• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Според ценава, вака од око би рекел дека било околу 08.10.2020... велам од око, затоа што со свое око видов во постот

Погледнете го атачментот 100109
Додаден е со ЕДИТ :) види го мојот цитат не пишува ништо за очи :)

Во секој случај депресивно е кога ќе ја споредиме таа цена со цените што се во моментов на картите кои може да се купат.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,542
Битола

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
860
1,905
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
бреј МСРП цена а
и одам на тоа ддсторе да видам што гледам на пет места 5800x, ќе објасни некој? Крадена роба ова а хахаххахаах

Погледнете го атачментот 100127
Ги листаат они сите што им се достапни за нарачка од Анхоч, Сетек, Нексио итн. Овој што е 26.881 ден. не знам од каде го набавуваат ама може да се нарача по таа цена.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,494
1,117
Неврленд
бреј МСРП цена а
и одам на тоа ддсторе да видам што гледам на пет места 5800x, ќе објасни некој? Крадена роба ова а хахаххахаах

Погледнете го атачментот 100127
Енос сеа приметуваш? Одамна им е таков сајто, еден процесор го имаат 5 пати со различна цена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Енос сеа приметуваш? Одамна им е таков сајто, еден процесор го имаат 5 пати со различна цена.
Го немаат ниеднаш. Копираат од ценовници на фирми кои имаат лагер и го нудат тоа.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
860
1,905
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
The last piece of the puzzle (Setec 11k)
thumbnail_IMG_2471.jpg
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,182
2,633
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,171
1,644
Tray е. Различно е што не е спакуван во кутија, другото е идентично.


Не уклучува воопшто фанот. Чипсетот е од 40-55C цело време.
Топ, ова ме мислеше откако излегоа пак вакви плочи и се заборавав да побарам тестови.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
250
162
Skopje
1.5V за сликите во attach во претходното мислење и 80мм вентилатор на 7V над нив :)
Ауу - Затоа толу добри тајминзи и брзина.. Браво.. Значи мора ладење со вентилатор а ? Да можеш на мемориските чипови да зацврстиш некои алуминиумски ладилници па да немора вентилатор ? Или вака почиста работа немора да ги модификуваш ...
Поздрав..
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,182
2,633
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Топ, ова ме мислеше откако излегоа пак вакви плочи и се заборавав да побарам тестови.
Асрок генерално се срање, многу лоши фанови имаат, и првите x570 од MSI. Поновите и поскапите ко оваа ставија тон алуминиум и нема мака чипсетот. Ама испаѓс дека нема потреба воопшто од фен за х570 ако му ставиш салам ладилник.
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
212
Битола
Немаат сензор за температура, вентилаторот го имав и пред да се префрлам на B die. Искрено не сум пробал без него, али над 50Ц знаат одредени тајминзи да прават проблеми (општо секој B die)

Фабричкиот Heat Spreader си има термален пад, целиот е алуминиум освен пластичниот дел на врвот, така да не планирам да ги копам :)
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
250
162
Skopje
Немаат сензор за температура, вентилаторот го имав и пред да се префрлам на B die. Искрено не сум пробал без него, али над 50Ц знаат одредени тајминзи да прават проблеми (општо секој B die)

Фабричкиот Heat Spreader си има термален пад, целиот е алуминиум освен пластичниот дел на врвот, така да не планирам да ги копам :)
Придобивки во споредба со 2400Мхз рам - има разлика во ФПС во игри ? Кај најмногу се осеќа разлика ?
 

Ребро

Gaining Experience
18 ноември 2016
35
53
1. be quiet! PURE BASE 500DX - Нексио - 6.150,00 ден.
2. Asus 1080 Strix - Кај малиот во машината отиде EVGA 3070 SC од Neksio
3. 2 X Kingston HyperX Predator 8GB 3200MHz, non RGB (*) - Сетек - 5.400,00
* - Знам дека Predator-от не оди со Fury-то, но Fury-to e 2 X 8GB 3200 со изгубена гаранција и нема како да го решам.

Следно во план:
1. Freezer 34 eSports DUO
2. 1 TB Samsung 970 Evo
3. PSU со пофини кабли :)

Пред:
20210117_120909.jpg
Потоа:
20210117_150229.jpg

И виножитото :)
20210117_153629.jpg
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,164
16,614
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
20210423_133942.jpg

Razer Stealth 13 2021 + Razer Viper Ultimate
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
178
127

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,348
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно