Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

zlate_mkd

Gaining Experience
17 декември 2019
61
50
Да препорачате некој ефтин андроид бокс? Фала
Едит: Сега гледам анхоч, пи 4 модел б 2гб со кутија и полнач за 3790. Уште една мемориска фали и линукс, коди, стремио ќе тера…
Земи си поскапо со евтино ќе се заебеш и ке кочи, 4гб рам најубаво да има
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Ми треба појаснување околу пренос на атмос од тв.
Дали ако има тв-то EARC и подржува eac3 а не пишува атмос, ќе пренесе атмос кон рисивер, пример пушташ филм од стик на тв со DDP5.1 и не декодира ништо само пренесува преку хдми?
Или мора да си пишува
Dolby Atmos - Yes
за да врши pass-through.
Гледам на нептун, наоѓам еден со атмос:

се обидувам истиот да го најдам на официјален лг сајт, единствено ова наоѓам:
Audio Codec
AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X

Ме чуди каде исчезна подршката за ДТС кај ЛГ?

Кој друг тв ги има атмос и дтс и е над 60инчи?
И ова не изгледа лошо: KD75X81J - Galerija
Дали некој неодамна купил ваков тв, да препорача нешто?
Што да се избере nano, oled, qled, за филмови/пс4про?
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,575
884
Знаете ли што е Atmos ? За да ви работи Атмос ви треба звучници што подржува Атмос како што е саундбар со атмос подршка или ресивер со звучници, а за ТВ ако има такви со вградени звучници во ТВто што ретко ги има .

А за HDMI се пренесува таков звук само ако има HDMI ARC ама со плус звучници закачен на таван затоа се вика АТМОС
 
  • Уау
Реакции: Avid

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Знам тоа и знам дека треба AVR што декодира и атмос и дека требаат сет од 5.1.2 звучници.
Ваков сет планирам со +2 за атмос. OmegaRed има исто само со друг рисивер.

Не прашав за тв со вградени атмос звучници,

туку за тв кој покрај стандардните дтс, долби дигитал, да пренесува и атмос сигнал/звук на рисивер преку hdmi eARC,
дали некој знае точно кој модел на тв сигурно праќа/пренесува атмос звук на рисивер преку hdmi eARC.
Ако неодамна некој купил ваков тип на тв и го поврзал со атмос рисивер и да му функционира се како треба.
Тоа прашав. Пушташ преку усб на тој тв пример ваков рип: 2160p.WEB-DL.x265.10bit.HDR.DDP5.1.Atmos

и телевизорот пренесува звук на рисивер каков што е изворот и потоа рисиверот си декодира и дава на звучниците.
Значи барам и нешто од лани, не мора 2021, некој што купил и испробал дека функционира се.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
За да бидеш сигурен дека го добиваш тој звук, најдобро е да имаш bluray читач врзан со ресиверот. Вака со овие рипови па декодирања кој знае што добиваме. Јас секогаш ги симнувам тие со атмос (кога има или се што има најдобар звук и слика - гледам и колку mbps е аудио во description) и пуштам преку Plex. Е сега дали е тој тој звук не знам ама секако има огромна разлика ако гледам ТВ или ако симнам најобичен рип. ТВ-то ми е од 2018та. УСБ избегавам пошто е досадно а некогаш и сецка на некои рипови без објаснување зошто.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Обично ресиверот си пишува на него што декодира. За ТВ и не е толку важно пошто и онака има 2 звучника.

На пример ако е DTS си пишува DTS, DD, DD-E итн. Немам ресивер што подржува атмос па не сум пробал, што се однесува до другиве не мора да е ARC hdmi-то, доволно е да е сетиран ТВ-то да прави passthrough на аудиото без да го чепка. Т.е. да не декодира он него да го проследи до ресиверот, односно audio out портот.

Се зависи како е врзано сето тоа. Ако е изворот во ресивер, па он прави HDMI оут на ТВ-то, не треба некои специјални подесувања он ќе си познае што треба да декодира.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Пример, гледав сега баш на сајтов најубаво покажува што подржува преку ARC, а што преку eARC:


Audio Passthrough
ARC Yes (HDMI 3)
eARC support Yes
Dolby Atmos via TrueHD via eARC Yes
DTS:X via DTS-HD MA via eARC Yes
5.1 Dolby Digital via ARC Yes
5.1 DTS via ARC Yes
5.1 Dolby Digital via Optical Yes
5.1 DTS via Optical Yes

Тука ќе проверувам, ок.
Стариов што го имам LG има дтс, од 2020 LG веќе немаат ДТС,
како што знам ни Самсунг немаат ДТС,
Сони, Hisense имаат и дтс и атмос(y).
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,575
884
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Пример, гледав сега баш на сајтов најубаво покажува што подржува преку ARC, а што преку eARC:


Audio Passthrough
ARC Yes (HDMI 3)
eARC support Yes
Dolby Atmos via TrueHD via eARC Yes
DTS:X via DTS-HD MA via eARC Yes
5.1 Dolby Digital via ARC Yes
5.1 DTS via ARC Yes
5.1 Dolby Digital via Optical Yes
5.1 DTS via Optical Yes

Тука ќе проверувам, ок.
Стариов што го имам LG има дтс, од 2020 LG веќе немаат ДТС,
како што знам ни Самсунг немаат ДТС,
Сони, Hisense имаат и дтс и атмос(y).
Па тоа што сакав да објаснам , на ТВто треба да има таква подршка

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Мислам дека мора тв-то да подржува атмос и да има eARC за да пренесе атмос.
Ако телевизорот поддржува атмос или кој било друг кодек, тоа значи дека може да го декодира сигналот и исправно да го репродуцира на неговите звучници.

Пастру значи дека го пренесува во неговата изворна форма понатака до следниот уред кој што треба да го декодира. Притоа не мора да го разбира сигналот. Што значи дека сите формати може да минат.

За жал, ова не е правило и во пракса се сведува на тоа како производителот го имплементирал во конкретниот модел. Така што за сигурно треба да се проба.

Атмос за во кино е програмибилен систем спрема бројот и поставеноста на звучниците. За домашна примена не гледам некоја смисла, освен ако немаш нешто налик на кино сала.

Секој атмос стрим преку тру ХД е наназад компатибилен со стандардниот 5.1 систем, така што рисиверот и да не го разбира атмосот, ќе го разбере 5.1 енкодирањето и исправно ќе го репродуцира. Пак ќе кажам, во пракса не е секогаш така. Најчесто има проблеми на уреди од пониска класа за домашна употреба.
На пример, иако според стандардот уред што не препознава атмос треба да го препознае 5.1 сигналот, може заради имплементацијата штом наиде на непознат кодек веднаш да напише дека не е поддржан сигналот, без да провери дека во него има и сигнал што го препознава.
 

vladimir222

Intern
30 ноември 2009
19
6
Здраво, да не знаете некој добар сервис за Филипс ТВ на регионот Куманово и Скопје ? Уредот е Philips 49PUS6561/12 и не е под гаранција. Ќе го земам сега од Електро Визија ( овластен Филипс сервис ) од Скопје. Го држеа 2 месеци, 4 различни цени ми кажаа за поправка и не се согласив да го прават. Изгледаше како да незнаат што поправаат и цел месец незнаеја цена за поправка да ми кажат. Крајно сум разочаран од услугата и односот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
18
7
Има некој Sony XH90 да сподели искуство од користење ( гејминг, филмови ) ? Дали вреди за цената ?
За некој ден ќе ми стигне Sony 65" XH90, се мислам за цената да не го преплатив малку 64к со продолжена 5 годишна гаранција. Како што гледав за таа големина и цена беше најдобра опција.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,517
4,188
Скопје
Има некој Sony XH90 да сподели искуство од користење ( гејминг, филмови ) ? Дали вреди за цената ?
За некој ден ќе ми стигне Sony 65" XH90, се мислам за цената да не го преплатив малку 64к со продолжена 5 годишна гаранција. Како што гледав за таа големина и цена беше најдобра опција.
Одличен модел е тој, не следам многу ама мислам дека е добра цената за 65" со гаранција 5 години.

Ликов детално го има анализирано низ повеќе видеа, ако сакаш погледни нешто додека чекаш :)
 

ZelenaJabuka

Intern
30 септември 2021
18
7
Одличен модел е тој, не следам многу ама мислам дека е добра цената за 65" со гаранција 5 години.

Ликов детално го има анализирано низ повеќе видеа, ако сакаш погледни нешто додека чекаш :)
Лајк :)
Многу е безвезе што неможам да ставам реакција на мислење. Инаку го следам ликов одамна, супер анализи прави.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
106
41
Скопје
До колку пари би можело да се најде солиден телевизор што ќе се користи како спореден во детска битно е да е смарт и 32" во главном за Netflix YouTube Rokkr ќе се користи и дајте предлози :D
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
253
230
До колку пари би можело да се најде солиден телевизор што ќе се користи како спореден во детска битно е да е смарт и 32" во главном за Netflix YouTube Rokkr ќе се користи и дајте предлози :D
43" минимум (помина времето на 32"), имаш Филипси до 20000 денари,ако имаш поголем буџет земи си Самсунг 8 серија 43" над 26000 ден.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853

Некој што се разбира, добар ли е овој ТВ за играње конзола?
Претпоставувам овој е.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
253
230

Некој што се разбира, добар ли е овој ТВ за играње конзола?
Треба да е ок, како што пишува дека има има една HDMI 2.1 порта и 4К@ 120Hz

Тука имаш подетално:

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,401
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ќе се убијам, Samsung телевизор и сега го читам ова на rtings

This TV supports most common resolutions at 60Hz. It displays proper chroma 4:4:4, which is important for reading text if you want to use it as a PC. For it to do so, change the icon for the HDMI input you're using to 'PC'. For signals that require full bandwidth, enable Input Signal Plus.

пс.
многу лоша документација, и(не)маат Samsung.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853
ќе се убијам, Samsung телевизор и сега го читам ова на rtingsпс.
многу лоша документација, и(не)маат Samsung.

Нешто слично треба да се направи на ова и на Самсунг 24ка телевизор што го имам од пред десетина години скоро.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
542
481
Skopje
Дали може некој да ми предложи Андроид ТВ кој би примал податок/фајл од УСБ или некое друго решение (Клауд опција?), со што единствена функција му била да старта автоматски со слика (видео/фото) од УСБ-то или нешто слично?

Значи како некој вид на "Android Media Player" да функционира. Може ова да се изведе со постоечкиве тв-а од Техномаркет, Нептун и слични?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,401
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали може некој да ми предложи Андроид ТВ кој би примал податок/фајл од УСБ или некое друго решение (Клауд опција?), со што единствена функција му била да старта автоматски со слика (видео/фото) од УСБ-то или нешто слично?

Значи како некој вид на "Android Media Player" да функционира. Може ова да се изведе со постоечкиве тв-а од Техномаркет, Нептун и слични?
Samsung го има тоа со Ambient Mode функцијата, можеш да си направиш галерија *на нивниот* клауд и после ова ќе ти ги прикажува. Ружничко :)
Можно е да во истиот тој Ambient Mode да има и од usb опција, ама не сум пробал.

А за што точно ти треба?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
542
481
Skopje
Samsung го има тоа со Ambient Mode функцијата, можеш да си направиш галерија *на нивниот* клауд и после ова ќе ти ги прикажува. Ружничко :)
Можно е да во истиот тој Ambient Mode да има и од usb опција, ама не сум пробал.

А за што точно ти треба?

За константно прикажување на видео/галерија. Како промо телевизор.

Али најдов како, сеа тестирав. Или на андроид директ или преку андроид бокс со апликација. Ауто Старт има опција и се прикажува тоа што ти треба. Како у казино што ги вртат џек-потите, исти принцип.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,019
Мислења
870,295
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно