• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,144
12,724
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Начекав топ зделка на реклама, па пазарив принтер Canon MF411dw за во канцеларија. Многу сочуван, користен 2-3 години, со гратис три тонери неотворени. Цена: 6.500 ден.

Погледнете го атачментот 100929
Која топ зделка, те пре*бале, огласено за денар тебе 6500 ти зеле. Патем, убаво принтерче, за канцеларија е топ.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,226
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Исплашен од побарувачката и раст на цените на дискови земав:

3TB WD Blue од Сетек за 4,889 ден.

4TB Seagate Essentials од Нексио за 7,200 ден.

Дури ми беше тука раката земав и Samsung 870 EVO 500GB. Од 1TB имаа само 4 левел нанд па некако не ми се купуваше.

Цената и залихите се менуваат дневно и вртоглаво. Посебно на HDD. Имам чувство дека сега ќе се окомат на она што е останато од 1 и 2TB дискови па и нивните цени ќе растат.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Исплашен од побарувачката и раст на цените на дискови земав:

3TB WD Blue од Сетек за 4,889 ден.

4TB Seagate Essentials од Нексио за 7,200 ден.

Дури ми беше тука раката земав и Samsung 870 EVO 500GB. Од 1TB имаа само 4 левел нанд па некако не ми се купуваше.

Цената и залихите се менуваат дневно и вртоглаво. Посебно на HDD. Имам чувство дека сега ќе се окомат на она што е останато од 1 и 2TB дискови па и нивните цени ќе растат.
Изгледа последниот го собра WD од сетек. Нема веќе.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,761
1,312
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Пази само евото да не има 100 тера запишано и со здравје да си ги служиш.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Гајле ми е ќе си играм. Побрз е далеку од стариот One S, ако сецка понатаму ќе земам Х после кризата. Не ми се исплати веќе компјутер.

1621036702128.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од Берлин пишав во темата за xbox има и линк 289 евра.

Едит којзнае кај сум пишал...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,268
2,880
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Екстензии за PSU и double sleeved coiled кабел за тастатура од селер од алиекспрес.
Каблите се ептен профи и пола цена од кабли со сличен квалитет. Кошулиците се одлични, нема нигде лабаво. Има голем избор на бои, комбинации и дизајни.

IMG_20210521_121801.jpg IMG_20210520_1155061.jpg
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,256
4,481
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Екстензии за PSU и double sleeved coiled кабел за тастатура од селер од алиекспрес.
Каблите се ептен профи и пола цена од кабли со сличен квалитет. Кошулиците се одлични, нема нигде лабаво. Има голем избор на бои, комбинации и дизајни.

Погледнете го атачментот 101130Погледнете го атачментот 101131
Што е предноста на овој кабел за тастаура?

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,268
2,880
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,600
2,098
Веќе една недела со MX Master 3. ~90€ од германскиот Амазон.

Со еден збор - одличен. Со два збора - скоро идеален. :D

Скоро идеален дека MX Master 1/2S е подобар во некои работи. Како референца, MX Master (1) користев 3-4 години, па еве мала споредба:
  • Нормално скролот кај 3-ката е врв, тука нема збор ниту споредба. Слоганот "We reinvented the wheel" е на место.
  • Хоризонталнит скрол мене лично повеќе ми се свиѓа кај 1/2S. Кај 3-ката е некако високо поставен и непотребно голем.
  • Back/Forward копчињата ми се исто подобри кај 1/2S и покрај тоа што се мали. Можеби дека +3 години го користам и ги имам навикнато, па не ги промашувам никогаш.
  • 3-ката е доста попрецизен, претпоставувам има подобар сензор. Не сум читал спецификации.
  • Ми требаше 2 дена да се навикнам на малце повисокото тело на 3-ката. На почеток ме болеше раката, но веќе немам проблем.
  • И двата се грди дека работат на 125 Hz. Се надевам ова ќе го подобрат со наредната верзија.

Доколку веќе користите MX Master 1 или 2S, не би го препорачал како апгрејд. Но доколку ви треба продуктивен и ергономски маус, не верувам дека има подобар.

Тоа е тоа од прилика. Еве и една слика.

20210527_034106.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,453
14,407
Доколку веќе користите MX Master 1 или 2S
Користам MX Master (кецот) и што да кажам. Алал да им се парите
На хоризонталното тркало ми е наместено volume и толку сум навикнат на тоа што и на други компјутери ми мрда палецот кога сакамд а попуштам. Од мана би посочил на гласниот скрол. Не сум гејмер (со глушец) за да оценувам такви способности.

Мене ме интересира колку трае батеријата на новите модели. Мене околу 2 недели (можеби и повеќе)
На почетокот, пред три години, приметив дека држи 20-ина дена без надополнување ама чим сега не го приметувам значи дека трае доволно долго.
Не би го менувал за ништо друго.

Одамна користам безжични глувци што сега дефинитивно не можамд а сварам да ми се мота жица додека работам со глушец.
Од софтверот односно од remaping-от не користам ништо освен volume. На почеток ми сметаше поставеноста и големината на back/forward но се навикнав.

Кај Microsoft беше далеку подобро изведено (Microsoft Wireless Mouse 6000v2) но MX Master врти кругови околу него во поглед на прецизност и ергономија. И во квалитет!
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,660
2,889
Користам MX Master (кецот) и што да кажам. Алал да им се парите
На хоризонталното тркало ми е наместено volume и толку сум навикнат на тоа што и на други компјутери ми мрда палецот кога сакамд а попуштам. Од мана би посочил на гласниот скрол. Не сум гејмер (со глушец) за да оценувам такви способности.

Мене ме интересира колку трае батеријата на новите модели. Мене околу 2 недели (можеби и повеќе)
На почетокот, пред три години, приметив дека држи 20-ина дена без надополнување ама чим сега не го приметувам значи дека трае доволно долго.
Не би го менувал за ништо друго.

Одамна користам безжични глувци што сега дефинитивно не можамд а сварам да ми се мота жица додека работам со глушец.
Од софтверот односно од remaping-от не користам ништо освен volume. На почеток ми сметаше поставеноста и големината на back/forward но се навикнав.

Кај Microsoft беше далеку подобро изведено (Microsoft Wireless Mouse 6000v2) но MX Master врти кругови околу него во поглед на прецизност и ергономија. И во квалитет!
Кај MX Master 3 има нов скрол, драстично потивок од 1/2S. Инаку, 2S-ов го полнам еднаш на месец, месец и пол. Никогаш не го гасам, едино сам што оди во standby.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,600
2,098
Мене ме интересира колку трае батеријата на новите модели.
Траење на батеријата не е релативно колку го користиш маусот? 3-ката по реклама e 70 дена.

Никогаш не сум забележал на колку време го полнам кецот, но во периоди кога играм повеќе Дота, многу почесно го поланм. Нормално.

Ќе реплицирам како се понаша овој по некое време. Секако треба да има доста подобра батерија од кецот, како и доста побрзо полнење со type-c.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
659
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Веќе една недела со MX Master 3. ~90€ од германскиот Амазон.

[*]Ми требаше 2 дена да се навикнам на малце повисокото тело на 3-ката. На почеток ме болеше раката, но веќе немам проблем.
Одличен маус но од оваа причина го баталив. Убаво што си се навикнал, ти завидувам :) Скоро земав Razer Viper Ultimate и презадоволен сум оти е многу лесен и има многу добра форма што не ми ја заморува раката. Единствен недостаток што приметив до сега е што батеријата не трае повеќе од 2-3 дена.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Директно од WD ?, имаат достава до овде, ако да, те молам, сподели искуство, достава колку те кошташе царина,ДДВ и за колку врме ти стигнаа. Тоа ако живееш овде, ако си надвор не се замарај.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,101
3,590
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,032
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно