1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,694
  1,965
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  BenQ GW2470 - 7 300 мкд

  Солиден апгрејд од BenQ GL2450 од 2011та.

  Предности:
  - VA панел
  - помало изобличување на боите кога го гледаш од страна
  - порамномерно осветлување на панелот
  - Убава темна црна,
  - Измислен за работа во црн терминал/ide со бел текст
  - Прилично живи бои. Не се дречливи, ама стариот (GL 2450) имаше по бледи.
  - зачудувачки тенка рамка (1cm), потенка од 22" модел GW 2270 кој го користев за репер.

  Недостатоци:
  - лабаво постоље, се ниша лево-десно при посилно куцање.
  - со исклучен АМА (Advanced Motion Acceleration) black to black е ужасно лошо, особено се приметува при генерирање на голем аутпут во темринал и скролање ама со вклучен AMA е топ. По дилофт AMA е вклучено.
   
  На igor_igor, Draynor, MasteR_#0 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  358
  431
  13 Март 2014
  Машко
  Asus Strix GTX 1070 OC_zpsejemjkap.jpg

  Од @Ulrezaj за 25к, како нова.
   
  На Draynor, igor_igor, Necromancer и уште 19 други им се допаѓа ова.
 3. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  Анхоч, 3890 денари.[​IMG]
   
  Последна промена: 9 Март 2018
  На Draynor, igor_igor, Necromancer и уште 18 други им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  6,772
  6,403
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко ли е да напишеш која е таа редовна цена!?

  btw ... Честито нека ти се.
   
  Draynor, cipiripi, Synchrony и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,048
  1,058
  25 Март 2013
  Машко
  Краток опис и коментар како си задоволен?
   
 6. Synchrony

  Synchrony
  Gaining Experience

  37
  94
  14 Јули 2016
  Машко
  Сеуште не сум имал време асално да ги ислушам, меѓутоа од тоа што успеав - одлични! Спакувани се добро, не делуваат воопшто "ефтино". Доста се моќни, и ниските, и средните и високите тонови се добро застапени, звукот не се изобличува ниту на највисоките нивоа. Направив доста research пред да ги земам и мислам дека се најдобрата опција до 4 илјади денари од тоа што е достапно на нашиов пазар. Зборувам тука за casual корисници кои сакаат да слушаат музика, да гејмаат, гледаат филмови/серии, а спремни се да одвојат некоја банка повеќе, нормално.
   
  На gremlin, olikomerc, JovanKrstevski1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  7,748
  8,820
  13 Јуни 2009
  Одличен избор за твоите потреби. Со здравје да ги служиш.
   
  На Synchrony му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,755
  3,162
  5 Декември 2009
  Машко
  Пц за кај брат ми. Стариот 1155 се мења.
  Modecom Deimos, Asus H110 m d, Intel G4600, 4gb 2400. Сет, дилерски.

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
   
  На Draynor, igor_igor, Software и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. Fredy

  Fredy
  Practice makes perfect

  729
  1,868
  12 oктомври 2014
  Машко
  Се подновив со wireless Game Pad Msi Force GC30.Го купив од Анхоч по другарска цена.Гејмањето на NFS Payback и Fifa 18 сеа е на сосема друго ниво .Препорака од мене за играчкава.:)
  joy.jpg
   
  На Draynor, igor_igor, Chicco69 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 10. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,106
  516
  2 ноември 2012
  Машко
  i7 7700 $ msi z170a pc mate
  купени на старо ~12K.
   

  Прикачени датотеки:

  На Draynor, igor_igor, DennyMK и уште 9 други им се допаѓа ова.
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,302
  3,042
  11 Декември 2008
  Машко
  H110M-S2H + G4560 + 8GB DDR4 2400 - 10k дилерска.

  Slika od delovi.jpg

  Замена на стара платформа за интернет потреби за старите по дома.
   
  StalkeR, SiPy` и на igor_igor им се допаѓа ова.
 12. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  325
  228
  22 Март 2016
  Машко
  Препорака од мене за амблемчето на масата :)

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  TylerMkD, StevoB26, Tegla и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,694
  1,965
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Genius LuxeMate i200 - 499 мкд од Нептун

  [​IMG]

  Предности:
  - Компактна е и ги има сите дугмиња што ти требаа: стрелки, home, end, page up, page down, delete. Како препороден сум затоа што маусот ми е многу поблиску. Ептен ми е погодена за долга работа.

  Недостатоци:
  - Дугмињата иако се со низок профил имаат подолг пат додека да се регистрира притискањето.
  - Дугмињата се прилично крути и не е баш пријата за брзо куцање затоа што треба посилно да притинеш.
  - За недела дена омекнаа некои од дугмињата ама сеуште не е тоа тоа.

  Генерално 4/10. Не ја препорачувам за брзо куцање ама ја препорачувам за ергономија.
   
  На Draynor, Costigan_Jr, igor_igor и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,302
  3,042
  11 Декември 2008
  Машко
  Samsung 860 Evo 250GB - цена дилерска.

  s_860_e_2.5_250gb_1.jpg
   
  На Draynor, MasteR_#0, igor_xxxx и уште 17 други им се допаѓа ова.
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  Genius SP-HF1250B цена 2100 (Сетек)
  [​IMG]

  ASUS Strix Claw Dark Edition - 2400 (Сетек)
  [​IMG]
   
  На FLEGMA, Draynor, MasteR_#0 и уште 18 други им се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,753
  3,452
  28 oктомври 2008
  Звучници Logitech Z313 (сет 2 сателити со субвуфер) Анхоч: 2990 денари
  Вкупна моќност (RMS): 25W
  Субвуфер: 15W - Димензии: 228.4 mm x 150 mm x 220 mm (Тежина 2,3 кg)
  Сателити: 2 x 5W - Димензии: 146.2 mm x 89.4 mm x 81.0 mm (Тежина 0,48 kg)
  Екстензија за вклучување, контрола на јачина на звукот и влез за слушалки (3.5mm)

  После неколку часа користење, YT, филмчиња, гејминг, со наизменично тестирање од сите членови на кланот, донесен е едногласен заклучок: топ звучки за тие пари:)

  IMG_20180324_092602.jpg
  И неочекувано (пријатно) изненадување кога јуниор за тест ја пушти Shine on you crazy diamond...

  tenor.gif
   
  На FLEGMA, Draynor, MasteR_#0 и уште 31 други им се допаѓа ова.
 17. stefan166

  stefan166
  Intern

  5
  30
  6 Март 2016
  Машко
  Механичка тастатура од Анхоч 1850 ден IMG_0537.jpg received_10213578369285047.jpeg
   
  На shitpost101, Draynor, Foldalot и уште 15 други им се допаѓа ова.
 18. Sliderr

  Sliderr
  Gaining Experience

  18
  51
  16 Мај 2012
  Машко
  Истава тастатура ја земав од форум и доста солидно се покажа..

  Со здравје да си ја куцкаш :D
   
  На etrox и stefan166 им се допаѓа ова.
 19. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  477
  1,837
  21 Април 2016
  Машко
  Patriot DDR3-1333, 2GB. Купенa на старо, се разбира.
  Да ја прикрпам старудијава (Intel H55/ i3-530 Clarkdale) уште малку да издржи, па здравје за месец, два, конечно да се подновам.
  Patriot.jpg
   
  На MasteR_#0, Costigan_Jr, igor_igor и уште 6 други им се допаѓа ова.
 20. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,032
  2,611
  2 Септември 2012
  Машко
  Рам меморија Micron 2 x 8GB DDR4 2400MHz за 6000 мкд од човек фирма. :D

  ram ddr4.jpg
   
  На Draynor, MasteR_#0, borcep и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,338
  2,593
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  1 x 8GB Kingston HyperX DDR4 @ 2667 - клокнат на 2933
   
  Draynor, MasteR_#0, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  477
  1,837
  21 Април 2016
  Машко
  На igor_igor, Banjifiko, Molec и уште 16 други им се допаѓа ова.
 23. sostius

  sostius
  Gaining Experience

  121
  324
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Logitech Mx Мaster 2s, Нексио, 2 години гаранција, редовна цена.
  Првични импресии - воодушевен. IMG_20180416_135615.jpg IMG_20180416_081108.jpg

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Molec, Draynor, boro1 и уште 11 други им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,753
  3,452
  28 oктомври 2008
  Како се понаша, нема лаг, нешто да му смета, интерференција или слично? Имам мерак на нешто вакво, ама сум малку скептичен...
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,755
  3,162
  5 Декември 2009
  Машко
  За кај братот у пц. 120 ка, Сет, дилерска.
  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
   
  На igor_igor, SiPy`, zipi123 и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...