1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Јас го дигнав на Virtual Box, Windows 10 без проблем. 4096MB RAM, 2 cores, Bridged network, Extended features: Enable PAE/NX, 100GB virtual drive. Работи добро, инсталацијата е иста со windows 8.1, забележав има додадено многу ефекти, кои што до сега не беа баш карактеристични за Windows, не изгледа лошо на прв поглед. Не можам само Full Screen 1920x1080 резолуција, бидејќи additional drivers не подржува за Windows 10, ќе чекаме update на Virtual Box.
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  И јас сега само што го инсталирав на VirtualBox без проблем.
   
 3. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  На толку фалење и само кај мене неработи сега.. :D
   
 4. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Креирај машина за windows 8.1 и стави го bootable device .iso фајлот.
   
 5. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Со 8.1 го добивам еророт што го постирав погоре, а ко ќе селектирам other windows наместо 8.1 го добивам овој ерор:

  [​IMG]
   
 6. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Што хардвер имаш ?
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Анимациите се подруги, иконите се пофлет и самиот дизајн на прозорцие е пофлет, нема "базел" од страните (This PC прозорот на сликата долу). Еве ви слика од Windows 10.

  [​IMG]
   
  На Enforcer_, goran_oh, AlexM и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Тој што ми е во потпис.. Читав дека ероров е нешто со процесорот поврзан, ама на виртуелна машина незнам што би било, ги испробав сите опции. Како и да е, во план ми е да го инсталирам на ssd дирекно, па ќе видиме така како ќе се покаже.

  Веројатно проблемот е ова, ама неможам да рестартирам моментално, пошто симиња, нешто од нет.
   
 9. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Тој проблем е со процесорот поврзан али не за твојот туку за P4 така да симни ја поновата верзија на Virtual
   
 10. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Јок, неќе ни со најновата верзија. За пола саат бришам 8ца, ставам 10ка, па ќе видиме што е и како е.. :)
   
 11. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Инсталирај vmware ја тој го користам и немам никаков проблем
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Уствари ми се свиѓаат метро апликациите вака кога не се фулскрин
  [​IMG]

  А мислам дека малку претерале со сенкава :oh:
  [​IMG]

  Али Интернет Експлорер пак си е срање. Трокира, блокира, не може да аплоудира со драг ен дроп на имгур, мислев дека е поради тоа што е на виртуелна машина, али инсталирав Хром и хромот летааа.

  Клоус копчево бидејќи нема рамка од страните на прозорците малку како да лета вон прозорот. :)

  [​IMG]
   
  Последна промена: 1 oктомври 2014
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Ова не е ни бета, така да ситнициве ќе се испеглаат со тек на време
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Jas zaminav direktno od sedmica na desetka i se cuvstvuvam kako doma.

  Izvinete za latinicava. Zaboraviv da podesam lokalizacija
   
  На Enforcer_, The_Man, energizer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Инаку сам се активира при инсталација и активацијата трае до 16 април
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Немам добри перформанси со SSD-во а не помага ни Intel RSD
  AI Suite ми работи баговито односно ми се трупаат грешки во Event Viewer

  Нејсе, сигурен сум дека ова ќе биде 1000% повеќе популарен од Осмица. Иначе брза е ко змај..
   
 17. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  332
  19 Јануари 2008
  Провери дали имаш кај Сетингс штиклирано Enable I/O APIC, ако немаш штиклирај ја ова опција. Само ќе ти препорачам од ново да креираш диск на виртуалбокс.

  пс. Незнам зошто али мене нешто не ме бендисува многу!
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Ни мене ама во поглед на перформанси. Изгледа дека ќе мора да чекаме да се појават барем бета драјвери за Десетка
  Моментално повторно сум на Седумка и ..побрза е. Факат е побрза

  На пример сеуште нема драјвери за чипсет, MEI, VGA, RST
  Мислам, нема официјални а не да не може да се инсталираат.
   
 19. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  e ova moze da se instalira mi izgleda kako Windows 95, ednostavno
   
 20. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Оу јеа!

  [​IMG]
   
  На JensenInterceptor и The_Man им се допаѓа ова.
 21. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  [​IMG]

  Конечно.. Сега за сега сум презадоволен, иако сеуште не е ни бета, работи одлично, досега немав никаков проблем. Старт менито е ок, анимациите се екстра. Малце ми е глупо тоа за пребарување до стартот, тотално непотребно е, плус кога ќе го отвориш стартот, пак имас пребарување. :)
   
 22. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,017
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Може да се тргне / unpin-ува?
   
 23. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Не, може има некоја опција по контрол панел, ама утре ќе се бара. Иначе вака анпин неможе.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Порно е темен старт

  Untitled.png
  Има доста работи несредени, пример мора да уклучиш метро старт за да смениш боја на старт менито без да ти мења цела тема. Исто нотификациите не можеш да ги ставиш на тивко на брз начин ако немаш метро старт мени(или може па до виртуелкава е што не се појавува sharm барот кога идеш во агол).
  Тоа што нотификациите стигнувааат доле е супер зошто претходно го покриваа табот од хром ако таскбарот е горе.

  И метро апликациите смалени се прекрасни,само не е се смалено.
  Пример кога одиш сетинзин во меил ти се појавува бар од страна и кога ќе одбереш опција продолжува во апп.
  Untitled1.png  Untitled2.png


  И да, search во таскбар е неупотреблив, пребарува само на интернет,а не програми . А и не можеш да го тргнеш, во иднина ако отвара cortana би бил корисен ,вака џабе.

  ПС: Календарот треба да покажува втори, точно ги покажува настаните ама датата е грешна.
   
  Последна промена: 2 oктомври 2014
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Чек сега ако ја инсталирам за стално користење(нема да имам штета ако нешто се случи, знам што инсталирам), драјвери на AMD нема да ми работат, овие последниве што излегоа пред 2-3 дена 14.9 WHQL???
   

Сподели

Вчитување...