1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  • ОБНОВЕНО - 10/09/2012 (генерални промени)
  • ОБНОВЕНО - 23.08.2013 (под број 4 & 9 )
  • ОБНОВЕНО - 31.10.2013 (под број 3)
  • ОБНОВЕНО - 3.2.2014 (под број 12)
  • ОБНОВЕНО - 3.4.2014 (под број 18)
  • ОБНОВЕНО - 3.28.2014 (под број 19)
  • ОБНОВЕНО - 12.18.2014 (под број 1)
  • ОБНОВЕНО - 2.5.2014 (под број 20)
  • ОБНОВЕНО - 14.8.2015 (генерални промени за подобрена читливост)
  • ОБНОВЕНО - 24.9.2015 (додаден мини водич за Ubuntu)
  • ОБНОВЕНО - 30.9.2015 (под број 2)

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Во овој пост ќе посочам како треба правилно да се оптимизира инсталацијата на еден SSD и воедно како треба да се сетира оперативниот систем за правилно одржување на драјвот во добра состојба после долга употеба.

  Исто така овој водич ќе допринесе за поефикасна работа на TRIM/Garbage collection имплементациите кои се од клучно значење за одржување на драјвот во оптимална состојба при долга употреба. Еве ги сетинзите за правилен сетап после инсталацијата на SSD.


  1.Пред да го инсталирате оперативниот систем, каде што се мести големината на системската партиција, оставете едно 20-25% слободни, на пример ако е драјвот под дифолт, 120GB, скратете го на 90, оставете 20/30GB како unallocated (празна партиција) метод наречен (overprovisioning)

  (Опционално за максимални перформанси, помали латенции, подобри времиња на одговор, подолго траење на драјвот, и помала деградација со тек на времето - полнење на драјвот. Пред се констатност на перформанси при интензива употреба, не е морално но е многу препорачливо!  2. Форматирање и инсталација на Windows 7/8.1/10 не XP што е нормално нели, но пред да го сторите тоа обавезно сетирајте во BIOS - SATA мод - AHCI или RAID ако веќе имате 2 хард диска во Raid. Кај поновите матични веќе е AHCI под дифолт. Доколку не сте го направиле тоа на време, еве како.

  3. Данлоуд и инсталација на најновиот чипсет драјвер за вашата матична.


  4. Данлоуд и инсталација на најновиот Intel RST драјвер. За корисниците кои имаат постари системи, еве како да се инсталираат модифицирани RST драјвери.


  5.Control Panel, power options - high performance план активирајте, и сетирајте хардот да не се гаси никогаш, исто така USB selective suspеnd - исклучете (сопствениците на лаптопи, некаат имаат во предвид дека ова ја троши додатно батеријата)


  6. Во старт, пишувате services, отварате...барате intel Rapid Storage, го бележите-десен клик- properties - сетирајте автоматски старт на сервисoт, не автоматски одложен - ќе добиете околу 2 секунди побрз старт на оперативниот систем (boot up)


  7. Подесете пејџ фајл на кастом вредност 2-те опции на 1000 мегaбајти.


  8. Исклучете Хибернација.

  9. исклучете ја Windows write cache buffer flushing опцијата (направете го ова на ваш ризик) ги подобрува перформансите, но во случај да снема електрична енергија, може да дојде до корупција или губење на податоците од драјвот.


  10. Исклучете Дефрамгентација. (Пожелно е да користите кастом алатки за дефрагментација по ваш избор бидејќи вградената ќе ја исклучите за одржување во добра форма на вашите хард дискови, кај Windows 8.1/10 ова не е морално)


  11. Исклучете Систем Ристор.


  12. Исклучете Суперфеч и Префеч ( не е морално - опционално)


  13. Симнете ја алаткава која го форсира тримот на драјвот а со самото тоа и ги зголемува перформансите после одредено користење на драјвот, истата работи кај Crucial SSD модели, но би требало и кај другите без проблем.

  Samsung сопстевениците можат да го користат Samsung Magician софтверот за форсирање на TRIM командата, истиот се наоѓа во performance optimization јазичето од интерфејсот на програмот, и е препорачлив да се користи наместо алатката од Crucial. Кај 8.1/10 се тоа е автоматски, но за секој случај не е лошо сами еднаш во 2 недели да го форсирате тримот.

  14. Оверклок на системот кај мене доведе до доста подобри перформанси на драјвот, како и гасење на сите power savings од BIOS (за сопствениците на Asus матични од LGA 1155/1150 чипсетот не е препорачливо!)

  Наместо тоа можете да подесите фиксна фреквенција на процесорот, на не оверклокуван систем и да постигнете далеку подобри резултати за разлика од варијабилна фреквенција, дури и без оверклок. (сопствениците на лаптопи, некаат имаат во предвид дека оверклокот и оваа опција, ја трошат додатно батеријата)


  15. Следниот фикс е препорачлив ако сакате максимални перформанси и избегнување на евентуални проблеми. Crucial сопственици - за другите SSD, не е потребно генерално.


  16. Да се остава најмалце 20% слободен простор на драјвот.


  17. Да се остава компјутерот барем еднаш во неделата на ајдл, одкако претходно ќе стиснете лог оф! 1 час би бил доволен. Не е морално, но за максимални перформанси е препорачливо.


  18. За корисниците на мобилни уреди (лаптопи и слично) препорачливо е да си тестирате, и сами да одберете кои сетинзи ви ја цедат батеријата, и колку е за вас битно да имате максималени перформанси, наместо батерија која трае повеќе, или батерија која трае повеќе но со намалени придобивки од твиковите кои се наведени во другите точки.

  Имајте во превид дека овој водич е пред се за десктоп машини, но како што реков ако најдете баланс, не би требало да има некоја осетна разлика....јас ќе наведев кои сетинзи да ги изгасите/оставите, но бидејќи секој систем - батерија - уред е различен оставам на вас да експериментирате и увидите сами.


  19. Корисниците на Linux, (Ubuntu) може да го разгледаат овој водич од нашиот член
  bokiscout, како и вториот дел од истиот. Исто така за Ubuntu корисниците и трел дел т.е. водич од членот e достапен.


  20. Поради проблемите со контролерот/фирмверот, и деградацијата на перформанси, во овој момент, или во блиска иднина не се препорачува купување на SSD од серијата 840 EVO на Samsung, серија која дури и после апдејтот на фирмверот, не го реши проблемот целосно.

  Тоа би било се.
   
  Последна промена: 5 Јуни 2016
  На blanca, AleksandarCaki, shifty и уште 28 други им се допаѓа ова.
 2. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  Епа еве чим е оваа тема за SSD, јас би сакал да знам бидејќи ќе имам SSD за одприлика 2 недели, што треба да се подеси освен AHCI во BIOS? Дали треба некои поставки да се менуваат во windows 7?
   
  1 person likes this.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Pa mislam deka e ubavo da se ima edno centralno mesto kade sto ke ima soveti, informacii i prasanja vo vrska so SSD diskovite koi sekojdnevno stanuvaat se po popularni pa da ne otvarame milion postovi so ista sodrzina i da ne se povtoruvame, zatoa kako pravilo bi bilo ubavo prvo da se procita sto ima tuka pa posle da se prasa ili da se bara sovet.

  Istotaka bi pobaral od moderatorite ako moze ovoj tred da go napravat sticky :bravo:.
   
  blanca, Aleks и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ova e AHCI driver-ot? Bidejki gledam i AMD nudat poseen AHCI drajver za nivnite chipseti!
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Да AHCI/RAID0

  Еве ги последните 3 верзии.

  http://www.station-drivers.com/page/intel raid.htm

  П.С. Интел драјверот/контролерот за жал е супериорен во споредба со оној на Амд жал ми е да ти соопштам..:ermm:

  П.П.С. Ако не се лажам Амд платформа имаше така?
   
  На blanca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 7. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  @psyside, ептен си им навлегол во проблематиката на ССД-њава :). За некои работи знаев од списоков што ги наброја ама за некои не. Само едно да се дообјасниме: кога се остава во idle како што посочи во 9-от чекор, мора да направиш прво log out?
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Неможам да ти тврдам, непамтам колкава разлика беше но знам дека во сите тесотови беше побрз Интел драјверот/контролерот. Е сега мислам дека на Амд драјверот/контролерот е побрз од оној на Марвел, Сата 3 кој е најлош од сите.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Да, точно.
   
 10. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  412
  43
  7 Јануари 2009
  Машко
  Зошто е потребно ова?

  Како се прави secure erase?
   
  1 person likes this.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  1.За Трим подршката и Garbage Control имплементациите подобро да си ја звршат работата, на тој начин работат по ефикасно.

  2. Secure Erase, до сега немам направено и не сум имал потреба, но според она што сега го читав бидејќи имав дилеми за ефикасноста на истиот процес т.е. во кој сегемент од оперативниот систем треба да се направи, дојдов до заклучок дека и за оваа операција важи она познатото, if it works, don't fix it :)

  https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase

  Eве еден гајд, сепак иако е препорачливо да се прави доколку немаш проблеми со дискот и го одржуваш правилно, мислам дека не е морално.
   
 12. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Mi pagja krivo koga procitav deka AMD drajverot e poslab nego Inteloviot .Otkako posle dolgi godini koristenje na Intel platforma resiv da se prefrlam na AMD i sea koga resiv da nabavam SSD posle Nova godina slusam deka performansite na AMD platforma se poslabi ,toa e razocaruvacko.
  Ako gremlin nabavi SSD(ili veke ima) bi sakal da go cujam negovoto razmisluvanje kako raboti isto i nekoj benchmark samo za da sporedime rezultati od Intel i AMD drajveri :)
   
  1 person likes this.
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Воопшто да не си засекиран зашто не е така.
   
  1 person likes this.
 14. jozomk

  jozomk
  Intern

  5
  1
  3 ноември 2010
  Фала за досегашните информации, и јас во блиска иднина ќе зимам SSD, само кога и какво уште немам решено. Сега барем има каде да се обратам за некои совети :)
   
  1 person likes this.
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Kako sto ti pisa gokica nemaj gajle iako psyside e vo pravo sepak razlikata ne e nesto sto bi mozel realno da go primetis (samo vo benchmark). Vo RAID0 bi trebalo Intel-ot da se pokaze malce podobar no ako koristis samo eden SSD mislam deka razlikata e nezabelezitelna!
  @psyside ako najdes nekoj review na kotrolerite pls prati ni go linkot.

  Inaku za zimanje planiram no toa posle nova godina, ke vidam kako ke bidam i so pari :) sepak ako zemam ke pisam detalno i ke postiram benchmark rezultati :D.
   
  1 person likes this.
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Moze ova da go doobjasnis malce? Zosto ne smeeme uste od start da pravime testovi na drajvot?
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Тешко дека во секојдневнa употреба би примeтил разлика, не верувам. Но од ентузијастички поглед, т.е. гледам од мој аспект јас се провоцирам за такви работи, и секогаш сакам да го вадам максимумот од секоја компонента. Сепак како што реков можеби малце претерувам со моите барања и не значи дека и некој друг би бил со таков став нели, немој да се разочаруваш сепак SSD-то ќе си работи како што треба :)


  Ова важи за оние кои ќе купат SSD со Sadforce контролер, не за сите SSD модели. Зашто праша? бидејќи моделите на Sandforce користат метод кој работи на начин при којшто податоците се компресираат во дискот on fly, така што истиот треба да пишува помалце дата и со тоа фактички работи помалце од другите дискови и постигнува одлични/побрзи резултати.

  Сега каде е проблемот? AS-SSD & Crystaldiskmark се програми кои што за своите тестови користат податоци кои неможе да се компресират и вчитуваат огромна дата на дискот, (прават многу write) после одреден период на тестирање со овие програми дисковите толку се оптеретени бидејќи работат со дата/фајлови кои неможат да ги компресираат (mp3, divx,Flac,txt files etc) што истите ги губат своите перформанси осетно.

  Потоа на дисковите за жал им треба цела недела за да ги повратат перформансите Тримот помага но не доволно бидејќи тие тестови едноставно се премногу тешки на Sandforce контролерот и технологијата која што ја користат за трансфер/обработка на податоците со кои работат. Затоа не е препорачливо да се користат овој тип на програми него ATTO бенчмарк кој е направен да делува прилично лесно нa Sendforce контролерот. Како е тоа можно? овој бенчмарк (користи дата која е 100% компресабилна) и дисковите немаат поголеми проблеми да ја користата истата како тест дури и после малце по интензивно тестирање, сепак тоа не значи дека треба 24/7 да правиме бенчмарци нели, неколку се доволни.  Знаеш како му доаѓа како да земеш Ферари и да пробаш да го возиш на патеки за рели, да ќе биде пак брзо се разбира но сепак ќе се мачи и најверојатно ќе се оштети или амортизерите видно ќе дојдат на удар.

  Еве мал пример,

  Пред тестирање со Crystaldiskmark

  [​IMG]

  После тестирање

  [​IMG]
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1 person likes this.
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  @fatal1ty_ final conclusion ne mi se dopagja barem bi sakal input od lugjeto koi sto veke imaat SSD kako primer psyside da dadat svoe mislenje, realno ne entuzijasticki orientirano.
   
 20. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,985
  21 Јануари 2009
  шо да ти кажам, бев кај псајсајд, наместивме да се отворат 20 програми одеднаш и се отворија за 2-3 сек :)
   
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ubavo sto go spomna, toa e edna rabota koja ne se pokazuva vo benchmark aplikaciite, a toa e multitasking moznosta na SSD diskovite, vo denesno vreme koga imame 2,4,6,8-jadreni procesori toa e mnogu bitno ...
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Мислам дека веќе ти дадов и други примери, за каде се осеќа брзината на SSD ако го забележа тој пост :)
   
 23. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Еве бенчмарк од сервер на работа. Се работи за Dell Power Edge R710 Server so
  5 SSD диска во раид 1+0+Hot Spare. Rезултатот не е баш веродостоен, битребало за малце да се појаки перформансите бидејки ова е production сервер, неможев да изгасам програми во позадина, него улога му е единствено да запишува податоци, нема никаков процесорско оптеретување, али тестот го направив за време кога кога северот небеше многу заузет со запишување. Сепак е многу подобар од обичен диск, али сеуше неможе да ги стигне перформансите на fusion ioDrive, што имам постирано во некоја друга тема со бенчмаркови на тестови.
   

  Прикачени датотеки:

  • cpu.JPG
   cpu.JPG
   Големина:
   76.9 KB
   Прегледи:
   102
  • ssd.JPG
   ssd.JPG
   Големина:
   66 KB
   Прегледи:
   101
  1 person likes this.
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,475
  11,757
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Предлог: Или во рамките на оваа тема, или да се отвори нова, да се каже нешто за (колку што гледам очајната) понуда на SSD по нашиве фирми. Споредба на перформанси, цени искуства и слично. Евентуално и нова (трета) или во овие две (една) тема нешто повеќе за информации/акции/здружување за нарачување од странство.

  М
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  HD tune е лош избор за тестирање на SSD, користи некој друг програм, ако не се работи за SSD модели (според резултатите нема шанси да се) од погонот на Сендфорс користи нешто од следниве,

  AS-SSD, Crystaldiskmark, или пак PCmarkVantage.


  Просто е, во Македонија во моментов има само еден модел на виситински квалитетен SSD. Тоа е Patriot Inferno во Мебиус, 60GB моделот е околу 8200 денари. Све друго што има/ќе има на лагер ќе биде прилично по неквалитетно од Inferno моделите. Мала напомена, кога ќе зимате Inferno за да знаете дека е вистинскиот модел барајте на пакувањето да го пишува ова.

  Или поточно вака,

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...