1 oктомври 2014
  На prichina и RagingDemon им се допаѓа ова.
 15. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,116
  1,385
  5 Септември 2008
  Машко
  Само нека стават опција да може да се исклучи транспарентноста на таскбарот and I'm sold.
   
 16. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  На 8.1 додека си во desktop mode со десен клик на плочка се отвара обично контекст мени, а со самиот допир на екранот (без да те праша) влегуваш во tablet mode и со долго држeње на плочка, на дното од екранот се појавува мени оптимизирано за допир со истите опции од контекст менито. Вакви таблет оптимизации има на повеќе места низ оперативниот. Во Windows 10 само е проширен тој tablet mode.
   
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Eпа тоа зборам, подобрен е тој мод. Кај 8.1 беше на прицип на кој што работат андроид и иос таблетите , имаш апликација фулскрин ако сакаш да отвориш друга која ти е пуштена свајпаш од лево, дури ни саатот не можеш да го видиш ако имаш апп. отворено на 8.1.

  Сега со 10 не е на принцип како андроид и иос, туку имаш брз мултутаскинг како кај десктоп .
   
  На pinky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,176
  13 Февруари 2014
  Машко
 19. energizer

  energizer
  Intern

  58
  26
  17 ноември 2011
  Машко
 20. energizer

  energizer
  Intern

  58
  26
  17 ноември 2011
  Машко
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,706
  13,070
  2 Август 2012
  Машко
  FLEGMA сметнуват! И ќе го инсталират шо сака нека биде :)


  Тактиката е позната. Еден добар, еден лош, еден добар и пак уште еден добар да го заборавиме лошиот :D
   
  На Hristijan_95 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Значи овој е десетка а? Шо не го сменат името на темата :p
   
 23. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Windows 10 ке го носи истиот кернел од Vista само сега ке биде на 6.4 :)
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,785
  22 oктомври 2012
  Машко


  Му пишав на Fatal1ty_ да среди... ;)
   
 25. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Ја додека не видам мајкрософт да го смени кернерот се уште ке ни бутка со години ист оперативен систем значи ние користиме виста више од 2007 година :)
   

Сподели

Вчитување...