• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.640
14.140
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.134
1.366
keychron-k8.jpg

Keychron K8, HotSwappable, Red Switches од Нексио. Користев слична у канцеларија само 100% size, и ептен ми легна.
Виножито боите секако се само за поуба да е сликата :)
 
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.976
1.203
Погледнете го атачментот 113904

Keychron K8, HotSwappable, Red Switches од Нексио. Користев слична у канцеларија само 100% size, и ептен ми легна.
Виножито боите секако се само за поуба да е сликата :)
Добар лејоут со правоаголен Ентер, ако не грешам Амерички лејоут АНСИ.
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Погледнете го атачментот 113904

Keychron K8, HotSwappable, Red Switches од Нексио. Користев слична у канцеларија само 100% size, и ептен ми легна.
Виножито боите секако се само за поуба да е сликата :)
Со здравје да ја користиш, предобра е. Никако не можев да се навикнам на red switches. Имам пробано две различни, цело време прам bottom out. Brown ми легнаја поубо мене лично.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.134
1.366
Со здравје да ја користиш, предобра е. Никако не можев да се навикнам на red switches. Имам пробано две различни, цело време прам bottom out. Brown ми легнаја поубо мене лично.
И ја почнав со Brown switches, ама кога ја пробав вчера таа со brown - некако не беше тој feeling.
Овие се Gatheron Optical Red, и баш е тоа чувство и звук што ми одговара.

but knowing myself, сигурно за месец дена ќе набавам од сите свичеви и ќе ги ротирам, чисто од радозналост :D
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.298
3.273
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Што деск пад користиш и од кај го набави?
Huawei Mate View GT 34" од Анхоч
Ако некој бара евтин 1440p ultrawide со одлична слика го препорачувам.
П.С. игнор на каблеот што виси, испадна дека треба подолг за да не виси вака :D

Погледнете го атачментот 113853

Испратено од ELS-NX9 преку IT.mk форум апликација
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
И ја почнав со Brown switches, ама кога ја пробав вчера таа со brown - некако не беше тој feeling.
Овие се Gatheron Optical Red, и баш е тоа чувство и звук што ми одговара.

but knowing myself, сигурно за месец дена ќе набавам од сите свичеви и ќе ги ротирам, чисто од радозналост :D
Готов бев да земам Gateron Brown ама не ме бендисаја, зато зедов MX Cherry Brown. Сакав и HyperX Aqua да пробам ама ги немаја. Ќе видиме, maybe one day ќе се префрлам на reds и јас.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
163
450

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.253
3.806
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Пристигна пред малку преку ЕЛС, Монитор Dell Alienware AW2521HFA купен од Жирафа за 13.590 ден. (Баш сега) со 2 години гаранција. :cool:
Инаку олово тешко пакувањево ко да ставиле внатре телевизор 60 инчи. o_O

0-02-05-240b89cc37b6a84920c0bef7b72d0a1534e97cee94ee74c09f5f095132f2db01_2659d4dd7d7e97a0.jpg
 
Последна промена:

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.102
1.174
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | WD EZEX 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
APC Smart-UPS 1000 - 360eur (Pure sine wave) го земав настаро, некористено воопшто, уште беа оригиналните налепници. Во германија цената е 550-600еур на истиот модел.

Веќе некое време барав поквалитетно УПС. Населбава кај што живеам е ужас, нонстоп струја снемува, а цело време губев некој прогрес, работа и тн.

Изненаден сум каква интеграција има со web интефејсот, неочекувано...
 

Атачменти

 • IMG_7734.jpg
  IMG_7734.jpg
  1,7 MB · Прегледи: 96
 • Screenshot_1.png
  Screenshot_1.png
  82,8 KB · Прегледи: 93
 • Screenshot_2.png
  Screenshot_2.png
  57,4 KB · Прегледи: 89
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.832
4.883
APC Smart-UPS 1000 - 360eur (Pure sine wave) го земав настаро, некористено воопшто, уште беа оригиналните налепници. Во германија цената е 550-600еур на истиот модел.

Веќе некое време барав поквалитетно УПС. Населбава кај што живеам е ужас, нонстоп струја снемува, а цело време губев некој прогрес, работа и тн.

Изненаден сум каква интеграција има со web интефејсот, неочекувано...
Ова се вградува во компјутерот?
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.102
1.174
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | WD EZEX 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ова се вградува во компјутерот?

Мониторите се вградуваат во ПЦ? UPS е стандард периферен уред за компјутер... Види на reddit и др странски форуми, не се составува конфигурација без UPS. Само овде кај нас е табу тема. Е јас осетив на моја кожа колку е битно да се има откако ми се корумпира проектот што го работев еден месец. Без врска е мрчењево.
 
Последна промена:

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
778
840
Струга
Мониторите се вградуваат во ПЦ? UPS е стандард периферен уред за компјутер... Види на reddit и др странски форуми, не се составува конфигурација без UPS. Само овде кај нас е табу тема. Е јас осетив на моја кожа колку е битно да се има откако ми се корумпира проектот што го работев еден месец. Без врска е мрчењево.

Јас одамна се мислам дали да земам едно, иако сум многу нервозен кога ќе снема струја од истите причини, а живеам во таква нестабилна населба (и нестабилна држава). Само што проблемот е, твоето што си го наведил е еквивалентно со буџет како продажна цена на мојава конфигурација половно.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
144
120
Или читај Прекини во снабдувањето | Струја и работи во доцни часови кога електродистрибутивната мрежа е најспокојна за работа. Јас само купив продолжен кабел со заштита против гром а за уред за неприкинато напојување ќе почека некое време кога проектите ќе ми бидат подолги. Се случило да снемам струја сред работа(тоа беше 30 часа неприкинато), ама поради што повеќето проекти ми се снимаат автоматски на секои 5 минути, загубата беше ништожна.
Секако мојата претпоставка е дека живеете во еден од поурбанизираните градови во Македонија. За во рурални средини или град со популација на село веднаш би инвестирал во Агрегат, со уред за неприкинато напојување, продолжни кабли со заштити и целата локална електрична инсталација би ја опремил со доста заштитни механизми да не скокаат прекинувачите секој час/ден.
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
абе сликнете и тоа внатре да го видиме, не само кутиите ;)
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Со здравје. На шо конфигурација ќе го користиш? Квалитетно е куќиштето ама малку загрева со high end компоненти оти предниот панел е затворен. Не се секирај не е прелошо, само сакав да те информирам.
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
659
549
Со здравје. На шо конфигурација ќе го користиш? Квалитетно е куќиштето ама малку загрева со high end компоненти оти предниот панел е затворен. Не се секирај не е прелошо, само сакав да те информирам.

Конфигурацијата не е нешто посебно B560МБ ,i3 10100F , GTX 1050 Тi и 16 гб рам али за мој потреби е сосема доволна и онака на компјутерот играм само Legue of legends додека за гејминг си го користам playstation, иначе кукиштето е ептен убаво барем за мене
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.598
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно