• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VPS хостинг

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,069
2,457
Процедурата е отвараш stressthem.to ја пишуваш IP адресата, стискаш 2 дугмиња и гледаш.
Процедурата е идеш таму (клон на мал милион booter клонови), се регистрираш, автоматски те логираат и сѐ што следи, добиваш ограничен тип на напади, и најважно нелегални се ваков тип на напади (освен ако не ги користиш за тестирање на сопствен сервер). BTW, не е „ИП Тестер“ ова како го рече и се изначудивме овде, туку IP Stresser што е многу различно.
Нејсе, ајде да го пробаме. За да биде легално, направив акаунт и ги пуштив сите тестови што дозволува на фри, на сите вообичаени порти, по 1 до 5 мин, кој како. Тестирав на 4 различни сервери, 2 Hetzner ВПСи, 1 Memset БПС, 1 Neotel Шеард и 1 А1 (ВИП) Шеард.
Ниту еден ни падна нит ништо, освен при ДНС стресирање на порта 53 тој на А1 подзаглави малце (бидејќи и ДНС-и се на него), но по 20-30секунди се опраи и последователните напади беа безуспешни пошто влезе у блок листа глупиот напад :)
Така да може слободно да кажам дека овој тип на „прост“, „едноставен“, „фри“ напад и не е баш ништо посебно на саглам поставени сервери, фајрволи, ддос протекшн системи и остала инфраструктура.
Заклучок од целото не го буташ Hetzner VPS тек така со овие фри "IP Testeri".
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Едно прашање до тие што користат Contabo VPS.

Сакам да купам еден од VPS пакетите, ме интересира дали има опција за плаќање со картичка? Прв пат досега купувам од Contabo.

Како што гледам, опциите за плаќање се PayPal, Skrill и Wire Transfer. Дали доколку одберам Skrill, ќе мора од мој Skrill акаунт да праќам пари на нивен Skrill акаунт, или па плаќањето ќе си биде со картичка, но преку payment gateway-от од Skrill?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Преку PayPal можеш со картичка.
Едно прашање до тие што користат Contabo VPS.

Сакам да купам еден од VPS пакетите, ме интересира дали има опција за плаќање со картичка? Прв пат досега купувам од Contabo.

Како што гледам, опциите за плаќање се PayPal, Skrill и Wire Transfer. Дали доколку одберам Skrill, ќе мора од мој Skrill акаунт да праќам пари на нивен Skrill акаунт, или па плаќањето ќе си биде со картичка, но преку payment gateway-от од Skrill?
Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Преку PayPal можеш со картичка.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Немам PayPal акаунт.

Skrill имам, но немам пари на него, затоа ме интересираше дали првото плаќање (доколку би избрал Skrill опција) е со картичка користејќи го payment gateway-от од Skrill, или па плаќањето е со испраќање пари од мој акаунт, на нивен.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Немам PayPal акаунт.

Skrill имам, но немам пари на него, затоа ме интересираше дали првото плаќање (доколку би избрал Skrill опција) е со картичка користејќи го payment gateway-от од Skrill, или па плаќањето е со испраќање пари од мој акаунт, на нивен.
Не сфаќам? Што е толку тешко да креираш PayPal акаунт?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,069
2,457
Немам PayPal акаунт.

Skrill имам, но немам пари на него, затоа ме интересираше дали првото плаќање (доколку би избрал Skrill опција) е со картичка користејќи го payment gateway-от од Skrill, или па плаќањето е со испраќање пари од мој акаунт, на нивен.
Преку Skrill ќе ти повлече од картичка, ако немаш на самиот акаунт. Исто е и кај Пејпал, можеш за 1мин да си отвориш.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Средив работа. Пробав со Skrill опцијата, ми даде можност да изберам дали да платам со картичка или со Skrill акаунт.

Фала на помошта. Се надевам добар избор се Contabo.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Средив работа. Пробав со Skrill опцијата, ми даде можност да изберам дали да платам со картичка или со Skrill акаунт.

Фала на помошта. Се надевам добар избор се Contabo.
Не мора да значи дека ќе го имаш овој проблем, но!
Ако користиш мејл на Contabo, види да испратиш и примиш мејл. Се случи на еден сајт мејлот креиран да испрати мејл до друг мејл на Gmail и овој да не го добие истиот, и обратно, испратени мејлови од Gmail да не стигнат на мејлот од доменот.

Провери си ова ако креираш мејлови на хостингот.
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Не мора да значи дека ќе го имаш овој проблем, но!
Ако користиш мејл на Contabo, види да испратиш и примиш мејл. Се случи на еден сајт мејлот креиран да испрати мејл до друг мејл на Gmail и овој да не го добие истиот, и обратно, испратени мејлови од Gmail да не стигнат на мејлот од доменот.

Провери си ова ако креираш мејлови на хостингот.
Фала на совет, ќе проверам.

Што се однесува до Contabo, го купив VPS S SSD (Cent OS 7 + LAMP + European Union (Germany)) пакетот, ме интересира од твое искуство колкав сообраќај поддржува серверот, колку сајтови имаш ти хостирано и колку дневни посети имаат тие, односно дали си задоволен од можностите на хостингот од тој аспект?
 

vision

Intern
17 април 2010
44
22
hybridhosting.mk
Фала на совет, ќе проверам.

Што се однесува до Contabo, го купив VPS S SSD (Cent OS 7 + LAMP + European Union (Germany)) пакетот, ме интересира од твое искуство колкав сообраќај поддржува серверот, колку сајтови имаш ти хостирано и колку дневни посети имаат тие, односно дали си задоволен од можностите на хостингот од тој аспект?
Колку поддржува многу зависи и од тоа како ти е сетиран серверот, ако ти е DIY или „How to“ некој стандард туториал немој да очекуваш незнам што ...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
821
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Не мора да значи дека ќе го имаш овој проблем, но!
Ако користиш мејл на Contabo, види да испратиш и примиш мејл. Се случи на еден сајт мејлот креиран да испрати мејл до друг мејл на Gmail и овој да не го добие истиот, и обратно, испратени мејлови од Gmail да не стигнат на мејлот од доменот.

Провери си ова ако креираш мејлови на хостингот.
Ова не е само на Контабо туку на сите ВПС провајдери. Проблемот е што ип адресите имаат мала репутација и големите провајдери како Гугл и Мајкрософт скоро секогаш ги блокираат како превенција од СПАМ. Ако не е иницијално блокиран, после некое време блок не ти бега.

Јас би препорачал да се користи SMTP сервис како што е sendgrid за 100% сигурна испорака на мејл.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Фала на совет, ќе проверам.

Што се однесува до Contabo, го купив VPS S SSD (Cent OS 7 + LAMP + European Union (Germany)) пакетот, ме интересира од твое искуство колкав сообраќај поддржува серверот, колку сајтови имаш ти хостирано и колку дневни посети имаат тие, односно дали си задоволен од можностите на хостингот од тој аспект?
Дај повеќе информации за да ти дадеме претпоставка:
- тип на вебсајт(и) (пхп,статик, вордпрес)
- кеширање дали има (мемкешд, редис, вордпрес кеш)
- ЦДН дали има

Не би ти препорачал LAMP освен ако не планираш шеред хостинг да продаваш, LEMP/LiteSpeed е 10х побрзо, особено кога е при крај со ресурсите серверот.

Јас би инсталирал CyberPanel на тој VPS, најдобра средина за брзина и ease of use (особено ако имаш повеќе сајтови).

Испратено од 1+7TPRO по DHL

Ова не е само на Контабо туку на сите ВПС провајдери. Проблемот е што ип адресите имаат мала репутација и големите провајдери како Гугл и Мајкрософт скоро секогаш ги блокираат како превенција од СПАМ. Ако не е иницијално блокиран, после некое време блок не ти бега.

Јас би препорачал да се користи SMTP сервис како што е sendgrid за 100% сигурна испорака на мејл.
SendInBlue е free до 10,000 месечно и 300 дневно. Тестирани, доста добри се.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ова не е само на Контабо туку на сите ВПС провајдери. Проблемот е што ип адресите имаат мала репутација и големите провајдери како Гугл и Мајкрософт скоро секогаш ги блокираат како превенција од СПАМ. Ако не е иницијално блокиран, после некое време блок не ти бега.

Јас би препорачал да се користи SMTP сервис како што е sendgrid за 100% сигурна испорака на мејл.
Се тоа супер, но креираш некој сајт за локална фирма со [email protected] и типот испраќа понуди, кои никој не ги добива. :/ ама тоа е се среди некако со комуникација нивна, па проработе...
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Дај повеќе информации за да ти дадеме претпоставка:
- тип на вебсајт(и) (пхп,статик, вордпрес)
- кеширање дали има (мемкешд, редис, вордпрес кеш)
- ЦДН дали има

Не би ти препорачал LAMP освен ако не планираш шеред хостинг да продаваш, LEMP/LiteSpeed е 10х побрзо, особено кога е при крај со ресурсите серверот.

Јас би инсталирал CyberPanel на тој VPS, најдобра средина за брзина и ease of use (особено ако имаш повеќе сајтови).

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Во план сум да хостирам повеќе сајтови (и мои, и за клиенти). Засега се неколку PHP сајтови (custom-coded). Понатаму најверојатно ќе има и Wordpress сајтови.

Засега на ниеден сајт нема кеширање, но во план сум на сите да имплементирам caching систем кој ќе сервира статички фајлови наместо динамички т.е од динамичките .php фајлови ќе генерира статички .html фајлови, со што значително би се намалиле ресурсите потребни за интеракција со базата.

Е сега, зошто го поставив прашањето погоре. Моментално работам на мој CMS/сајт на кој ќе објавувам статии, и кој планирам да биде најзахтевен од сите, во смисла - тој сајт би добивал најмногу посетители (од социјални мрежи).

Ме интересираше колку посети дневно или во ист момент би поддржал серверот? Значи, се работи за lightweight сајт кој ќе сервира статички фајлови. Другите сајтови немаат и нема да имаат голем број посетители во ист момент.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Во план сум да хостирам повеќе сајтови (и мои, и за клиенти). Засега се неколку PHP сајтови (custom-coded). Понатаму најверојатно ќе има и Wordpress сајтови.

Засега на ниеден сајт нема кеширање, но во план сум на сите да имплементирам caching систем кој ќе сервира статички фајлови наместо динамички т.е од динамичките .php фајлови ќе генерира статички .html фајлови, со што значително би се намалиле ресурсите потребни за интеракција со базата.

Е сега, зошто го поставив прашањето погоре. Моментално работам на мој CMS/сајт на кој ќе објавувам статии, и кој планирам да биде најзахтевен од сите, во смисла - тој сајт би добивал најмногу посетители (од социјални мрежи).

Ме интересираше колку посети дневно или во ист момент би поддржал серверот? Значи, се работи за lightweight сајт кој ќе сервира статички фајлови. Другите сајтови немаат и нема да имаат голем број посетители во ист момент.
Фала ти за информациите.

Ете сега штом викаш дека едниот сајт би ги имал најголем дел од посетите, за тој прво да пробаме да калкулираме. Статички сајт не користи скоро ич ресурси, голем дел од CPU usage го прави базата.

За таков сајт би издржал 500+ во исти момент тој сервер, во оваа калклулација претпоставувам дека имаш и CDN имплементирано, така што твојот сервер многу малку треба да работи.

Е сеа во врска со тие што се PHP. Не ми е тестирано како е без кеширање, али на мал VPS 1 Core и 2GB RAM до накај 100 истовремени нема проблем (тестирано). Сајтот со кој тестирав е WordPress со CDN и кеширање, со LEMP.

Ако ти е скроз статички сајт, погледни го BunnyCDN - можеш да експортираш директно во Storage Zone преку FTP и да го CNAME главниот домен да зима директ од нивните сервери. Ти сајтот би го правел на поддомен, и после само експортираш до баницдн, се разбира треба да ги промениш линковите.

Постои WordPress плугин за оваа работа, али не работи со сите комбинации на теми/плугини. Ако си успешен во овој процес, можеш basicay infinite посетители да имаш на сајтот. Али пошто BunnyCDN е уствари CDN, нема подршка за PHP.
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
ako e korektnoo podesuvan serverot i 500-1000 vo isto vreme moze da bidat onlajn na toj staticen sajt a i poveke... od toa brojka sto ne veruvam deka bi, stignal samo od socijalni mrezi...


Во план сум да хостирам повеќе сајтови (и мои, и за клиенти). Засега се неколку PHP сајтови (custom-coded). Понатаму најверојатно ќе има и Wordpress сајтови.

Засега на ниеден сајт нема кеширање, но во план сум на сите да имплементирам caching систем кој ќе сервира статички фајлови наместо динамички т.е од динамичките .php фајлови ќе генерира статички .html фајлови, со што значително би се намалиле ресурсите потребни за интеракција со базата.

Е сега, зошто го поставив прашањето погоре. Моментално работам на мој CMS/сајт на кој ќе објавувам статии, и кој планирам да биде најзахтевен од сите, во смисла - тој сајт би добивал најмногу посетители (од социјални мрежи).

Ме интересираше колку посети дневно или во ист момент би поддржал серверот? Значи, се работи за lightweight сајт кој ќе сервира статички фајлови. Другите сајтови немаат и нема да имаат голем број посетители во ист момент.
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Не мора да значи дека ќе го имаш овој проблем, но!
Ако користиш мејл на Contabo, види да испратиш и примиш мејл. Се случи на еден сајт мејлот креиран да испрати мејл до друг мејл на Gmail и овој да не го добие истиот, и обратно, испратени мејлови од Gmail да не стигнат на мејлот од доменот.

Провери си ова ако креираш мејлови на хостингот.
Сега баш креирав контакт мејл за еден од домените. Да испратам емаил можам, си стигнува во inbox на Gmail, но испратен емаил од Gmail не стигнува на мејлот од доменот.

Сега ќе сетирам Roundcube за доменот, и ќе видам дали ќе се смени нешто.
Мислењето е автоматски споено:

UPDATE:

Мејлови пратени од Gmail не стигнуваат на мејлот од доменот (пробано со два различни мејлови).

Мејлови пратени од Outlook/Hotmail стигнуваат веднаш.

И сега, чаре?
 
Последна промена:

bugggg

Intern
21 јуни 2017
16
15
Можеш да се обидеш да ги контактираш да ти дадат нова ИП адреса, мене друга компанија ми има дадено нова IP поради истиов проблем без дополнителни трошоци.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Сега баш креирав контакт мејл за еден од домените. Да испратам емаил можам, си стигнува во inbox на Gmail, но испратен емаил од Gmail не стигнува на мејлот од доменот.

Сега ќе сетирам Roundcube за доменот, и ќе видам дали ќе се смени нешто.
Мислењето е автоматски споено:

UPDATE:

Мејлови пратени од Gmail не стигнуваат на мејлот од доменот (пробано со два различни мејлови).

Мејлови пратени од Outlook/Hotmail стигнуваат веднаш.

И сега, чаре?
Проба уште еднаш после ова? Постои шанси да не бил целосно пропагиран MX рекордот

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Го средив проблемот со примањето мејлови од Gmail акаунти. Во основа, требало да се овозможи SSL сертификати за Postfix и Dovecot.

Во Virtualmin:
1. Edit Virtual Server -> штиклирано Apache SSL website enabled?
2. Server Configuration -> SSL Certificate -> Let's Encrypt -> Request Certificate
3. Server Configuration -> SSL Certificate -> Service Certificate -> Copy to Dovecot и Copy to Postfix
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Некој да имал проблем со праќање емаил на било која Microsoft емаил адреса? Можам да примам емаил, но да испраќам не можам. Не ни стига во SPAM/JUNK емаилот.

Во случајов се работи за live.com емаил, поточно не можам да испратам емаил на, да речеме [email protected], добивам повратен емаил со следнава содржина:


Примање/испраќање на Gmail си функционира океј.

Користам Contabo VPS.
 

MartinPP

Intern
26 јуни 2017
20
13
/root
Некој да имал проблем со праќање емаил на било која Microsoft емаил адреса? Можам да примам емаил, но да испраќам не можам. Не ни стига во SPAM/JUNK емаилот.

Во случајов се работи за live.com емаил, поточно не можам да испратам емаил на, да речеме [email protected], добивам повратен емаил со следнава содржина:


Примање/испраќање на Gmail си функционира океј.

Користам Contabo VPS.
Ubavo pisuva vo Logot : Please contact your Internet service provider since part of their network is on our block list (S3140).


Ili baraj promena na IP ( nekoja sto ne e blokirana ) ili kontaktiraj go hostot da pobara Blacklist Removal.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,604
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно