• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Значи со што последно сте го надградиле компјутерот?
Ке ве замолам за неколку правила.


едитирано од модератор,


Ке ве замолам за неколку правила.

1. Опис на хардверот со кој сте го надградиле компјутерот и слика од него


2. Обавезно додадете од каде е купен производот, и по која цена.

3. Држете се строго до компјутерски компоненти и периферија.

4. Aко производот е купен по дилерски цени, или на старо немора да ја наведувате цената по која ста го купиле, наведете ја онаа која е стандардна во продавница, или само кажете дека е купен на старо.

5. Било кој пост, кој нема да се совпаѓа со правилата, ЌЕ БИДЕ ИЗБРИШАН!П.С Бидејќи на темава не е дозволена дискусија, него само постирање на зделките, сите постови кои содржат додатни прашања како и генерални информации за продуктите кои се од корист на корисниците, ќе бидат оставени 12-24h додека корисниците да ги прочитаат одоговорите, после тој период ќе бидат избришани така да ако прашате нешто пробајте да ја посетите темата за соодветен одговор набрзо бидејќи тој одговор нема да го видите после тој период.
 
Изменето од модератор:
  • Ја почнал/а темата
  • #2

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Jaс последно надградив графичка карта ASUS HD6970 ,ja купив од ЈОНГИС а нарачана е од СЕТ и ја платив 20 000 денари.Графичката е референтна 6970ка но се разликува со +10мх оверклок на процесорот и алумински покрив,за разлика од другите производители кај кој референтниот модел е покриен со пластика.А подолу на сликата ке го видите изгледот и спецификациите на картичката.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,534
Ajde i jas togas, posledno nesto sto zemav e plocka Kingston HyperX Genesis 4gb od Anhoch okolu 1400den, zaedno so nea i maus A4 740k Oscar okolu 900den, tastatura Gigabyte 6800 nekoja za 700den.

Ova e poslednoto, a pred nekoja nedela bese karticata gtx 295 od clen na forumov za 8000den i napojuvanjeto CM Silent Pro M700 od set za 5500den.
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
Последно што зедов e напојување и процесор од Мегасус.Напојувањето CM 700W RP=5700 ден и процесорот Phenom 955=4500 ден и стариот Athlon x2 240.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Termaltake Contac 29 BP - 1500 Niko :)
 

Stru4nak

Gaining Experience
16 април 2007
373
114
Stru4nak's setup  
Processor & Cooler
INTEL Core i7 7700K
Motherboard
Asus Strix Z270F
Storage
Crucial M4 128GB
PSU
CM 620W
RAM
DDR4 3200MHz G.Skill TridentZ 16GB
Video card
R9 290 Tri-X 4GB
Case
Cooler Master Enforcer
Monitor
Asus LED 24"
OS
Windows 10 Enterprice 64bit
SSD Crucial M4 128GB
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,689
3,582
E8400 поклон наместо претходникот Е6750, нема некоја огромна разлика, и 1TB WD Black. Други надградби не ни планирам, освен комплетно нова платформа, или можда едно SSD.
 

Nakolce

Gaining Experience
18 септември 2009
941
87
Последно што купив пред неколку месеци графичка 8500gt од член на форумов... Па послем недела дена работа ми рикна :(
И сега немам воља за надградба на компјутерот.
 

deki1

Gaining Experience
20 јули 2011
168
65
јас последно графичка 5670 и меморија за лаптоп apacer 2 gb 1333ddr3 за 700ден сега функционира перфектно.:bravo:
 

тотето

On your way to fame
4 октомври 2011
694
687
Битола/Скопје
Sound Blaster Creative X-Fi Extreme Audio 7.1 PCIx (Анхоч - 2450денари)Во карактеристиките како што видов е блиску со поскапите. Бидејќи матичката ми е само со еден слот за графичка и графичката зафаќа два слота, па останува уште еден слободен PCI слот па звучната ќе го блокираше протокот на виздухот, ова е PCIx1 и си стои убо над графичката. Можно е кулерот од чипсетот да смета па така напрајв сенвич од лист хартија-изолир-хартија и го вметнав кај што се допираат.

Звукот, добар е, нема некоја голема разлика од она интегрираната. Само добивам некој чудни шуштења при некој видови на бас, можно е да е до слушалките не знам.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,173
1,739
Последно што надоградив е всушност целата моја нова конфигурација, а баш буквално последен од целата конфигурација е кулерот за процесорот Thermaltake Contac 29BP по цена од 1490 во Нико и неколку Spire 12cm вентилатори. За кулерот воопшто не жалам пари. Екстра е.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,826
28,749
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Матична плоча,


Рам меморија


Графичка


Процесор

 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Nvidia GTX460 (ама сеуште не ми е ставена седи во кутија)
и за некој ден треба да ми стигне напојувањето од странтсво Chieftec А80 (како поклон)
 

mmm121

Gaining Experience
10 февруари 2011
192
101
Гевгелија
mmm121's setup  
Processor & Cooler
AMD Athlon II 445 (4 x 3.1) UNLOCK
Motherboard
Асус М4н78 про
Storage
80ГБ Сата
PSU
Хантол 535
RAM
3гв ДДР2
Video card
нвидиа гт240
Case
АТХ
Mouse
Гениус ПС/2
Keyboard
Обична
Audio
Онборд
Monitor
Ацер в223
OS
Виста Стартер
AMD Athlon x2 240 -> Phenom 9350e x4 (4x 2000)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,325
4,420
WD Caviar Blue 320GB. Лани го купив кога го имав стариот компјутер,али така стоеше и сега го користам и на овој. 2500 го купив.

 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
814
700
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Iam nov potpis :)
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Posledno sto se podnoviv e procesor , maticna i ram memoria....
Procesor : Intel Core i7 2600K 3.40ghz - 12.500 denari

Maticna : Gigabyte Z68XP-UD3 - 7.800 denari

RAM : Kigston 4GB DDR3 1333mhz 1.5v - 1.250 denari

p.s kako da otvoram touchBios na maticnata...od windows treba vnatre ili preku butiranje ?:
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
921
232
sapphire HD 5570 ddr5, 3110 den od mebius i extra e i se OC mnogu lesno i extremno, te dobiv 900 hz na jadro od default 650, i 1150 na mem od default 1000, po sto grafickata dobi performansi slicni na HD 4830 :D
a i extremno ladna e, te pri full load so OC max temp na mem i jadro se 54 c.

ja preporacuvam na sekoj koj e na ogranicen budzet i saka da kupi poevtina mid end gaming graficka.

 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,044
2,907
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ati radeon, sapphire, 6950 2gb -11.000 denari
Tt, contact 29,-1490 denari
2x 120mm cooler master fans red, 500 denari (each)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,079
Мислења
837,995
Членови
28,994
Најнов член
backA
На врв Дно