• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
707
390
И јас би сакал за истово да чујам мислење. После нова година ќе купувам веројатно али нешто веќе ѕирнав по продавници и сајтот на Rtings.

XH90 е 2020 година… X90Ј е истиот модел за 2021.

Моделиве од Сони се FullArray и имаат local dimming ама по споредбине на rtings личи како самсунг подобра слика и контраст да постигнува и покрај тоа што не е FullArray :/

На страна на Sony е подршката на DTS X покрај DolbyAtmos во случај да сакаш поефтин саунд бар ама ова не е некој страшен бенефит.
Самсунг q70а има и помал инпут лаг според мерењата на rtings што го прави боље опција и за гејминг.

Ако не се премислам нешто, да сменам буџет или слично во мојов случај ќе одам Samsung веројатно…

И јас сум повеќе за Самсунгот, ги изгледав ривјуата на рејтингс исто. Подобар дизајн има мн самсунгот + .
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,497
1,641
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да.
Зборот ми беше ако имаш рисивер/саундбар, сакаш да гледаш 4к видеа со DTS, truehd atmos и сл.,
доволен е андроидот врзан со рисивер(без непотребно да влегува box-от во тв),
kodi го пренесува тој звук во рисиверот, слушаш и сараунд звук,

а преку hdmi Arc/earc ги врзуваш тв и рисивер и само сликата оди на тв.
Не зборев само за сликата, знам дека android box поврзан со тв, ќе пушти секаков видео/аудио формат.
Кога веќе симнуваш 4к, искористуваш се, слика/звук.

Како погоре што прашаа, им се допаѓа Самсунг ама ова чита, ова не чита, и веднаш мораш да бараш друг модел, поскап за да подржува dts, atmos и сл. А андроид бокс може да врши работа.

Мислам дека не треба да се бара тв од 70-80к со 65 екран за да чита секој аудио формат(hisense u8g, или x90 sony) пуштен на неговиот медиа плеер преку усб.
Може и за 39-50k ден. 65 екран + android box.
Со тоа не си ограничен да бараш тв кој ем има добра слика, ем чита се живо, туку можеш и Samsung/LG(на кои повеќето аудио формати немаат поддршка) + box....

Мислам дека небитно е истражувањето каков звук чита телевизорот, каков звук пренесува, кога бокс од 3700ден. врши цела функција на медиа плеер.
Пушта секакво видео, секаков формат на звук до рисивер, телевизор си бираш да има што подобар екран ;)
Се надевам дека не грешам.
Ајде сега пак ме потсети на моите зезанции кога го земав ТВто Samsung и Yamaha АV receiver пред 2-3 години и не бев сигурен што каде да ставам :)
Во Yamaha-та оди само TВ-то врзано со HDMI (на ТВ-то го врзувам кај што пишува Digital Audio Out (Optical). Телеком рисивер и PS5 се врзани директно на ТВ. Една од причините е што со далечинското од Самсунгот може да ги контролирам и телеком рисиверот и PS5. Во право си дека кога пуштам преку УСБ или екстерен кога е DTS RIP речиси секогаш сецка кочи или има проблеми. Затоа почнав да пуштам преку Plex (компјутерот е врзан мрежно исто како и ТВ-то и рисиверот и се друго на истата мрежа). Искрено јас не приметувам некоја разлика во звукот (ако го ставам истиот не-DTS филм на УСБ и ако го пуштам преку Plex). А инаку преку Plex пушта и DTS и се друго. Е сега дали му прави downgrade на звукот не можам да знам ама дефинитивно е 5.1...
 

Mistc

Intern
23 март 2021
27
10
Која цена се овие три модели и кај ги има? Треба да земам нов тв и јас.
Во anhoch ги има јас го зедов Sonito но иритирачко е тоа што кога менуваш канали премногу се чека дури до 5 секунди за да смени еден канал ако пак зимам ке земам Самсунг инаку првиот модел на самсунг е 26,290 вториот модел е 28,690 а соното го зедов 25,000..
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
707
390
Што мислите дали Hisense 65U8GQ има хдми 2.1 и подржува 120hz refresh rate ?
Многу контрадикторни информации има. Истиов модел секаде низ нет нема 4к120hz освен моделот U8G за амерички пазар кој подржува 120hz. На страна на Hisense мк стои дека подржува 4к120hz сите 4ти hdmi порта. Дури и документот кој им е прикачен со технички спецификации во пдф го пишува тоа. На сите видеа низ јутуб кажуваат дека нема хдми 2.1 и 120hz refresh rate.

1636887537037.png 1636889424412.png

View: https://www.youtube.com/watch?v=ZdC7UoUliiU&ab_channel=BenchHouse
- видеото каде што може да се потврди дека им се неточни информациите на Хисенсе мк.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,912
1,555
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,497
1,641
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
Го разгледувам овој модел на LG, ако има некој искуство да сподели супер би било. Веќе имам два LG телевизори, задоволен сум ептен. Не ми треба некој high-end со висок refresh rate или слично, ама битен ми е оперативниот, затоа и разгледувам LG. Имаат редовни апдејти, апликациите се брзи, никад сум немал проблем со вифи или кастање. Мислам дека 60" за растојанието ми е сосема океј а и ценовниот ранг ми одговара. 43-45.000 денари ми е максимум.
Ако некој има други предлози, отворен сум за други производители и модели :)
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,823
1,107
Го разгледувам овој модел на LG, ако има некој искуство да сподели супер би било. Веќе имам два LG телевизори, задоволен сум ептен. Не ми треба некој high-end со висок refresh rate или слично, ама битен ми е оперативниот, затоа и разгледувам LG. Имаат редовни апдејти, апликациите се брзи, никад сум немал проблем со вифи или кастање. Мислам дека 60" за растојанието ми е сосема океј а и ценовниот ранг ми одговара. 43-45.000 денари ми е максимум.
Ако некој има други предлози, отворен сум за други производители и модели :)
Па и немаш некој голем избор со тој буџет, освен Нано серијата на ЛГ, која е пандан на Qled серијата на Самсунг. Но мислам дека таа серија е поскапа, најдобро да одиш во салон и да ги споредиш во живо Nano Cell и UP серијата.
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
Па и немаш некој голем избор со тој буџет, освен Нано серијата на ЛГ, која е пандан на Qled серијата на Самсунг. Но мислам дека таа серија е поскапа, најдобро да одиш во салон и да ги споредиш во живо Nano Cell и UP серијата.
фала ти :)
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
571
510
Skopje
Дали има опција Тв-то да се пали автоматски при прекин на струја или гасење на продужниот (да не мора да се подига од далечинско) ?

Пример уклучен е на продужен кабел а продужниот се гаси. По некое време продужниот се уклучува, па со тоа и ТВ-то да се уклучи? Може ова да се изведе?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Дали има опција Тв-то да се пали автоматски при прекин на струја или гасење на продужниот (да не мора да се подига од далечинско) ?

Пример уклучен е на продужен кабел а продужниот се гаси. По некое време продужниот се уклучува, па со тоа и ТВ-то да се уклучи? Може ова да се изведе?
Која марка е телевизорот?

Кај мене на Samsung и LG по снемување струја, штом дојде се вклучуваат двата одма.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,128
1,267
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Што мислите дали Hisense 65U8GQ има хдми 2.1 и подржува 120hz refresh rate ?
Многу контрадикторни информации има. Истиов модел секаде низ нет нема 4к120hz освен моделот U8G за амерички пазар кој подржува 120hz. На страна на Hisense мк стои дека подржува 4к120hz сите 4ти hdmi порта. Дури и документот кој им е прикачен со технички спецификации во пдф го пишува тоа. На сите видеа низ јутуб кажуваат дека нема хдми 2.1 и 120hz refresh rate.

Погледнете го атачментот 106138Погледнете го атачментот 106139

View: https://www.youtube.com/watch?v=ZdC7UoUliiU&ab_channel=BenchHouse
- видеото каде што може да се потврди дека им се неточни информациите на Хисенсе мк.
U8gq ne e istiot so u8g, ovoj so Q e evropska verzija so IPS panel mesto so VA i vrska nema so americkioy, osven so go deli imeto. I ja go gleav ama nikako ne se sporeuval so toj bez Q.

Go zema ili zema neso drugo?

I ja baram 65” LED ama mn tesko mi ide poso nasive eu modeli so posebni oznaki se skroz drugi oaneli i tesko se naogja reviews.

Nekoj sovet? Pretezno za filmovi, ne planiram gejming a u na nego.
 

antibiotic1

Intern
29 јуни 2013
42
8
Ми треба 55 инчен тв, докај 35000, што би можел да земам најдобро за тие пари? ми треба за филмчиња и иптв
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
707
390
U8gq ne e istiot so u8g, ovoj so Q e evropska verzija so IPS panel mesto so VA i vrska nema so americkioy, osven so go deli imeto. I ja go gleav ama nikako ne se sporeuval so toj bez Q.

Go zema ili zema neso drugo?

I ja baram 65” LED ama mn tesko mi ide poso nasive eu modeli so posebni oznaki se skroz drugi oaneli i tesko se naogja reviews.

Nekoj sovet? Pretezno za filmovi, ne planiram gejming a u na nego.
Немам земено сеуште , но ако земам ќе биде QA70 од Самсунг. Деф најдобар модел за тие пари. Според сите ревјуа
 
26 ноември 2021
8
8
Ај малку помош за телевизор.
Кој од овие за нормална секојдневна употреба гледање тв, јутуб каст и по некој филм?


Можи и нешто друго не мора да се баш овие и баш од нептун. Грундиг ги препорачуваат продавачите во нептун, а мене хајсенсот ми фати око заради гаранцијата 5год.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,359
4,665
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Hisense е три класи над Grundig, кој патем е во сопственост на Beko (Koch Holding).

Ај малку помош за телевизор.
Кој од овие за нормална секојдневна употреба гледање тв, јутуб каст и по некој филм?


Можи и нешто друго не мора да се баш овие и баш од нептун. Грундиг ги препорачуваат продавачите во нептун, а мене хајсенсот ми фати око заради гаранцијата 5год.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,037
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
ја би земал андроид тв, смарт не ми ги отвара сите формати или превод нема или звук, можеш и апликации апк или плејстор да инсралираш на андроид
 

Ognen G

Intern
18 ноември 2021
4
0
Сакам да земам телевизор како понуда од телеком (магента буџет), за гледање филмови, YT и Netflix, игри не, и се мислам помеѓу овие два 50" телевизори, па ако може ваше мислење.

1. Samsung QE50Q60TAUXXH кој доаѓа со саундбар (40.000 мкд) , Македонски Телеком – Најдобрата мрежа во Македонијa

2. Philips 50PUS8505/12 (34.000 мкд), Македонски Телеком – Најдобрата мрежа во Македонијa

Ги видов и двата вклучени во салон на техномаркет и некако Philips-отми имаше севкупно подобра слика.
Она што ме влече кон Philips-от е Android-от и брзиот процесор и не би требало да докупувам дополнителни уреди за андроид што би било во случајот со Samsung-от. И двата се со ист панел колку што можев да видам (MVA/VA), со тоа што Samsung-от е QLED плус ми личеше дека има подлабока црна боја. Samsung-от исто предност му е што е дупло потенок, 57мм vs 112мм. Philips-от е Direct Led, Samsung-от е Edge Led. 2 год гаранција и на двата.

Ако може мислење и лични искуства доколку имате со овие модели.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,435
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно