• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VPS хостинг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
132
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Знам дека VPS и WEB хостинг се две различни работи, ама едноставно не најдов друг соодветен форум. Ме интересира дали знајте да има некој VPS хостинг провајдер што има сервери во Македонија или пак Македонски VPS провајдер што има сервери во Македонија?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
unetcloud.mk знам имаат датацентар во МК. Повеќето од страните им се хостирани кај нив.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Како им се цените на VPS? Не пишува на сајтот.
Да бидам искрен не знам :(, страта не им е променета одамна. Но со оглед на тоа што се мк сервис, сигурно цените им се високи.
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
Телеком, А1 и Неотел имаат свои дата центри во Македонија и нудат VPS, не знам дали точно знаеш што ти треба но овие се најочигледен избор и би требало прво на нив да ти текне.
 

vision

Intern
17 април 2010
44
22
hybridhosting.mk
Знам дека VPS и WEB хостинг се две различни работи, ама едноставно не најдов друг соодветен форум. Ме интересира дали знајте да има некој VPS хостинг провајдер што има сервери во Македонија или пак Македонски VPS провајдер што има сервери во Македонија?
Зошто е важно да има сервери во МК?
 

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
330
205
Со ВПС надвор од МК добиваш подобри сервери/перформанси (понов хардвер), подобар bandwith , подобара подршка и поефтина цена.

Зошто ти треба исклучиво мк ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
132
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Со ВПС надвор од МК добиваш подобри сервери/перформанси (понов хардвер), подобар bandwith , подобара подршка и поефтина цена.

Зошто ти треба исклучиво мк ?
Конкретно ми требаше за хостирање на CS 1.6 сервери.
Иначе најдов: https://www.dignusdata.center/
Изгледаат многу шашаво, премногу му е коплициран системо, добви едно добри 10 мејлови додека го добив вистинскиот со IP User и Password.
Користат IP адреси од Латвија, дата центри имаш да бираш локација ја одбрав Македонија.
Добар е супортот барем за сега, а цените се премногу евтини: 4 core - I7 9900, 8GB RAM, 250 SSD NVMe и 1 Gbps за цена од 500 денари на месец. Дечките се прилично нови, македонски производ и за сега вреди многу за парите.
Како што кажав имам 1 месец и сум задоволен, единствено што ми смета е мн страни мн панели до сите имаш access не знајш кој зошто е. Сајтот му изгледа мн шашаво според мене, мешано македонски/англиски, лош дизајн али тоа што продава сајтот работи мн добро.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
865
718
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Конкретно ми требаше за хостирање на CS 1.6 сервери.
Иначе најдов: best managed dedicated server hosting in World
Изгледаат многу шашаво, премногу му е коплициран системо, добви едно добри 10 мејлови додека го добив вистинскиот со IP User и Password.
Користат IP адреси од Латвија, дата центри имаш да бираш локација ја одбрав Македонија.
Добар е супортот барем за сега, а цените се премногу евтини: 4 core - I7 9900, 8GB RAM, 250 SSD NVMe и 1 Gbps за цена од 500 денари на месец. Дечките се прилично нови, македонски производ и за сега вреди многу за парите.
Како што кажав имам 1 месец и сум задоволен, единствено што ми смета е мн страни мн панели до сите имаш access не знајш кој зошто е. Сајтот му изгледа мн шашаво според мене, мешано македонски/англиски, лош дизајн али тоа што продава сајтот работи мн добро.
Како ова ИП од Латвија датацентар во Македонија?
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
457
1,477
Не знам за фирмава прв пат слушам и не би коментирал, него @Zippo на серверот може да му доделиш било која IP адреса да ја користи од одреден subnet. Обично ова се случува поради цената за користење на одреден сет на ИП адреси на месечно/часовно ниво. Некогаш па потребите ти велат да имаш цела солуција на AWS/Azure а да користиш МК ип адреса закупена во јадро како би одела со помалце hops.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Користам Linode за хостирање Django app и некои слични работи.
Имаат 100$ welcome bonus за испробување на услугите, кои траат неколку месеци.
Супер задоволен сум до сега, вклучително и со тех. подршка од нив.
Имаат сервери (linodes, како они што ги викаат) што почнуваат од 5$ па нагоре.
Дата центри скоро секаде низ светот, за ЕУ конкретно имаат во Германија и УК.
Си добиваш фино лепо IP до VPS-to, user & password, се логираш, менуваш credentials и све друго што е потребно и си тераш.
 

peter1980

Intern
10 јуни 2020
3
2
Конкретно ми требаше за хостирање на CS 1.6 сервери.
Иначе најдов: best managed dedicated server hosting in World
Изгледаат многу шашаво, премногу му е коплициран системо, добви едно добри 10 мејлови додека го добив вистинскиот со IP User и Password.
Користат IP адреси од Латвија, дата центри имаш да бираш локација ја одбрав Македонија.
Добар е супортот барем за сега, а цените се премногу евтини: 4 core - I7 9900, 8GB RAM, 250 SSD NVMe и 1 Gbps за цена од 500 денари на месец. Дечките се прилично нови, македонски производ и за сега вреди многу за парите.
Како што кажав имам 1 месец и сум задоволен, единствено што ми смета е мн страни мн панели до сите имаш access не знајш кој зошто е. Сајтот му изгледа мн шашаво според мене, мешано македонски/англиски, лош дизајн али тоа што продава сајтот работи мн добро.
ги видов нивните фејсбук-реклами да и цените се премногу евтини ова е нивната страница dignusdata.com
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
865
718
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Не знам за фирмава прв пат слушам и не би коментирал, него @Zippo на серверот може да му доделиш било која IP адреса да ја користи од одреден subnet. Обично ова се случува поради цената за користење на одреден сет на ИП адреси на месечно/часовно ниво. Некогаш па потребите ти велат да имаш цела солуција на AWS/Azure а да користиш МК ип адреса закупена во јадро како би одела со помалце hops.
Друго е прашањето дали јас можам да имам германска IP адреса а серверот да ми биде во Кина? Како тоа се прави?
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
865
718
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
  • Ја почнал/а темата
  • #16

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
132
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Кој пакет е тој од 500мкд, јас не најдов таков на нивната веб страница.
Mein Warenkorb - DignusData
Vserver SSD-8G

Na takvi reklami pali kaj nas, da kupat server/vps/host od zgodni zenski
Ја искрено ова го сфатив како глупа навреда од неинформирана личност. Ако прочиташ на горе че видиш дека барам сервер лоциран во Македонија и тоа е тоа што тие ми понудија. Ако мислиш дека купив сервер заради голи жени на слика се лажиш.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
822
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Dali nekoj ima iskustvo so VPS na VPS | Dedicated Server German Quality At Great Price Contabo.com ?
Ili nekoj ako ima da predlozi dobri VPS.

Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
Еве два германски компетитори што се сметаат за врвен квалитет. Квалитетот е ист. Netcup е пoeфтин ама бара договор од 1 година.

Hetzner.de
Netcup.eu

Contabo прават overselling и ако им користиш голем дел од CPU ќе те избркаат присилно.
 

Bane016

Intern
4 октомври 2017
9
2
Еве два германски компетитори што се сметаат за врвен квалитет. Квалитетот е ист. Netcup е пoeфтин ама бара договор од 1 година.

Hetzner.de
Netcup.eu

Contabo прават overselling и ако им користиш голем дел од CPU ќе те избркаат присилно.
Fala na informaciite.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Еве два германски компетитори што се сметаат за врвен квалитет. Квалитетот е ист. Netcup е пoeфтин ама бара договор од 1 година.

Hetzner.de
Netcup.eu
Овие Netcup ми изгледаат интересни, пакетот што им е “VPS 2000 G9“ е баш доволен за моите потреби. Само не видов за VPS дали имаат панел, за останатите (shared) пакети имаат Plesk. Дали ги користиш?

На a2hosting сум до декември 2021, планирам да се префрлам некаде пошто одбив доста луѓе на кои можев да им хостирам страни и одржувам :/
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
69
58
Еве два германски компетитори што се сметаат за врвен квалитет. Квалитетот е ист. Netcup е пoeфтин ама бара договор од 1 година.

Hetzner.de
Netcup.eu

Contabo прават overselling и ако им користиш голем дел од CPU ќе те избркаат присилно.
Hetzner serveri se butat so free ip testeri od google chrome
ddos protekcija 0, samo OVH ako saka nekoj dobra zastita
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,657
1,055
Contabo прават overselling и ако им користиш голем дел од CPU ќе те избркаат присилно.
Колку време треба да го правиш тоа за да те избркаат? Пошто јас имав ВПС со ffmpeg кој беше често под притисок и не ме избркаа.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
822
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,092
2,483
Hetzner serveri se butat so free ip testeri od google chrome
ddos protekcija 0, samo OVH ako saka nekoj dobra zastita
Да си ибеш векот ме натера да се логирам на веб на форумов за да стиснам едно Хехе-нце :)
Ај објаснија процедурата, баш ме интересира?
И јас чекам. Ќе му дадам и ИП ако сака едно од Hetzner, мал прост VPS, и 15мин од тогаш да го бутне, со тој негов фри ИП тестер што и да му е тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,485
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно