1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony MH755: Слушалки од $8 за аудиофилско уживање

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Андреј, 9 Септември 2019.

 1. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  80
  205
  4 Септември 2012
  Машко
  Cable length: 77 cm (long side), 57 cm (short side)
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,345
  9,064
  24 Јуни 2009
  Машко
  Но може должината да се надокнади и со екстендер, чиста работа без ризик при модување.

  едит:
  Видов сега дека во првиот пост си посочил за екстендер. :)
  sorry :)
   
 3. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,160
  6 Декември 2016
  Машко
  Како се тјунираат поточно?
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  715
  518
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали некој има порачано од Али AKG за Samsung? Гледам по коментари многу ги фалат, велат дека се оригинал. Јас нарачав за прода да ги спорадам со оригиналните да видам дали имаат разлика.
   
 5. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  700
  634
  31 Мај 2011
  тие се слушалките, не се нешто којзнае што и затоа не се скапи, јас нарачав заменски од рандом ибеј seller истите се.
   
  На Oktar и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 6. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
 7. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  80
  205
  4 Септември 2012
  Машко
  Постирав на кратко и за HIDIZS Sonata HD DAC II (USB-C to 3.5mm кабелче), може некого ќе го интересира темата.

  Нема 10-band EQ за Андроид и macOS, го гледав баш ова. Во движење не можеш да го користиш.

  Ако слушаш на Windows или Linux на компјутер, тогаш да.
   
  Изменето од модератор: 23 Септември 2019
 8. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  Потврдувам, барем за андроид јас не најдов асален 10 бенд EQ.
   
 9. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  80
  205
  4 Септември 2012
  Машко
  Направив уште еден пар со MMCX мод :)

  [​IMG]

  Следно чекам два аудио кабли и ќе залемам директ на драјвер, без MMCX пинови.

  Овој MMCX мод вклучува: соголување на жици, бушење дупка, лемење 4 пати на пиновите, прицврстување на пиновите со супер лепак. Временски и финансиски, мислам дека не се исплати освен за личен мерак. Постои и поголем ризик да се оштетат.

  Со обичен кабел предноста е што и да немате опрема или не знаете да лемите, може да ги наместите и однесете во мобилара каде процедурата за лемење на 4 жици нема да биде повеќе од 2 минути.
   
  На farkizz, gOJDO, BlueBaron и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  И јад ги нарачав, чекаме да стигнат. Во план ми е да ставам обичен кабел директно на драјвер
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,198
  25,525
  4 Септември 2008
  Види во Нетфликс темата дали не вреди.
   
 12. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  80
  205
  4 Септември 2012
  Машко
  Ми стигна евтиниот кабел и звучи добро, нема микрофонија. Како за првпат ги склопив за 30 минути отприлика, процесот е лесен, во иднина би можело и побрзо. Не менував ништо во изгледот. Кабелот е залемен на драјверот и тоа е тоа.

  [​IMG]

  Безбедносната гума бара малце ширење со штрафцигер или мала бургија.

  [​IMG]

  Највеќе време потрошив на чворот. Кабелот е малку подебел од оригиналниот, па нема многу место во школката. Следно би пробал со супер лепак, мала капка помеѓу гумата и кабелот нанесена одозгора, за случајно да не се откорнат лемените жици од драјверот. На сликата подолу кабелот е долг, успеав да го доведам чворот скоро до крај.

  [​IMG]
   
  На iface, gOJDO, neW1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  715
  518
  11 ноември 2015
  Машко
  Ми стигнаа AKG од Али, да не се излажи некој да порача, слушалките се текша катастрофа, квалитет 0, звук 0. Едната слушалка е по гласна од другата, во споредба со оригиналот немаат блага веза, и што е нај битно не лежат убаво во самото уше во споредба со оригиналот.
   
 14. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  The hype is real!! Само што ми стигнаа и сум подзинат и не ми се верува дека 5 долари можат да звучат толку добро дури и во некој аспекти подобро од слушалки што се 20х од цената нивна.

  Веднаш ќе го сменам кабелот и ќе нарачам уште 5 комада од слушалкиве да се најдат.
   
  Андреј, krema и на Маша им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  9,345
  9,064
  24 Јуни 2009
  Машко
  @martinmax
  Од кој селер поточно си ги пазари MH755?
   
 16. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  80
  205
  4 Септември 2012
  Машко
  Хаха и јас истото го помислив кога стигнаа, па сега имам 5 пара :D (купени од electronhero на eBay). Од сите слушалки што ги користам, mh755 најмногу ми се допаѓаат за во движењe.

  Совет: За да не ти се мотка кабелот напред, пушти го нека оди по страна преку рамо па позади глава. Ги фиксира фино при одење, барем за мене.
   
  На gOJDO, neW1, martinmax и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  966
  1,093
  9 Јуни 2015
  Машко
  колку време чекавте да ви стигнат слушалките (од electronhero) ?
   
 19. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  93
  77
  1 Март 2013
  Машко
  25 дена
   
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,409
  3,292
  12 Јануари 2016
  Машко
  Фала за темава.
  Само што ги нарачав за US $2.50 (со поштарина) од продавачот: rwtf3024 on eBay
  Моментално има купон со $5 попуст (не знам како или зошто ама работи), а дотичниот rwtf3024 на хед-фај форумот на mh755 темата го спомнуваат како ок продавач. Купонот е YGBRE1T2YHB8PJQM ако некој е заинтересиран.

  Линкот: Sony MH755 Headset Earphone for SBH20 SBH50 SBH52 SBH54 SBH56 SBH24 Bluetooth | eBay
   
  Маша, Metuzalem и на martinmax им се допаѓа ова.
 21. damil

  damil
  On your way to fame

  630
  580
  2 Јануари 2015
  Машко
  Баш сега пробав ама не го прифаќа купонот.
   
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,909
  2,148
  19 Јули 2013
  Треба купонот сам да ти се појави и кај тебе ќе е со друг број. Кога и зошто се појавува, не знам. Мене ми се појави пред 2-3 недели и го искористив.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  9,345
  9,064
  24 Јуни 2009
  Машко
  За купонот кај истиот ли продавач?


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,909
  2,148
  19 Јули 2013
  Купонот го дава ибеј не продавачот.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,409
  3,292
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да, купонот би требало да го има и како опција за кликање на checkout.
  Не знаев дека купоните се индивидуални.

  Друга опција што ми упадна во очи од истиот продавач е 10 пара mh755 слушалки за 30 долари (инаку истиот купон од 5$ ми бeше достапен да се употреби и за оваа понуда): 100% Original Sony HM755 Headset 10PCS wholesale orange | eBay


  Пробај да видиш дали ќе го даде како опција на checkout?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...