• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

silver90

Intern
11 ноември 2019
25
22
Да ми предложите ТВ до 18к ден. кој би бил најсолиден избор во однос на цената ? Немам разбирање па не можам да одлучам.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
726
225
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
870 evo TB
PSU
PS4 PRO custom
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
LG OLED A1 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Каде може да се најдат постари модели на телевизори?(конкретно high end модели) пример (LG C9 OLED 2019, Sony XF90 2018, Samsung Q90FN2018-Q90R2019)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Верувам дека има некој заостанат во Сетек, Техномаркет, Нептун...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
726
225
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
870 evo TB
PSU
PS4 PRO custom
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
LG OLED A1 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Верувам дека има некој заостанат во Сетек, Техномаркет, Нептун...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
И да го има негде уште држат истата астрономска цена, а новите модели се и подобри и поисплатливи за парите. Мислев да не има некој купувано од некоја фирма што уште носи постари модели или можеби од другиве земји.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,912
1,555
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Дечки ми треба нов 40 инчен телевизор па би ве замолил за ваше мислење помеѓу овие 3 модели:
Овој е последен комад во Техномаркет и господ знае колку месеци е работен како изложен и има 5 години гаранција
Имаат целосно нови неотпакувани на лагер со 2 години гаранција
исто 5 години гаранција
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
И да го има негде уште држат истата астрономска цена, а новите модели се и подобри и поисплатливи за парите. Мислев да не има некој купувано од некоја фирма што уште носи постари модели или можеби од другиве земји.
Баш и не би рекол. Еден човек зема од Сетек Сони 65 ка, не ми текнува кој модел, 2 години стар за топ цена.
Знам дека го најде во неколку салони го имаа, го порача со убава цена и мислам дека уште нешто му дадоа попуст на каса.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,037
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
ako e stoen na izlog moze dobar popust
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Па да, стар модел. 3,4 мислам дека имаше останато по Скопски големи дуќани, сите изложени. Си го порача, отиде да го зема си праша за плус попуст оти е стар и изложен, му корегираа уште нешто на цена.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,583
891
Дечки ми треба нов 40 инчен телевизор па би ве замолил за ваше мислење помеѓу овие 3 модели:
Овој е последен комад во Техномаркет и господ знае колку месеци е работен како изложен и има 5 години гаранција
Имаат целосно нови неотпакувани на лагер со 2 години гаранција
исто 5 години гаранција
Оди на TCL , друга алтернатива Hisense , а ST фрли во канта или веднаш направи си Disk Gleanup тоа во твојата глава односно заборави.

Пред 30 години татко ми бил во Германија на гости на братучед му и начекал нов ТВ од продавница и моделот беше верувале или не, e TCL начекал ефтино , беше некаков црн петок или слично и од тогаш 20 години си тераше перфектно и на крај му дадов на некој сиромашкиот што не можел да си дозволи ТВ да купи и на него си тераше неполн 5 години додека не избледе екранот не знам како го чувал во какви услови, како и да е TCL не е заебанција како и Hisense .
Види и ТВ Xiaomi . Си бил во Техномаркет и Сетек и Нептун ,ако да , тогаш не е лошо да одиш и во Агро Техна
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,436
4,867
Ethermine
www.facebook.com
Пред 30 години татко ми бил во Германија на гости на братучед му и начекал нов ТВ од продавница и моделот беше верувале или не, e TCL начекал ефтино
Мене Fuego ТВ црт - купен пред 15 години ме тераше верно и без дефекти па на крај му го шитнав за 1000че на пријател и ден денешен си тера без проблеми. Веруваш или не ниту екранот не ја изгубил бојата откако е купен .
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,583
891
Мене Fuego ТВ црт - купен пред 15 години ме тераше верно и без дефекти па на крај му го шитнав за 1000че на пријател и ден денешен си тера без проблеми. Веруваш или не ниту екранот не ја изгубил бојата откако е купен .
Па во тоа време ТВја панелите не беа такви како сега туку со стомак е ама рамен ;) . Патем твоето Фуего не е толку стар како кај мене ,TCL е купено во 1988 година ;)
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,583
891
@Pane-G не дека препорачувам ЅТ, ама другар го има веќе 3 години, 24/7 работи, мака нема.
Не верувам , можно е помалку користил или имал среќа , инаку ST не велам дека се лоши туку начинот на производство на тој модел што не постои како бренд ST оти е на сетек ту таму ту ваму по делови и склопува како кај PC build хардвери со минимални тестирање со или без сертификат за квалитет па затоа е таа цена кога може да се најдете за иста цена поасален модел дури и Хитачи да е

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Mistc

Intern
23 март 2021
27
10
Кој од овие телевизори е подобар,реално ми треба за гледање филмови во 4К ...

Samsung 43 UE43AU7172
Samsung 43 UE43AU8072UX
Sony KD-43X7055B
 

xxxMoRLoGxxx

Intern
29 јуни 2017
31
43
Кој од овие телевизори е подобар,реално ми треба за гледање филмови во 4К ...

Samsung 43 UE43AU7172
Samsung 43 UE43AU8072UX
Sony KD-43X7055B
Според мене Samsung 43 UE43AU8072UX имаат добар панел со добра црна боја, само не се ИПС и ако гледаш малце повеќе од страна се губат боите.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
189
267
Што мислите кој од овие 2 модела е подобар ?

Samsung Q70A
Sony KD65XH9096

И јас би сакал за истово да чујам мислење. После нова година ќе купувам веројатно али нешто веќе ѕирнав по продавници и сајтот на Rtings.

XH90 е 2020 година… X90Ј е истиот модел за 2021.

Моделиве од Сони се FullArray и имаат local dimming ама по споредбине на rtings личи како самсунг подобра слика и контраст да постигнува и покрај тоа што не е FullArray :/

На страна на Sony е подршката на DTS X покрај DolbyAtmos во случај да сакаш поефтин саунд бар ама ова не е некој страшен бенефит.
Самсунг q70а има и помал инпут лаг според мерењата на rtings што го прави боље опција и за гејминг.

Ако не се премислам нешто, да сменам буџет или слично во мојов случај ќе одам Samsung веројатно…
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
121
123
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Една работа дознав, можеби некој веќе ја знае, некому ќе му е битна а можеби не.
Ги прашував rtings во врска со passthrough на звукот, од мојот тв бидејќи имаат review.

Мислев дека passthrough значи: ако пуштиш на usb hdd фајл со truehd atmos,
телевизорот нема да декодира ништо, само преку хдми ќе го пренесе звукот до рисивер/саундбар.
Не било тоа така.
Ми рекоа дека преносот бил буквално само хдми пренос.
Значи, не важело за медиа плеерот на LG(сигурно за ниту еден тв), туку за хдми пренос од екстерен уред.
Ако поврзете компјутер/андроид бокс со тв-то преку HDMI In.
А преку eArc поврзете ТВ и рисивер/саундбар.
Што и да гледате на компјутер/андроид бокс, ќе влезе сигналот преку хдми во ТВ,

но ТВ-то ќе изврши audio passthrough преку eArc кон рисиверот
и тоа само тој аудио формат кој го подржува за кој пишува YES на rtings.

На тоа се мислело.
Делот на Rtings долу, кај што пишува audio passthrough, ако за се(Dolby Atmos via TrueHD, DTS:X via DTS-HD MA, 5.1 Dolby Digital) пишува YES,
тоа сигурно значи за поврзување преку хдми со надворешен уред до ТВ,
веројатно не се однесува на тоа дека тој ТВ чита секаков формат на плеерот па пренесува.

Телевизори кои ќе читаат се од усб хдд кај нас барем гледам се Sony/Hisense и се скапи.
Сметам дека подобро решение е андроид бокс вклучен во саундбар(кој декодира секаков формат што ви треба), а преку ARC/eArc поврзи го рисиверот/саундбарот со тв за слика.
Отколку да се бара тв со голем екран и со подршка за секаков аудио формат.
 
Последна промена:

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
260
128
Една работа дознав, можеби некој веќе ја знае, некому ќе му е битна а можеби не.
Ги прашував од rtings во врска со passthrough на звукот, од мојот тв бидејќи имаат review.

Мислев дека passthrough значи: ако пуштиш на usb hdd фајл со truehd atmos,
телевизорот нема да декодира ништо, само преку хдми ќе го пренесе звукот до рисивер/саундбар.
Не било тоа така.
Ми рекоа дека преносот бил буквално само хдми пренос.
Значи, не важело за медиа плеерот на LG(сигурно за ниту еден тв), туку за хдми пренос од екстерен уред.
Ако поврзете компјутер/андроид бокс со тв-то преку HDMI In.
А преку eArc поврзете ТВ и рисивер/саундбар.
Што и да гледате на компјутер/андроид бокс, ќе влезе сигналот преку хдми во ТВ,

но ТВ-то ќе изврши audio passthrough преку eArc кон рисиверот
и тоа само тој аудио формат кој го подржува за кој пишува YES на rtings.

На тоа се мислело.
Делот на Rtings долу, кај што пишува audio passthrough, ако за се(Dolby Atmos via TrueHD, DTS:X via DTS-HD MA, 5.1 Dolby Digital) пишува YES,
тоа сигурно значи за поврзување преку хдми со надворешен уред до ТВ,
веројатно не се однесува на тоа дека тој ТВ чита секаков формат на плеерот па пренесува.

Телевизори кои ќе читаат се од усб хдд кај нас барем гледам се Sony/Hisense и се скапи.
Подобро решение е андроид бокс вклучен во саундбар(кој декодира секаков формат што ви треба), а преку ARC/eArc поврзи го рисиверот/саундбарот со тв за слика.
Мислам дека и нема потреба за саундбар во случајов. Може директно андроид бокс на ТВ. Преку коди пушта секаков вид на аудио и видео фајл.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,144
2,743
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Некој да не има искуство со LG NANO CELL телевизорите ?
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
121
123
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Мислам дека и нема потреба за саундбар во случајов. Може директно андроид бокс на ТВ. Преку коди пушта секаков вид на аудио и видео фајл.
Да.
Зборот ми беше ако имаш рисивер/саундбар, сакаш да гледаш 4к видеа со DTS, truehd atmos и сл.,
доволен е андроидот врзан со рисивер(без непотребно да влегува box-от во тв),
kodi го пренесува тој звук во рисиверот, слушаш и сараунд звук,

а преку hdmi Arc/earc ги врзуваш тв и рисивер и само сликата оди на тв.
Не зборев само за сликата, знам дека android box поврзан со тв, ќе пушти секаков видео/аудио формат.
Кога веќе симнуваш 4к, искористуваш се, слика/звук.

Како погоре што прашаа, им се допаѓа Самсунг ама ова чита, ова не чита, и веднаш мораш да бараш друг модел, поскап за да подржува dts, atmos и сл. А андроид бокс може да врши работа.

Мислам дека не треба да се бара тв од 70-80к со 65 екран за да чита секој аудио формат(hisense u8g, или x90 sony) пуштен на неговиот медиа плеер преку усб.
Може и за 39-50k ден. 65 екран + android box.
Со тоа не си ограничен да бараш тв кој ем има добра слика, ем чита се живо, туку можеш и Samsung/LG(на кои повеќето аудио формати немаат поддршка) + box....

Мислам дека небитно е истражувањето каков звук чита телевизорот, каков звук пренесува, кога бокс од 3700ден. врши цела функција на медиа плеер.
Пушта секакво видео, секаков формат на звук до рисивер, телевизор си бираш да има што подобар екран ;)
Се надевам дека не грешам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,421
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно