• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
ТЛДР Значи SAMSUNG QVO 1000GB има СЛЦ кеш 40-50ГБ (моделите со помал капацитет сразмерно помалку кеш) а после тоа брзина на запис паѓа на 77МБ/с

Kingston A400 120GB реална брзина на запис му е 130МБ/с без кеш .
Исправка: нема QVO со помал капацитет и помала кеш меморија меморија од погоре презентираниот.
Факти за корисници:
1. Секојдневно ако по терабајти поединечни фајлови префрлате ќе осетите на QVO. Ќе ви биде поспоро од секое среднокласно ССД, и малку поспоро од нискокласното А400.
2. Ако работите у просек како нормален секојдневен корисник каде големините се во ранг на MB или неколку GB,QVO-то ќе го исплеска секое драмлесс лоу левел ССД меѓу кои и А400 (После само 2GB му дропна брзината на колку што може да издржи, наспроти QVO кој издгржа 40ГБ, значи 20:1).
3. Да не збориме за од самиот производител деклариран MTBF (1mil vs 1.5 mil Hours) и TBW (300TB vs 360TB)
4. Со QVO секогаш ќе добиете исто ССД, со А400 како ќе ви се погоди серијата (што им текнало да турат).

ТЛДР, А400 е боље ссд од QVO. Хау јес ноу :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

p.s. Толку од мене на темава Kington А400 vs Samsung QVO. Кој како сака.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Кингстон е да оживееш пра-стар компјутер на кој му требаат минимум 2 минути да бутира, кој има 4 гига рам, кој мака мачи со Chrome итн.

Немам намера да ги навредам корисниците на Kingston но да токмиш дубара фирма (пошто ставаат рандом контролери од тепка, пошто „таа и таа“ серија е подобра итн) со Samsung па макар и со QVO е несериозно.

Секој со тежината. Ако по цел ден гмижиш на нет и не правиш ништо сериозно тогаш нема да забележиш никаква разлика.
Но ако Kingston налепи на лик како мене кој (понекогаш непотребно) е перфекциониста па едно-две ти враќа систем од имиџи, врти Home Assistant со InfluxDB база која на дискот запишува како луда, кој освен торенти ништо не преместил на друг диск тогаш Samsung e едниствен логичен избор.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
земав 860 ево за лаптоп, на него имам хдд и цд ром, имам ссд кеди.
сакам клин инстал да направам.
како да направам чекор по чекор?
прво формат на хдд, па да го ставам ссд?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
земав 860 ево за лаптоп, на него имам хдд и цд ром, имам ссд кеди.
сакам клин инстал да направам.
како да направам чекор по чекор?
прво формат на хдд, па да го ставам ссд?
Ако правиш нова инаталација, отвори компјутер, замени хдд со ссд, и инсталирај.
После стави хдд во кеди и на оперативниот направи формат на хдд.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
... од сетек го земав, 10 тб има испишано.

viber_image_2021-05-11_23-18-02.jpg
 
6 декември 2019
56
25
Заборавив да потенцирам, ми треба со SATA интерфејс.
Мислењето е автоматски споено:

Ми се чини дека локално во МК понудата на ССД-а е очајна. 870 Ево нема нигде, а и останати поасални SSD-а исто така.
 
Последна промена:

kikaco...

Intern
5 декември 2013
33
48
Дечки, електроника за SSD да го напрам екстерен од кај нас кај можи да се најди? Има на али али не ми се чека
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Дечки, електроника за SSD да го напрам екстерен од кај нас кај можи да се најди? Има на али али не ми се чека
Истото го барав ко тебе, на крај идпафнс или асус рог од сетек, или она од анхоч. Уште се мислам шо да земам, ама ценатс е околу 45 евра
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга
Корисници на Kingston A400 или слично, дали правите оверпровижн (over-provision), односно оставате најмалку 10 % од капацитетот за гарбејџ колекшн, перформанси и трајност?
Ме интересира бидејќи имам Kingston A400 480 GB како сторејџ SSD на лаптоп за игри (за брз loading на игри како GTA V, Red Dead Redemption 2), па прашањево го поставувам во контекст на тоа што како прво, дали фабрички е направено over-provisioning дека, нели не е 512 GB него 480 GB, така да фалет околу 10 % капацитет на дискот и како второ, според мое сознание, over-provision се користи на SSD што се вршат премногу, пречести read/write операции, и тој екстра капацитет се користи за причините што ги наведов погоре, a во мој случај се користи 99 % за вчитување и побрз лоадинг, или сум грешка?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Корисници на Kingston A400 или слично, дали правите оверпровижн (over-provision), односно оставате најмалку 10 % од капацитетот за гарбејџ колекшн, перформанси и трајност?
Ме интересира бидејќи имам Kingston A400 480 GB како сторејџ SSD на лаптоп за игри (за брз loading на игри како GTA V, Red Dead Redemption 2), па прашањево го поставувам во контекст на тоа што како прво, дали фабрички е направено over-provisioning дека, нели не е 512 GB него 480 GB, така да фалет околу 10 % капацитет на дискот и како второ, според мое сознание, over-provision се користи на SSD што се вршат премногу, пречести read/write операции, и тој екстра капацитет се користи за причините што ги наведов погоре, a во мој случај се користи 99 % за вчитување и побрз лоадинг, или сум грешка?
Јас лично ништо не оставам место.. Нема разлика во брзина а само имам вклучено тримминг и тоа е тоа...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Јас лично ништо не оставам место.. Нема разлика во брзина а само имам вклучено тримминг и тоа е тоа...
Напуни го да имаш само 5% слободно и ќе видиш дали нема да осетиш разлика во брзина.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга
Дали фабрички е направено over-provisioning дека, нели не е 512 GB него 480 GB, така да фалет околу 10 % капацитет на дискот.
Како контекст на ова прашање пишува на Kingston официјална страна
After an SSD is assembled, the SSD manufacturer can reserve an additional percentage of the total drive capacity for Over-Provisioning (OP) during firmware programming. Over-provisioning improves performance and often increases the endurance of the SSD, helping the drive last longer due to the SSD Controller having more Flash NAND storage available to alleviate NAND Flash wear over its useful life.
Извор.

Дали ова значи дека овие 40-тина GB што имам направено OP се безпотребни?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Како контекст на ова прашање пишува на Kingston официјална страна

Извор.

Дали ова значи дека овие 40-тина GB што имам направено OP се безпотребни?
Секое ССД има фабрички ОП. Колку тоа е знак прашање и непозната. Ти како корисник тоа колку и да е неможеш ни да го смениш ни да го контролираш. Она што можеш ти како корисник да го направиш, и што го препорачуваат најголемиот дел од производителите (па ете и од твојот линк) е муабет за Јузер левел ОП. Значи имаш 2 избора, или остај барем 7-10% ОП простор, или не го пуни над 80-85%. Јас пошто не мислам да го пазам до кај сум го напунил, си оставам отприлика ~10% и толку од тоа го заборавам.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга
Секое ССД има фабрички ОП. Колку тоа е знак прашање и непозната. Ти како корисник тоа колку и да е неможеш ни да го смениш ни да го контролираш. Она што можеш ти како корисник да го направиш, и што го препорачуваат најголемиот дел од производителите (па ете и од твојот линк) е муабет за Јузер левел ОП. Значи имаш 2 избора, или остај барем 7-10% ОП простор, или не го пуни над 80-85%. Јас пошто не мислам да го пазам до кај сум го напунил, си оставам отприлика ~10% и толку од тоа го заборавам.
Работата беше да земеме за пример Samsung оставаат на корисниците дали ќе си направат OP или не (а OP има алатка во Samsung Magician, така да на еден начин потикнуваат да им се користи софтверот, иако тоа не е потребно), додека во случајов Kingston, од 512 SSD, направиле 480, со околу ~7 % OP, што муабетот ми беше, нема потреба дополнително да се користи OP и да се губи капацитет кога веќе е сецнато фабрички.
Што повеќе капацитет, логично, тоа повеќе си во загуба. Ако на 960 GB сецнеш уште 10 %, губиш 96 GB, а згора на тоа имало фабрички OP и испаѓа непотребно.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Работата беше да земеме за пример Samsung оставаат на корисниците дали ќе си направат OP или не (а OP има алатка во Samsung Magician, така да на еден начин потикнуваат да им се користи софтверот, иако тоа не е потребно), додека во случајов Kingston, од 512 SSD, направиле 480, со околу ~7 % OP, што муабетот ми беше, нема потреба дополнително да се користи OP и да се губи капацитет кога веќе е сецнато фабрички.
Што повеќе капацитет, логично, тоа повеќе си во загуба. Ако на 960 GB сецнеш уште 10 %, губиш 96 GB, а згора на тоа имало фабрички OP и испаѓа непотребно.
Ако прочиташ на Самсунг технички папири, напротив поттикнуваат ОП. ОП помага при read intense операции, а поголем при write intense операции. На пример на сервери или во датацентри на ссд не прават муабет под 20%, иако се користат у нормални услови ентерпрајз левел ссд-иња.
Нормално е дека сите оставаат на корисникот дали или не ќе правиш. Не може да те натера. А за Кингстонот од кај знаеш ти дали е фабрички 512 па сецнат на 480 со фабричкиот ОП? Од кај знаеме колку оставиле за ОП фабрички? Немаме податок, или не сум нашол јас. Ако имаш сподели.
Инаку и за Кингстонот имаш софтвер како Маџишнот на Самсунг. ССД Менаџер им се вика и исто имаш таму за ОП.

Значи да резимираме и да не тупиме. Ако ти мислиш дека е џабе потрошен простор ич не оставај. Никој не те тера ниту пак има закон некој

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
616
600
Струга
Ако прочиташ на Самсунг технички папири, напротив поттикнуваат ОП. ОП помага при read intense операции, а поголем при write intense операции. На пример на сервери или во датацентри на ссд не прават муабет под 20%, иако се користат у нормални услови ентерпрајз левел ссд-иња.
Нормално е дека сите оставаат на корисникот дали или не ќе правиш. Не може да те натера. А за Кингстонот од кај знаеш ти дали е фабрички 512 па сецнат на 480 со фабричкиот ОП? Од кај знаеме колку оставиле за ОП фабрички? Немаме податок, или не сум нашол јас. Ако имаш сподели.
Инаку и за Кингстонот имаш софтвер како Маџишнот на Самсунг. ССД Менаџер им се вика и исто имаш таму за ОП.

Значи да резимираме и да не тупиме. Ако ти мислиш дека е џабе потрошен простор ич не оставај. Никој не те тера ниту пак има закон некој
Не ме карај де. Во вид на прашање имав пишано горе. Знам за што се користи OP, не ми треба pros and cons. Според официјалната страна што ја прикачив и погоре, и толкувано според капацитетот 120/240/480 наспроти 128/256/512, прашав дали безпотребно правиме ОП, што теоретски така испадна, практично не знам да докажам и не знам дали има некој докажано затоа пишав. На моето Samsung Evo 860 на десктоп, си имам направено скромни 22 GB OP.
Што се однесува за контекстот, тие 40 GB добро би ми завршиле работа, доколку непотребно ми се unallocated, но не би сакал да трејдовам 40 GB за осакатени read/write перформанси и драстично намален животен век.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
406
295
Здраво на сите thermal pads каде може да се најдат кај нас за М2 ССД доколку има некој информација?
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
406
295
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,277
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно