• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.027
1.478
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA од Computer universe. Задоволен од CU, за две недели од нарачка стигна графичката, дополнителното „премиум“ пакување само немаше благе везе, во кутијата имаше набутано обична хартија, нишо посебно не се потрудиле.

Ме бендиса како изгледа моделов, после неколку Gigabyte и Asus графички, прв пат да земам EVGA.
 

Атачменти

  • IMG_20220518_182432__01.jpg
    IMG_20220518_182432__01.jpg
    1 MB · Прегледи: 112

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
144
120
Турив едно јаже, ќе земам во иднина оние подебелите зошто се загрева па да не ми се скине и целата тежина наеднаш да падне доле.
Ја врзав за една дупка од долниот дел на картичката зошто не можев од напред бидејќи ќе се сплеткаше во вентилаторот.
Изгледа глупаво ама бар не криви.
Кога слушнав дека постојат држачи за 100 евра ми се слоши.
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA од Computer universe. Задоволен од CU, за две недели од нарачка стигна графичката, дополнителното „премиум“ пакување само немаше благе везе, во кутијата имаше набутано обична хартија, нишо посебно не се потрудиле.

Ме бендиса како изгледа моделов, после неколку Gigabyte и Asus графички, прв пат да земам EVGA.
Со здравје да ја користиш. Трпат баѓи undervolt да знајш, мојата 3080 е на 1950 MHz со 0.93v (поќе од фабрички оти нема thermal throttling), и 1830 на 0.83v. Слободно експериментирај си и најди добар сетап, ќе добиеш перформанси тро поќе и постабилни и воедно ќе намалиш потрошувачка и темепратура за едно 5 до 10 степени.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.998
5.929
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.556
5.326
Skopje
Турив едно јаже, ќе земам во иднина оние подебелите зошто се загрева па да не ми се скине и целата тежина наеднаш да падне доле.
Ја врзав за една дупка од долниот дел на картичката зошто не можев од напред бидејќи ќе се сплеткаше во вентилаторот.
Изгледа глупаво ама бар не криви.
Кога слушнав дека постојат држачи за 100 евра ми се слоши.
Како што веќе пишал NecrotoX, во Анхоч има од тие GPU holder-и, јас земав два еден обичен и еден RGB за кај џуниор. Гето модот веќе е аут, сега сум со верифицирана потпора.
Само да напоменам дека тој посочениот горе може да се подигне повеќе, како за куќиште што нема затворен дел за напојување. Другите два со RGB не се развлекуваат по висина.
 
Последна промена:

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Како што веќе пишал NecrotoX, во Анхоч има од тие GPU holder-и, јас земав два еден обичен и еден RGB за кај џуниор. Гето модот веќе е аут, сега сум со верифицирана потпора.
Само да напоменам дека тој посочениот горе може да се подигне повеќе, како за куќиште што нема затворен дел за напојување. Другите два со RGB не се развлекуваат по висина.
Турив едно јаже, ќе земам во иднина оние подебелите зошто се загрева па да не ми се скине и целата тежина наеднаш да падне доле.
Ја врзав за една дупка од долниот дел на картичката зошто не можев од напред бидејќи ќе се сплеткаше во вентилаторот.
Изгледа глупаво ама бар не криви.
Кога слушнав дека постојат држачи за 100 евра ми се слоши.
279746798_1119432151964970_6829637530375854724_n.jpg
Од Али е земено за 1200 денари или така нешто. Држи океј потпора и изгледа супер. Морав тро настрана да го модификовам да е оти иначе директно паѓаше на вентилаторите одоздола, ама то е поќе дека графичката е масивна него шо било друго.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
557
701
Недојдија
Да се пофалам за повеќе работи шо се подновив у текот на оваа година.
NVME Kingston A2000 500GB од анхоч 3500 ден пред 4-5 месеца.
Пред месец и нешто од жирафа Zotac RTX 3050 OC 17000 ден.
Пред 2-3 недели втор HDD Toshiba 2TB половен со 50 раб дена 1800 ден.
Пред 4 дена напојување Cooler Master MWE 700 wat од @Deksa 3000 ден.
И вчера Deepcool Gammaxx 400 V2 Blue , Анхоч 1290 ден.
Живели :D
My PC.jpg
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
MSI PRO Z690-A, i7 12700F, Liquid Freezer II 240, 32GB G.Skill Aegis DDR4, Firecuda 520 1TB, Kioxia Exceria 500GB. Време беше да се подновам после 7 години ист сетап.
IMG_20220527_185215_2.jpg
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
100 Euros more for no performance difference or 5% at most. Во игри како Кантер или Вало баш поспор можи да е ради поголем latency и воедно response time. I ain't payin' no early adopters tax.

Дури да созреј DDR5 и онаќа ќе мораше да сменам плочка сега ако земев. Сега 200+ евра е за 32gb 5600MHz и CL38. За две три години outdated ќе е то и онака, нормата ќе е 6000+MHz и испод CL30. Ќе сменам и матична и ЦПУ секако дури да стани Д5 релевантен.
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Мое мислење холдерот за графичката ја расипува целата естетика во куќиштето :)
Ептен празно е без а и огромна графичка е претешка. Додуша нема голем саг ама преферирам ич да нема.

А дефинитивно немаше да клам од оние вертикалните испраените држачи како к*р шо личат, pardon my french.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
465
734
Битола
www.instagram.com
Ептен празно е без а и огромна графичка е претешка. Додуша нема голем саг ама преферирам ич да нема.

А дефинитивно немаше да клам од оние вертикалните испраените држачи како к*р шо личат, pardon my french.
Фигура некоја стави :D
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.750
7.627
Во игри како Кантер или Вало баш поспор можи да е ради поголем latency и воедно response time. I ain't payin' no early adopters tax.
Зашто со овој сетап збориме за игри како Кантер или Valorant?
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
152
302
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Зашто со овој сетап збориме за игри како Кантер или Valorant?
Како пример ги земав дека DDR5 не вреди во моментот. Не играм воошто нови AAA игри (ќе мислите манат сум), ама за sim racing ми е мене. Assetto Corsa, Assetto Corsa Competizione, iRacing. Од FPS играм Apex најмногу и некогаш Valo, зато ги спомнав, ама во глобала за сим е ригот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.593
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А где је графичка?

1654108106271.jpeg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
Да се пофалам за повеќе работи шо се подновив у текот на оваа година.
NVME Kingston A2000 500GB од анхоч 3500 ден пред 4-5 месеца.
Пред месец и нешто од жирафа Zotac RTX 3050 OC 17000 ден.
Пред 2-3 недели втор HDD Toshiba 2TB половен со 50 раб дена 1800 ден.
Пред 4 дена напојување Cooler Master MWE 700 wat од @Deksa 3000 ден.
И вчера Deepcool Gammaxx 400 V2 Blue , Анхоч 1290 ден.
Живели :D
Погледнете го атачментот 113556
Со здравје да си се служиш - ама што си купил 700W напојување - за 3050ката ? :ROFLMAO:
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
557
701
Недојдија
Со здравје да си се служиш - ама што си купил 700W напојување - за 3050ката ? :ROFLMAO:
Уз пат у Скопје, се јавив на 2-3 огласа и за 3000 ден се исплатеше.
Не му ја мислам со месеци како тебе Сега на воа може и 3060Ti да ставеме.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
163
450
Huawei Mate View GT 34" од Анхоч
Ако некој бара евтин 1440p ultrawide со одлична слика го препорачувам.
П.С. игнор на каблеот што виси, испадна дека треба подолг за да не виси вака :D

PXL_20220607_211039695.NIGHT.jpg
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
218
238
Скопје
Huawei Mate View GT 34" од Анхоч
Ако некој бара евтин 1440p ultrawide со одлична слика го препорачувам.
П.С. игнор на каблеот што виси, испадна дека треба подолг за да не виси вака :D

Погледнете го атачментот 113853
Баш го имаше денес на попуст у Mi Store
Mi Curved Gaming Monitor 34 EU
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.666
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно