1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Ја ако добро памтам, ме мрзи да проверувам, 7ца бешекомплетно нова.

  Како и да е, небитно е што правел мајкрософт, побарувачката на перформански од виста до 8.1 е трипати помала.
   
 2. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Епа ти очигледно не си користел Vista,што е битна побарувачката со Windows битно е дека и овој Windows ке се базира на Vista кодот
   
 3. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Е како не е битна, виста не сум користел од што сум неможел, коа искочи виста на мојот компјутер му требаа 10 мин да се упали и уште толку да почнам да сурфам... После коа искочи 7ца на истиот компјутер си работеше поприлично ОК.
   
 4. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Ја друго кажувам ти друго ми кажуваш ај нема веза битно не разбираш што зборам
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Каков ХР бе, Виста беше најмалку 2 пати подобар од XP. Откако ставив Виста заборавив како изгледа Don't send report и слични глупости.
  Тоа што во тоа време сите фураа ХР со 256 или 512 мега РАМ и некој еднојадрен пентиум, тогаш енос излегуваа првите дуал кор, па Виста не им чинела пошо барала појак хардвер е друг проблем.
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Don't fix what isn't broken
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Се додека е брз ко муња и има поддршка за новите технологии ако сака и кернел од 95-ка нека има
   
  На alekcackko и Hristijan_95 им се допаѓа ова.
 8. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Нема веза, Vista кога излезе ја знам прв имав компјутер у мало со 2 гб рам и дуалкор процесор и башка инсталирана без сервис пак уште првата верзија
  Ги следам виндовсиве од Windows 98 па нагоре,знам дека Vista кога ја следав пробав околу 5-6 бета верзии па после испадна и првата RTM па ја усраа и пуштија 5-6 верзии имаше на RTM и не се знаеше која е официјалната тоа е тоа кернерот, Vista дојде сосема ново програмирана и со нејзе го донесе кернерот 6.0 знам кога искочи 2006/7 кога ја инсталирав неможев ни една програма да и инсталирам се живо и диво не работеше тек по еден месец почна сите познати програми наново да препрограмираат за да работaт на Vista, Ја се на се имав најдобро искуство со Vista немав никакви проблеми со нејзе ни don t sent што конечно го решија од XP е ми фали тоа време да се врати па пак да си ја фурам мојот нај омилен Windows Vista :)
   
 9. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Па добар ОС е тој што знае да го искористи хардверот. Виста незнае.
   
 10. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Хаха добар виц мали иди на информатика прочитај малце да поднаучиш нешто, сите овие виндовси што си ги користел од Windows 7/8.1 го менаџираат хардверот исто како Vista затоа не збори напразно
   
 11. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Па ајде чим си толку бистар ти кажи нешто корисно, пошто ја сум мали што треба да иде на информатика.

  Нема што да читам коа на windows 7 му требаат 20 секунди да бутира, на 8ца 5. На 7ца и треба 1 секунда да отвори таск менаџер, на 8ца. 0.2 секунди. Битно е што ќе добие корисникот на крај, а не мајкрософт каков кернел користи. Така да незнам ја како го МЕНАЏИРААТ ХАРДВЕРОТ, ама знам дека има разлика во перформансите на иста машина од виста до осмица од некои си 70%.
   
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Џони, прилично е нормално да секој оперативен систем биде еволуција од предходниот. 8-ицата е ко гз и гаќи со новиве uefi биоси, привилегија што седмицата ја нема. Ама ако шлапнеш SSD, скоро се од тоа што наброја се елиминира.
   
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Нема веза, не буквално сите, ама многу малку луѓе имаше со нови процесори, 95% беа со стари еднојадрени бидејќи истата година со Виста 2006та се појавија и првите Pentium Dual-Core. Супер си беше виста кај мене, откако ја ставив, толку, веќе не се вратив на XP. Ја користев до сервис пак 1, за жал/среќа не го инсталирав сервис пак 2 бидејќи тогаш излезе и 7 па се префрлив на бета верзиите на 7.
   
 14. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Изгледа главчето твое толку ти фаќа, што е битно кој колку ботира кога секој Windows нов е побрз од предходникот само ти тука тоа неможеш да го сватиш Vista беше топ за тоа време, па еве ти како искусен корисник го имаш ли користено Windows XP без сервис пак ? па тоа беше убиство да го пуштиш компјутерот ти треба едно 10-15 мин додека се запали стои на Welcome за тоа време кафе си варев па тек со SP2 го средија бавниот старт ап
   
 15. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Епа тогаш која е поентава на муабетот? Оперативните системи се еволуции на нивните претхидници (според ова, виста е веќе историја и не се споредува со денешниве ОС-и), ама покрај тоа, чим користат ист кернел, и покрај тоа што се светлосни години подобри, нечинат.

  Не е битно зошто е подобар, битно Е ПОДОБАР.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,607
  2 Август 2012
  Машко
  Абе дај узбили се не зборувај на памет
   
 17. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Сум користел XP без сервис пак, да, срање е. Сега гледано и XP сервис пак 3 е срање. Вистата да беше толку добра, ќе имаше корисници. Ама сите останаа на XP.

  Како и да е, неам многу искуство со виста, ама како што кажав, поентата ми беше да кажам дека не е битно каков кернел користи новиот оперативен систем, ако работи добро. Ова е твој пост:

  И дојдов на форумов као нешто поинтересни дискусии демек има, ама врска нема, тебе ти е битно да попуваш тука на кој колку му фаќа главчето. :)
   
 18. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  8-мицата не чинеше ради збунката што им ја приредија на корисниците со таблет интерфејсот и фрагментацијата на верзиите и апликациите, обичен и RT, обични и метро. Иако беше супер под хаубa, проблемот беше над хаубата.
   
 19. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Вистата немаше корисници заради тоа што кога излезе, пола свет беше на northwood celeron 2.4 s478 + 512MB DDR1 рам. Виста на тоа ќумбе не иде. ЈАс тогаш купив C2D E6320 + 4GB DDR2, инсталирав Виста и им се чудев на копуците од маало што ја пљукаа и се клањаа во ХР, иако Виста беше надалеееееееееееееееееееку подобар OS.
   
  На Dark HaCkeR и RagingDemon им се допаѓа ова.
 20. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  @Dark HaCkeR е во право за кернелот дека е ист, ама не е во право дека тоа е лоша работа.

  Е сега сите памтиме како беше со вистата, не виста не беше феил , туку со промена на кернел,фрејмворк програмите мораше да се препрограмираат речиси наново па имаше милион проблеми и ништо не работеше.

  Ако сега мајкрософт смени кернел ќе се случи хаварија,колку програми има нема шанси да сменат нешто уште 10 години.. Практично не се сеќава транзицијата од виста, на 7,на 8 ,па и на 10 ќе биде исто. Од првиот ден све работи. Ако се смени кернел ќе има проблеми со програми,а никој не го сака тоа.
   
  На Dark HaCkeR и Hristijan_95 им се допаѓа ова.
 21. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Тоа е веќе индивидуално, мене воопшто не ми смета метрото, ме нервираат апликациите од метрото, како на пример кога отварам pdf документ и ми се отвара на цел екран, ама едноставно не ги користам и готово.

  А метрото како концепт за замена на класичниот старт ми се свиѓа, за мене е попрегледно, немам ниедна икона на десктоп и таскбар. Само може малце да се поработи на дизајнот. :)
   
 22. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Ама остатокот од светот не го дели твоето мислење и затоа windows 8 ќе биде предвреме пензиониран.
   
  На Hristijan_95 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Нормално, и сам кажа дека секој нов ОС е подобар од претходниот и тоа е логично да биде така. Али самиот ОС беше неуспех за мајкрософт. :)
   
 24. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  На следниов пост ова сакав да го пишам ама ме правари па ке го едитирам, тоа е целата приказна зошто го фураат истиот кернел поради програмите нема да има ни една програма компитабилна исто важи и за драјверите али тоа е некое време, ама па од друга страна е голем бенефит нема вируси наново ке треба да ги програмираат, новиот кернел ке овозможи уште подобро менаџирање на хардверот особено на овој новиов што е ddr4 рам новиот чипсет итн, ја не зборам на памет ги следам Windows-от од 98 па се до 7 после се откажав и не ги тестирам бета верзиите само фајналниот продукт
   
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Него, дали некој успеал на виртуелна машина да го подигне 10кава, веќе пола саат пробувам и ми го дава ова:

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...