1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony MH755: Слушалки од $8 за аудиофилско уживање

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Андреј, 9 Септември 2019.

 1. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  84
  210
  4 Септември 2012
  Машко
  Изгледаат оригинални. Засечен на крајот силиконски тип (не заоблен до крај) и црн меш внатре. Идентични со моите.

  How to spot a fake Sony MH755
   
  Последна промена: 31 oктомври 2019
 2. Viziano

  Viziano
  Intern

  22
  17
  9 Јули 2014
  Машко
  Хаха исто и кај мене кога прв пат ги ставив. 0 бас.
  Па ги ставив помалите гумички и некако поубаво ги бутнав у уво, басот растура.
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Треба малку секс да маваш со слушалките во ушите за да го добиеш басот. :)
   
  Глупав, RoninMK, Viziano и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја искрено само чекав некој вака да го долови правиот момент за супериорните слушалки од неверојатни 8$ :D
   
  moongose, Ceco и на Вајкинг им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,418
  12 Јануари 2016
  Машко
  Мене моите MH755 ми стигнаа вчера, всушност поштарот ме сретна на улица и едноставно ми го тутна пакетчето во раце. :)

  Пошто во мене го носев само комутерскиот DAP (Ruizu X02, кој претежно го користам за аудиокниги) - не се усудив да носам ниту првични впечатоци. Немаше да бидат добри... Слушалкиве дефинитивно си бараат нешто помоќен засилувач. На друг DAP (Benjie S5) MH755 звучат прилично солидно. Има проблеми се разбира, басот е малку прејак, средните тонови се нешто (всушност осетно) повлечени а виските малку понагласени (ама ненаметливо). Ако барам влакна, мене лично најмногу ми смета повлеченоста на средните тонови, пошто често слушам музика во која доминараат вокали и се разбира за слушање аудиокниги. Не дека ова со средниве е толку нагласено колку што мене ми упаѓа во очи кога слушам често слушана музика (и за аудиокниги). Гледав да послушам што поразновидна музика, од инструменталки (ДеЛусија/ДеМеола/МекЛахлан), малку класична (Корсаков), преку Депеш Мод, и Масив Атак, па до Данциг, Фиер Инокулум од Тул, и куп работи од Дед-кен-денс (и десетина други работи за кои ме мрзи да се присеќавам).

  Кога ќе го заменам кабелов, планирам да им обратам повеќе внимание на MH755, однсно да ги ставам во редовна ротација. Кабелот е краток, имам нарачано заменски од тој што го предложи ОП ама тоа барем уште месец дена ќе патува до тука (најевтиниот шипинг од Кина). Слушалките се лесни и мали, и веројатно тоа допринесува до осетно поголема „фонија“ (шуштење) од кабелот при одење. Врвчињата се пролазно добри, не прават добра аудио изолација за надворешно користење но генерално го затвараат увото доволно добро за ок репродукција на ниските тонови. Планирам да ги послушам со неколку други врвчиња.

  Тука веројатно е проблемот на Вајкинг со недостатокот од бас, вообичаено тоа се дешава затоа што врвчињата не го затвараат увото како што треба. Заедно со тоа што веројатно ги слушал на телефон со слабо аудио појачало (што е одлика на повеќето телефони).
  (edit) Сега ги слушнав и на РС, подобро звучат и во однос на двата DAP-а. @Вајкинг проба да ги слушнеш на РС?


  Општо земено слушалкиве имаат прилично ок звук. Но кога ќе се земе во обзир цената, всушност СУПЕР СЕ. :)

  Да не изгубиме перспектива. Ова се стари количини од неискористена роба што била наменета да иде бесплатно со блутут аудио адаптери од Сони. Некако им се погодиле слушалкиве да звучат добро, ама не добиле добра репутација пошто дотичните блутут аудио адаптери (релативно ефтини) немаат доволно моќни појачала за да ги возат слушалкиве како што треба... Се на се слушалкиве не се човек да падне во несвест колку се добри, но се пристојни а ако гледаме колку коштаат - СУПЕР СЕ. Препорака за користење во ситуации како (на пример) за секој ден и за да не ги жалиме многу ако се изгубат/оштетат.

  Моите слушалки се купени од rwtf3024 на ибеј, поминаа 17 дена од нарачка до мене (од што несомнено поголемиот дел е поминато во нашава Пошта). Дечкото уредно ги спакувал во картонско кутивче, па веднаш знаев дека се слушалките (од али/бг/фт 99% од пратките идат во пластифицирани пликови).
   
  fuzzjaw, Маша и на Андреј им се допаѓа ова.
 6. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  979
  1,108
  9 Јуни 2015
  Машко
  ги ставив и во ПЦ, ако не ги набуташ со се јајца Б од бас нема, а кога се толку длабоко и ако не ги држам со раце самите излегуваат. во принцип конструкцијата и димензиите на ушите ми се нормални, такада I regret buying them.
   
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,418
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ако излегуваат толку лесно, извесно ти се мали врвчињата (што го објаснува недостатокот од бас). Проба со поголемите?

  Кај мене средните врвчиња ми се сосема малку лабави, ама големите дефинитивно ми се преголеми... Имам други врвчиња со дупли/трипли фланџ, како и Комплај (клонови), aма со тоа ќе се занимавам кога ќе го заменам кабелот.
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  84
  210
  4 Септември 2012
  Машко
  16 ома се, верувам дека на секој телефон ќе бидат гласни. Квалитетот на звукот секако ќе варира без солиден dac/amp.

  За бас и јас преферирам помалку, а средните и високите не се многу изразени, но има динамика во звукот и нема видливи пикови кои иритираат.

  Мислам дека фино ги долови, дај им време. Во движење тој бас е сосема доволен за мене и ја ограничува буката. Средните ниски фрекфенции (mid bass) се одлични на MH755 и не многу слушалки го прават тоа добро (пробај dvsn - With me, Collard - Sofa).

  Деновиве ми стигнаа и Samsung Galaxy S8 AKG EO-IG955, и ако споредуваме буџет слушалки, MH755 е подобрата опција. На EO-IG955 вокалите звучат неприродно истенчено, а високите нејасни и компресирани.

  Минатава недела ги тестирав Galaxy Buds и Shanling MTW100 со динамичен драјвер во потрага по TWS апгрејд на QCY QS1. Сепак, следниот пост ќе го посветам на уште една жичана слушалка од MH линијата на Sony - MH1C. Мислам дека ќе ти се допаднат :)
   
  Последна промена: 1 ноември 2019
  На omegaRED и Lokvan им се допаѓа ова.
 9. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  449
  20 ноември 2013
  Машко
  Фала за препораката, денеска ми стигнаа од каноја, за буџет слушалки многу добар риспонс имаат, јас сум презадоволен а слушав само неколку траки.

  Немора многу запнување во уво, исто како при местење "ear-plugs" ја влечете ушната школка, местите слушалка само да влезе и пушташ увото :D

  Јас од 50 vol, повеќе неможам да издржам

  upload_2019-11-10_0-25-14.png
   
  Lokvan, martinmax и на Андреј им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,418
  12 Јануари 2016
  Машко
  За сите IEM/ear-plugs важи истото - мoра добро да „дихтува“ слушалката, или ништо од звукот (посебно ниските тонови). Проблемот е што некогаш 3-те величини на типсови не се доволно, се дешава за нашите ушни канали да треба величина помеѓу. Мене често ми се дешава средните типсови (врвчиња) да ми се мали, а најголемите типсови да ми се преголеми. Тогаш подобар звук слушалките даваат со поголемите типсови, но носењето е неудобно на подолги интервали... Во вакви ситуации спасот е во афтермаркет типсови, кои се релативно евтини па вреди човек да има по неколку комплети заменски типсови, да се најдат.
   
  На martinmax му/ѝ се допаѓа ова.
 11. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  97
  81
  1 Март 2013
  Машко
  Ми стигнаа уште 3 пара од 755, да стигнат и каблите па да де фатиме за работа.

  Мене средните типс од 755 ми се перфектни само на нив. Обично секогаш ги носам најголемите ама кај 755 тоа не е случај
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
  Да не продава некој еден пар да ги пробам ? Не ми се чека од eBay :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 13. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
  Ак си от Прилеп можам да ти ги продадам за едно пиво и десет ќебапи . Денеска само што ми стасаа .
   
 14. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
  Не сум од Прилеп Од Битола сум :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 15. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
  Ем ак си от Битољ незнам как да ја напрајме :D.
   
 16. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
  Ништо остај уживај
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 17. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
 18. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ми скрши филм, таман сакав да ги бапнам MH755.

  @Trtka
  Дај некоја споредба меѓу MH755 и Monk.
   
 19. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
  Да не дојде дека од памет зборувам
  IMG_20191124_171506.jpg IMG_20191124_171054.jpg
  Монкот вади звуци кои на сонито нема шанса да ги забележиш дека постојат . На исто волуме монкот се х2 појаки од сонито . Звукот кај монкот е избалансиран во секој поглед , наспроти 0 бас ок средни и бедни високи кај сонито . Ова е мое лично мислење и кога би бирал меџу овие две слушалици 10 од 10 би ги одбрал монкот .
   
 20. Викса

  Викса
  On your way to fame

  505
  637
  12 Март 2011
  Машко
  Слушалките во никој случај не се тиња за 5$ , во моментов ги споредувам со ATH-M40X и можам да кажам дека сонито е врв за парите.
   
  На martinmax и farkizz им се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,418
  12 Јануари 2016
  Машко
  Интересно, пошто јас баш средните ги доживувам малку повлечени а бас имаат и одвишок mh755. И некако критичарите на mh755 ги фалат Монк, кои воопшто не се IEM. Дајте споредби со некој IEM, вклучително и податок дали приложените врвчиња добро ви го затвараат увото. Пошто кај IEM ако слушалката не дихтува, ништо од звукот - посебно ниските тонови. :)

  Факт е дека IEM не се така удобни за подолго носење како иеарбадс (какви што се Монкот, на пример). Неудобноста е во тоа што увото е затнато, а ако не е затнато тогаш звукот не го бива и посебно басот е слаб. Ама па IEM имаат супериорна звучна изолација, што е главна причина зошто многумина одбираат да ги користат нив а не поудобните earbuds кои немаат звучна изолација. IEM обично се одбираат за надвор, во превоз, итн на места каде има потреба од звучна изолација и каде незгодно е да се носат поголеми слушалки кои се носат преку цело уво.

  едит:
  Кога се пренесуваат импресии би било интересно да се чуе вкупниот сетап на што се слуша, телефон, или DAP/DAC/појачало, можеби нешто трето.
   
  Последна промена: 24 ноември 2019
  На martinmax му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
  Сонито се бескорисни и не се 5$ . Треба да доплатиш или модуваш да можеш да слушаш на истите. И ги споредувам со монкот на исти сетап , така да теоријата на што и како ги слушам не држи вода .
   
 23. Викса

  Викса
  On your way to fame

  505
  637
  12 Март 2011
  Машко
  Јас би ти ги купил ако не ти се свиѓаат :D
   
 24. Trtka

  Trtka
  Intern

  29
  26
  11 Април 2018
  Од одма ги давам :D.
   
 25. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  97
  81
  1 Март 2013
  Машко
  @Trtka според коментарите, примерокот на мх755 не ти е оргинал.
   
  Последна промена: 24 ноември 2019

Сподели

Вчитување...