• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sony MH755: Слушалки од $8 за аудиофилско уживање

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Годинава тестирав неколку слушалки од AliExpress и eBay. После 2 години со 1more Triple Drivers сакав да видам до кај е отидена Chi-fi (Chinese Hi-Fi) индустријата.

Има многу нови продукти и напишав на кратко за неколку модели.

Меѓутоа, она што е за неверување е дека може да постои слушалка од $8 која звучи добро. Еве една кратка рецензија на Sony MH755, нема да навлагам во детали. Има многу рецензии од познати блогери онлајн.

Проблемот со слушалките е што имаат многу краток кабел, кој е наменет да се поврзе со блутут адаптер. Затоа дополнителен комфор, потребна е MMCX модификација и еве отприлика како изгледа тоа:Инструкции за модификацијаАко е некој заинтересиран за балансирани слушалки блиску до Харман таргет, препорачувам :)
На AliExpress скоро сите се фејк и не би купувал од таму. На eBay има неколку продавачи кои продаваат оригинални. Најчесто се бела боја, оригинални досега во црна немам сретнато.

Electronhero е проверен и праќа оргинални, нарачав два пати досега. Други продавачи на оргинални MH755: Kanoya, bestneed_3c, macpart168, xirui_01, spassear.

Happy modding! :)

п.с. Ако не сакате да направите модификација, може и вака :p

 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,659
2,887
Во искушение сум да земам пар MH755 на сите позитивни муабети, секако имам Bluetooth адаптер и мислам дека би ги зезнал ако пробам MMCX мод. Ако не е тајна, колку те чинеше кабелот и од кај го зеде?

Покрај тоа, и друго ме интересира. Едно од најголемите имиња во Chi-fi индустријата се KZ (Knowledge Zenith), и не гледам да си пробал ништо нивно. Има некоја посебна причина за ова?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Во искушение сум да земам пар MH755 на сите позитивни муабети, секако имам Bluetooth адаптер и мислам дека би ги зезнал ако пробам MMCX мод. Ако не е тајна, колку те чинеше кабелот и од кај го зеде?

Покрај тоа, и друго ме интересира. Едно од најголемите имиња во Chi-fi индустријата се KZ (Knowledge Zenith), и не гледам да си пробал ништо нивно. Има некоја посебна причина за ова?
Не ми се допаѓа тоа што го читам за KZ, не е мој тип на слушалка. Обично има некои врвови во требл, кои може да бидат доста непријатни.

Од слушалки во последно време дневно користам QCY QS1, мали се и лесни за во џеб. Ако ти треба капак и поголема батерија тогаш QCY QS2, тјунингот е идентичен. Moondrop Crescent е одлична слушалка за $30 ама за жал престанаа да ги произведуваат од неодамна.

За кабел види го овој, MH755 не трпат тежок кабел.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,659
2,887
Не ми се допаѓа тоа што го читам за KZ, не е мој тип на слушалка. Обично има некои врвови во требл, кои може да бидат доста непријатни.

Од слушалки во последно време дневно користам QCY QS1, мали се и лесни за во џеб. Ако ти треба капак и поголема батерија тогаш QCY QS2, тјунингот е идентичен. Moondrop Crescent е одлична слушалка за $30 ама за жал престанаа да ги произведуваат од неодамна.

За кабел види го овој, MH755 не трпат тежок кабел.
За daily driver шетам меѓу KZ ZSR и Redmi Airdots, ама многу позитивни работи читав за Sony-во па ме заинтересира да пробам. Изгледа за $15 можам да добијам пар слушалки, кабел и женски MMCX конектор. Фала ти на инфо.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
А добри слушалки исто заборавени од Sony, MH1C. малце поскапи од овие, али многу добар звук за парите.

[REVIEW] Sony MH1 – The Best Kept Secret

Sony MH1C Review | The Headphone List

M.R.O.: Sony LiveSound™ MH1 & MH1C
Ги имам и Sony MH1C, да добри се. Проблемот е со квалитетот во производство кој варира, па не можеш да знаеш дали ќе добиеш добра копија.

Не се лесни за модифицирање. Кабелот не е баш најдобар, како и кај MH755.

 

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
416
52
Некој да прати линк кадешто ги има Sony MH1C оригинал да се купат?
Кои се подобри QCY QS1 или Redmi Airdots?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Некој да прати линк кадешто ги има Sony MH1C оригинал да се купат?
Кои се подобри QCY QS1 или Redmi Airdots?
Оригинални MH1C најдобро е да купиш во оригинална кутија, доаѓаат со многу силиконски типсови кои можеш да ги користиш со други слушалки. Меѓутоа квалитетот на истите е лотарија и може да добиеш продукт со лош тјунинг.

Одговор на QS1 vs Airdots ќе најдеш тука можеби. Не сум ги чул Airdots, QS1 секојдневно ги користам и задоволен сум.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Благодариме за препораката и напатствијата другар Шефченко. Арно слика си турил да знаеме кој си. :D
 

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
416
52
Го видов линкот, и ги прочитав рецензиите, но ме буни делот од рецензијата за гледање филмови и за разговори кадешто пишува дека QCY QS1 има дилеј во преносот на звукот при гледање на видео од Youtube, дали имаш приметено нешто такво?

Додека за MH1C мислев да не имаш некој линк како за MH755?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Благодариме за препораката и напатствијата другар Шефченко. Арно слика си турил да знаеме кој си. :D
Хах Гојдо! Те видов дека си активен на форумов и сакав да те пингам. Сликава останала одамна го немам посетено форумов, ама тестирам некои интересни продукти во последно време, па сакав да споделам :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Хах Гојдо! Те видов дека си активен на форумов и сакав да те пингам. Сликава останала одамна го немам посетено форумов, ама тестирам некои интересни продукти во последно време, па сакав да споделам :)
Убаво, убаво, па истестирај и некоја пољаќиња успут па сподели. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Го видов линкот, и ги прочитав рецензиите, но ме буни делот од рецензијата за гледање филмови и за разговори кадешто пишува дека QCY QS1 има дилеј во преносот на звукот при гледање на видео од Youtube, дали имаш приметено нешто такво?

Додека за MH1C мислев да не имаш некој линк како за MH755?
Немам линк за MH1C, локално ги купив околу 12 евра во пакет кутија.

Кај QS1/QS2 има многу мал дилеј на Андроид кој ќе го приметиш само ако гледаш во изговорот, во видеа кај што личноста зборува директно во камерата (мене не ми сметал досега). Тој дилеј е приметно поголем на iPhone.

Микрофонот исто така не е прва класа, ама е употреблив. Најголемиот плус кај овие слушалки е балансираниот звук, и контролите кои се лесни на клик. QS1 со едно полнење трае околу недела дена, QS2 две недели и повеќе, меѓутоа кутијата е малце поголема. Ако не ги носиш во преден џеб, земи QS2.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
@Андреј

На сликава:Горе десно се ТинАудио Т2? Ако да - за продавање ти се?
Ги меркам откако излегоа, а се мислам да порачам и Т3 наместо нив...
едит - Сега гледам дека си ги продал.

I've read so many good things about the TIN Audio T2, but what the internet says is not always true. The T2 is a bit bright for my ears and lacks bass. I even did the nozzle mod, but the bass is just ommpphh and doesn't sound good at all. Sold them after a month.
До толку басот не го бива, дури и со модот? Пошто му верувам на дечково...

Review: TinAudio T2 - AudioBudget
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
@Андреј

На сликава:Горе десно се ТинАудио Т2? Ако да - за продавање ти се?
Ги меркам откако излегоа, а се мислам да порачам и Т3 наместо нив...

едит - Сега гледам дека си ги продал.

I've read so many good things about the TIN Audio T2, but what the internet says is not always true. The T2 is a bit bright for my ears and lacks bass. I even did the nozzle mod, but the bass is just ommpphh and doesn't sound good at all. Sold them after a month.

До толку басот не го бива, дури и со модот? Пошто му верувам на дечково...

Review: TinAudio T2 - AudioBudget
Верува не верувал, тоа е. И јас направив мод на Т2, басот е непријатен. Ги продадов, MH755 e подобра слушалка. Може не толку детална, бидејќи Т2 има нагласен јасен требл и проблем со бас секцијата, која е непостоечка :) Во Т3 не верувам дека има разлика голема од тоа што читав.

Нарачај бели оригинални MH755 за $8, нема многу ризик при таа цена.

Кога сме кај Игор од Аудиобаџет, има специфичен вкус за слушалки и не сѐ што препорачува треба да му веруваш, како и на мене :) Не се слагам со многу негови препораки, освен можеби RevoNext QT2S.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Имаш и купон, професоре. Пола долар.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
169
185
Skopje
@Андреј

На сликава:Горе десно се ТинАудио Т2? Ако да - за продавање ти се?
Ги меркам откако излегоа, а се мислам да порачам и Т3 наместо нив...
едит - Сега гледам дека си ги продал.До толку басот не го бива, дури и со модот? Пошто му верувам на дечково...

Review: TinAudio T2 - AudioBudget
Мене басот на т2 ми е задоволителен, го пробав модот но така ми беше премногу и сега ги терам со Харман eq.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Андреј

Gaining Experience
4 септември 2012
184
457
Варшава, Полска
discord.gg
Постои уште една поевтина и можеби полесна опција за модификација на Sony MH755, а тоа е промена на кабелот без MMCX пинови (се леми на драјверот).Треба малце повеќе внимание за да не се оштети драјверот. Кабелот треба да се позиционира цврсто, за да не ги истегне залемените жици.

Галерија од процесот тука

Линк до кабелот на AliExpress
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно