• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Доаѓа со интелов модул:

Wifi Tenda Gokica.jpg


Чисто како информација ако некој го интересира ова е можеби најквалитетен вифи / блутут уред од ваков вид кој го има по нашиве продавници.

Ќе го инсталирам па ако некој го интересира ќе споделам брзини и сл.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Мене би ме интересирало тоа. Ако можеш тука ако не на пп резулати. Благодарам :)
Со здравје да се користи инаку.

Sent from my Samsung S20 FE
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мене би ме интересирало тоа. Ако можеш тука ако не на пп резулати. Благодарам :)
Со здравје да се користи инаку.

Sent from my Samsung S20 FE
Конечно го средив како што треба. Рутер во ходник над влезна врата, оддалеченост 8 метри позади еден ѕид и отворена врата. Не се гледаат уредите. Резултатите од 150/150 конекција:

Мрежа 2.4GHz:

network 1.jpg

Мрежа 5.0GHz:

Network 2.jpg

Рутерот е Микротик AC2.

Не бев задоволен од антените позади компјутер. Брзината на даунлоад беше 120Mbps а на аплоуд 70Mbps.

Купив два екстендер кабли од Логинг по 2 метри (за секоја антена). Сега антените се на биро. Иако каблите се RG58 не влијаат на брзината на мало растојание. Антените се доволно моќни.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Од кај го имаш рутерот земено?
Како се понаша нетот, има некои рандом дропс, пакет лос?
Од Овернет го земав Микротикот.

Ќе тестирам наскоро потемелно. Штом се ослободи комјутерот. На синот е. А мене ми е мерак да му направам колку може најдобар ваерлес.

Edit:

Еве набрзинка:

packet test.jpg

packet test2.jpg

Вториот пат има спајк од 20мс. Еве ги антените во кутија румбар :) Земав пластична кутија па утре останува да ги сместам.

20210506_000821-01.jpeg
 
Последна промена:

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
334
387
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
HDD 3.5" 4TB Western Digital Red NAS SATA3 256MB WD40EFAX
so mal popust od ddstore posledno parce 6700mkd
0-02-05-31c6a35f92261ff86189982bdbc260d9c60ef09a9b6c10be19eaf7cf101da4ee_7a7aba6f.jpg
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
485
Skopje
Само што го составив:

Asus ROG Strix X570-E Gaming
AMD Ryzen 9 5900X
HyperX Predator RGB 3600MHz 2x16GB CL17
Samsung 980 Pro 500GB
Kingston A2000 1TB
Seagate Barracuda 4TB
BeQuiet Silent Base 802
BeQuiet Straight Power 750W Platinum
BeQuiet Pure Wings 2 140mm PWM high speed x4
BeQuiet Pure Loop 360

~98k, се од ДД Сторе
привремено една GT1030 додека сум во лов на графичка

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
176
286
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Само што се подновив .
CPU i5 10600k
MB MSI B460m Mortar
RAM Kingston HyperX 8 GB 2666 MHz x 2
NVMe SSD Gigabyte 512GB
NVMe SSD Samsung 970 Evo Plus 250GB
Case be quiet Pure Base 500 Window Black
CPU cooler be quiet Dark Rock Slim

Gigabyte Extreme GTX 1060 6 GB и Power Supply CM G650M имам од предходната конфигурација.

Се е земено од Анхоч освен куќиштето и кулерот кој се од ДДСтор. Цените се тие како на сајтот освен што Анхоч ми дадоа 5% попуст. Во прв момент не мислев да купувам куќиште ама ова многу ме бендиса и бидна и тоа.


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje
"Не бев задоволен од антените позади компјутер. Брзината на даунлоад беше 120Mbps а на аплоуд 70Mbps."

[/QUOTE]
Ах .Па слабо тоа - што. ке ти сецка на Јутјуб 120/70 лол
Создравје да си се служиш
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Само што се подновив .
CPU i5 10600k
MB MSI B460m Mortar
RAM Kingston HyperX 8 GB 2666 MHz x 2
NVMe SSD Gigabyte 512GB
NVMe SSD Samsung 970 Evo Plus 250GB
Case be quiet Pure Base 500 Window Black
CPU cooler be quiet Dark Rock Slim

Gigabyte Extreme GTX 1060 6 GB и Power Supply CM G650M имам од предходната конфигурација.

Се е земено од Анхоч освен куќиштето и кулерот кој се од ДДСтор. Цените се тие како на сајтот освен што Анхоч ми дадоа 5% попуст. Во прв момент не мислев да купувам куќиште ама ова многу ме бендиса и бидна и тоа.


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Ако не е тајна, зошто со 10600к а не нешто рајзен? Не дека е грешка и дека ќе дебатирам за изборот, туку слична дилема имам па да чуам туѓа перспектива.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Ако не е тајна, зошто со 10600к а не нешто рајзен? Не дека е грешка и дека ќе дебатирам за изборот, туку слична дилема имам па да чуам туѓа перспектива.
Hint - Price perfomance ratio. Смениа си ги улогите интел и амд.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Hint - Price perfomance ratio. Смениа си ги улогите интел и амд.
Шознам, ако беше 10400f се слагам. Али вака испаѓа генерално слични перформанси за истите пари ем имаш заклучена матична + отклучен процесор ем поспор рам (знам дека кај интел не е толку страшно) и полош апгрејд пат. Или нешто пропуштам во сумацијата?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Шознам, ако беше 10400f се слагам. Али вака испаѓа генерално слични перформанси за истите пари ем имаш заклучена матична + отклучен процесор ем поспор рам (знам дека кај интел не е толку страшно) и полош апгрејд пат. Или нешто пропуштам во сумацијата?
Уствари да. Сигурно и самио незнае зашо купил К процесор. Поубаво ке се осеќа ваљда. А за твојта дилема, како и да е интел е веќе поефтин и поисплатлив. АМД шо оти ги намднинаа интел у преформаси сепак се нешто зезанции ситници излаваат кај нив. Со интел си плаг енд плеј и не се замараш.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
145
130
Има членот направено топик на форумот CPU + MB
Но сепак си одлучи самиот, и го игнорирал мојот коментар во врска со брзината на меморијата.
Шознам, ако беше 10400f се слагам. Али вака испаѓа генерално слични перформанси за истите пари ем имаш заклучена матична + отклучен процесор ем поспор рам (знам дека кај интел не е толку страшно) и полош апгрејд пат. Или нешто пропуштам во сумацијата?
Другарот помешал брзини додека купувал PC, требал да иде со Z490.
А иначе поефтино е со интел да се прави PC засега.
5600x = 21k
10600k = 14k

Сепак, создравје да се работи пц-то :D
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Има членот направено топик на форумот CPU + MB
Но сепак си одлучи самиот, и го игнорирал мојот коментар во врска со брзината на меморијата.

Другарот помешал брзини додека купувал PC, требал да иде со Z490.
А иначе поефтино е со интел да се прави PC засега.
5600x = 21k
10600k = 14k

Сепак, создравје да се работи пц-то :D
Ах, сега го прочитав топикот. Добил многу солидни совети али си одбрал да оди по негово, јбг со здравје нека си го користи.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
176
286
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Ако не е тајна, зошто со 10600к а не нешто рајзен? Не дека е грешка и дека ќе дебатирам за изборот, туку слична дилема имам па да чуам туѓа перспектива.
Најмногу поради тоа што користам GNS3 за виртулизација на мрежи и на нет прочитав дека со АМД имале одредени проблеми, ама да бидам искрен не ја истражував до крај таа работа. Со интеловиот процесор кој го имав на предходната конфигурација немав проблем и решив да не ризикувам. Како второ и јас не знам зошто ама сите предходни конфигурации ми биле со интел така да ........

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
176
286
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Шознам, ако беше 10400f се слагам. Али вака испаѓа генерално слични перформанси за истите пари ем имаш заклучена матична + отклучен процесор ем поспор рам (знам дека кај интел не е толку страшно) и полош апгрејд пат. Или нешто пропуштам во сумацијата?
Земав отклучен процесор зошто немаше заклучена i5 по нашиве ИТ продавници, барем јас не најдов. Предлозите кои ми ги дадовте ги земав во обзир, рамот кој ми беше посочен кога отидов во сетек во саботат веќе го немаше на лагер. А за ССД дискот го прифатив и дадов 1000 ден плус за Самсунг плус.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Не бе океј си е, вака или така не е некој страшен скок у перформанси (али не е ни за потценување) и да си ги направел предложените избори. Едино ке заштедеше денар, али чим ти си задоволен нашето мислење е ирелевантно.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Земав отклучен процесор зошто немаше заклучена i5 по нашиве ИТ продавници, барем јас не најдов. Предлозите кои ми ги дадовте ги земав во обзир, рамот кој ми беше посочен кога отидов во сетек во саботат веќе го немаше на лагер. А за ССД дискот го прифатив и дадов 1000 ден плус за Самсунг плус.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Штета шо неси земал i7-10700F за мала разлика за 2-3000 ден разлика од
i5-kata, али јеби га.Биднало веќе. Туку ако не ти е склопен......
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
176
286
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Штета шо неси земал i7-10700F за мала разлика за 2-3000 ден разлика од
i5-kata, али јеби га.Биднало веќе. Туку ако не ти е склопен......
Само што го склопив, како прво не земав i7 10700f зошто нема интегрирана графичка и второ и јас би сакал најдобро и најскапо ама јебига....
И на крај еве некоја слика да разбијам малер


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно